TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Францускиот предлог е конечен

Press24 - 30.06.2022

Францускиот предлог кој попладнево пристигна во Владата е конечен, тврди шефот на дипломатијата, Бујар Османи. Во изјава за Канал 5 рече дека модификуваниот предлог од Макрон ги адресирал забелешките кои ги имала македонската страна.

Османи: Лично преговарав во Софија, новиот француски предлог е конечен

Слободен Печат

Османи екслузивно за Канал 5 од Истанбул: Предлогот на Макрон е конечен

Канал5

Османи: Доколку го прифатиме предлогот, прашање е на денови кога ќе ги започнеме преговорите со ЕУ

Локално

Османи: Ако го прифатиме предлогот , преговорите со ЕУ ги започнуваме следните денови

Фактор

Османи: Предлогот на Макрон е конечен, документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог

24Инфо

Османи: Доколку го прифатиме францускиот предлог, во прашање се денови кога ќе ги почнеме преговорите со ЕУ

360 степени

Либертас

Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија

Либертас - 30.06.2022

– Огромна благодарност до претседателот Макрон, целото претседателство со ЕУ, како и на канцеларот Олаф Шолц, за нивните особени напори да се обезбеди нов ревидиран предлог како нова шанса да се деблокираат европските интеграции на земјава и целиот ...

Османи доаѓа со документот од Мадрид, вечерва ќе ја информира Владата

Независен

Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија

Во Центар

Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија

Zoom

Османи: До полноќ треба да кажеме дали го прифаќаме или не модифицираниот француски предлог

МКД

Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија

Курир

Францускиот предлог ќе биде ставен во процес на институционална консултација и увид на јавноста, вели Османи

еМагазин

365 Вечер Прес Опсервер MakPress

Османи бара трпение да поминат консултациите, па предлогот да биде презентиран

А1 On - 30.06.2022

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, бара трпение од јавноста, додека францускиот предлог не биде соодветно презентиран. „Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите ...

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог – „Автентичниот ќе биде ставен на увид на јавноста“

4NEWS

Се огласи и Османи за францускиот предлог

Скопје1

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

Макфакс

Османи бара трпение и вели дека некои медиуми објавија погрешни документи

Телма

Османи: Доколку го прифатиме предлогот, прашање е на денови кога ќе ги започнеме преговорите со ЕУ

Нова ТВ

Османи: Замолуваме за трпение, новиот француски предлог ќе биде соодветно презентиран

ТВ21

Frontline Мак. Весник Точка +инфо

Османи: Од Мадрид се враќаме со нов изменет француски предлог

Сител - 30.06.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се огласи на социјалните мрежи и нагласи дека од Мадрид се враќаат со нов изменет предлог на француското претседателство и предлогот веднаш ќе биде ставен во процес на консултација и увид на јавноста.

Османи на ФБ: Се враќам со нов изменет предлог, ќе биде ставен на увид на јавноста

Канал5

Османи: Од Мадрид се враќаме со нов изменет предлог на Француското претседателство

Zoom

Османи: Модифицираниот француски предлог ги адресира нашите забелешки по однос на работната верзија

Република

Османи бара трпение во врска со францускиот предлог

Фокус - 30.06.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил посочи дека објавените документи не се финалниот предлог од француското претседателство. „Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во ...

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог

Во Центар

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог

Zoom

Османи бара трпение во врска со францускиот предлог

Сител

Османи бара трпение од јавноста: Почнуваме процес со широки консултации за францускиот предлог

Press24

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиумите не се финалниот француски предлог

Либертас

Османи: Документите што ги објавуваат некои медиуми не се финалниот француски предлог

Р.С.Европа

Н.Македонија Кајгана CivilMedia Денешен еМагазин Вечер Прес Опсервер MakPress