TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се бараат услови за децата со посебни потреби

Алсат-М - 03.12.2019

На Меѓународниот ден на лицата со попреченост беа упатени критики за нарушувања на правата на децата од оваа категорија. Родителите бараат подобри услови за своите деца. Маргарита Милошевска, мајка на девојче со попреченост бара измени во законските ...

Живот без бариери и еднакви можности побараа лицата со попреченост

Слободен Печат - 03.12.2019

Еден ден во годината, рече таа, не е доволен да се направи нешто повеќе за овие лица- вели Бранкица Димитровска, од Здружението Хендикеп Плус. Живот без бариери во сите сфери на живеењето, еднакви права и можности побараа денеска лицата попреченост ...

На лицата со попречености да им се овозможи да ги покажат своите таленти

Тера - 03.12.2019

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост од Битола денеска го одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост со изложба на Васко Војновски и изработени ракотворби од страна на членовите на „Порака“.

Зошто ми е смачено луѓе да се бодрат со мене

Оff.net - 03.12.2019

Нашиот инвалидитет е негативната споредба што го прави легитимен нашиот позитивен спортски резултат. Не можеме да го имаме едното без другото. Иронијата е дека за голем број параолимпијци, нивниот инвалидитет е добра работа, пишува британската ...

Меѓународен ден на лицата со попреченост

Телма - 03.12.2019

Ова е Маргарита Милошевска, мајка на деветгодишно девојче церебрална парализа кое не оди на училиште . На светскиот ден на лицата со попреченост јавно апелираше дека државата треба да им помогне на овие родители и да имаат образовани и лични ...

Во Охрид и Дебрца беше одбележан Светскиот ден на лицата со инвалидитет

MakPress - 03.12.2019

Светскиот ден на лицата со инвалидност 3 декември во Охрид и во Дебрца беше одбележан со повеќе спортски активности, а беше остварена средба и со градоначалниците на двете општини, Константин Георгиески и Зоран Ногачески.

Одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5 - 03.12.2019

Во организација на Народниот правобранител и Мисијата на ОБСЕ во Скопје се одбележува 3 декември - Меѓународниот ден на лицата со ...

Mарш за поддршка на лицата со попреченост во Куманово

Kumanovo News - 03.12.2019

Родителите велат дека секојдневно се среќаваат со огромни проблеми, пред се` од околината, но и од належните институции во процесот на интеграција и здравствена заштита на нивните деца. „Најпрво се соочуваме со проблеми при прифаќањето на децата.

Средба на Пендаровски со претставници од Националниот совет на инвалидските организации

Канал5 - 03.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост – 3 декември, прими претставници од Националниот совет на инвалидските организации на Македонија.

Мирен марш за правата на лицата со попреченост во Куманово

Сител - 03.12.2019

Лицата со попреченост, од дневниот центар „Порака Наша“, нивни родители, едукатори, ученици од повеќе училишта од Куманово, денеска маршираа во централното градско подрачје по повод 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост.

Во Охрид одбележан светскиот ден на лица со инвалидност

Скопје1 - 03.12.2019

По повод 3-ти Декември, Меѓународниот ден на лица со инвалидност, градонацалникот Константин Георгиески оствари средба со инвалидизираните лица од Охрид и Дебрца во просториите на Здружението „Мобилност“.

Шилегов: Скопје е град за сите и сите имаат право на поквалитетен живот

24Инфо - 03.12.2019

По повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември, во Музеј на Град Скопје во организиција на граѓанската асоцијација Цивил се одржа панел дискусијата под наслов „Рампа“, посветена на (не)прифатеноста на лицата со посебни потреби ...

На Меѓународниот ден на лица со попреченост: Хуманост и волонтерство, или бизнис и кариера!?

OhridNews - 03.12.2019

Денешниот ден, 3 декември, се одбележува како Меѓународен ден на лица со попреченост. Здружението Мобилност, потпомогнато од Организацијата на ветраните од одбраната и заштитата за општините Охрид и Дебрца, претпладнево, во нивното седиште – ...

Над половина од основните училишта не се инклузивни за работа со деца со попреченост

Вечер Прес - 03.12.2019

Повеќе од половина од основните училишта во скопскиот регион не се инклузивни на начин на кој што Законот за основното образование тоа го предвидува, односно немаат вработено образовни и лични асистенти за поддршка на децата со попреченост.

Заедничко дружење со децата со попречености во Гостивар по повод 3 декември

Gostivarpress.mk - 03.12.2019

Светскиот ден на лицата со посебни потреби, 3 декември во Гостивар беше одбележан со дружење и ручек за дечињата со попречености. Настанот, кој на едно место ги собра децата од Дневниот центар и од специјалните паралелки од училиштата, го ...

Денес е Меѓународен ден на лицата со попреченост, а приказната за таткото и синот ја има совршената порака

Fashionel - 03.12.2019

Трети декември е Меѓународен ден на лицата со попреченост. Тоа е ден кога се потсетуваме дека сите треба да сме еднакви. Ден кога ни се обрнува внимание дека и лицата со попреченост се смеат, плачат, љубат и сакаат љубов, сакаат живот.

Децата со попреченост се уште немаат соодветно образование, реагираат родителите

Сител - 03.12.2019

- Нема кој да ми го чува детето ако имам обврски кои морам надвор да ги завршам, реагира самохрана мајка на дете со попреченоста. Родителите се жалат дека инклузија во образовниот процес нема. Бараат да добијат домашни асистенти.

Во Крива Паланка одбележан меѓународниот ден на лица со посебни потреби

iPortal - 03.12.2019

3 декември се одбележува како Меѓународен ден на лицата со посебни потреби. Овој ден е посебно акцентиран на потребите и проблемите кои ги имаат и со кои се соочуваат лицата со посебни потреби.

Лицата со интелектуална попреченост во Куманово маршираа за своите права (ФОТО)

Кумановски м. - 03.12.2019

Ниските декемвриски температури не ги спречија лицата со интелектуална попреченост од Куманово и нивните поддржувачи денеска да излезат на улиците и да маршираат за своите права. Вака денеска во градот беше одбележан Меѓународниот ден на лицата со ...

Хелсиншки : Децата со попреченост и нивните семејства се соочуваат со предрасуди и дискриминација

Макфакс - 03.12.2019

На 3 декември секоја година, почнувајќи од 1992 година, се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигање на свеста за нивните права. Оваа година, Меѓународниот ден се фокусира на зајакнување на лицата со попреченост во насока ...

Бранкица Димитровска: Дали мислите дека со 7000 денари месечно се живее и како?

Точка - 03.12.2019

Трајниот инвалидитет го стекнала при две последователни сообраќајни несреќи. Првата од возење со недозволена брзина, а втората додека Итната медицинска помош ја носела на Клиника во Скопје, ги удрил друг автомобил од спротивен правец.

Арт-терапија им помага на децата со попреченост. Како се работи во Националната галерија на Македонија

Деца - 03.12.2019

Процесот на креирање уметност го стимулира когнитивниот и емоционалниот развој, овозможува врски и води кон намалување на деструктивното однесување, вели проф. д-р Владимир Трајковски Работилници за деца со различен спектар на попречености, различна ...

Дали живееме во општество за сите?

Женски магазин - 03.12.2019

Денес е Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Во нашата земја секоја година се одбележува со низа активности иницирани од граѓанските здруженија, но и од институциите чија примарна цел е грижата за овие лица.

Меѓународен ден на лицата со попреченост

Курир - 03.12.2019

Со промоција на Тимот за мониторирање на имплементацијата на Конвенцијатана ОН за правата на лицата со попреченост и на Посебниот извештај за остварување на правото на образование на децата со посебни образовни потреби, денеска во организација на ...

Степенот на развиеност на општеството се гледа по односот кон лицата со посебни потреби

Глас на Америка - 02.12.2019

Не можеме и не смееме да го игнорираме нивното присуство, изјави за Гласот на Америка директорот на „Паркови и зеленило“ Ардија Муча, кој инцираше едномесечна кампања за нивна инклузија во општеството СКОПЈЕ — „Најмалку што можам да направам е со ...

Лицата со попреченост се уште чекаат на државата за да живеат нормален живот

Телма - 02.12.2019

Лицата со попреченост се уште чекаат на државата, за да водат нормален живот. Нема адаптирани тоалети за нив. Нема ниту звучни семафори насекаде туку само во поголемите места. Толкувачите на знаковен јазик иако се неопходни, сепак се дефицитарни.

Лицата со попреченост да бидат активни чинители, а не само пасивни приматели на услуги

А1 On - 02.12.2019

Отстранување на сите видови бариери, меѓу кои и физичката непристапност до институциите, поголема инклузивност во образованието, пристап до здравствени услуги, поширока употреба на толковниот јазик и браевото писмо, развој и поголема достапност на ...

Владата: Со силно темпо го фаќаме ритамот за имплементација на Конвенцијата на ОН за лицата со попреченост

Макфакс - 02.12.2019

„Владата, во координација со Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ОН за правата на лица со попреченост, предничи и ги промовира и штити правата на лицата со попреченост во областите, како што се: еднаквост и ...

Македонија го одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сител - 02.12.2019

Лицата со попреченост во земја се уште се соочуваат со општествени бариери. Немањето звучни семафори, непристапност до установи, се само дел од препреките поради кои слепите и лицата со телесна попреченост се приморани да останат дома.

Богоев: Бариерите ги создаваат луѓето, единствената попреченост во животот е лошиот став

Фокус - 02.12.2019

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Општина Карпош денеска организираше панел дискусија и додели еднократна финансиска поддршка на 133 лица со попреченост од Општината.

Македонија го одбележува меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5 - 02.12.2019

Во Македонија се уште луѓето со телесна попречесност имаат проблем да ги извшрат основните животни функции. Препреки имаат големи од паркинг места за автомобили зафатени од граѓани кои не треба да се пракираат таму, семафори без сигнали, се дел од ...

Заев: Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација

Press24 - 02.12.2019

Лицата со попреченост имаат право на еднаквост и недискриминација, слобода на движење, самостојно живеење, образование, пристап до стоки и услуги, вработување, правен капацитет, пристап до правда, здравство, политичко учество, вклучително и правото ...

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост дружба на Пендаровски и Темелковски со децата од домот за лица со ...

24Инфо - 02.12.2019

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, заменик министерката за образование и наука, Елизабета ...

(Видео) Пендаровски по повод Меѓународниот ден на лица со попреченост: Ќе бидам вашиот глас таму каде што треба

Макфакс - 02.12.2019

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, претседателот Стево Пендаровски денеска го посети и се дружеше со ученици од Државното училиште за рехабилитација на деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“.

Пендаровски: Попреченоста не е основа за разлики, туку е основа за сличност

Press24 - 02.12.2019

Секој обид за дискриминација на лицата со попреченост е нарушување на вроденото достоинство на човековата личност. Ако сакаме да ја изградиме нашата земја како напредна европска држава сите ние треба да работиме заеднички.

„Убави сме, свои сме“ – гласно порачаа лицата со попреченост на традиционалната модна ревија во Струмица!

Fashionel - 02.12.2019

Убавината не познава форми. Таа е суштина, искра, насмевка, добрина и е посебна, различна и неповторлива. Убави сме затоа што сме свои! Токму во оваа порака е моќта на настанот „Убави сме, свои сме", што веќе традиционално по трет пат и годинава во ...

Деинституционализацијата, пристапот до услугите од институциите и (не)прифатеноста на лицата со попреченост-теми на ...

CivilMedia - 02.12.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, претставниците на Министерството за труд и социјална политика, Душан Томшиќ и Вангел Тркаљанов, Благица Димитровска од Здружение за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“, Куманово, ...

Модна ревија за децата со посебни потреби во Струмица

Press24 - 02.12.2019

Во чест на Светскиот ден на лицата со попреченост 3 декември, здружението од Струмица „Вера“ организира модна ревија за 20 деца со попреченост, веќе трета година по ред, а по тој повод се огласи и премиерот Заев на социјалните мрежи: „Многу ми е ...

Настан полн со многу љубов – одржана модната ревија „Убави сме, свои сме“

Струмица Денес - 02.12.2019

Во хотел „Сириус“ се одржа по тред пат модната ревија „Убави сме, свои сме“ каде дваесет деца со попреченост чекореа на импровизираната модна писта со познати ликови од Македонија. Настанот беше исполнет со многу забава и многу, многу љубов! Во ...

Царовска: Лицата со попреченост за првпат имаат личен и работен асистент

CivilMedia - 02.12.2019

По повод 3. Декември – Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, ЦИВИЛ Медиа разговараше со министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која истакна дека МТСП и Владата целосно се залагаат за унапредување на правата на лицата со ...

Избрани десет тимови што ќе работат на дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

Фактор - 02.12.2019

На отворениот повик до млади иноватори за инклузија на деца и лица со попреченост што во октомври го објавија УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија се пријавија 50 тимови од 220 млади на возраст од 14 до 24 години.

Деца со попреченост чекореа на модната писта

Канал5 - 02.12.2019

Во пресрет на Светскиот ден на лицата со попреченост вчера во Струмица, во Хотелот „Сириус", се одржа модна ревија на лица со попреченост под мотото „Убави сме, свои сме". Тие продефилираа низ импровизираната модна писта со креации кои специјално за ...

Во Владата ќе биде одбележен Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Слободен Печат - 02.12.2019

Во рамки на настанот ќе се одржи и завршната конференција од проектот „Попреченоста е прашање на перцепција", што го спроведуваат Институтот за медиуми и различности од Лондон, Македонскиот институт за медиуми и Националниот совет на инвалидски ...

Средба на претседателот Пендаровски со студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација: Општество во ...

24Инфо - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

Средба на претседателот Пендаровски со студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација

Канал5 - 01.12.2019

Претседателот Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост,се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација ...

Пендаровски: Да ја намалиме стигмата и да ги прошириме видиците

+инфо - 01.12.2019

Претседателот Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за специјална ...

Пендаровски: Општество во кое различностите се прифаќаат, е општество во кое различните заедници можат интегрирано да ...

iPortal - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

Пендаровски на средба со 40-тина студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација

Локално - 01.12.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти ...

Пендаровски: Општество во кое има простор за сите има повеќе шанси за успех

MakPress - 01.12.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од ...

Пендаровски: општество со простор за сите

Р.С.Европа - 02.12.2019

Шефот на македонската држава Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Ѓеоргиевска, по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на лицата со попреченост, во МладиХаб се сретна и се дружеше со 40-тина студенти од Институтот за ...