TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на боксерката федерација и уште десетина членови го напуштија Собранието на МОК

Република - 29.10.2020

Намерата да се изгласа Даниел Димевски за преседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) по секоја цена на синоќешното Изборно собрание на македонското олимписко движење беше повеќе од доволно првиот човек на Боксерската федерација и воедно ...

Заврши долгата ера на Тупурковски – Во тензична атмосфера Даниел Димески стана нов претседател на МОК

Спортманија - 29.10.2020

Во типична атмосфера за македонскиот спорт и Изборно Собрание со многу кавги, малку фер-плеј и долг маратон избран нов прв човек на олимпиското движење кај нас Даниел Димески е избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет со што ...

МОК доби нов претседател, Даниел Димевски на местото на Васил Тупурковски по 28 години

Фактор - 29.10.2020

Даниел Димевски е новиот претседател Олимписки комитет на Северна Македонија по вчерашните избори. Од 1992 година до сега единствен досега беше Васил Тупурковски, кој по 28 години заминува од функцијата.

Со многу контроверзии Даниел Димевски избран за прв човек на МОК

Спортски - 28.10.2020

Вечерва Даниел Димевски беше избран за нов претседател на МОК. Димевски ќе го наследи Васил Тупурковски на местото прв човек на МОК. Самото изборно Собрание беше проследено со многу контроверзии.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Заврши ерата на „Циле“, Димевски дојде на чело на МОК

Екипа - 28.10.2020

Ерата на Васил Тупурковски како претседател на Македонскиот Олимписки Комитет и официјално заврши вечерва, со изборот на Даниел Димевски за нов предводник на „домот на олимпизмот“ во нашата земја.

Тупурковски го доби наследникот: Даниел Димевски нов претседател на МОК

Слободен Печат - 28.10.2020

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, денеска е избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК). Случувањата на Собранието на МОК не поминаа глатко, противкандидатката на ...

Даниел Димевски е нов претседател на МОК

МКД - 28.10.2020

По речиси 30 години Васил Тупурковски доби наследник, Даниел Димевски е нов претседател на Македонскиот олимписки комитет, неговата противкандидатка Александра Војеска-Зикова и дел од нејзините подржувачи пред гласањето го напуштија Собранието.

По 28 години на чело на МОК: Тупурковски се повлече, Димевски избран за нов претседател

Дерби - 28.10.2020

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет. Д-р Васил Тупурковски беше на чело на МОК од неговото основање и се до денес, кога објави дека ...

Борко: Македонија не заслужува ваков избор за претседател на МОК

Слободен Печат - 28.10.2020

Голманот на Вардар и на македонската репрезентација, Борко Ристовски, во улога на гостин доби дозвола да се обрати на Собранието на МОК и жестоко го критикуваше досегашниот развој на настаните кој доведе до напуштање на Собранието на еден од ...

Даниел Димевски е нов претседател на МОК

Екипа - 28.10.2020

Поранешниот претседател на Кошаркарската Федерација на Македонија, Даниел Димевски, е новиот предводник на Македонскиот Олимписки Комитет, откако вечерва беше изгласан за претседател на Изборното Собрание што се одржа во хотелот „Александар Палас“ ...

Димевски избран за прв човек на МОК, по што веднаш вети – ново Изборно Собрание!

Sport 1 - 28.10.2020

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, денеска официјално е избран за нов предводник на Македонскиот олимписки комитет (МОК) на Собранието кое заврши со мала дамка, откако предвреме салата ја ...

Даниел Димевски нов претседател на МОК – ќе води една година па ќе има ново изборно собрание

Дриблинг - 28.10.2020

Поранешниот претседател на КФСМ, Даниел Димевски е новиот претседател на МОК, ова доаѓа по денешното изборно собрание на кое гласањето мина со само еден кандидат за наследник на Васил Тупурковски кој 28 години го предводеше рабоењето во најголемата ...

Борко: Ова е брука, жал ми е што легенди како Перо, Тоше и Наумче се дел од сценариото

Екипа - 28.10.2020

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на денешното Изборно Собрание на МОК. Даниел Димевски се наоѓа пред промоција, но Ристовски потенцираше дека неговиот избор нема да биде ...

ТОП коментар на собранието – Перо Антиќ: Побрзајте, Маленко има деца за чување

Екипа - 28.10.2020

Повеќе од четири часа траеше денешното Изборно Собрание на МОК, на кое Даниел Димевски беше избран за наследник на Васил Тупурковски. Голем дел од собранието мина во тензична атмосфера и препукување на двете страни, но откако Војнеска – Зикова се ...

Војнеска-Зикова и нејзините поддржувачи ја напуштија салата, Димевски нов претседател на ОКСМ!

Спортклуб - 28.10.2020

Поранешниот прв човек на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски од вечерва е нов претседател на Олимпискиот комитет. Во напната атмосфера тој беше избран на одговорната функција на Собранието кое траеше речиси четири часа.

Ристовски: Ако сте спортсмени, нема да изберете претседател со половина празни столчиња!

Sport 1 - 28.10.2020

Пред крајниот избор за претседател на МОК, до присутните на Собранието, во улога на гостин, се обрати Борко Ристовски, голманот на Вардар и советник за спорт во опозициската ВМРО ДПМНЕ. Тој побара од раководството да покаже сенс и да не дозволи ...

Војнеска-Зикова и нејзините подржувачи го напуштија Собранието на МОК

МКД - 28.10.2020

Изборното собрание на МОК изобилува со тензија која кулиминираше кога кандидатката за претседател Александра Војнеска-Зикова и нејзините подржувачи излегоа од салата. Голема поделеност, расправии и тензија на Изборното собрание на МОК.

Војнеска – Зикова и привзаниците го напуштија собранието на МОК

Слободен Печат - 28.10.2020

Кандидатот за претседател на Македонскиот олимпик комитет, Александра Војнеска – Зикова заедно со приврзаници од спортските федерации го напуштија Собранието на МОК. Претседателот на Боксерската федерација на Македонија, Примислав Димовски, прво ...

Скандалозни одлуки на собранието на МОК, Војнеска си замина – Димевски реагираше

Дриблинг - 28.10.2020

Против кандидатката на Даниел Димевски за претседателската функција во МОК, Александра Војнеска Зикова го напушти изборното Собрание кое вечерва се одржува во „Александар Палас.“ Претседателот на БФМ, Примислав Димовски обвини на нерегуларности во ...

Китевски: Знаете ли дека е корона, седиме 70 луѓе, не знаеме дали се сите здрави

Екипа - 28.10.2020

Се уште трае изборното собрание на Македонскиот олимписки комитет на кое треба да се избере новиот претседател меѓу двајцата кандидати Даниел Димевски и Александра Војнеска Зикова. По се изгледа собранието за избор ќе биде маратонско, а свое мислење ...

Војнеска – Зикова си замина… Димевски: Неспортски, како мали деца…

Екипа - 28.10.2020

Кандидатката за претседател на МОК, Александра Војнеска – Зикова, го напушти Собранието што вечерва се одржува во хотелот „Александар Палас“, откако стана јасно дека нема мнозинство за да ја добие трката со Даниел Димевски.

Хаосот кулминира: Следбениците на Војнеска-Зикова го напуштија Собранието на МОК (ВИДЕО)

Sport 1 - 28.10.2020

Тоа што постојано висеше во воздух, поради начинот на кој беше водено вечерашното Собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК), кулминира пред последната точка за избор на нов претседател, кога голем дел од членовите решија да го напуштат ...

Готово е: Не бираа средства да го седнат Димевски на престолот на МОК

SportMedia - 28.10.2020

Очекувано и ни малку изненадувачки по сето она што го видовме денеска, а бевме сведоци во изминатиот период. Даниел Димевски е наследникот на Васил Тупурковски на претседателското место во МОК.

Едниот кандидат за претседател го напушти собранието на МОК! 🎥

Спортски - 28.10.2020

Собранието за избор на прв човек на МОК поминува со многу контроверзии. Ситуацијата кулминираше со напуштањето на салата на следбениците на Војнеска-Зикова. Првиот човек на боксерската федерација, Премислав Димовски повика на заминување и тоа беше ...

Гечевски за момент ги обедини двете „закрвавени“ страни за претседател на МОК!

Sport 1 - 28.10.2020

Поранешниот кошаркарски репрезентативец и сегашен спортски директор на КФМ, Тодор Гечевски, од вечерва е и член на Собранието на Македонскиот олимписки комитет (МОК), кој, случајно или не, е избран пред гласањето за нов претседател на оваа највисока ...

MOK: Димевски пред победа за претседател

Екипа - 28.10.2020

Даниел Димевски се наоѓа пред промоција за нов претседател на МОК, откако доби неколку клучни битки во пресрет на гласањето за наследник на Васил Тупурковски. Димевски за противник во трката ја има Александра Војнеска – Зикова, но поранешниот ...

МОК: Чии закони важат, на ИОК или на Македонија?

Екипа - 28.10.2020

Во крајно тензична атмосфера минува почетокот на Изборното Собрание на МОК, на кое треба да биде избран наследникот на Васил Тупурковски на чело на Македонскиот Олимписки Комитет, функција за која кандидати се Александра Војнеска – Зикова и Даниел ...

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Опсервер - 28.10.2020

Скопје, 28 октомври 2020 () – Нов претседател на Македонскиот олимписки комитет е Даниел Димевски. Тој на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од претседателското место.

Гечевски избран за нов член на Собранието на МОК

SportMedia - 28.10.2020

Собранието на МОК ја прифати македонската кошаркарска легенда Тодор Гечевски како нов член на највисокото тело на местото на трагично починатиот Благоја Георгиевски-Буштур. Актуелниот спортски директор на Македонската кошаркарска федерација доби ...

Борко пред МОК: Ми нудеа функции, ми се закануваа, но ја утнале адресата…

Екипа - 28.10.2020

Се е подготвено за почеток на Собранието на МОК на кое треба да се избере наследникот на Васил Тупурковски како претседател на оваа спортска институција. Пред почетокот на собранието своја изјава пред медиумите даде голманот на Вардар и на ...

Ристовски: Џабе ми се заканувате, јас само сакам претседател на МОК без криминална опашка!

Sport 1 - 28.10.2020

На десетина минути пред стартот на Изборното собрание на МОК, кое предизвика огромен интерес во јавноста поради задкулисните игри на кои едната кандидатка за претседател го обвини својот противник, „масло во оганот“ долеа и Борко Ристовски, голманот ...

Неуспешен обид да се „протне“ нов член пред гласањето за претседател на МОК!

Sport 1 - 28.10.2020

Сѐ уште првиот човек на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Васил Тупурковски, во обраќањето на последното Собрание кое го води како претседател, неуспешно се обиде надвор од дневниот ред да вметне нов член на местото на трагично загинатиот ...

Борко Ристовски: Имав непристојни понуди за идниот МОК, закани, но ја утнале адреата

Дриблинг - 28.10.2020

Изборното собрание на МОК вечерва треба да одоговори на прашањето кој ќе го наследи Васил Тупурковски на претседателоското столче. Во игра се Даниел Димовски и Александра Војнеска – Зикова но според Борко Ристовски овие двајца не се вистинскиот ...

Ристовски: Двајцата кандидати се недостојни да го водат МОК, имаме сериозни докази и за кривично гонење во иднина и за ...

Курир - 28.10.2020

И двајцата кандидати се недостојни и не се она што и треба на Македонија како држава и во спортот во целина. Овие два кандидати едноставно немаат капацитет ниту морален кредибилитет, уште помалку да водат една институција како што е МОК, ова вечерва ...

ИОК контра МОК: Никој не смее да ја поништи кандидатурата на Војнеска-Зикова!

Sport 1 - 28.10.2020

Претставници на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) денеска ги информирале своите колеги кои сѐ уште го предводат македонското олимписко движење дека ни по која цена не смеат да ѝ забранат на Александра Војнеска-Зикова да влезе во битка со ...

Олимписки федерации: Тупурковски и Поповски како приватна забава и фамилијарен бизнис го сфаќаат Олимпискиот комитет!

Фокус - 28.10.2020

Олимпискиот Комитет предводен од Претседателот Васил Тупурковски и генералниот секретар Сашо Поповски уште еднаш покажаа дека Олимпиското Движење го сфаќаат како нивна приватна забава, и фамилијарен бизнис, рушејќи ги сите начела на олимпизмот со не ...

Војнеска-Зикова сепак влегува во трка за МОК

SportMedia - 28.10.2020

На еден час пред почетокот на Изборното собрание за наследник на Васил Тупурковски на претседателското место во МОК, има нов промени. Даниел Димевски сепак нема да биде единствениот кандидат за оваа толку посакувана позиција.

Јасни се условите за кандидатура за претседател на ОКСМ

Спортклуб - 28.10.2020

Откако вчера во јавноста излезе (дез)информацијата дека е поништена кандидатурата за претседател на Олимпискиот комитет на Александра Војнеска Зикова, зовре атмосферата кај оние кои ја поддржуваат предводничката на Атлетската федерација.

Не може три федерации да го водат олимпизмот во Македонија

Спортклуб - 28.10.2020

Голема драма се случува последните денови откако беа објавени имињата на кандидатите за нов претседател на Олимпискиот комитет на Македонија. Битката треба да се бие меѓу Даниел Димевски и Александра Војнеска Зикова.

„За Тупурковски и Поповски, МОК е приватна забава и фамилијарен бизнис“

Sport 1 - 28.10.2020

Војната за местото наследник на вечниот Васил Тупурковски на чело на Македонскиот олимписки комитет (МОК) станува сѐ пожестока како што се приближува Изборното Собрание, закажано за вечерва (18 часот) во хотелот „Александар Палас“, откако денеска ...

Федерациите кои ја подржуваат Војнеска најавуваат кривични пријави за Тупурковски и за Поповски

Екипа - 28.10.2020

Изборното собрание на Македопнскиот олимписки комитет кое е закажано за денеска, а на кое треба да биде избран наследникот на Васил Тупурковски кој претседателската функција ја извршува повеќе од две и пол децении предизвикува контроверзи во ...

Кралевски: Против двајцата кандидати за претседател на МОК има претставка до Антикорупциска, а едниот има и кривична ...

Република - 27.10.2020

Со оглед на сите работи што можевме да ги видиме изминативе денови во и околу изборот за нов претседател на МОК не можеме да останеме на страна. И затоа денес поднесовме претставка до Антикорупциска Комисија за едниот од кандидатите заради судир на ...

18 спортски федерации: Тупурковски и Попоски како нивна приватна забава го сфаќаат олимпизмот!

Слободен Печат - 28.10.2020

Денеска вкупно 18 национални спортски федерации, предводени од Атлетска федерација, Боречка Федерација и Боксерска Федерација излегоа со соопштение за јавноста непосредно пред денешното собрание каде што ќе се избира нов претседател на Македонскиот ...

„За Тупурковски и Поповски МОК е приватна забава – фамилијарен бизнис“

SportMedia - 28.10.2020

Пред Изнорното Собрание (18 часот) во хотелот „Александар Палас“ за наследникот на Васил Тупурковски на чело на Македонскиот олимписки комитет (МОК) се случува вистински хаос. Откако вчера УО ја одби кандидатурата на Александра Војнеска Зикова за да ...

Изборното Собрание на МОК пред скандал, тоа е фамилијарен бизнис и приватна забава

Дриблинг - 28.10.2020

Денеска во хотелот „Александар Палас“ во Скопје со почеток од 18 часот ќе се одржи Изборно Собрание на Македонскиот олимписки комитет, уште не започнато го следат скандали, еден од кандидатите, Александра Војнеска Зикова е „избришана“ со мислење на ...

Атлетската федерација на Македонија ќе поднесе кривична пријава против челните луѓе на МОК Тупурковски и Поповски

Sport M - 28.10.2020

Скопје, 28 октомври 2020 (МИА) – Атлетската федерација на Македонија најави поднесување кривични пријави за злоупотреба на службена положба и фалсикување од страна на претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски и генералниот ...

АФМ ќе поднесе кривични против Тупурковски и Поповски

+инфо - 28.10.2020

Атлетската федерација на Македонија најави поднесување кривични пријави за злоупотреба на службена положба и фалсикување од страна на претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски и генералниот секретар Сашо Поповски.

Атлетската федерација на Македонија ќе поднесе кривична пријава против челните луѓе на МОК Тупурковски и Поповски

Либертас - 28.10.2020

Атлетската федерација на Македонија најави поднесување кривични пријави за злоупотреба на службена положба и фалсикување од страна на претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски и генералниот секретар Сашо Поповски.

18 федерации најавија тужби: Тупурковски и Поповски го сфаќаат олимпиското движење како приватна забава и фамилијарен ...

МКД - 28.10.2020

Во пресрет на Изборното собрание на Македонскиот олимписки комитет се случува вистинска бура откако кандидатката за претседателка Александра Војеска Зикова беше елиминирана од трката на 24 часа пред почетокот на настанот.

Атлетската федерација на Македонија ќе поднесе кривична пријава против челните луѓе на МОК Тупурковски и Поповски

MakPress - 28.10.2020

Атлетската федерација на Македонија најави поднесување кривични пријави за злоупотреба на службена положба и фалсикување од страна на претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Васил Тупурковски и генералниот секретар Сашо Поповски.