TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расправата за законот за Јавно обвинителство не почна во Собранието, СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ се искараа кој повеќе се плаши ...

Сакам да кажам - 14.02.2020

Со меѓусебни обвинувања на координаторите на СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски и Никола Мицевски, за тоа кој се плаши од избори на 12 април денеска почна собраниската седница за Законот за Јавно обвинителство.

Расправата по законот за ЈО прекината, Џафери даде пауза од еден час

Слободен Печат - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски рече дека тие како партија имаат став дека треба да бидат донесени законите, па да се распушти Собранието и да се оди на избори. Ова, рече тој, е наш став кој повеќепати сме го објавиле.

Седница за законот за ЈО, надмудрување кој сака да ги одложи изборите

Фокус - 14.02.2020

Половина час откако беше закажана, почна седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-измените на Законот за Советот на јавни обвинители. Тензично, со довикувања и аплаузи тече седницата на која партиите се надмудруваат кој сака ...

Довикувања, препукувања и фотографии од Боки 13 на седицата за законот за ЈО

А1 On - 14.02.2020

Со довикувања од место, процедурални забелешки, препукувања од меѓу координаторите н пратеничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но и на собранискиот спикер започна собраниската седница за Законот за Јавно обвинителство.

Процедурални забелешки на почетокот на 135. седница

Алсат-М - 14.02.2020

Неколку процедурални интервенции на почетокот на 135. седница, чијшто почеток беше закажан за денеска во 11 часот. Прва за процедурална забелешка се јави Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, којашто имаше забелешка кон ...

Александрова бара пауза, Џафери не дава

+инфо - 14.02.2020

Независната пратеничка Емилија Александрова побара 15 минути пауза од собранискиот спикер Талат Џафери со цел да ги свика координаторите на пратеничките групи и да им објасни зошто дел од нив не биле повикани на координациите.

Седницата за законот за ЈО пролонгирана, власта се откажа од дискусија

360 степени - 14.02.2020

По неколку меѓусебни прозивки на координаторите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски и Никола Мицевски, спикерот Талат Џафери ја пролонгираше седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за измените на Законот за јавни обвинители, ...

Талат Џафери: Ако сакаат ново мнозинство, фер е да кажат!

Deutsche Welle - 14.02.2020

Секој на мое место би се запрашал „каква е намерата“, ако изјавата за ново мнозинство не доаѓа од кого било, туку од Генералниот секретар на СДСМ, вели претседателот на парламентот Денеска во 11 часот треба да продолжи седницата на која се расправа ...

Седницата за ЈО продолжува во 13 часот, „Рекет“ во центарот на вниманието на почетокот на дебатата

ТВ21 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза до 13 часот на седницата за Законот за ЈО, по барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој на расправата излезе со фотографија на Кирацовски со Бојан Јовановски ...

Почна седницата за ЈО, па прекината бидејќи Дескоска не го образложи законот

24Инфо - 14.02.2020

Седницата за Законот за ЈО почна по половина час задоцнување по средбата на претседателот на Собранието, Талат Џафери со коорддинаторите на пратеничките групи. Веднш откако почна седницата беше прекината по барање на пратеничката од независната ...

Џафери до Зекири: Ако имаш да реагираш, напиши таму на Фејсбук

Локално - 14.02.2020

Пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Емилија Александрова побара 15 минути пауза бидејќи како што рече, тие се посебна пратеничка група со свој координатор, а не биле повикани на координација кај претседателот на ...

Координација кај Џафери пред продолжението на седницата за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Координаторотите на пратеничките групи на координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако вчерашната долгонајавувана седница за Законот за Јавно обвинителство почна во 22 часот, но по десетина минути да се одложи за денеска.

НАПНАТО ВО СОБРАНИЕ: Почнаа, се препупкаа за Законот за ЈО и отидоа на пауза

Фактор - 14.02.2020

Напнато почна собраниската седница на која прва точка на дневен ред е Законот за јавно обвинителство кој периодов е сопка на препирања меѓу власта и опозицијата. Немаше половина час како траеше сеницата со неколку процедурални обраќања на ...

Kалкулации и изморени пратеници: Можно ли одложување на изборите во „пет до дванаесет“?

еМагазин - 14.02.2020

Заострена реторика, најави за формирање ново парламентарно мнозинство, повик за нова лидерска средба на која ќе се потврди заложбата за избори на 12 април го одбележаа минатото деноноќје. Главна причина за новите компликации на политичката сецна е ...

Собраниската седница за Законот за ЈО одложена за еден час по барање на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 14.02.2020

Емилија Александрова, пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, на собраниската седница за законот за ЈО, побара 15 минути пауза бидејќи не биле повикани на координација кај претседателот на ...

Почна средбата кај претседателот Џафери за потврда на изборите на 12 април

ТВ21 - 14.02.2020

И натаму е неизвесно дали на 12 април ќе има избори, по вчерашните и денешните случувања во Собранието. Од СДСМ преку генералниот секретар Љупчо Николовски, изјавија дека доколку не се донесат законите, ќе се оди на ново мнозинство и редовни избори.

Џафери: Не сме венчани, нека кажат ако сакаат ново мнозинство

+инфо - 14.02.2020

За помалку од половина час треба да започне новата собраниска седница на која ќе се расправа за предлог-законот за Јавно обвинителство. Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата поради тоа што, како што рече, немало услови да ...

Донесувањето на законот за ЈО ги стави на тест и владината коалиција и изборите

360 степени - 14.02.2020

За денеска во 11 часот во Собранието е закажано продолжението на седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-измените на Законот за Советот на јавни обвинители. Токму носењето на законите кои се на дневен ред на оваа седница ...

Талат Џафери и ДУИ по втор пат во клучен момент одработуваат за ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.02.2020

По втор пат и на сличен начин претседателот на Собранието, Талат Џафери, и ДУИ во клучни моменти одработуваат за ВМРО-ДПМНЕ. Со постојано одолговлекување на закажувањето на седницата, со бескрајни координации и на крајот со прекинување на ...

Џафери повика на лидерска средба

Телма - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре повика на средба со лидерите на политичките партии на која тие ќе треба да се изјаснат дали се за избори на 12-ти април. Џафери ова го соопшти од собраниската говорница, вечерва пред да ја прекине ...

Расправата за законот за ЈО одложена за утре

Р.С.Европа - 13.02.2020

Собраниската седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни обвинители започна вечерва во 22 часот со отворање на расправата, но потоа претседателот на законодавниот дом Талат Џафер ја прекина седницата и ...

Седницата започна, Џафери им порача на пратениците дека ако им се спие, може да одат да спијат

Фокус - 13.02.2020

Со еден час задоцнување, седницата за законот за јавно обвинителство конечно започна. Пратеникот Никола Мицевски се побуни дека надвор од секоја логика е седницата за започне во 22 часот, а пратениците цел ден да чекаат во Собранието.

Џафери ја прекина седницата: Доста ми се жалите на Фејсбук, продолжуваме утре

Фокус - 13.02.2020

Само што започна, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата на чиј дневен ред беше законот за јавно обвинителство. За збор се пријавија 30тина пратеници, а Џафери рече дека секогаш бил човечен и седницата ќе продолжи утре во 11 часот.

Џафери ја одложи седницата за утре и им порача на пратениците дека не прима наредби преку Фејсбук

+инфо - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја отвори седницата за законот за јавното обвинителство и откако за збор се пријавија 30 пратеници, тој продолжението на седницата го закажа за утре во 11 часот, бидејќи како што рече, јасно е дека нема ...

Џафери ја прекина седница, ги повика лидерите да договорат мнозинство

А1 On - 13.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери јавно ги повика лидерите на партиите да се догворат на лидерска средба за да обезбедат мнозинство. бидејќи како што рече не е политичар кој се потпира на “Фејсбук” преписки.

Драма во Собранието, криза во коалицијата. Џафери ја одложи седницата за ЈО

Frontline - 13.02.2020

Драма во Собранието која заврши со нова уште подлабока криза меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУ. Нервозата почна да расте од попладневните часови кога пратениците не знаеле дали и кога ќе се закаже седницата за гласање на Законот за Јавно ...

Џафери неочекувано и гневно ја прекина седницата за Предлог-законот за ЈО

Независен - 13.02.2020

Уште практично непочната, седницата на која треба ше да се расправа за Предлог – законот за јавно обвинителство и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители беше одложена за утре во 11 часот, откако тоа ...

Само што почна, 135. седница се одложи, Џафери побара лидерска средба

Канал5 - 13.02.2020

За вечерва во 21 часот беше закажана 135-тата седница на која како точки на дневен ред се предлог Законите за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Седницата почна со безмалку едночасовно задоцнување.

Џафери ги повика партиите на лидерска и ја одложи седницата за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја презакажа седницата за Законот за Јавно обвинителство за утре во 11 часот, откако за збор за дневниот ред се пријавија повеќе од 30 пратеници. „Поради тоа што се жалите од мене и праќате пораки и наредби ...

Џафери повика на лидерска средба да се потврдат изборите за 12 април

ТВ21 - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери, вечерва повика утре лидерите на политичките партии на средба, за да се утврди дали на 12 април ќе се одржат изборите. Седницата за законот за ЈО е закажана утре во 11 часот, но за расправа се пријавија преку ...

Џафери: Доколку сериозно мислите дека има потреба од ново мнозинство, јавно ќе организирам лидерска средба

Либертас - 14.02.2020

Во однос на пораките кои некои од пратениците му ги праќале преку фејсбук, Џафери рече дека тој нема таков профил, и им порача дека ако преку такви пораки повикуваат дека имало можност да се создаде ново мнозинство, ги повика утре на лидерска ...

Ништо ни од вечерашната седница: Талат Џафери за утре свика лидерска средба

Centar - 13.02.2020

Талат Џафери повика на лидерска средба утре во Македонскиот парламент, каде лидерите на најголемите партии би требало да се изјаснат дали ќе има или не избори на 12-ти април. Ова доаѓа, по неколкудневно тактизирање со законите за Јавното ...

Џафери до Мицевски: На кого му се спие може уште одма да оди да спие

Локално - 13.02.2020

Праксата воспоставена од владејачкото мнозинството продолжува и во последните денови. Почнуваме седница во неколку минути пред 22 часот, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на почетокот на седницата за Законот за ...

Власта собра двотретинско мнозинство – Во 21 часот ќе се гласа за Законот за јавно обвинителство

Centar - 13.02.2020

Законот за Јавно обвинителство ќе биде ставен на дневен ред во македонскиот парламент, откако Талат Џафери од ДУИ во својство на претседател на Собранието реши да ја закаже 135-тата седница за во 21 часот.

Седницата за Законот за ЈО ќе продолжи утре

Фактор - 13.02.2020

Седницата за Законот за ЈО ќе продолжи утре. Иако беше закажана за 21 часот, таа почна нешто пред 22 часот. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски обвини дека се тргува со гласови. Спикерот Талат Џафери изјави дека не користи Фејсбук, да не му ...

Законот за ЈО, денеска на седница, Џафери вчера повика на лидерска средба

Курир - 13.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство ќе се одржи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратеници за дискусија и поради ...

Џафери му одговори на Заев за „суптилната“ порака на Фејсбук: Ако имате потреба од поуспешно мнозинство, ајде да ...

Република - 13.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери ја презакажа седницата за Законот за јавно обвинителство за утре во 11 часот, откако за збор за дневниот ред се пријавија повеќе од 30 пратеници. , рече Џафери.

ВМРО-ДПМНЕ се откажа од излегување од Собранието, ама ги откажа и седниците на собраниските комисии

360 степени - 13.02.2020

Сите седници на собраниските комисии што беа закажани за денешниот ден се откажани, така што на само два-три дена пред распуштањето собраниската агенда моментно е речиси празна. Станува збор за комисии со кои раководат кадри на ВМРО-ДПМНЕ, а чии ...

Одложена седницата за законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135 седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре во 11 часот

24Инфо - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Џафери ја прекина седницата, ги повика лидерите да договорат мнозинство

Макфакс - 13.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери јавно ги повика лидерите на партиите да се договорат на лидерска средба за да обезбедат мнозинство. Бидејќи како што рече не е политичар кој се потпира на Фејсбук преписки.

СДСМ му се закани на ДУИ, Талат ја прекина седницата за Јавното обвинителство

Expres - 13.02.2020

Спикерот на Собранието со прекин на седницата на која се расправаше за законот за Јавното обвинителство реагираше на заканата од СДСМ за нова коалиција без ДУИ. Предходно Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски објави пост на Фејсбук кој за ...

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре во 11 часот

iPortal - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Николовски: Ново парламентарно мнозинство и редовни избори ако продолжи блокадата на законите

Нова ТВ - 13.02.2020

Генералниот секреатр на СДСМ, Љупчо Николовски, на својот фејсбук профил објави дека доколку во Собранието се продолжи со тактизирање и блокирање на вачните закони можно е да се формира ново парламентарно мнозинство и нова Влада која би организирала ...

Седницата за ЈО одложена за утре, Џафери повика на лидерска средба

24Инфо - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Седницата за ЈО одложена за утре, Џафери повика на лидерска средба

Опсервер - 13.02.2020

– Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство одложена за утре во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратенци за дискусијаи и поради жалбите од ...

Седницата за ЈО одложена за утре, Џафери повика на лидерска средба

Алсат-М - 13.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство одложена за утре во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратенци за дискусијаи и поради жалбите од ...

Џафери повика на лидерска средба

Република - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за утре повика на средба со лидерите на политичките партии на која тие ќе треба да се изјаснат дали се за избори на 12-ти април. Џафери ова го соопшти од собраниската говорница, вечерва пред да ја прекине ...

Седницата за ЈО одложена за утре, Џафери повика на лидерска средба

МКД - 13.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство одложена за утре во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека ја седницата ја одложил поради бројката од пријавени повеќе од 30 пратенци за дискусијаи и поради жалбите од ...

Џафери му одговори на Љупчо Николоски за заканата со ново парламентарно мнозинство и редовни наместо вонредни избори

Денешен - 13.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери ја презакажа седницата за Законот за јавно обвинителство за утре во 11 часот, откако за збор за дневниот ред се пријавија повеќе од 30 пратеници. Поради тоа што се жалите од мене и праќате пораки и наредби преку ...