TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заедно со гласовите на Река, приказната на СДСМ е готова, кажа силјановска-давкова

Сакам да кажам - 21.04.2019

На оваа земја ѝ треба нов профил на политичар и нова политичка култура, рече претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска- Давкова . „ Со нашиот број гласови и на господинот Река, приказната на СДСМ е готова.

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Макфакс - 21.04.2019

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендарвоски во првиот круг од претседателските избори. Тој кажа дека од 98,28 отсто пребројани гласови, Пендаровски освоил 321.201, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана ...

Силјановска-давкова води со 0,01% по 95% преброени гласови

Сакам да кажам - 21.04.2019

Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова има водство од 0,01% пред кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски по преброени над 90% од гласовите од првиот круг на претседателските избори.

ДИК: На 95,22% Пендаровски со водство од 100 гласа пред Силјановска Давкова

Сител - 21.04.2019

На 95,22% проценти обработени резултати за Стево Пендаровски гласале 301.973 гласачи, за Гордана Силјановска 301.847 додека за Блерим Река гласале 74.064 ...

И Заев прогласи победа

Република - 21.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев вечерва се обрати на прес-конференција, на која прогласи победа на кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски. Според податоците на аналитичкиот центар на СДСМ што ги соопшти Заев, од ...

Силјановска ги спои нејзините гласови со оние на Река: Со бројот на нашите гласови приказната е јасна

Фокус - 21.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова прогласи победа во првиот круг и се обрати во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. -Уште еднаш дозволете да се заблагодарам на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата за отворената врата за некој однадвор како мене, ама ...

Податоците на „Мост“ ја потврдуваат тесната разлика меѓу Пендаровски и Силјановска во првиот круг

Макфакс - 21.04.2019

Граѓанската асоцијација „Мост“, која го следеше денешното гласање со повеќе од 1.500 набљудувачи, објави прелиминарни податоци добиени од ПВР-програмата според кои одѕивот на гласачите во првиот круг од претседателските избори е 41,67 отсто (со ...

МОСТ: Пендаровски во сосема мало водство пред Сиљановска

МКД - 21.04.2019

Граѓанската асоцијација МОСТ која го следеше денешното гласање со повеќе од 1.500 набљудувачи на на 1.160 гласачки места, во вечерашното соопштение објави дека во првиот круг од претседателските избори води Стево Пендаровски со 44,7 отсто од ...

Силјановска: Битката почнува, со гласовите на Река разликата е со над 75.0000 гласови

+инфо - 21.04.2019

Битката допрва почнува, ако ние добивме волкав број гласови и ако на тие ги додадеме гласовите на колегата Блерим Река, приказната е јасна, порача Гордана Силјановска, кандидатка за претседател на дражвата поддржана од ВМРО – ДПМНЕ, појаснуваќи дека ...

Силјановска: Разликата е повеќе од 70 илјади гласови!

Курир - 21.04.2019

Ако се спореди бројот на гласовите за опозицијата и на оние кои гласале на господинот Река разликата е повеќе од 70 илјади гласови, ова вечерва на прес-конференција го истакна Гордана Силјановска Давкова.

Силјановска: Со гласовите на Река, разликата е повеќе од 70.000 гласови

Локално - 21.04.2019

Гордана Силјановска, кандидатка за претседател на дражавата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, соопшти од партискиот птаб дека ако се споредат гласовите на власта, односно на Стево Пендаровски, кој е поддржан од СДСМ и од ДУИ, и гласовите на опозицијата, ...

Заев: Пендаровски води во првиот круг со 4.329 гласа разлика

Либертас - 21.04.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција вечерва објави дека од 98,27% обработени гласови во нивниот аналитички центар резултатите се следни – 321.201 гласови за Стево Пендаровски, 316.872 гласови за Гордана Силјановска Давкова и ...

МОСТ: Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска е во маргина на грешка

Нова ТВ - 21.04.2019

Граѓанска Асоцијација МОСТ ги соопшти резултатите од првиот круг на претседателските избори 2019 година, според кои кандидатот Стево Пендаровски освоил 44,7 отсто од гласовите, Гордана Силјановска Давкова 44,32 отсто и Блерим Река 1о,98 отсто од ...

Резултати од гласањето во општина Маврово и Ростуше

Gostivarpress.mk - 21.04.2019

Според податоците од Државната изборна комисија, во општина Маврово и Ростуше излезноста на гласачи во првиот круг на Претседателските избори е 26,65%. Преброени се гласовите од сите 39 избирачки места во оваа општина и резултатот е следен: Блерим ...

МОСТ: Пендаровски 44,7%, Силјановска 44,32%, Река 10,98%

ТВ21 - 21.04.2019

Граѓанската асоцијација МОСТ испрати резултати од претседателските избори со максимална маргина на грешка од +/- 0.5 % од сите важечки гласачки ливчиња. Според нив, победник е Стево Пендаровски со 44.7%, Сиљановска – Давкова има освоено 44.32%, ...

Силјановска ги стави и гласовите на Река на свое конто

AKO - 21.04.2019

Ако ги земеме гласовите што ги добивме ние, но и оние на господинот Река, јасно е дкеа победивме со повеќе од 70.000 гласови, рече Гордана Силјановска Давкова на првото обраќање од седиштето на ВМРО ДПМНЕ.

Пресврт во финишот, Силјановска води пред Пендаровски според ДИК

MakPress - 21.04.2019

На 95,67% обработени избирачки места кандидатот поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова ја превземе предноста пред Стево Пендаровски. На 95,67% проценти обработени избирачки места за Стево Пендаровски гласале 304.551 гласачи односно ...

МОСТ: Пендаровски освоил 44,47 проценти наспроти Силјановска Давкова со 44,32 отсто

Фактор - 21.04.2019

Стево Пендаровски освоил 44,47 проценти наспроти Гордана Силјановска Давкова која има осоено 44,32 отсто од гласачите кои денеска гласаа на шестите претседателски избори, за Блерим Река гласале 10,98 проценти, покажуваат резултатите на Граѓанската ...

Обработени сите гласови во Гевгелија, Силјановска со победа над Пендаровски

Република - 21.04.2019

Според податоците на државната изборна комисија за градот Гевгелија, по обработувањето на сите гласови во првиот круг на претседателските избори, кандидатот поддржан од ДУИ и СДСМ Стево Пендаровски освоил 5.297 гласа, а кандидатот поддржан од ...

Разочарани СДСМ-овци: Ѓаволот си дојде по своето

Нетпрес - 21.04.2019

Разочаран поддржувач на владејачката СДСМ вечерва на социјалната мрежа ги постави прашањето „каде е убедливата победа“ со 100 до 150 илјади гласа во полза на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, откако станува јасно дека во вториот изборен ...

Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска помала од 1 отсто

Макфакс - 21.04.2019

Според 89 отсто обработени податоци во Државната изборна комисија (ДИК), на првиот круг од претседателските избори гласале вкупно 648.669 избирачи. Од нив, Пендаровски има 276.224, Силјановска – 273.617, а Река – 71.154 гласа.

Резултати од гласањето во општина Гостивар

Gostivarpress.mk - 21.04.2019

Преброени се гласовите од сите 121 избирачко место во општина Гостивар. Според резултатите кои ги објави Државната изборна комисија, гостиварци во првиот круг на Претседателските избори гласале вака: Блерим Река – 8.928 / 43,46% Гордана Сиљановска ...

ВМРО-ДПМНЕ со нови резултати од 89,2 отсто од пребројаните гласови

Press24 - 21.04.2019

Според најновите резултати од пребројаните 89,2 отсто од гласовите, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска и понатаму е во водсттво. Таа е во водство со освоени 309.381 гласа засега, додека Пендаровски има 306.191 гласа, а Блерим ...

ДИК: Благо водство на Пендаровски

Press24 - 21.04.2019

Според податоците на ДИК од обработени 84.96 посто од гласовите соопштуваат дека Пендаровски е во благо водство. Оттаму соопштуваат дека 270.260 гласови се за Стево Пендаровски, за Силјановска 267.169 гласови и за Река ...

Разликата само 700 гласа! Силјановска му се приближува на Пендаровски

Алсат-М - 21.04.2019

Според 90% од обработените податоци од Државната изборна комисија, водството на кандидатот на владејачката коалиција, Стево Пендаровски пред противкандидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова и натаму опаѓа.

Се топи предноста на Пендаровски

Фокус - 21.04.2019

Разлика во гласови меѓу претседателскиот кандидат Стево Пендаровски и кандидатката Гордана Силјановска Давкова падна под еден отсто. По 86 отсто преброени избирачки места, Пендаровски има 42,57 отсто, додека Силјановска има 42,04 отсто.

Пендаровски се врати во водство со 0,11% по 97% преброени гласови

Сакам да кажам - 21.04.2019

Кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски има водство од 0,11% пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова по преброени над 97% од гласовите од првиот круг на претседателските избори.

Пендаровски во Битола води со 20 гласа пред Сиљановска – Давкова

Канал5 - 21.04.2019

Според податоците од Државната изборна комисија кандидатот за претседател Стево Пендаровски е во благо водство пред Гордана Сиљановска Давкова на над 69 проценти од преброени гласови. Според податоците на страницата на Државната изборна комисија , ...

ДИК: Во дијаспората води Пендаровски

МКД - 21.04.2019

Според податоците од Државната изборна комисија за вчерашното гласање на дијаспората, Стево Пендаровски води со 23 гласа пред Гордана Сиљановска-Давкова, на обработени 25 од 32 избирачки места.

И ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ ПРОГЛАСИЈА ПОБЕДА : Македонија против Северна во финале

Вечер - 21.04.2019

Тесна разлика во првиот круг меѓу кандидатите на двете најголеми партии Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова на шестите по ред претседателски избори, први за Република Северна Македонија.

Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска се стопи на 0,40%

+инфо - 21.04.2019

Помалку од 1 отсто е водството на кандидатот Стево Пендаровски пред Гордана Силјановска Давкова со пребројани 648.669 гласови или околу 80 отсто. Според последните бројки, Пендаровски има 42,58% или 276.224 гласови, а Силјановска 42,18 отсто или ...

ДИК: По 70% преброени гласови Пендаровски останува во водство

Алсат-М - 21.04.2019

После повече од 70% од преброените гласови за избор на претседател на Македонија, во водство е кандидатот на партиите од власта, Стево Пендаровски, со освоени 224.113 гласови пред кандидатката поддржана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, ...

Разликата меѓу Пендаровски и силјановска-давкова е 1%

Сакам да кажам - 21.04.2019

По преброени над 50% од гласовите од првиот круг на претседателските избори, кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски е во тесно водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова.

Обработени 86,7% од гласовите - ова се резултатите според ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 21.04.2019

Гордана Силјановска Давкова е кандидатот за претседател на Македонија кој и понатаму е во водство според резултатите кои ги објави ВМРО-ДПМНЕ од пребројаните 86,7 отсто од гласовите. Таа има 307.748 гласа, Пендаровски е зад неа со 304.087 гласа, а ...

Соопштени резултатите од 85% обработени гласови - погледнете кој води според ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 21.04.2019

Според резултатите кои ги соопшти ВМРО-ДПМНЕ, од пребројаните 85 отсто од гласовите Гордана Силјановска е во водство. Таа има освоено 304.045 гласа, Пендаровски има 299.629 гласа, а Блерим Река 61.710 ...

Обработени 83,1 отсто од гласовите - погледнете кој кандидат е во водство според ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 21.04.2019

Кандидатот за претседател на државата поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова е во водство пред кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски и кандидатот на БЕСА и Алијанса на Албанците Блерим Река, од досега пребројаните гласови кои ги објави ...

ДИК – Пендаровски во водство по пребројани 60 од гласовите

Р.С.Европа - 21.04.2019

Кандидатот на СДСМ и на ДУИ, Стево Пендаровски, освоил 198 илјади гласови, а кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова 192 илјади гласови по преброени над 60 од гласовите, покажуваат податоците објавени на интернет страницата на ДИК.

Тесна трка меѓу Пендаровски и силјановска-давкова во првиот круг

Сакам да кажам - 21.04.2019

Според првичните неофицијални резултати од Државната изборна комисија, во првиот круг од претседателските избори се води тесна трка меѓу кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова.

Кој како стои: Кој е поблиску до победа

Фактор - 21.04.2019

Стево Пендаровски има 270.260 гласови, Гордана Силјановска Давкова 267.169, а Блерим Река 70.066. Ова е последната статистика од ДИК, од обработени 88,27 проценти од гласачките места. Според нив, Давкова има 42,11 отсто од гласовите, а пендаровски ...

Силјановска во водство според ВМРО-ДПМНЕ - резултати од пребројувањето на 81,12 % од гласовите

Press24 - 21.04.2019

Според најновите резултатите од пребројувањето на 81,12% од гласовите, според ВМРО-ДПМНЕ силјановска и понатаму е во благо водтство пред Пендаровски и Река. Пендаровски има 286.132 гласа, Силјановска има 292.428 гласа, а Река 85.532 ...

Нови резултати од ДИК: Обработени 69 отсто од гласовите

Press24 - 21.04.2019

Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 69.20 отсто од гласовите, а засега води кандидатот на СДСМ. Пендаровски со 215.173 гласови, Силјановска веднаш зад него со 208.852 гласови и Река со 59.458 ...

Пребројани 75% од гласовите - според ВМРО-ДПМНЕ ова е кандидатот кој води

Press24 - 21.04.2019

Пребројани се 75 отсто од гласовите и според резултатите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова е во водство. Силјановска има 272.138 гласа, Пендаровски има 265.317 гласа, а Блерим Река има 54.911 ...

Веќе се знае победникот во некои општини, еве кој победи во Гостивар, Гевгелија, Арачиново…

ТВ21 - 21.04.2019

Според податоците на ДИК, во некои општини се веќе пребројани 100% од гласовите, или 99%. По пребројани 99% од гласовите, кандидатот за претседател Блерим Река води во Гостивар пред Пендаровски и Силјановска.

Мртва трка меѓу Пендаровски и Сиљановска

А1 On - 21.04.2019

Обработени се 70 отсто од избирачките места односно повеќе од 2.400, а станува збор за првични неофицијални резултати кои по електронски пат стигнале до ДИК. Од вкупно обработени 464 986 гласови, Пендаровски има 198 361, а Сиљановска 192 259, Блерим ...

Најнови резултати од ДИК

Press24 - 21.04.2019

Според ДИК обработени се 60 посто од гласовите, а бројките се менуваат од минута во минута. Во благо водство е Стево Пендаровски со 197.923 гласови. Гордана Силјановска Давкова со 181.198 гласови.

ДИК : Пендаровски со најубедливо водство во Пласница , Сиљановска Давкова во Лозово

Канал5 - 21.04.2019

Според до сега обработените 23,43 проценти од податоците , води Стево Пендаровски со 41, 73 проценти од гласовите , а Гордана Сиљановска давкова има 39,7 проценти од глласовите. Претседателскиот кансдидат Блерим Река освоил до сега 14,67 проценти.

ДИК ги објавува резултатите, следете ја во живо претседателската трка

Фокус - 21.04.2019

Според првичните резултати од претседателските избори објавени на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија, кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски е во водство.

Досега обработени резулати од ДИК: Пендаровски 42,66 проценти, Силјановска Давкова 41,35 проценти, Река 11,81 процент

Алфа - 21.04.2019

Последните резултати од Државната изборна комисија за обработени 68,94 проценти од избирачките места изгледаат вака: За Блерим Река гласале 54.901 избирач или 11,81 процент, за Гордана Силјановска Давкова гласале 192,259 или 41,35, за Стево ...

ВМРО ДПМНЕ: Од 83.10% обработени резултати Силјановска Давкова води пред Пендаровски

Сител - 21.04.2019

Според информациите кои ни пристигнуваат од штабот на ВМРО-ДПМНЕ од 83.10% обработени резултати Силјановска Давкова има освоено 298.410, Стево Пендаровски 292.146 и Блерим Река ...