TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжува вербалната војна СДСМ- ДУИ, Заев се закани дека ќе ја освои и шестата изборна единица

24 Вести - 28.02.2020

Нови меѓусебни пораки на релација СДСМ и ДУИ по вчерашното официјално предизборно коалицирање на Заев и Касами. Од партијата на Ахмети денеска со потсетување до Заев за тоа како што велат кој му помогнал да направи влада, но и да не се заборави дека ...

ДУИ и СДСМ во кавга - кој е фактор кај албанските гласачи?

Сител - 28.02.2020

Не може да има влада без албанскиот победник на изборите на 12 април, а него го одредува волјата на Албанците, а не некакви сојузи или канцеларии. Ова е реакцијата на ДУИ по вчерашната предизборна коалиција на СДСМ со БЕСА.

Реален судир или фингирана нетрпеливост во владеачката коалиција? Го зазема ли БЕСА местото на ДУИ?

Алфа - 28.02.2020

Реален судир или фингирана нетрпеливост меѓу владините коалициски партнери?Го зазема ли БЕСА местото на ДУИ или пак интегративците сепак можат да се надеваат дека ќе бидат дел и од идната владина коалиција? Соработката на социјалдемократите со БЕСА ...

Разнишани темелите на партнерството ДУИ-СДСМ; Меџити: Нема влада без албански победник; Заев: ДУИ веќе не победува

ТВ21 - 28.02.2020

Објавувањето на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Движење Беса го расипа актуелното партнерство на социјалдемократите со ДУИ. Изет Меџити од ДУИ признава дека како партнери со СДСМ имале проблеми но коментирајќи ги зборовите на Заев и Касами дека ...

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

Макфакс - 28.02.2020

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што изјави во интервјуто за Макфакс Колацијата Алијанса за Албаниците и Алтернатива, главната битка ќе ја водат со ДУИ, ...

Заев: Предизборната коалиција со Движењето Беса е нов исчекор кој може да го зајакне еднаквиот глас на секој граѓанин

Centar - 28.02.2020

Предизборната коалиција со Движењето Беса е нов исчекор кој може да го зајакне еднаквиот глас на секој граѓанин „Предизборната коалиција со Движењето Беса е нов исчекор кој може да го зајакне по структура и по фер поставеност, еднаквиот глас на ...

Што ги спои СДСМ и Беса? Се пишува заедничка програма

Слободен Печат - 28.02.2020

Економијата и домашните реформи, се главните причини зошто СДСМ и Беса се во коалиција. Станува збор за економска коалиција која знае дека во наредниот период најпрво ќе треба да се зафати со економијата и со реформите во судство, здравство, ...

Вербална војна меѓу СДСМ и ДУИ откако Касами се здружи со Заев

360 степени - 28.02.2020

Додека социјалдемократите го промовираат како историски договорот за коалицирање што вчера го склучија со Беса, нивните досегашни партнери од ДУИ сметаат дека новата предизборна коалиција значи свесна дефакторизација на албанскиот глас.

Препукување ДУИ-СДСМ

24 Вести - 28.02.2020

Дуи и сдсм со препукувања по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со Беса. Од ДУИ велат дека тие го направиле СДСМ победник од губитник. Велат тој што ќе победи во албанскиот блок мора да биде дел од власта.

Се разгорува кавгата меѓу Заев и Ахмети

Нетпрес - 28.02.2020

Кавгата меѓу се уште актуелни коалициони партнери во Владата, Зоран Заев и Али Ахмети се чини зема замав во пресрет на изборите. Откако вчера Заев му порача на Ахмети дека по изборите нема да прифаќа уценувања и непринципиелни преговори денеска му ...

Гаши: И со ВМРО и со СДСМ, но само да се тргне ДУИ од власт (ВИДЕО)

Expres - 28.02.2020

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, ( во коалиција со Алијансата на Села), вели дека коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат, во интерју за Макфакс „…за нас најважно е да го победиме ДУИ, кој треба да замине ...

Да не се лаже ДУИ, СДСМ и Беса ќе победат во шестата изборна единица, рече Заев

Сакам да кажам - 28.02.2020

Коалицијата СДСМ и Беса ќе биде победник во шестата изборна единица, а не ДУИ, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско како ја коментира изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека новата коалиција е спротивна на интересите ...

Му даде ли Заев „корпа“ на Ахмети?

Expres - 28.02.2020

ДУИ и СДСМ со препукуваат по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со БЕСА на Билал Касами. Од ДУИ велат дека од албанскиот блок во владата треба да влезе оној кој ќе биде победник, а влада да формираат победник со победник, договор ...

Црвенкапа, волкот и ловецот

Призма - 28.02.2020

Вчерашната објава на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Беса предизвика реакции кај актуелниот коалициски партнер на социјалдемократите – ДУИ. Основната критика беше дека соработката меѓу двете партии „ги дефакторизира албанските гласови“.

Заев: ДУИ нека не го лаже паметот, СДСМ и Беса ќе бидат победници во 6-ката!

Алсат-М - 28.02.2020

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, а не ДУИ, ќе биде победник во изборната единица – 6. Рече лидерот на социјалдемократите Зоран Заев на денешната прес конференција, запрашан за коментар околу ставот на ДУИ дека коалицијата треба да се прави меѓу ...

Заев: Кандидатските листи на 9 март, коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шестата и.е.

ММС - 28.02.2020

Носителите и кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори СДСМ ќе ги објави на конгресот на партијата што ќе се одржи во попладневните часови на 9 март, објави денеска лидерот на партијата Зоран Заев на денешната ...

Заев: Да не се лаже ДУИ, коалицијата СДСМ–Беса ќе победи и во Шестата изборна единица

Независен - 28.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е убеден дека коалицијата со Беса ќе биде победник и во Шестата изборна единица, а не ДУИ. Запрашан како ја коментира изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека коалиција меѓу СДСМ и Беса е спротивна на интересите на ...

Меџити: Албанскиот преставник во Владата го определува волјата на Албанците а не волјата на сојузите и канцелариите

ТВ21 - 28.02.2020

Изет Меџити од ДУИ во врска со вчерашното формирање на предизборната коалиција меѓу СДСМ и Беса, денеска на прес-конференција рече дека неговата партија тоа го оценува како свесна дефакторизација на албанскиот глас од овие партии.

Заев: Во шестата изборна единица победници ќе бидат СДСМ и Беса

Слободен Печат - 28.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ги отфрли обвинувањата на ДУИ дека Беса во коалиција со СДСМ ќе ги дефакторизира гласовите на Албанците. Граѓаните одлучуваат на изборите како ќе се движи земјата, кој како ќе ги прави комбинациите за состав на ...

Заев до ДУИ: Да не си го лажете паметот, коалицијата СДСМ-Беса ќе победи во шестката

360 степени - 28.02.2020

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, а не ДУИ, ќе биде победник во изборната единица 6, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, прашан за коментар околу ставот на ДУИ дека коалицијата треба да се прави по принципот победник со ...

Заев: Нека не се лаже ДУИ, СДСМ и Беса ќе бидат победници во шестата изборна единица

Локално - 28.02.2020

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, ќе биде победник во шестата изборна единица, изајви лидерот СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција. „Коалицијата СДСМ – Беса и другите партии ќе биде победник на овие избори, не ДУИ.

Меџити: ДУИ го прекрши договорот „Победник со победник“ но по овие избори не може да има влада во оваа земја без ...

Сител - 28.02.2020

Точно е дека ДУИ го прекрши Договорот за „Победник со победник“ на изборите, но тоа треба да остане во минатото. Потпретседателот на „интегративците“ вели дека не треба да се живее во минатото и на сите треба да им биде јасно дека во оваа земја не ...

Заев: Ќе го победиме ДУИ во шестката, повеќе Албанци ќе гласаат за СДСМ и БЕСА

Фактор - 28.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска му порача на неговиот актуелен владин партнер ДУИ дека коалицијата со БЕСА ќе значи победа во шестата изборна единица, односно во полошкиот реон.

Заев: СДСМ и Беса ќе победат во шестата изборна единица

Скопје1 - 28.02.2020

Коалицијата меѓу СДСМ и Беса, ќе биде победник во шестата изборна единица, изјави лидерот СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција.„Коалицијата СДСМ – Беса и другите партии ќе биде победник на овие избори, не ДУИ.

Зибери: БЕСА ќе го зголеми габаритот на гласови на коалицијата со СДСМ – се создава победничка атмосфера

Слободен Печат - 28.02.2020

Јас верувам дека анализите на СДСМ и БЕСА го потврдуваат фактот дека коалицијата помеѓу овие два субјекта може да го зголеми габаритот на поддршка од гласачите, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, политичкиот аналитичар, Насер Зибери.

Зибири: ДУИ на изборите ќе има сериозен конкурент во БЕСА и коалицијата Алтернатива – Алијанса на Албанците

Слободен Печат - 28.02.2020

Мислам дека најкризен период за ДУИ беше 2016 година. Тогаш опозиционите партии не успеаја да го поразат ДУИ и тој останаа клучен фактор за парламентарното мнозинство, вели во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, политичкиот аналитичар, Насер Зибери.

Зеколи за “Зорт-Заман” коалицијата: БЕСА е последна шанса за Заев

Expres - 28.02.2020

Екс амбасадорот и аналитичар Арсим Зеколи смета дека коалицијата на Заев со Билал Касами е единствената опција која му преостанала на СДСМ откако предходно била одбиена од другите партии на Албанците.

Зеќири: Коалицијата на СДСМ со БЕСА е историски момент

Независен - 28.02.2020

Оценувајќи ја предизборната коалиција на СДСМ и Беса, потпретседателот на СДСМ синоќа изјави дека тоа историски момент за македонското општество. „Не само јас, туку и сите во партијата (СДСМ) и граѓаните се горди што дојдовме до овој момент да ...

Изборната симултанка на Заев и СДСМ

CivilMedia - 28.02.2020

пишува: СДСМ на овие избори има двојно потешка задача од сите други, бидејќи ќе треба во „симултанка на две табли“ да ги победи и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ истовремено. И тоа во ситуација кога Мицкоски и Ахмети имаат силни егзистенцијални причини за теренска ...

БЕСА пред три години му порача на Заев: Редефинирањето на државата е услов за коалицирање (ВИДЕО)

Курир - 28.02.2020

СДСМ и БЕСА вчера формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на предвремените парламентарни избори закажани за 12 април. Движењето БЕСА преку својот претставник Амир Елези пред три години му порача на Зоран Заев дека редефинирањето на ...

„Бесата“ на Заев и Касами ја разочара ДУИ

Deutsche Welle - 27.02.2020

СДСМ и Беса денеска потпишаа договор за заеднички настап на претстојните предвремени парламентарни избори. Првата коалиција на македонска и албанска партија ја налути ДУИ. Гласачите на предвремените парламентарни избори на 12 април за првпат ќе ...

Што ги врзува СДСМ, Беса, ЕУ, НАТО и Албанија? – Пишува Роберт Димитриевски

Expres - 28.02.2020

Еден детаљ од потпишувањето предизборна коалиција меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Движењето Беса не само што не помина незабележано, туку и наметна повеќе логични прашања околу целта и смислата на „сценографијата“.

Азири од Алијансата за Албанците: СДСМ – БЕСА обид за спас на политичката сцена

Алсат-М - 27.02.2020

Елми Азири од Алијансата за Албанците, во емисијата „Патот кон“ на Алсат, за коалицијата СДСМ – БЕСА вели дека е обид за преживување на политичката сцена. „Мислам дека начелно овде имаме големо разочарување затоа што имаме голем судир на концепти.

Адеми: Коалицијата СДСМ – Беса, ги дефакторизира албанските гласови

Алсат-М - 27.02.2020

Арбер Адеми од ДУИ на договорот за предизборна коалиција помеѓу Движењето Беса и СДСМ, потпишан денеска, гледа како на чин што ги дефакторизира гласовите на гласачите Албанци. Во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“ на Алсат, Адеми ...

Адеми во „Патот кон“: Чекорот на Беса се коси со интересите на Албанците

+инфо - 27.02.2020

Наместо да го честитаме најголемото спојување на помалите албански партии, ние ја констатираме дефакторизацијата на албанските гласови од истите тие партии, истакна Арбр Адеми од ДУИ во вечерашното негово гостување во емисијата „Патот кон“ на ...

Грозданов: Заев мора да престане да лаже и да сфати дека живее во Македонија

Курир - 28.02.2020

Коалицијата на Заев со Беса не е граѓански концепт. Заев вика СДСМ е мултиетничка партија, па сега прави некоја коалиција која е креација со која се мисли дека ќе направи нешто лошо на државата.

Арбер Адеми: Коалицијата на БЕСА со СДСМ се коси со интересот на Албанците

360 степени - 27.02.2020

Арбер Адеми од ДУИ на договорот за предизборна коалиција помеѓу Движењето Беса и СДСМ, потпишан денеска, гледа како на чин што ги дефакторизира гласовите на Албанците, пренесува ТВ Алсат. Во своето вечерашно гостување во емисијата „Патот кон“, Адеми ...

Зеќири на Телма: Коалицијата на СДСМ со БЕСА е историско момент, покажуваме нови вредности во политиката

24Инфо - 27.02.2020

„Не само јас, туку и сите во партијата (СДСМ) и граѓаните се горди што дојдовме до овој момент да коалицираме пред избори. До 2016-та можеше само да се сонува вакво нешто. Другите не веруваа ниту во тоа дека почнаа албански гласови да одат за ...

ПЕЗА: Коалицијата СДСМ-БЕСА навестува доаѓање на нова ера

Либертас - 27.02.2020

-Коалицискиот Договор меѓу СДСМ и Движењето БЕСА не е еден обичен чекор. Тоа е резултат на многу случувања во последните денови, недели, месеци и години во Северна Македонија. Тоа е доказ дека и други важни случувања неизбежно ќе се случат во ...

Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ тврди дека е измамник

Опсервер - 27.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

ВМРО – ДПМНЕ : Лидерот на БЕСА за лидерот на СДСМ тврди дека е измамник

Канал5 - 27.02.2020

Преку соопштение, ВМРО- ДПМНЕ објави факти на денот . Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа коалиција за пораз.

Заев и Касами потпишаа коалиција, на 12. април ќе настапат со заеднички листи

ТВ21 - 27.02.2020

Пред не повеќе од 7 месеци, лидерот на Беса, Биљал Касами и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски како двајца лидери од опозицијата се сретнаа на кафе во центарот на Скопје. Ова создаде впечаток за можна коалиција, додека Беса постојано му ...

Малчевски: СДСМ и Беса немаат вистински намери за коалиција

Курир - 27.02.2020

Самоил Малчевски, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за коалицијата меѓу СДСМ и Беса. -Јас не знам на кој Касами да му верувам на овој денеска или на оној кој на 11 декември кога Заев го прогласи за најголем лажго и измамник ...

Таравари: Ние Албанците, сме уморни да бидеме заложници на рѓосан политичар како Ахмети

Локално - 27.02.2020

Се обидовме ние со Беса и Алтернатива да направиме коалиција, но не успеа. Бујар Османи треба да биде радосен, Ахмети 4 години бараше да има само 2 албански блока. И сега е така, Алијанса за Албанците и ДУИ. Сега е битката помеѓу нас.

Зекири: Што направи ДУИ за доброто на Албанците, јас се залагам за тоа со ДУИ да не се формира влада

Локално - 27.02.2020

Од почеток кажавме дека сме отворени за колаиција со албанските партии, Беса, Алтернатива, Алијанса за Албанците, ДПА. Ваков тип на коалиции немало до сега, кога станува збор за парламентарни избори.

Таравари обвинува дека ДУИ краде и купува гласови

Курир - 27.02.2020

Албанците гласаат против ДУИ од 2011-та година. Во 2016-та година да беа опозициските албански партии заедно, ќе ја победеа ДУИ без проблеми. Ова го истакна генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари вечерва во Телма телевизија.

СДСМ и БЕСА во наредниот период ќе ги утврдуваат заедничките листи на пратeници

Глас на Америка - 27.02.2020

Двете партии формираа предизборна коалиција, и заеднички ќе настапат на изборите на 12 април ВАШИНГТОН — За првпат се формираше предизборна коалиција на македонска и албанска партија. СДСМ и БЕСА заеднички ќе настапат на претстојните парламентарни ...

Муслиу: Историска е коалицијата помеѓу СДСМ и Беса

Локално - 27.02.2020

Ова се случува прв пат, историска е коалицијата помеѓу СДСМ и Беса. Порано не беше замисливо таква предизборна коалиција помеѓу македонска и албанска партија, изјави политичкиот аналитичар Алберт Муслиу.

МААК: СДСМ ќе ја поддржи БЕСА во нивните барања за федерализација на Македонија

MakPress - 27.02.2020

Денеска конечно се оствари она што се очекуваше. Денеска се официјализираше коалицијата за федерализација на Македонија, предводена од СДСМ. Денеска СДСМ и БЕСА која јавно бараше федерализација на Република Македонија со документ стапија во ...

Зекири: Што се замислува Бујар, кој им ја истурка целата кампања 2017-та година?

Курир - 27.02.2020

Вечерва во телевизија телма гостува потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој што посочи дека ДУИ нема право да говори со кого СДСМ може да коалицира, бидејќи СДСМ ја има истуркано целата кампања за локални избори на ДУИ.