TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски на Борисов: Љубави, како си? Поздрав од Зоки (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2019

На социјаните мрежи се споделува видео на кое бугарскиот премиер Бојко Борисов на маргините на Самитот во Сараево го покани македонскиот претседател Стево Пендаровски да остане во друштво со него и со српската премиерка, Ана Брнабиќ.

Средба пендаровски-борисов: „љубави, како си?“

24 Вести - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски реши затоплените односи со соседна Бугарија да ги воздигне на уште повисоко ниво. Па така на бугарскиот премиер Бојко Борисов му се обрати со емотивен занес.

Стево „љубави“, те поздрави Бојко!

PressingTV - 11.07.2019

„Љубави, како си ми, те поздрави Зоки“! Со овие зборови претседателот Стево Пендаровски им се придружи на премиерите на Бугарија и Србија, Бојко Борисов и Ана Брнабиќ, во неформалниот разговор за време на самитот на земјите од Југоисточна Европа, ...

Дали Пендаровски стварно му се обратил на Бојко со „љубави“

Expres - 11.07.2019

На социјалите мрежи на големо се споделуваат реакции по едноминутното видео од средбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски со бугарскиот премиер. Накусо, во ввидеотоо, Пендаровски му приоѓа на Бојко со зборови кои, според некои медиуми, ...

Борисов се уште не се извинил за „северномакедонски претседател“

Канал5 - 11.07.2019

Во тек се консултации со кабинетот на премиерот, дополнително ќе известиме за деталите, велат од МНР по нотата што ја најави премиерот Заев како реакција на изјавата на Бојко Борисов во Сараево.

„Љубави“, „Елај си при нас бре“ „северно македонски претседател“ – контроверзни и несериозни изјави на средбите на ...

Алфа - 11.07.2019

Неформални поздрави на граница на невкус, двосмислени фрази но и изјави со цинична политичка конотација. Балканските лидери на самитот во Сараево разговараа за сериозни теми, но неформалните билатерални и трилатерални разговори ги зачинија со ...

Каков премиер, таков претседател: „Љубави, те поздрави Зоки“! (ВИДЕО)

Вистина.мк - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски на самитот во Сарaево имаше неформална средба со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Кога Пендаровски влезе во салата, Борисов веќе беше таму со српската премиерка Ана Брнабиќ.

Пендаровски: „Поздрав од Зоки“, Борисов: „Седи си тука при нас“ (видео)

Таратур - 11.07.2019

Тоа дека му пренесе поздрави од Зоки, тоа чувме јасно. Ама, дали пред тоа Пендаровски му се обрати на Бојко Борисов со „љубави“ или станува збор за друг термин кој погрешно ги наведе нашите сетила за слух да го чујат токму тоа – „еј љубави“.

Пендаровски пренесе поздрави од Зоки, Борисов го покани на дружба: „Седи тука при нас бре“

Фокус - 11.07.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, му пренесе на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, поздрави од премиерот, Зоран Заев, во нерформалниот разговор на маргините на Самитот во Сараево. Борисов, пак, го покани на дружба со српската премиерка, Ана Брнабиќ.

Борисов до Пендаровски откако го нарече северномакедонски: „Седи тука при нас“ ВИДЕО

+инфо - 11.07.2019

На социјаните мрежи се споделува видео на кое бугарскиот премиер Бојко Борисов на маргините на Самитот во Сараево го покани македонскиот претседател Стево Пендаровски да остане во друштво со него и со српската премиерка, Ана Брнабиќ.

Пендаровски до Борисов: Љубави како си? (ВИДЕО)

Кумановски м. - 11.07.2019

Претедателот Стево Пендаровски и неговиот бугарски колега Бојко Борисов остварија средба на маргините на самитот во Сараево, а нивниот разговор беше повеќе од интересен. Откако Пендаровски му рече „Љубави како си? Имаш поздрав од Зоки“, Борисов му ...

ВИДЕО: Пендаровски му се обрати на Борисов: Љубави, те поздрави Зоки

Магазин - 11.07.2019

Стево Пендаровски, претседателот на Македонија, на самитот кој се одржуваше во Сарaево отвари неформална средба со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Борисов веќе беше таму со српската премиерка Ана Брнабиќ, кога Стево Пендаровски влезе во салата ...

Борисов до Пендаровски: Седи тука при нас бре (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Пендаровски му пренесе на Борисов поздрав од Зоки. Македонскиот претседател Стево Пендаровски, на маргините на Самитот во Сараево, се дружеше со бугарскиот премиер Бојко Борисов и спрската премиерка Ана Брнабиќ.

Пендаровски до Борисов: Љубави, те поздрави Зоки (ВИДЕО)

Курир - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски на самитот во Сарaево имаше неформална средба со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Кога Пендаровски влезе во салата, Борисов веќе беше таму со српската премиерка Ана Брнабиќ.

Пендаровски му се обрати на Борисов со „љубави“ (ВИДЕО)

PressingTV - 11.07.2019

На самитот во Сарево претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски имаше неформална средба со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Кога Пендаровски влезе во салата таму веќе беа Борисов и српска премиерка Ана Брнабиќ.

(ВИДЕО) Борисов: Како си бе, а Пендаровски: „Те поздрави Зоки“

Скопје1 - 11.07.2019

На социјалните мрежи се споделува видео од средбата на Пендаровски и Борисов во Сараево. Македонскиот претседател му приоѓа на Борисов и се прегрнуваат. По ова на видеото се слуша како Борисов му вели: „Како си бе“ по што Пендаровски му одговара: ...

Пендаровски на Борисов: Те поздрави Зоки (ВИДЕО)

Expres - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дипломатската нота до бугарскиот колега Бојко Борисов кој, во изјава за новинари, го нарече Стево Пендаровски „северномакедонски претседател“ и „северномакедонски политичар“ и тоа го повтори со нагласување на она ...

Немојте „љубави“ на Бојко, како бикче е…

Република - 11.07.2019

Актерот Сашо Тасевски не може да им поверува на очите и ушите дека нашиот претседател на бугарскиот премиер му се обраќа со „љубави“ и тоа пред камери. Бојко Борисов е поранешен телохранител и, народски кажано, е карпа-човек и иако се токмуглави со ...

Пендаровски до Борисов: Љубави, те поздрави Зоки

Република - 11.07.2019

Ако помисливте дека руските пранкери е врвниот државнички срам што може да ни се случи, сте се излажале. Можат нашите и подолу и полошо. Снимка од неформална средба, пред почеток на прес-конференција, на Стево Пендаровски, Бојко Борисов и Ана ...

(видео) ПЕНДАРОВСКИ СО БОРИСОВ: Љубави како си ми, имаш голем поздрав од Зоки

Денешен - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој завчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во Сараево имаше повеќе неформални средби, меѓу кои и со бугарскиот премиер ...

Како Борисов ги понижи Пендаровски и Заев (ВИДЕО)

Expres - 11.07.2019

Причината за реакцијата на премиерот Заев кој најави дека ќе бара извинување од Борисов е во следново видео. Во него бугарскиот премиер Бојко Борисов во Сараево на регионална средба на прашање за Гоце Делчев прво го нарекува Пендаровски македонски а ...

Ела тука со нас: Борисов го викна Пендаровски да им се придружи со Брнабиќ (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

На социјалните мрежи е објавено видео од Самитот во Сарево на кој учестуваше и нашиот претседател Стево Пендаровски. Во моментот кога тој влегуваше го забележа премиерот на Бугарија да им се придружи.

Заев за изјавата на Борисов: Испратена е нота, тоа е беше само ненамерна грешка

Република - 10.07.2019

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Сараево, каде тој говори за „северноамакедонски политичар“ и „северномакедонски претседател“, што е спротивно на Договорот од Преспа, премиерот Зоран Заев денеска рече дека ...

Незгодното прашање на Бојко Борисов до Ана Брнабиќ

Panika.be - 10.07.2019

На прес со новинари, премиерот на Бугарија Бојко Борисов сакаше да се пошегува со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. Прашањето му е легитимно, но карање на српски значи нешто сосема друго, а премиерката не можеше да биде ...

Заев: Ќе реагирам кај Борисов за терминот „Северномакедонски“ политичари (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе реагираат до премиерот на Бугарија Бојко Борисов за неговата изјава во Сараево каде тој говори за „Северноамакедонски политичар“ и „Северномакедонски претседател“, што е спротивно на Договорот од Преспа.

Заев: Ќе реагираме за „северномакедонскиот“ на Борисов

Фактор - 10.07.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, денеска на новинарско прашање одговори дека ќе има реакција до бугарскиот премиер Бојко Борисов за употребата на префиксот „северномакедонски“, иако во Уставот на нашата земја има промена само на името на ...

Заев ќе му кажал на Борисов да не не вика „северномакедонци“

еМагазин - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев , денеска изјави дека ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој изминатиов период наместо македонскиот премиер и претседател, го користеше префиксот „северномакедонски“.

Дачиќ признава дека згрешил кон Борисов за Косово, но Бојко бара јавно извинување

Фокус - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на ...

ВИДЕО: Пендаровски на Борисов: Љубави, како си?

Либертас - 11.07.2019

На социјаните мрежи се споделува видео на кое бугарскиот премиер Бојко Борисов на маргините на Самитот во Сараево го покани македонскиот претседател Стево Пендаровски да остане во друштво со него и со српската премиерка, Ана Брнабиќ.

Борисов и Брнабиќ пред новинарите искрено за „карањето“ на Бојко со Србите

Република - 09.07.2019

Несреќната изјава на бугарскиот премиер упетена кон Србија на многу чувствутелна тема, Косово, ги наелектризира односите меѓу Бојко Борисов и Ивица Дачиќ. Сепак, Борисов и Брнабиќ, кои учествуваа на самитот на Процесот за соработка на Југоситочна ...

ВИДЕО: Борисов: „Како си бе" - Пендаровски: „Те поздрави Зоки“

Press24 - 11.07.2019

На социјалните мрежи се споделува видео од средбата на Пендаровски и Борисов во Сараево. Македонскиот претседател Пендаровски на видеото му приоѓа на Борисов и се прегрнуваат. Се слуша како Борисов му вели: „Како си бе“ по што Пендаровски му ...

Пендаровски до Борисов: Љубави како си? Поздрав од Зоки… (ВИДЕО)

Нетпрес - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој завчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во Сараево имаше повеќе неформални средби, меѓу кои и со бугарскиот премиер ...

(ВИДЕО) Ела овде кај нас: Борисов го викна Пендаровски да им се придружи со Брнабиќ

Нетпрес - 10.07.2019

Од Самитот во Сарево, на кој учестуваше и нашиот претседател Стево Пендаровски, на социјалните мрежи е објавено видео на кое сегледа како при влегувањето го забележува премиерот на Бугарија и го вика им се придружи.

Ќе има нота по изјавата „северномакадонски претседател“ на Борисов, вели Заев

Expres - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе следува реакција на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов кој говори за „Северноамакедонски политичар“ и „Северномакедонски претседател“, мислејки на македонскот претседател Стево Пендаровски.

Заев ќе реагира оти Борисов го нарекол „северномакедонски премиер“

Скопје1 - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска изјави дека ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој изминатиов период наместо македонскиот премиер и претседател, го користеше префиксот „северномакедонски“.

Дачиќ призна дека згрешил, но Борисов бара јавно извинување

Макфакс - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на неговата ...

Пендаровски до Борисов: Љубави како си? Поздрав од Зоки…

Точка - 11.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој завчера учествуваше на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во Сараево имаше повеќе неформални средби, меѓу кои и со бугарскиот премиер ...

Заев ќе реагира до Борисов зашто Пендаровски го нарече северномакедонски претседател

Фокус - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе реагираат до премиерот на Бугарија Бојко Борисов, кој во Сараево го нарече Стево Пендаровски „северноамакедонски политичар“ и „северномакедонски претседател“.

Борисов побара извинување од Ивица Дачиќ

Слободен Печат - 09.07.2019

Борисов, од друга страна, истакна дека сака јавно извинување од српскиот шеф на дипломатијата. Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица далчиќ ја оцени погрешна својата изјава за бугарскиот премиер Бојко Борисов, кога кажа дека шпанскиот ...

Заев ќе му реагира на бугарскиот премиер бидејќи го нарече Пендаровски северномакедонски претседател

Слободен Печат - 10.07.2019

Како што истакна Заев, станува збор за грешка која е спротивна на Преспанскиот договор, бидејќи „ние сме Македонци што живееме во Северна Македонија“. Денеска премиерот Зоран Заев изјави дека ќе реагира во врска со грешката на бугарскиот премиер ...

Дачиќ призна дека згрешил, но Борисов бара јавно извинување

24Инфо - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на неговата ...