TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерименталната терапија против коронавирус од денеска во употреба

Сител - 25.03.2020

Двајца заболени од коронавирус почнаа да ја добиваат експерименталната терапија комбинација на лек против маларија и антибиотик. Министерот за здравство информираше дека на сите заразени со Ковид 19 во Македонија најпрво ќе им бидат направени ...

(23:00) Вонредна состојба, ден 7: Викенд забрана за движење на сите граѓани, комбинирана терапија за двајца заболени од ...

CivilMedia - 25.03.2020

„Двајца пациенти со корона вирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Активистите бараат Сумамед и за кучињата

Слободен Печат - 25.03.2020

Сумамед е лек кој во комбинација со лек против маларија, се покажал успешен во повеќе европски земји за борба против коронавирусот Сопствениците на миленичиња бараат решение за проблемот со кој се соочуваат поради полицискиот час.

Двајца од заболените од Ковид-19 се лекуваат со новата терапија, за останатите се чекаат резултатите од ЕКГ

Фокус - 25.03.2020

На двајца пациенти кои се лекуваат на Инфективната клиника им е почнат третман со новата терапија за корона вирусот, рече министерот Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали почнала да се користи новата терапија, која е комбинацијата ...

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја ...

Република - 25.03.2020

Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата. Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една ...

Во викенди забрана за движење (полициски час) од 16 часот попладне до 5 наутро

Мета - 25.03.2020

Владата донесе одлука да се забрани движењето за сите граѓани во текот на викендот во периодот од 16 до пет часот следниот ден, информираа оттаму. Ова следува откако денес беше објавено дека бројот на заболени лица во земјата се искачи на 177.

Двајца пациенти на Инфективна ставени на новата терапија, апел никој да не ја зема на своја рака

360 степени - 25.03.2020

Двајца пациенти на Инфективната клиника се ставени на новата терапија, која е комбинација што ја содржат лековите хидроклор и азитромицин, потврди министерот за здравство. Тој рече дека во тек е кардиолошка анализа бидејќи лекот има и една ...

Сумамедот може да биде опасен по живот, да не се земаат лекови на своја рака

ТВ21 - 25.03.2020

Граѓаните да не прават залихи, ниту пак на своја рака да конзумираат т.н лекови против коронавирус. Истите може да бидат опасни по живот. „Дури дел од граѓаните и го земале како превентива, што е многу погрешно, да не кажам многу опасно, затоа што ...

Двајца заболени на Инфективна на новата терапија, граѓаните никако сами да не ја примаат

+инфо - 25.03.2020

Двајца пациенти заболени од коронавирусот на Инфективната клиника ќе почнат да ја примаат новата терапија – комбинацијата од два лека – антибиотик азитромицин и лек против маларија. – На новата терапија, по официјалниот крај на сите постапки, денес ...

18: Излегување за викенди до 16 часот, Дебар и Центар Жупа стабилни, непочитувања на полицискиот час во неколку ...

Frontline - 25.03.2020

Преглед на денот до 18 часот. ВЛАДАТА на Република Северна Македонија денес одлучи да воведе нова , дополнителна рамка на забраната за движење за време на викенди т.е сабота и недела од 16 часот до 05 часот.

Чибишев со апел до докторите: Не го препишувајте сумамед на пациентите, ако нема потреба

ТВ21 - 25.03.2020

Д-р Чибишев апелираше да не го препишуваат лекот сумамед, ако за него пациентот нема потреба. „Апелирам да не се препишува сумамед ако нема потреба за такво нешто. Слушнав дека многумина го земале дома за „црни денови“, но никако да не го ...

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Frontline - 25.03.2020

Тој апелираше граѓаните да не купуваат на своја рака и да се обидуваат да ги најдат лековите, затоа што таа терапија може да се даде според точна индикација на лекар специјалист. Двајца пациенти со корона вирус на Клиниката за инфективни болести се ...

Филипче: Апелирам и молам граѓаните да не се лекуваат од коронавирус на своја рака (ВИДЕО)

Слободен Печат - 25.03.2020

Официјално се завршени сите постапки во Агенцијата за лекови и на терапијата од антибиотик и лек против маларија се ставени двајца пациенти на Инфективната клиника. Не се дава терапијата на секого, потребна е кардиолошка анализа, ЕКГ.

Филипче: Двајца пациенти се ставени на новата терапија, апел до граѓаните да не земаат лекови на своја рака

Локално - 25.03.2020

Министерот Филипче изјави дека претпоставка е да има нови патишта на ширења на вирусот и потенцира дека се шири по капките или нечисти раце. Според него, во тоа тек се дискусии и се разгледува дали ќе се намалуваат контактите преку викендот.

Се обезбеди терапија за девојче со ретка болест, откако „Слободен печат“ се интересираше за случајот

Слободен Печат - 25.03.2020

Родителите првично биле вратени со објаснување дека сами треба да бараат лекови на реверс од добавувачот Втора година по ред 10-годишно девојче од Струга беше изложено на ризик да остане без терапија за ретката болест која ја има, бидејќи ...

Инспекторите го следат препишувањето и продажбата на антибиотици, вклучително и сумамед

Телма - 25.03.2020

Фармацевтските инспектори се постојано на терен и доколку се утврдат било какви прекршувањана, односно несоодветно препишување или продавање на антибиотици, вклучително и сумамед, тие се должни да постапат, велат за Телма од Агенцијата за лекови и ...

Д-р Нино Васев: Пациентите на Онкологија редовно ги примаат терапиите, контролите се одложуваат

ММС - 25.03.2020

Вонредната состојба во земјава го ограничи движењето и на Клиниката за онкологија при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Сепак директорот на Клиниката, д-р Нино Васев уверува дека нема потреба за загриженост кај пациентите.

Хаџи Ангелковски: Оваа хипохондрија ќе трае подолго – Да се посегнува по Сумамед и да се пие на своја рака не е шала

Слободен Печат - 25.03.2020

-Родителите имаат голема задача. Децата не можат да ја издржат оваа затвореност. Тоа треба да им се објасни и да бидеме со нив. Има начини со детето да поминеме повеќе време, да разговараме за нивните потреби.

(ВИДЕО) Проф. д-р Грозданова: Внимателно со лековите!

360 степени - 24.03.2020

Мини-студија направена во Франција, која покажа дека комбинација на лек против маларија со антибиотикот „сумамед“ може да дејствува против болеста ги натера и македонските здравствени власти да размислуваат во насока на можна примена на овие ...

12: Производство на милион нови заштитни маски во Прилеп, земјите од регионот ги намалуваат платите, не се зезајте со ...

Frontline - 24.03.2020

Преглед на вестите до 12,00 часот. ИРЕНА Јакимовска, менаџер на текстилната фабрика од Прилеп Комфи Ангел, најави дека за десетина дена компанијата ќе започне целосно нов процес на производство на заштитни медицински маски.

Проф. д-р Чибишев: Не земајте Хидроклорокинин и азитромицин (сумамед) без консултација со стучно лице

Денешен - 24.03.2020

Почитувани браќа и сестри, граѓани на Република Македонија, Бидејќи во последните неколку денови на социјалните мрежи се појавија информации дека комбинација од два медикаменти може да помогне во лекувањето на инфекцијата од корона вирусот ...

Шоптрајанова на ФБ: Не се зезајте со Сумамедот на своја рака – така убитачен за бактерии, убитачен е и за секого што го ...

Frontline - 24.03.2020

СУМАМЕД е единствениот антибиотик што јас смеам да го пијам (алергичар сум). Во 30 години го имам пиено трипати – во 1991 (а тогаш можеби непотребно, од денешна перспектива, ама тогаш полесно и автоматски препишуваа антибиотици), во 2004 ...

(ВИДЕО) 360° Проф. д-р Грозданова за комбинацијата од антималарик и антибиотик против Ковид-19

Либертас - 24.03.2020

Мини-студија направена во Франција, која покажа дека комбинација на лек против маларија со антибиотикот Сумамед, може да делува против болеста, ги натера и македонските здравствени власти да размислуваат во насока на можна примена на овие ...

Проф. д-р Чибишев: Не земајте Хидроклорокинин и азитромицин (сумамед) без консултација со стручно лице

Курир - 24.03.2020

Докторот Андон Чибишев со неколку совети до сите граѓани кои овие денови се во паника поради коронавирусот во нашата земја. Почитувани браќа и сестри, граѓани на Република Македонија, Бидејќи во последните неколку денови на социјалните мрежи се ...

Хаџи Ангелковски: Да се зема Сумамед на своја рака не е шега

Независен - 25.03.2020

Родителите имаат голема задача. Децата не можат да ја издржат оваа затвореност. Тоа треба да им се објасни и да бидеме со нив. Има начини со детето да поминеме повеќе време, да разговараме за нивните потреби.

Чибишев со апел до докторите: Не го препишувајте сумамед на пациентите, ако нема потреба

Press24 - 25.03.2020

Д-р Чибишев во телефонски разговор за ТВ21 апелираше докторите да не го препишуваат лекот сумамед, ако за него пациентот нема потреба. „Апелирам да не се препишува сумамед ако нема потреба за такво нешто.

Чибишев со апел до докторите: Не го препишувајте сумамед на пациентите, ако нема потреба

4NEWS - 25.03.2020

Д-р Чибишев апелираше да не го препишуваат лекот сумамед, ако за него пациентот нема потреба. „Апелирам да не се препишува сумамед ако нема потреба за такво нешто. Слушнав дека многумина го земале дома за „црни денови“, но никако да не го ...

Министерот апелира: Не се лекувајте сами, се доведувате во животна опасност

Вечер Прес - 25.03.2020

Јавната порака која министерот за здравство Венко Филипче ја упати кон сите граѓани што самоволно се лекуваат со сумамед и други лекарства, е тоа да не го прават. -Апелирам и молам сите граѓани ова да не го прават.

Двајца пациенти заболени од коронавирус на Инфективна ставени на новата терапија

Република - 25.03.2020

Двајца пациенти заболени од ковид-19 на Инфективната клиника ја примаат новата терапија која е комбинација што ја содржат лековите хидроклор и азитромицин, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Не ни помислувајте да пиете „сумамед“ како терапија, а уште помалку како превенција од Коронавирус, апелира Филипче

Сакам да кажам - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до граѓаните да не се лекуваат на своја рака со „сумамед“ и други лекарства, откако во јавноста излегоа информации дека овој антибиотик масовно се купува и без рецепт од матичен лекар.

Филипче: Двајца пациенти на инфективна ставени на новата терапија, апелирам граѓаните да не ја земаат на своја рака

Press24 - 25.03.2020

Двајца пациенти на Инфективната клиника се ставени на новата терапија, која е комбинација што ја содржат лековите хидроклор и азитромицин, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека во тек е кардиолошка анализа бидејќи лекот има и ...

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

ТВ21 - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика компликации

Независен - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Сител - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Вечер Прес - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

А1 On - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

iPortal - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

24Инфо - 25.03.2020

– Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти

Курир - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Опсервер - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Комбинираната терапија за коронавирусот предизвикува промени во ритамот на срцето, без лекар не смее да се зема

MakPress - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Двајца заболени на Инфективна се лекуваат со новата терапија

Нетпрес - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

CivilMedia - 25.03.2020

„Двајца пациенти со корона вирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Апелирам и молам граѓаните да не се лекуваат од коронавирус на своја рака

Либертас - 25.03.2020

Јавната порака која министерот за здравство Венко Филипче ја упати кон сите граѓани што самоволно се лекуваат со сумамед и други лекарства, е тоа да не го прават. -Апелирам и молам сите граѓани ова да не го прават.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Либертас - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: На двајца пациенти се дава хидроклор и сумамед, не се дава на сите оти може да предизвика промени во ритамот ...

Денешен - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

ММС - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Филипче: Комбинираната терапија не се дава на сите пациенти, може да предизвика промени во ритамот на срцето

Скопје инфо - 25.03.2020

Двајца пациенти со коронавирус на Клиниката за инфективни болести се ставени на комбинирана терапија со лековите хидроклор и азитромицин, познат како сумамед, што веќе се покажа ефикасен во повеќе земји.

Експерименталната терапија против коронавирус од денеска во употреба

4NEWS - 26.03.2020

Двајца заболени од коронавирус почнаа да ја добиваат експерименталната терапија комбинација на лек против маларија и антибиотик. Министерот за здравство информираше дека на сите заразени со Ковид 19 во Македонија најпрво ќе им бидат направени ...

Двајца заболени почнаа да ја добиваат експерименталната терапија - комбинација на лек против маларија и антибиотик

Скопје инфо - 26.03.2020

Двајца заболени од коронавирус почнаа да ја добиваат експерименталната терапија комбинација на лек против маларија и антибиотик. Министерот за здравство информираше дека на сите заразени со Ковид 19 во Македонија најпрво ќе им бидат направени ...