TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју со министерот Асаф Адеми: Вработувањето на сестра ми го направивте скандал исто како и распределбата на парите ...

24 Вести - 11.02.2019

Распределбата на финансиите во рамки на годиншната програма при министерството за култура е направена согласно закон. Комисиите си ја вршеа својата работа најпрофесионално – доколку има пропусти подготвен сум да сносам политичка одговорност и да ...

Зошто министерот Адеми не треба да даде оставка

Призма - 11.02.2019

Во моментов кога е пишуван овој текст (недела навечер), министерот за култура Асеф Адеми сѐ уште не поднесе оставка. Во моментот кога го читате текстот, тој сѐ уште нема да поднесе оставка.

Адеми: Чувствувам болка, но ќе бидам подготвен за сите следни предизвици

Екипа - 11.02.2019

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, без сомнение, ќе биде подготвен за европскиот предизвик на Динамо Загреб против Викторија Плзен. Адеми заработи повреда на рамота на првенствениот дуел на „модрите“ против Истра но сега, како што вели, се ...

Меѓудржавна комисија со Грција ќе ги контролираат учебниците за евентуален иридентизам

Алсат-М - 10.02.2019

Во целосна тајност работи Комисијата формирана по Договорот со Бугарија за разгледување на учебниците по историја, наука, култура и друг материјал кој може евентуално да содржи иредентизам.

Адеми: Скандал е што сестра ми се споменува во медиумите само затоа што е вработена во ЕЛЕМ

Фокус - 11.02.2019

Распределбата на финансиите во рамки на годиншната програма при министерството за култура е направена согласно закон. Комисиите си ја вршеа својата работа најпрофесионално – доколку има пропусти подготвен сум да сносам политичка одговорност и да ...

Министерството за култура утре ќе ги разгледува одбиените проекти

24 Вести - 10.02.2019

Засрамен сум од чинот на Министерство за култура, ова не е скандал, ова е срам! Денес изгуби уметноста, денес уметникот е на маргините на сопствената почит, вели актерот Един Јакуповиќ за одлуката да се укинат финансиите за реномираните фестивали.

Адеми за ТВ 24: Ова е скандал, се бара поврзаност, се креира хајка!

24 Вести - 10.02.2019

„Ова е срамота што се случува од страна на медиумите“... Министерот за култура, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена во ЕЛЕМ ги обвинува медиумите за хајка. Не гледа непотизам, а го оценува како скандал известувањето на новинарите за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот за култура

Сител - 10.02.2019

Министерството за култура итно и неодложно да ја повлече целата Годишната програма за 2019 година, а не само дел од неа како што најави министерот Асаф Адеми, и поднесување на негова неотповиклива оставка од функцијата.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот за култура

МКД - 10.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ го повика министерот за култура, Асаф Адеми, да поднесе неотповиклива оставка, а Министерството за култура итно и неодложно да ја повлече Годишната програма за работа во културата за 2019 година.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонската култура ја живее својата трагедија

Канал5 - 10.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара оставка од министерот Адеми како и итно повлекување на целата годишна програма за работа во културата за 2019 ...

Адеми: Сестра ми не беше примена на многу конкурси, сега конечно ја примија

Фактор - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ за 24 Вести изјави дека таа долго време чекала на нејзиното вработување. Не гледа непотизам, а го оценува како скандал известувањето на ...

Асаф Адеми: Како што ми беше донесен финалниот предлог, јас така го потпишав

Фактор - 10.02.2019

Организатори на фестивали и претстави и денес продолжија со своите реакции преку медиумите за Годишната програма од Министерството за култура за проекти кои финансиски ќе бидат поддржани во 2019 година.

Фрчкоски: Депримира нивото на култура кај министерот Адеми

Press24 - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми во изминатите 24 часа е на голем удар од медиумите, а професорот Љубомир Фрчкоски на емисијата „Стадон“ на Канал 77 , исто така упати критика кон Адеми. - „Депримира нивото на култура кај министерот за култура.

Сестрата на министерот Адеми се вработила во ЕЛЕМ на неопределено

Вечер - 10.02.2019

Сестрата на министерот за култура Асаф Адеми се скрасила во ЕЛЕМ на неопределено време и тоа на почетокот на ...

Адеми нуди оставка ама не дава, Министерството за култура вработува по етничка основа

Скопје1 - 10.02.2019

Министерот за култура Асаф Адеми во Берлин каде е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции во културата.

Врие во Беса Гостивар откако членовите дознале дека Адеми ја вработил својата сестра

Скопје1 - 10.02.2019

Врие во Беса Гостивар откако членовите дознале дека министерот за култура Асаф Адеми ја вработил својата сестра во Електрани на Македонија, објави Тeтовасот . Активисти на коалицискиот партнер на СДСМ, матичната партија на Адеми – Беса, се ...

Зошто министерот Адеми не треба да даде оставка

Либертас - 11.02.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Во моментов кога е пишуван овој текст (недела навечер), министерот за култура Асеф Адеми сѐ уште не поднесе оставка. Во моментот кога го читате текстот, тој сѐ уште нема да поднесе ...

За Адеми скандал е споменувањето на сестра му во медиумите дека е вработена во ЕЛЕМ ВИДЕО

+инфо - 11.02.2019

Распределбата на финансиите во рамки на годиншната програма при министерството за култура е направена согласно закон. Комисиите си ја вршеа својата работа најпрофесионално – доколку има пропусти подготвен сум да сносам политичка одговорност и да ...

Адеми: Сестра ми аплицираше на многу конкурси, но не ја примија – сега конечно е примена на работа

Вечер - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ во изјава за 24 Вести вели дека таа долго време чекала на нејзиното вработување.

Министерот Адеми е подготвен да поднесе оставка

Пулс24 - 10.02.2019

Асаф Адеми, министерот за култура кој е во работна посета на Берлин по пораката дека ќе бидат разгледани сите одбиени апликации по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции во културата, сега изјави дека е подготвен да ...

Адеми бесен: Дека е примена на работа требаше да се направи хајка?! Ова е скандал!

Република - 10.02.2019

Министерот за култура, Асаф Адеми, чија сестра Хидаете Алили од неодамна е вработена на работно место во АД ЕЛЕМ за 24 Вести изјави дека таа долго време чекала на нејзиното вработување. Не гледа непотизам, а го оценува како скандал известувањето на ...