TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија: По катастрофата на изборите лидерката на БСП, Нинова, поднесе оставка

Независен - 11.06.2024

Уште една политичка жртва по националните и европските избори во неделата во Бугарија. Оставка поднесе Корнелија Нинова, претседателка на Бугарската социјалистичка партија (БСП) поради лошите резултати. Ова е трет пат Нинова да поднесе оставка.

Оставка поднесе претседателката на бугарските социјалисти по изборниот пораз

Слободен Печат

Ѓорчев: Победата на Герб и Борисов, позитивно за односите меѓу Бугарија и Македонија

Алсат-М

ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија, но тешко до владина коалиција

Канал5

ГЕРБ на Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

Мета

На парламентарните избори во Бугарија, Борисов во водство, но тешко до владина коалиција

Р.С.Европа

ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

Сител

Локално 360 степени Сител А1 On Канал5 ТВ21 Zoom 24 Вести

Атанасов и Петков не размислуваат за оставки

Lider - 11.06.2024

Кирил Петков и Атанас Атанасов засега не размислуваат за оставки. Наместо тоа, двајцата десничарски лидери ќе размислуваат за нивната нова ситуација. Останатите челници на ПП-ДБ барем засега немаат намера да го следат примерот на нивниот колега ...

Партијата на Борисов победи на изборите во Бугарија, но „трудно“ формирањето на новата влада

Слободен Печат

Изненадување од изборните резултати: Бугарите во дијаспората гласале за радикалните опции

Lider

Лидерот на бугарската опозиција, Христо Иванов, поднесе оставка

Независен

Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

еМагазин

Борисов победи на европските и парламентарните избори во Бугарија

Кумановски м.

Борисов победи на изборите во Бугарија - ќе успее ли да формира влада?

Р.С.Европа

Канал5 Слободен Печат Слободен Печат Телма +инфо Либертас Курир Во Центар

ГЕРБ на Борисов победи на шестите избори во Бугарија за три години, но пак не се гледа крај на политичката нестабилност

Сакам да кажам - 10.06.2024

ГЕРБ на бившиот премиер Бојко Борисов е победникот на шестите парламентарни избори во Бугарија за период од три години, но ќе му требаат најмалку два коалициони партнера за да формира влада.

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Бизнис Вести

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Либертас

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Н.Македонија

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

MakPress

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

CivilMedia

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Локално

Zoom Курир Република

Излезни анкети од изборите во Бугарија: ГЕРБ води со околу 30 % освоени гласови, пред ПП/ДБ и ДПС со близу 15 %

Либертас - 09.06.2024

– Излезните анкети од денешните двојни избори во Бугарија – за Националното собрание и за Европскиот парламент, покажуваат дека најмногу гласови, меѓу 28 и 30 отсто, ќе освои ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов, а за втората позиција со ...

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

А1 On

ГЕРБ на Борисов води на изборите во Бугарија

Фокус

Излезни анкети од изборите во Бугарија: ГЕРБ води со околу 30 % освоени гласови, пред ПП/ДБ и ДПС со близу 15 %

Нова ТВ

Излезни анкети од изборите во Бугарија: ГЕРБ води со околу 30 % освоени гласови, пред ПП/ДБ и ДПС со близу 15 %

Рацин

Излезни анкети од изборите во Бугарија: ГЕРБ води со околу 30 % освоени гласови, пред ПП/ДБ и ДПС со близу 15 %

Република

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

Независен

Вечер Прес Во Центар