TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ е за избори по завршување на пандемијата, СДСМ и ДУИ остануваат на ставот за 5 јули

Слободен Печат - 02.06.2020

За да се запазат роковите треба да се одржат парламентарни избори на 5-ти јули, повтори синоќа техничкиот премиер Оливер Спасовски, а со истиот став е вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

(23:00) Вонредна состојба, ден 75: Нови 76 заразени, протоколи и за на работа, во буџетот има пари за до крајот на ...

CivilMedia - 02.06.2020

Од вкупно 885 извршени тестирања во изминатите 24 часа, регистрирани се 76 лица позитивни на КОВИД-19, додека во исто време оздравеле 26 пациенти, информира вечерва Министерството за здравство.

Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Слободен Печат - 02.06.2020

Мицкоски нема да оди и на редовниот термин на избори, вели Жерновски, значи не може вечно одложување на изборите, не може вечни преговори, не може вечно вонредна состојба. Македонските здравствени власти знаат добро што прават, кога станува збор за ...

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули, 22 дена после истекот на вонредната

Бриф - 02.06.2020

„Изборите ќе се организираат согласно протоколите, со внимание од сите нас ќе имаме успешен и мирен изборен процес. Ние секогаш кога носевме одлуки во изминатиот период тоа беше врз основа на лекарските препораки и внимававме на здравјето.

Спасовски за тв 24: Официјални разговори со опозицијата нема

24 Вести - 02.06.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во отворното студио говореше за начинот на кој би се одвивале изборите. „Изборите треба да се одржат како што е пропишано во уставот и законите и уредбата се донесен за волја на партиите.

Османи: Ние министрите што функционираме на дневна основа знаеме колку ни е потребно што побрзо да добиеме функционален ...

iPortal - 02.06.2020

Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања, во вечерашното гостување во “Топ тема” на Телма телевизија со мислење дека верува дека политичките субјекти ќе постигнат договор изборите да се одржат на 5 јули.

21: Нема друг датум за избори освен 5 јули, има пари за функционирање на државата до крај на годината, Мицкоски ѝ ...

Frontline - 02.06.2020

Преглед на најактуелни вести во 21 часот. ДО УТРЕ ќе се знае дали ќе има нови рестриктивни мерки против Ковид-19. СПАСОВСКИ ЗА ТВ 24: Обезбедени се пари за функционирање на државата до крајот на годината.

Мицкоски: Заев има целосен системски неуспех во справувањето со кризата, Македонија не заборава за сите неуспеси и ...

Канал5 - 02.06.2020

Три години власт на Зоран Заев и СДСМ, три години проблеми, откажувања, неправди, мачен живот, постојано исчекување за подобро, изгубена надеж. Ако на почетокот имаше оптимисти дека може подобро, денес е совршено јасно дека со овие луѓе Македонија ...

Жерновски: СДСМ нема да биде жртва на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ вечно да се одлагаат изборите

Локално - 02.06.2020

Заменик министерот за надворешни работи и член на Централниот одбор на СДСМ Андреј Жерновски во вечерашното гостување во „Само вистина“ на Канал 5 ТВ истакна дека сакале или не ние мора да имаме избори на 5 јули, бидејќи тоа е рокот кој тече од 22 ...

Спасовски: Комуникација со опозицијата може да има во секој момент, но официјални разговори сега нема

iPortal - 02.06.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во денешното издание на “Отворено студио” на 24 телевизија со став дека сите политички субјекти мора да покажат поголема одговорност кон граѓаните и државата и дека секогаш постои можност за воспоставување дијалог ...

Спасовски на ТВ 24: Мицкоски ѝ веруваше на КЗБ, сега ја политизира

Frontline - 02.06.2020

Ако ја политизираме целата работа тогаш нема никој да има полза. Христијан Мицкоски пред неколку дена ѝ веруваше на комисијата, од неа бараше мислења за изборите, а сега наеднаш не му се допаѓа комисијата, вели Спасовски.

Власта и опозицијата со различни ставови, Брисел бара фер услови и време за сите пред да се утврди датум за нови избори

Сител - 02.06.2020

На точката на Заев за избори на 5 јули, ќе ставам уште две точки за реченицата да може да продолжи и да му се даде шанса на дијалогот. Опозицискиот лидер вели дека во време кога за неколку дена имаме над 20 жртви на корона вирусот, одговорни ...

Спасовски: Избори на 5 јули, по завршувањето на вонредната состојба ни преостануваат 22 дена за изборни дејства

iPortal - 02.06.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во денешното издание на “Отворено студио” на 24 телевизија со став дека 5 јули е прв извесен датум за одржување на парламентарните избори. “5 јули е прв извесен датум за одржување на изборите.

За СДСМ 5 јули е „зацементиран“ термин, за ВМРО-ДПМНЕ не е предмет на дискусија

Канал5 - 02.06.2020

За власта петти јули останува зацементиран термин за избори, за опозицијата во моментов не е предмет на дискусија.. Ќе разговараме за избори откако ќе се справиме со епидемијата од Ковид – 19, вели претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ...

Костадинов: Нашата земја трпи сериозни последици од тоа што предолго време сме без функционален Парламент

Либертас - 02.06.2020

П: Дали СДСМ е подготвена да оди на избори на петти јули без согласност од ВМРО-ДПМНЕ или се прават некакви обиди за обновување на каналот за комуникација? Ситуацијата во којашто се наоѓаме не се закана само за здравјето на граѓаните, секако тоа ...

Жерновски: Не може нашата иднина да зависи од политичката кариера на Мицкоски

iPortal - 02.06.2020

Здравствените работници и владата ќе се изборат со ова што се случува. Сакале или не ние мора да имаме избори, 5. јули е рокот откако ќе заврши вонредната состојба. Не може политички партии или лидери да ги толкуваат законите и Уставот како сакаат.

5 јули прифатлив и за ВМРО-ДПМНЕ? – За СДСМ преговорите за датум за избори се завршени

ТВ21 - 02.06.2020

Петти јули е единствениот датум за избори ако тие се одржат налето, е ставот на СДСМ и ДУИ. Овој термин е во согласност и со вонредната состојба која беше прогласена од страна на Пендаровски, изјави во емисијата „Клик Плус“, портпаролот на ДУИ, ...

Дали Ковид-19 има сила да го помести датумот за избори?

Р.С.Европа - 02.06.2020

Зголемениот број на заболени од Ковид 19 не ја предомислува власта да бара набрзо одржување на избори. Политичките аналитичари се поделени по прашањето дали треба да се зборува за избори кога земјава прави чекор назад кон пикот на заболени од Ковид ...

СДСМ инсистира на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

Опсервер - 02.06.2020

Скопје, 2 јуни 2020 () – По пропуштената можност за договор пред воведувањето на новата вонредна состојба, власта и опозицијата ја продолжуваат јавната дебата и меѓусебните обвинувања околу терминот за одржување на предвремените парламентрани избори.

Манчевски: Законот е јасен – изборите треба да се одржат на 5 јули

Frontline - 02.06.2020

Тој рече дека е најдобро да одиме на избори со консензус од сите политички субјекти, додавајќи дека опозицијата бега од избори, бидејќи ги знае рејтинзите, кои покажуваат водство на ...

Мисајловски: Сега кога пола СДСМ е во изолација не е време да зборуваме за избори

OhridNews - 02.06.2020

Несериозно и неодговорно е кога бројот на заразени и починати од коронавирус во земјата расте, и пола партија СДСМ е во изолација, да се зборува за избори, а уште помалку кога тие би се одржале, истакна на прес конференција Владо Мисајловски, ...

Партиите „креваат раменици“ како понатаму ако пропаднат избори на 5 јули

Алсат-М - 01.06.2020

Во случај на неуспех на 5 јули како можен датум за парламентарните избори, политичките партии немаат идеја што може да се случи со институциите чие функционирање е во застој. „Навистина е многу тешко државата да функционира на долг рок без да ...

„Ако нема избори на 5-ти јули, тогаш избори на есен“, рече Османи

ТВ21 - 01.06.2020

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 рече дека ќе се направат напори да се создадат услови за постигнување на концензус.

Манчевски на Канал 5: Немаме избор, законот е јасен избори 22 дена по заврување на вонредната состобја, односно на 5 ...

24Инфо - 01.06.2020

Вонредната состојба во земјата е продолжена за 14 дена, но ако нема ново продолжување, немаме избор, законот е јасен, изборите треба да се одржат на 5 јули, истакна потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски во гостувањето на Канал5 телевизија.

Заев најавува избори на 5 јули

Deutsche Welle - 01.06.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 5 јули, како последна отстапка за опозицијата. Датумот е завршена работа, вели Заев. Одложените поради пандемијата на коронавирусот ќе се одржат на 5 ...

Заев инсистира на избори на 5 јули, за ВМРО ДПМНЕ тоа е лудост

Телма - 01.06.2020

Зголемениот број на заразени лица нема да ги одложи изборите. Претседателот на СДСМ инсистира тие да се одржат на 5 јули. Вели дека, штом заврши вонредната состојба која беше прогласена од претседателот Стево Пендаровски во саботата, ќе почнат да ...

За Заев нема повеќе дискусија околу датумот за избори

Алсат-М - 01.06.2020

За претседателот на СДСМ, Зоран Заев, датумот за избори повеќе не е тема на дискусија. Според него, на 5 јули земјата ќе излезе на гласање. Заев додава дека досега ја толерирал опозицијата, но почетокот на јули е рокот за сите оние кои сакаат ...

Заев: Датумот за избори е завршена работа

Алсат-М - 01.06.2020

Датумот на изборите е завршена работа, тие ќе се одржат на 5 јули, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција. Како што кажа Заев, брзи избори биле неопходни заради добивање на функционални институции, што меѓу другото ќе ...

(ВИДЕО) Мисајловски: Заев збореше за измислени достигнувања на денот кога имаме најмногу заразени и починати, изборите ...

А1 On - 01.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ смета дека во ситуација кога е во постојан пораст бројот на позитивни на КОВИД-19, неодговорно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми. Потпретседателот на партијата Владо Мисајловски истакна оти имало канал за комуникација ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со различен став за избори на 5 јули, ДУИ е за датум со консензус

Алсат-М - 01.06.2020

Владејачката СДСМ смета дека вонредните парламентарни избори треба да се одржат на 5 јули, бидејќи тој датум го исполнува и законскиот рок од 22 дена до избори по завршување на вонредна состојбата.

(Видео) Мисајловски: Изборите сега се лудост

Макфакс - 01.06.2020

Денеска Македонија го живее црниот понеделник, што значи огромна бројка на новозаразени луѓе со Ковид-19 и луѓе кои ги загубија своите животи. Во ваква една тешка ситуација претставува лудост да се зборува за избори, и колку и Заев да вели дека ...

Нема веќе отстапки, избори ќе има на 5 јули, рече Заев

Сакам да кажам - 01.06.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев кажа дека нема повеќе одложување на парламентарните избори и тие ќе се одржат на 5 јули. На прес-конференцијата во партиското седиште кажа дека не е здраво за демократијата со месеци земјава да нема Собрание, и ...

СДСМ: Избори на 5 јули, на граѓаните им се потребни функционални институции

Фокус - 01.06.2020

Избори мора да има час поскоро, бидејќи најважно за државата и за граѓаните е што поскоро да добиеме институции со целосна функционалност. На нашата парламентарна демократија, на нашата економија, но пред се на јавното здравје, и на сите наши ...

Хроника на невозможни избори, или лов во матно

Нетпрес - 01.06.2020

Си припомнува некој кога тоа поранешните комунисти добиле избори во нормален демократски амбиент во државава. Колку ме држи сеќавањето скоро ни едни. Како да се дизајнирани како партија да ловат во матно.

Заев: Изборите ќе бидат на 5 јули, за проблемите кои ги прави Наќе Чулев да останат зад нас

А1 On - 01.06.2020

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме функционална влада, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Проблемите кои ги прави Наќе Чулев мора да ги оставиме зад нас.

Заев: 5 јули е денот на изборите

Канал5 - 01.06.2020

Петти јули е денот на изборите, изјави денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, според кого, до тогаш партиите имаат 35 дена да се подготват. Изборите би се одржале 22 дена по завршувањето на вонрфедната состојба, која претседателот Стево Пендаровски ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Половина Влада е во изолација, а СДСМ зборува за избори

360 степени - 01.06.2020

Од опозициската партија сметаат дека целта на СДСМ е да има избори во ек на епидемија, со цел мала излезност Според ВМРО-ДПМНЕ, однесувањето на СДСМ во однос на изборите е загрижувачко, во ситуација кога секојдневнио се зголемува бројакта на ...

АНАЛИЗА: Избори? Мало сутра!

Курир - 01.06.2020

„Мало сутра“ познатата изрека на Зоран Заев, која откако ја кажа, не престана како бумеранг да му се враќа и удира од глава. Овој пат за изборите кои очајно е решен да ги спроведе на 5-ти јули.

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

ТВ21 - 01.06.2020

И покрај тоа што овие три дена бројот на заразени со Ковид-19 е зголемен, претседателот на СДСМ, Зоран Заев продолжува со идејата да има што побрзо избори. Со оглед на тоа што вонредната состојбата се продолжи во саботата за уште две недели, сега ...

Заев инсистира на избори на петти јули, опозицијата реагира дека гласање во вакви услови е лудост

Алфа - 01.06.2020

Заев не се откажува од идејата за избори на петти јулии.Вели дека тоа е завршена работа.22 дена по вонредната состојба треба да се оди на гласање иако бројот на починати и заразени со корона вирус се зголемува.

СДСМ инсистира за избори на 5-ти јули, ВМРО-ДПМНЕ не се согласува

Глас на Америка - 01.06.2020

Избори на 5 јули – ова денеска го потврди лидерот на СДСМ, откако во изминатите денови членови на раководството на владејачката партија во неколку наврати го споменаа овој датум како денот за одржување на парламентарните избори.

Новата вонредна состојба тече, партиите уште се договараат за избори

Н.Македонија - 01.06.2020

По четврти пат, овој пат за нови 14 дена, се продолжува вонредната состојба во земјата. Оваа одлука пред два дена ја прогласи претседателот Стево Пендаровски, за, како што посочи, институциите да може ефикасно да се справат со епидемијата на ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во клинч за предвремените парламентарни избори

24 Вести - 01.06.2020

Изборите повеќе не се тема на дискусија. Избори ќе има на 5 ти јули дециден е лидерот на СДСМ Зоран Заев откако денеска на прес конференција одговарајќи на новинарски прашања на тема избори посочи дека направиле доволно отстапки, независно дали тоа ...

Заев: Изборите за мене веќе не се тема, ќе бидат на 5 јули, бујрум

+инфо - 01.06.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција порача дека изборите ќе се оддржат на 5 јули и дека отстапка за овој датум нема. како што рече Заев бујрм на 5 јули на избори. – Токму заради заштита на здравјето на граѓаните изборите се ...

Мисајловски: Ако по секоја цена сакаат да одат на избори и да бидат извор на пандемија, ние тоа нема да го дозволиме

+инфо - 01.06.2020

Ние имаме нова реалност во Македонија, како што Заев ја нарекува нормална реалност, но за жал бројките покажуваат многу различно. Денеска имаме црн понеделник. На ваков ден да се зборува за избори и да се зборува да се тера кампања е несериозно, ...

Заев објави - избори на 5 јули - ВМРО-ДПМНЕ: Размислувањето за избори е тотална лудост

Сител - 01.06.2020

Нема отстапки од 5 јули како датум за одржување на изборите, објави лидерот на СДСМ Зоран Заев и покрај големите бројки за новозаразени и починати од коронавирусот изминативе неколку денови.

Заев: Датумот за избори е завршена работа, резултатот од тестирањето на Спасовски ќе биде јавно објавен (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.06.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција потврди дека избори ќе има на 5 јули. -Токму заради заштита на здравјето на граѓаните, изборите се решение, а датумот е завршена работа.

Заев: Изборите се решение, а датумот на нивно одржување е завршена работа

ТВ21 - 01.06.2020

„Изборите ќе се одржат на 5. јули“, рече Зоран Заев на денешната прес-конференција во седиштето на СДСМ. „Да добиеме функционална влада. Проблемите кои ги остава Наќе Чулев мора да ги отстраниме. Нема оправдување на нова вонредна состојба.

ВМРО-ДПМНЕ: Половина Влада е во изолација, а СДСМ зборува за избори

Либертас - 01.06.2020

Според ВМРО-ДПМНЕ, однесувањето на СДСМ во однос на изборите е загрижувачко, во ситуација кога секојдневнио се зголемува бројакта на заразени од ...

Заев: Избори на 5 јули, за да го тргнеме Наќе Чулев од Владата

Фактор - 01.06.2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, денеска на прес-конференција истакна дека на 5 јули дефинитивно ќе се одржат предвремени парламентарни избори и покрај големиот број на позитивни случаи на Ковид-19.