TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

Либертас - 15.02.2020

– За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Се уште трае расправата за разрешување на Мизрахи

Фокус - 15.02.2020

И по 01:30 часот продолжува расправата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа, Рашела Мизрахи. Собранието почна со заседавање денеска во 19 часот и како што најави спикерот Талат Џафери, нема да прекине се до распуштање, ...

Спасовски: И дадов шанса, но Мизрахи рече дека ќе плати казна ама не ја менува таблата, е затоа е разрешувањето

+инфо - 15.02.2020

Разговарав со Мизрахи, и дадов шанса. Рече дека ќе демантира дека лошо била разбрана. Но потоа даде демант во кој рече дека ќе плати 5.000 евра казна ама нема да ја смени таблата. Е затоа е предлогот за нејзино разрешување, рече премиерот Оливер ...

Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова

Слободен Печат - 15.02.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи за дадената лекција – како се сака сопствената држава.

Ноќната седница за разрешување на Мизрахи продолжува со монолози на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 15.02.2020

Дваесет минути до 2 часот по полноќ, Собранието продолжува да расправа за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Седницата почна во 11 часот, а откако се исцрпи расправата за Законот за Јавно ...

Се ближи 2: Ништо ново од парламентот, седницата се’ уште трае

Centar - 15.02.2020

Седницата за разрешување на Рашела Мизрахи, техничка министерка од ВМРО ДПМНЕ откако го прекрши Устаовот се уште трае. Претходно претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека Собранието ќе заседава се додека не се распушти, но пратениците на ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Centar - 15.02.2020

Мизрахи во своето обраќање пред пратениците рече дека уште невлезена во министерството за труд и социјала била мета на антисемитски напади а тие што ги оркестрирале нападите тоа го осудиле со бледо соопштение.

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

+инфо - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Џафери беше сериозен: 2 часа по полноќ собраниската седница трае, на комисија помина и Изборниот законик

MakPress - 15.02.2020

Во тек е собраниската расправа за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи. Според СДСМ, не е патриот оној што со сите напори се бори против Преспанскиот договор од кој произлегуваат многу бенефити за државата, туку оној што обезбедува ...

Мизрахи: Бев мета на антисемитски напади

Алсат-М - 14.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Маратонско заседавање на Собранието, почна седницата за разрешување на Мизрахи, утре се гласа за ЈО

Frontline - 15.02.2020

По закажување на едно часовната пауза Џафери извести дека гласањето ке остане за утре, а вечерва ке ја започнат новата седница, а Собранието ке заседава без прекин се до распуштање, односно до исцрпување на дневниот ред.

Димовски му врати на Адеми: До кај дојдоа командантите од ДУИ да се плашат од Боки 13

24Инфо - 15.02.2020

Пратеникот Илија Димовски му контрареплицираше на пратеникот од ДУИ, Џеват Адеми во расправата околу разрешувањето на техничката министерка, Рашела Мизрахи. -До кј дојдоа командатите на ДУИ да се плашат од рекетарот Боки 13? кусо праша Димовски.

Мизрахи побрзо го призна Џафери отколку Северна Македонија

360 степени - 15.02.2020

За разлика од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не го признаваат Талат Џафери за претседател на парламентот, техничката министерка Рашела Мизрахи го нарече вечерва „претседател“ – во почетокот на својата „одбрана“ по предлогот за нејзино разрешување од ...

Димовски до Адеми: До каде стигнаа командантите на ДУИ, да ви ‘ржи Мухамед Зекири

Локално - 15.02.2020

Откако пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми рече дека гледал како позитивно изненадување кога ВМРО-ДПМНЕ ја предложиле Рашела Мизрахи за техничка министерка, но и дека „мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат, додека жена го брани името“, пратеникот Илија Димовски ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Телма - 14.02.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ аплаудираа на говорот на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од собраниската говорница, на седницата на која се расправа за нејзино разрешување.

Адеми: Кога се борев за правата на Албанците не ги користев соседите неалбанци

Локално - 14.02.2020

Бев многу изненаден кога видов дека толку конзервативна партија како ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог за технички министер за труд и социјална политика Еврејка, си реков ова е позитивен сигнал. Вака пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми ја почна својата реплика ...

Мизрахи изјави дека е горда Еврејка од Македонија

Фактор - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека се одлучил да побара разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи затоа што како што вели грубо го прекршила Уставот.

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите

Алсат-М - 14.02.2020

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат ...

Никола Димитров бара архивар државјанин на Република Македонија а се гони Мизрахи (ФОТО)

Expres - 15.02.2020

Техничкиот премиер Спасовски не одговара на прашањето зошто инсистира за смена на министерката Мизрахи а молчи за министерот за надворешни работи Никола Димитров кој официјално го користи името Република Македонија.

Спасовски: Мизрахи да не се прави жртва, разрешувањето не е зашто е Еврејка

+инфо - 14.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски на собраниската седница за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи рече да не се создаваат заблуди во јавноста дека министерката се разрешува по национална или верска ...

Почна седницата за разрешување на Мизрахи

Телма - 14.02.2020

Во Собранието почна собраниската седница за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Техничкиот премиер Оливер Спасовски кој го достави до Собранието предлогот за нејзино разрешување рече дека сите министри ...

Адеми: До кај дојде ВМРО-ДПМНЕ да бара од една Еврејка да ја брани македонштината

Макфакс - 14.02.2020

До каде дојде една патриотска партија како ВМРО-ДПМНЕ да бара од една не Македонка, Еврејка, да ја брани македонштината, рече пратеникот на ДУИ, Џевдет Адеми, за време на расправата за разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела ...

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите

Centar - 14.02.2020

Во продолжение Ви испраќаме интегрално соопштение од обраќањето на претседалот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски од денешната 136-та седница на Собранието на Република Северна Македонија.

И Битола е со Мизрахи: Ве победи и морално и човечки

Expres - 15.02.2020

Меѓу многуте изрази на подршка за Рашела Мизрахи од цела Македонија и од многу светски дестинации вечерва реакции и од Битола. “Овие се глупи од раѓање или научиле да бидат глупи или мислат дека сите околу нив се глупи?” Ова е обидот да постави ...

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се ...

ТВ21 - 14.02.2020

Пратеникот Џеват Адеми им посочи на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ дека нашле не – Македонка, жена, да им го брани името Македонија, додека тие се ...

Мизрахи: Не ја прашувајте Мизрахи, прашајте ја Мила каде е новата табла

Фокус - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади, завршила со, како што рече, евтината претстава наречена табла во Министерството.

Димовски: Направивте СДСМ да биде погрчка партија и од најгрчката

Локално - 14.02.2020

Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата. Фото: Борче Поповски Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки ...

Димовски: Не Мизрахи, туку Спасовски го има прекршено Преспанскиот договор

Фокус - 14.02.2020

Пратеникот Илија Димовски побара разрешувањето на Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред, бидејќи, како што вели, таа го нема прекршено Преспанскиот договор. -Мизрахи го нема прекршено Преспанскиот договор.

Димовски до Адеми: До кај стигнаа командантите на ДУИ, да ве рекетира Боки 13, и Зекири да ви ’ржи

ТВ21 - 14.02.2020

Откако Џевад Адеми од ДУИ на собраниската говорница рече дека „мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат, додека жена го брани името Република Македонија“, му врати пратеникот Илија Димовски. „До кај стигнаа командандите на ДУИ, да ве рекетира Боки 13 и да ви ...

Исцрпена дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство, собранието на пауза

Телма - 14.02.2020

Дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство е исцрпена. Седницата заврши без гласање, а спикерот Талат Џафери даде еден час пауза. Парламентарците треба да продолжат со работа и со нова седница на чиј дневен ред е барањето на бладата за ...

Царовска во 360 степени: Мизрахи свесно одбра да стои пред старата табла, мора да понесе политичка одговорност

Бриф - 14.02.2020

Вицепремиерката за економски прашања и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска, во интервју за емисијата 360 на Алсат истакна дека техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, треба да понесе политичка одговорност затоа што со ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Република Македонија

+инфо - 14.02.2020

Со аплауз на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ беше проследен говорот на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи која на собраниската говорница се обрати по барањето на премиерот Оливер Спасовски таа да биде разрешена од функцијата.

Спасовски ја обвини Мизрахи дека намерно го крши Уставот за партиски цели

Независен - 14.02.2020

Пратениците во Собранието доцна вечерва ја почнаа расправата по предлогот за разрешување на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Оливер Спасовски во образложението информираше дека побарал разрешување на ...

Мицевски побара разрешување на Спасовски: За време на говорот во Собранието техничкиот премиер кажа Република ...

Либертас - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара да се додаде уште една точка на гласање на 136. седница на Собранието на Република Македонија, разрешување на Оливер Спасовски.

Димовски: Спасовски, а не Рашела да поднесе оставка оти го крши Уставот во полза на Грција

+инфо - 14.02.2020

Не помина предлогот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ точката за разрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред. Димовски откако претседателот на Собранието ја отвори новата седница предложи разрешувањето на Мизрахи да се ...

Спасовски: Мизрахи намерно и свесно го прекрши Уставот и затоа барам нејзино разрешување

+инфо - 14.02.2020

Се одлучив да побарам разрешување на министерката за труд поради серија јавни настапи на кои Мизрахи го прекрши Уставот. Таа не го коригираше своето однесување и затоа предложив нејзино разрешување, рече премиерот Оливер Спасовски во образложението ...

Царовска на 360 на Алсат: Мизрахи ја стави државата во ризик, тоа си повлекува политичка одговорност

Centar - 14.02.2020

„Со ваквото однесување, без разлика дали политичарите припаѓаат на позицијата или опозицијата, го загрозуваат развојот на државата. Замислете да пристапи Грција кон порадикални чекори кон нашата држава.

Мицевски побара од Спасовски да се саморазреши поради неупотреба на уставното име

ТВ21 - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниска говорница, после говорот на Спасовски, побара од техничкиот премиер да се саморазреши поради тоа што не го употребил уставното име.

Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ му се обрати на Џафери со „Претседател на Собрание“

ТВ21 - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи му се обрати на Талат Џафери со „Претседател на ...

(ВИДЕО) Царовска: Со вакво однесување Мизрахи го загрозува државниот интерес, мора да понесе политичка одговорност

360 степени - 14.02.2020

Потпретседателката на СДСМ и вицепремиерка Мила Царовска во интервју за „360 Степени“ зборуваше за нејзината наследничка на министерката позиција во Труд и социјала, Рашела Мизрахи и барањето за разрешување од Владата поради случајот со таблата на ...

Заврши расправата за Законот за ЈО, разрешувањето на Мизрахи на дневен ред

Канал5 - 14.02.2020

Игра на нерви во Собранието.. Безмалку 12 часа расправа, четири паузи, реплики и контрареплики на висок тон. Заврши расправата по предлог-Законот за јавно обвинителство, но кога ќе биде ставен на гласање останува нејасно, откако во салата немаше ...

Сиљановска во одбрана на Мизрахи: Полициска држава во диктаторски стил воведува „вербален деликт“

Expres - 14.02.2020

Полициската држава во диктаторски стил воведува вербален деликт, пишува професорката Гордана Силјановска за дебата во Собранието каде се расправа за смена на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи? Силјановска реагира на говорот на ...

Министерката го возвраќа ударот: Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија!

Expres - 14.02.2020

Министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од собраниската говорница со кратка, но јасна порака до техничкиот премиер Оливер Спасовски и другите што побараа нејзина смена поради користењето на името Република Македонија.

Два дена до распуштање – тензично во законодавниот дом

ТВ21 - 14.02.2020

Се уште неизвесно до кога и како ќе работи овој парламентарен состав. До недела 16 ти е последниот рок. Што се случува во моментов во Собранието, дали и кога ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство… што со барањето на Владата за ...

Димовски: Не Мизрахи, цела Влада на СДСМ го прекрши Преспанскиот во полза на Грција

Курир - 14.02.2020

Не Рашела Мизрахи, СДСМ и цела Влада го прекршија Преспанскиот договор и тоа во полза на Грција истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во очи на гласањето за разрешувањето на министерката за труд и социјала, Рашела Мизрахи која наводно го ...

Дежа ву на политичката предизборна сцена

CivilMedia - 14.02.2020

Денеска, на сета мака со Законот за Јавно обвинителство, за кој на собраниска говорница се изнесуваа транспаренти, лажни Луј Витон чанти, се употребуваа закачки, демек, во контекст на Свети Валентин, па и на сметка на Свети Трифун, се слушаа разни ...

СДСМ не отстапува од намерата Мизрахи да биде разрешена

Независен - 14.02.2020

Иако до крајот на собраниската расправа за Предлог-законот за јавно обвинителство има уште помалку од 30 говорници, според собраниски извори, се очекува попладнево да почне дискусијата за разрешување на министерката за труд и социјална политика од ...

Димовски: Спасовски треба да си даде оставка, а не Мизрахи, точката веднаш да се симне!

Република - 14.02.2020

Димовски побара да се симне точка од дневен ред за резрешување на министерката Рашела Мизрахи, мнозинството пратениците гласаа против. Илија Димовски побара Оливер Спасовски да си поднесе оставка, а не да бара оставка од Мизрахи, бидејки како што ...

Почна средбата кај Талат Џафери

Телма - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Мизрахи и Изборниот законик на иста седница, веднаш по гласање на Законот за ЈО

CivilMedia - 14.02.2020

На новата седница, закажаната за денеска, на дневен ред се ставени четири точки: разрешувањето на Мизрахи, Законот за неевидентирани лица, изборниот законик и Законот за лична карта. Оваа седница е закажана за во 15:00 часот, но веќе се одложува ...