TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО утре ќе соопшти како ќе постапуваат со предметите, стигнал дописот од Јовески

Канал5 - 11.09.2019

Кој ќе биде идниот чекор на СЈО околу прдметите во судска постапка, истрагите и предистрагите ќе се знае утре. Денеска на нивна адреса пристигнал дописот од државниот обвинител Љубомир Јовески во кој наведува дека е подготвен да ги преземе ...

СЈО го доби дописот од државниот јавен обвинител Јовески

Канал5 - 11.09.2019

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со соопштение за ...

Судењата се одлагаат, СЈО утре ќе му одговори на Јовески

Телма - 11.09.2019

Влези – излези во судот прават обвинетите и обвинителите од СЈО деновиве. Судењата експресно се одлагаат поради најавениот трансфер на предмети од СЈО во Републичкото. За неколку минути се одложи и денешното рочиште за „ТНТ“ за уривањето на Космос.

СЈО го доби дописот за предавање на предметите од јовевски

24 Вести - 11.09.2019

Специјалните обвинители го разгледуваат дописот од првиот јавен обвинител Љубомир Јовески, по кој треба да му ги предадат сите материјали и докази со кои располагаат. Од СЈО не откриваат повеќе информации за постапката и нивните ставови, само кусо ...

СЈО го доби писмото од Јовевски за преземање на предметите

Алсат-М - 11.09.2019

Пат позицијата на Специјалното обвинителство се преточи и во судница. За првпат откако Катица Јанева ја приведоа, обвинител на СЈО побара одлагање на судење поради актуелната ситуација. Бурим Рустеми денеска побара да нема судење за случајот „ТНТ“ ...

СЈО го доби писмото од Јовевски за преземање на предметите, треба да се прецизираат техничките прашања на предавањето

Скопје1 - 11.09.2019

Специјалните обвинители го разгледуваат дописот од првиот јавен обвинител Љубомир Јовески, по кој треба да му ги предадат сите материјали и докази со кои располагаат. Имено денеска во специјалното јавно обвинителство пристигнал дописот од државниот ...

СЈО на колегиум крои стратегија, се уште нема одлука за предметите

Канал5 - 11.09.2019

Развојот на настаните со внимание се следи и во Специјалното јавно обвинителство. Таму е Михајло Видимлиски. Државниот јавен обвинител Јовески вчера го испратил дописот за предметите што го очекуваа во СЈО, дали е појасно дали и како тие ќе бидат ...

СЈО го доби дописот од државниот обвинител, Јовески смета дека има капацитет да постапува по сите кривични предмети

Слободен Печат - 11.09.2019

Јовески смета дека по преземањето на предметите и евентуално донесување на Законот за јавно обвинителство ќе се одлучи кои обвинители ќе постапуваат по предметите и не е исклучена можноста и досегашните обвинители да постапуваат по ...

СЈО го доби писмото на ЈО за преземање на предметите, Заев: Судбината на предметите е осигурана

ТВ21 - 11.09.2019

Обвинителите на СЈО утринава ги пречека дописот од јавниот обвинител Љубомир Јовевски со кое ги известува за преземањето на предметите. Писмото било испратено вчеравечер пред почетокот на лидерската средба, кое пак следи откако претходно Катица ...

Судбината на предметите на СЈО ќе се дефинира утре

Фактор - 11.09.2019

Каква ќе биде судбината на истрагите, предистрагите и предметите на СЈО ќе се знае утре. Специјалните обвинители го разгледуваат дописот од првиот јавен обвинител Љубомир Јовески, по кој треба да му ги предадат сите материјали и докази со кои ...

Мицкоски: Во еден момент Заев рече. а па вие ќе не потрупате со обвиненија ако ова го прифатиме – Човек што е сигурен ...

Скопје1 - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО ДМНЕ одговараше на новинарски прашања. Во продолжение прашањата и одговорите во целост: Прашање: Дали финално веќе се завршени преговорите за законот за јавно обвинителство? Одговор: Не, на крајот од состанокот практично ние ја ...

СЈО го доби дописот за предавање на предметите

Сител - 11.09.2019

Претпладнево на адресата на СЈО пристигнал дописот од Јавниот обвинителс Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Од специјалното јавно обвинителство информираат дека го добиле известувањето од ЈО со кое раководи Јовески, но детали за тоа на кој ...

Известувањето на Јовески стаса во СЈО, предметите стојат

Телма - 11.09.2019

Известувањето со кое републичкиот обвинител Љубомир Јовески ги информира и писмено СЈО дека е подготвен да ги преземе нивните предметите пристигнало претпладнево во обвинителството на Рузвелтова, од каде сега се чека одговор кој ќе биде следниот ...

Писмото на Јовевски после шест дена стигна во СЈО

Слободен Печат - 11.09.2019

Дописот на републичкиот обвинител уследи откако Катица Јанева му прати писмено овластување да ги преземе сите предмети на СЈО. Писмото кое јавниот обвинител на Македонија Љубомир Јовевски на петти овој месец го прати до Специјалното јавно ...

СЈО го добило писмото од Јовески за преземање на предметите

ТВ21 - 11.09.2019

Претпладнево во Специјалното јавно обвинителство пристигнало писмото од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески со кое бара да ги преземе сите истраги, предмети и предистраги од СЈО. Ова следува откако Катица Јанева од задпритворските решетки му ...

СЈО: Се уште немаме добиено писмен допис од ЈО како ќе се постапува со предметите

Канал5 - 10.09.2019

За разлика од брифинзите изминативе денови, кога најавуваа префрлање на предметите во текот на оваа недела, во првото официјално соопштение денеска од СЈО велат дека се уште не знаат дали и како ќе постапуваат.

Рочиштата за предметите на СЈО висат во воздух

Алсат-М - 10.09.2019

Одлуката редовното обвинителство да ги преземе случаите на СЈО, во моментов ги блокираше судските рочишта за овие предмети. За судијката Добрила Кацарска, која денеска го одложи судењето за случајот „Транспортер“, судството е заробено бидејќи ...

СЈО чека одговор од Јовевски, обвинителите загрижени за својата и судбината на снимките од ,,бомбите‘‘

Сител - 10.09.2019

Специјалното обвинителство го чека планот на Јовески за преземање на предметите.. Тој викендов најави дека примопредавањето ќе се врши предмет по предмет.. Во СЈО засега не знаат кога ќе почне постапката..

Најавениот трансфер на предметите на СЈО ги одложи „Транспортер“ и „Шамарите во центар“

Телма - 10.09.2019

Предметite на СЈО се се уште во обвинителствто на Рузвелтова, надлежните не откриваат кога и како ќе се трансферираат во обвинителството на Кејот на Вардар а закажаните рочишта се одлагаат.

Предметите на СЈО заглавени во суд, Специјалните обвинители загрижени за нивната иднина

24 Вести - 10.09.2019

Предметите на СЈО заглавија во судот. Рочиштата не можат да продолжат се дури материјалите на Катица Јанева, не се префрлат во обвинителството на Љубомир Јовески. Допис за примопредавање на предметите, од него до СЈО се уште не стасало, а додека не ...

„Транспортер“ одложен, Кацарска вели со одлуката на Јовески судството е заробено

МКД - 10.09.2019

Најавеното преземање на предметите на СЈО од државното обвинителство го одложи судењето за предметот „Транспортер". Според судијката Добрила Кацарска, секое одржување расправа по предмет на СЈО би можело да доведе до повреда на постапката, по ...

Јовески за Сител: Судбината на предметите зависна и од донесувањето на законот за ЈО

Сител - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески вели дека обвинителството се подготвува за преземање на предметите, но како таа постапка ќе се спроведе зависи и од донесувањето на законот за јавно обвинителство.

ОЈО испрати допис до СЈО за преземање на предметите

Нова ТВ - 10.09.2019

Основното јавно обвинителство испрати допис до Специјалното јавно обвинителство во врска со преземањето на предметите, потврдуваат од ОЈО. Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го испрати специјалната ...

Одложено судското рочиште за „Транспортер“, Кацарска: Целото судство е заробено

ТВ21 - 10.09.2019

Трансферот на предметите кој го побара обвинителката Катица Јанева од зад притворските решетки го одложи судскиот процес за случајот „Траснпостер“. Јанева „даде“ рок од три дена да се случи трансферот, по што паралелно републичкиот јавен обвинител ...

Обвинителите од СЈО: Нашиот мандат трае до 2020

Либертас - 10.09.2019

Обвинителите од СЈО соопштија дека до нив се уште не стигнат писмен допис од Јавното обвинителство со кое Јовески ќе побара од нив да му ги предадат предметите. Во писменото соопштение тие изразуваат загриженост зашто нема избран наследник на Јанева ...

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

ТВ21 - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

ОЈО испрати допис до СЈО за преземање на предметите

ММС - 10.09.2019

Основното јавно обвинителство испрати допис до Специјалното јавно обвинителство во врска со преземањето на предметите, потврдија попладнево од ОЈО за МИА. Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го ...

Политички притисок и страв во СЈО, никој не сака да потпише трансфер на предметите кај Јовески

Expres - 10.09.2019

Меѓу обвинителите во СЈО нема ниту еден што ќе потпише за трансфер на предметите кои на барање на Катица Јанева треба да заминат во Јавното обвинителство. Извори во СЈО тврдат дека деновиве дел од обвинителите се под силен политички притисок да се ...

СЈО го доби дописот од Јовески за преземање на предметите

еМагазин - 11.09.2019

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) претпладнево го добило дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од СЈО дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе ...

СЈО го добило писмото од Јовески за преземање на предметите

Вечер - 11.09.2019

Претпладнево во Специјалното јавно обвинителство пристигнало писмото од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески со кое бара да ги преземе сите истраги, предмети и предистраги од СЈО. Ова следува откако Катица Јанева од зад притворските решетки му ...

СЈО чека одговор од Јовевски, обвинителите загрижени за својата и судбината на снимките од ,,бомбите‘‘

4NEWS - 10.09.2019

Специјалното обвинителство го чека планот на Јовески за преземање на предметите.. Тој викендов најави дека примопредавањето ќе се врши предмет по предмет.. Во СЈО засега не знаат кога ќе почне постапката..

Предметите на СЈО заглавени во суд, Специјалните обвинители загрижени за нивната иднина

24Инфо - 10.09.2019

Предметите на СЈО заглавија во судот. Рочиштата не можат да продолжат се дури материјалите на Катица Јанева, не се префрлат во обвинителството на Љубомир Јовески. Додека не се реши кој ќе ги застапува овие предмети, има правна пречка судењата да ...

„Судството е заробено, не може да се судат предметите на СЈО“

Магазин - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер, информира Сител. На почеток од расправата, судијата Добрила Кацарска рече дека имајќи предвид оти изминал рокот од три дена за преместување на предметите, и објавеното ...

Јовески: Судбината на предметите зависна од донесувањето на законот за ЈО

Press24 - 10.09.2019

Обвинителството се подготвува за преземање на предметите на СЈО, но како таа постапка ќе се спроведе зависи и од донесувањето на законот за јавно обвинителство. Ова за Сител го вели државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески.

Дописот на Јовески стасал во СЈО, утре ќе објавеле што понатаму

Р.С.Европа - 11.09.2019

СЈО го доби дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите, потврдиле за МИА од Специјалното обвинителство. За следните чекоти, како што рекле од СЈО, ќе известат утре, преку соопштение за јавноста.

СЈО не добило писмо од Јавното обвинителство, не може да извести како ќе постапува со предметите

PressingTV - 10.09.2019

Сѐ уште немаме добиено писмен допис од страна на Јавното обвинителство за да можеме да известиме дали и како ќе се постапува со предметите на ова Јавно обвинителство, соопштија од Специјалното јавно обвинителство, објавено на нивната интернет ...

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Либертас - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21 . Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

ОЈО испрати допис до СЈО за преземање на предметите

24Инфо - 10.09.2019

Основното јавно обвинителство испрати допис до Специјалното јавно обвинителство во врска со преземањето на предметите, потврдија попладнево од ОЈО за МИА. Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го ...

СЈО го доби дописот од Јовески

Курир - 11.09.2019

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со ...

СЈО денеска треба да се произнесе за предметите што ги побара ЈО

PressingTV - 12.09.2019

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите. Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите ...

Политичарите ќе ги уништат и ресурсите на СЈО?

Независен - 11.09.2019

Вкупно 23 истражители, припадници на правосудната полиција од Министерството за внатрешни работи и Управата за финансиска полиција им помагаа на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство да соберат докази и да ги изведат осомничените пред суд.

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Локално - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, потврдуваат за ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара ...

ОЈО испрати допис до СЈО за преземање на предметите

Независен - 10.09.2019

Основното јавно обвинителство испрати допис до Специјалното јавно обвинителство во врска со преземањето на предметите, потврдија попладнево од ОЈО за МИА. Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го ...

СЈО го доби дописот од Јовески

MTM - 11.09.2019

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со ...

СЈО денеска ќе се произнесе за предметите што ги побара ЈО

Нетпрес - 12.09.2019

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите. Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите ...

ОЈО попладнево го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Курир - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство, објави ТВ21. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара сите ...

ОЈО испрати допис до СЈО за преземање на предметите

Канал5 - 10.09.2019

Основното јавно обвинителство испрати допис до Специјалното јавно обвинителство во врска со преземањето на предметите, потврдија попладнево од ОЈО. Дописот за преземање на предметите следува по неодамнешното известување што од притвор го испрати ...

СЈО го доби дописот од Јовески

Нетпрес - 11.09.2019

СЈО претпладнево го доби дописот, што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за префрлање на предметите. Како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство дописот пристигнал на нивна адреса, а тие утре ќе излезат со ...

СЈО денеска ќе се произнесе за предметите што ги побара ЈО

Точка - 12.09.2019

СЈО денеска треба да се произнесе за дописот што до нив го испрати државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во кој се бара префрлање на предметите. Во дописот, Обвинителството нагласува дека е подготвено и има капацитет да постапува по сите ...

ОЈО го испрати писмото до СЈО за преземање на предметите

Република - 10.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, попладнево го испратил барањето до СЈО за преземање на предметите од специјалното обвинителство. Ова следува откако Катица Јанева од притвор испрати известување-полномошно со кое бара сите истраги, предмети ...