TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов ги амнестира и власта и опозицијата

Р.С.Европа - 12.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов потпиша одлука која стапува на сила веднаш со која се прекинуваат сите кривични постапки против политичарите кои се поврзани со политичката криза и аферата за прислушање.

Иванов ги амнестираше сите политичари против кои се водат постапки

Deutsche Welle - 12.04.2016

Иако во март годинава најавуваше дека нема намера да амнестира, претседателот Иванов денеска објави општа аболиција. „Кризата почнува да завршува во овој момент“, рече Иванов Македонскиот претседател Ѓорге Иванов донесе одлука со која „се извршува ...

САД: Доведено во прашање владеењето на правото

Deutsche Welle - 12.04.2016

Одлуката на Иванов го доведува во прашање владеењето на правото во земјата, соопшти амбасадата на САД во Скопје. „Изјавата на македонскиот претседател покренува сериозна загриженост околу заложбата на Македонија за владеење на правото“, соопшти ...

САД: Изјавата на Иванов е загрижувачка за владеење на правото

Нова ТВ - 12.04.2016

Амбасадата на САД во Скопје со првична реакција за одлуката на Иванов да ги прекине кривичните постапки против сите политичари од власта и опозицијата. Бараме повеќе детали и појаснување. Сепак, изјавата на претседателот покренува сериозна ...

ЛДП: Иванов да поднесе оставка - го поништи Договорот од Пржино, го укина СЈО

+инфо - 12.04.2016

Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболицира криминалот и диктатурата на власта, реагира ЛДП.

Ѓорѓе Иванов ги прекина сите истраги и кривични постапки против политичари! (ВИДЕО)

МКД - 12.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов на прес-конференција во вилата „Водно“ откри дека донел општ акт за прекинување на сите кривични постапки што се водат против политичарите во Република Македонија, и од власта и од опозицијата.

Амбасада на САД: Изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост за владеењето на правото

24 Вести - 12.04.2016

Бараме повеќе детали и појаснување. Сепак, изјавата на претседателот покренува сериозна загриженост околу заложбата на Македонија за владеење на ...

Иванов објави аболиција за сите политичари и ќе потпише за прекин на сите истраги и процеси против политичари

Телма - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов пред малку објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна.

САД загрижени за посветеноста на Македонија кон владеењето на правото

Сакам да кажам - 12.04.2016

Амабасадата на САД во Скопје бара натамошни појаснувања по изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека прогласува аболиција за сите политичари кои се осомничени од Специјалното обвинителство во врска со прислушуваните разговори.

Иванов ги прекина сите истраги и процеси против политичари

Р.С.Европа - 12.04.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска изјави дека донел општ акт за прекинување на сите истраги и кривични постапки што се водат против политичарите во Македонија, кои се поврзани со политичката криза и аферата ...

СЈО: Да ја видиме одлуката на Иванов, па ќе се изјасниме

Либертас - 12.04.2016

Специјалното јавно обвинителство чека да ја добие интегрално одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на политичарите против кои се водат правосудни постапки, по што ќе излезат со официјален став, велат за ...

ОБНОВЕНО + ВИДЕО Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

+инфо - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПРЕСЕЧЕ: Иванов ги укина сите кривични акти покренати и од опозицијата и од власта

Телеграф - 12.04.2016

Можно е на краток рок двете страни или сите страни да ме напаѓаат или обвинуваат за разни теории за заговор. Подготвен сум да се справам со тоа. Кога се нафатив на оваа функција, бев свесен дека таа носи одговорности.

Иванов - прекин на сите постапки поврзани со „Прислушување“ и „Пуч“

Р.С.Европа - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека потпишал одлука со која се прекинуваат сите кривични постапки против политичари кои што се поврзани со политичката криза и аферата прислушување. Иванов донел одлука за амнестија и за едно веќе осудено лице, ...

Иванов ги прекина сите кривични постапки против сите политичари

Фокус - 12.04.2016

Со ова престануваат сите кривични постапки кои се водат против сите политичари, и од власта и од опозицијата. Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои ...

(ВИДЕО) Целото обраќање: Иванов прогласи аболиција за сите политичари против кои се водат постапки

еМагазин - 12.04.2016

Како што објавиме, денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, и за еден политичар кој издржува затворска ...

Зоран Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов!

+инфо - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

+инфо - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

АБОЛИЦИЈА!! Иванов (18.03.16): Нема да помилувам изборни силеџии VS Иванов (12.04.16): Аболиција за Мијалков, ...

Локално - 12.04.2016

KIKI IVANOV ZA ODLUKATA NA USTAVEN SUD 18 03 by 24vesti Преседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки.

Иванов донесе одлука за прекинување на сите постапки против политичари

Press24 - 12.04.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој издржува затворска казна.

Претседателот Иванов во 15:15 часот ќе се обрати до јавноста

МКД - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 15,15 часот во претседателската вила „Водно“ ќе се обрати до граѓаните. Во соопштението од Кабинетот на претседателот не е прецизирано на која тема ќе говори Иванов, дали ќе биде тоа состојбата на ...

Аболиција од Иванов за сите политичари против кои се водат истраги или е покренато обвинение

еМагазин - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов во денешното обраќање до јавноста објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, и амнестија за еден политичар кој отслужува затворска казна.

Иванов ги аболицираше сите политичари

Фактор - 12.04.2016

Одлука со кој ќе потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна најави денеска претседателот Ѓорге Иванов.

Претседателот Иванов објави аболиција за сите политичари

Вечер Прес - 12.04.2016

Иванов рече дека е подготвен да ги поднесе сите критики кои по оваа одлука би стигнале на негова адреса, но убеден дека донел исправна одлука Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта ...

Иванов ќе се обрати до јавноста

+инфо - 12.04.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во 15.15 часот ќе се обрати до граѓаните на Република Македонија, соопшти неговиот кабинет. Ова е негово прво обраќање до јавноста после традиционалниот новогодишен говор пред ...

Иванов донесе одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага

Пулс24 - 12.04.2016

Како што од кабинетот на Иванов јавува репортерот на Телма Мирко Трајановски, Претседателот не посочил за кои конкретни политичари станува збор. Иванов на прес конференцијата тврдел дека одлуката ја донел сам и не ги известил политичарите затоа што ...

СЈО: Да ја видиме одлуката на Иванов, па ќе се изјасниме

еМагазин - 12.04.2016

Специјалното јавно обвинителство чека да ја добие интегрално одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на политичарите против кои се водат правосудни постапки, по што ќе излезат со официјален став, велат за ...

Иванов: Прекин на сите постапки поврзани со „Прислушување“ и „Пуч“

ТВ21 - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека потпишал одлука со која се прекинуваат сите кривични постапки против политичари кои што се поврзани со политичката криза и аферата прислушување. Иванов донел одлука за амнестија и за едно веќе осудено лице, ...

СДСМ изненаден од одлуката на Иванов

Утрински - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов, во кратка изјава рече дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните ...

Претседателот Иванов прогласи аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори

Press24 - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов прогласи аболиција за сите обвинети и осомничени во постапките кои што се водат во случаите „Пуч“ и „Поткуп“ и во сите други случаи покренати од страна на Специјалното јавно обвинителство, а поврзани со прислушуваните ...

Иванов донесе одлука за прекинување на сите постапки против политичари

Вест - 12.04.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој издржува затворска казна.

Иванов ги прекина сите кривични постапки против лица од власта и опозицијата

Тера - 12.04.2016

Одлука со кој ќе потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна најави денеска претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов: Ги аболицирав сите осомничени и осудени политичари

Репортер - 12.04.2016

Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица осомничени од СЈО за како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката криза.

Иванов објави аболиција за сите политичари, прекин на сите истраги и процеси

Бриф - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов пред малку објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој отслужува затворска казна, јавува Телма .

СЈО: Да ја видиме одлуката на Иванов, па ќе се изјасниме

Репортер - 12.04.2016

Специјалното јавно обвинителство чека да ја добие интегрално одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на политичарите против кои се водат правосудни постапки, по што ќе излезат со официјален став, велат за „ ...

Иванов - прекин на сите постапки поврзани со „Прислушување“ и „Пуч“

Алсат-М - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека потпишал одлука со која се прекинуваат сите кривични постапки против политичари кои што се поврзани со политичката криза и аферата прислушување. Иванов донел одлука за амнестија и за едно веќе осудено лице, ...

Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов, ќе се произнесеме вечерва

Либертас - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

(ВИДЕО) Иванов: Ги аболицирав сите осомничени и осудени политичари

А1 On - 12.04.2016

Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката криза.

СЈО: Да ја видиме одлуката на Иванов, па ќе се изјасниме

Локално - 12.04.2016

Специјалното јавно обвинителство чека да ја добие интегрално одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на политичарите против кои се водат правосудни постапки, по што ќе излезат со официјален став, велат за ...

Зоран Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов!

Вечер Прес - 12.04.2016

- Ова е изненадување за нас - рече Заев и најави дека партиското раководство вечерва ќе се произнесе за одлуката на Иванов. Лидерот на опозицијата Зоран Заев изјави дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на ...

Иванов донесе одлука за прекинување на сите постапки против политичари

МРТ - 12.04.2016

Во обраќањето до граѓаните, Иванов нагласи дека одлуката ја донел во интерес на државата и на нацијата со цел да и стави крај на политичката криза. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише ...

Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки на политичарите

Нетпрес - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за, како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката криза.

Заев: СДСМ не беше запознат со одлуката на Иванов, ќе се произнесеме вечерва

Репортер - 12.04.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев за Плусинфо потврди дека најголемата опозициска партија не била консултирана за одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите случаи поврзани со нелегалните прислушувања.

Иванов донесе одлука за прекинување на сите постапки против политичари

Идивиди - 12.04.2016

Скопје, 12 април 2016 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој ...

Иванов ги прекина сите кривични постапки против лица од власта и опозицијата

24 Вести - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за, како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката криза.

Иванов донесе одлука за прекинување на сите постапки против политичари

Канал5 - 12.04.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска објави дека донел одлука да потпише аболиција за сите политичари против кои се води истрага, против кои е покренато обвинение, како и за еден политичар кој издржува затворска казна.

Иванов ги прекина сите кривични постапки против лица од власта и опозицијата

Капитал - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за, како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката криза.

Иванов реши: Стоп за Титаник, Монструм, Тврдина, но и Пуч и Поткуп

Либертас - 12.04.2016

Претседателот Ѓорге Иванов поднесе општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата за, како што рече, зачувување на државните и националните интереси и ова го гледа како начин за излез од политичката ...