TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да не се премиерите на соседните држави нема да знаеме што ни се случува по дома, поради неспособноста на Филипче и ...

Нетпрес - 25.01.2021

Од некаде 1.000 заразени дневно паднавме на бројка од под 500, тоа е одличен показател, да издржиме вака уште месец – два, па со вакцинацијата можда ќе ја преживееме епидемијата, но ова важи да сме друга држава.

Велика Британија: 6,3 милиони луѓе ја примија првата доза

Локално

Вучиќ: Британскиот сој на коронавирусот дојде во Србија

МКД

Вакцините од Србија остануваат заглавени во македонските административни лавиринти

Алфа

Вучиќ: Потешко е да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје

Независен

Вучиќ: Денес е потешко да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје

ММС

Србија руши рекорди со вакцинирањето, над 200.000 вакцинирани досега

Слободен Печат

Алсат-М Фактор Макфакс Press24 Опсервер MakPress Акцент ТВ21

Се воведува брза лента на граница: Ако сме вакцинирaни, летово побрзо ќе влегуваме во Грција

Република - 25.01.2021

Грција оваа недела започна со издавање на дигитални сертификати за вакцинација на коронавирус на своите граѓани и најверојатно ќе побара слична потврда од странски туристи. Сепак, земјата не може да си дозволи да изгуби уште една туристичка сезона ...

„Ковид пасошите“ ја подели Европа: Иако не се договорија, има земји кои сакаат да воведат сертификат за вакцинација

ММС

Српскиот доктор Несторовиќ открива што треба да пиете најмалку две или три недели пред вакцинацијата

А1 On

Српскиот вирусолог Глигиќ: Ако сакате потомство, постои поголем ризик и за бебето и за вас доколку се заразите со Ковид-19, отколку да се вакцинирате

А1 On

КОД: Македонија барала вакцини и од Израел, рекордерот во успешна вакцинација против корона

Телма

Лидл нуди 200 долари на вработените кои ќе примаат вакцина против КОВИД-19

Пари

Скандал во Велика Британија: Вакцината понудена на сериски убиец пред да ја добијат ранливите категории?

Слободен Печат

Канал5 Пари 360 степени Локално Фактор Република Оff.net Точка

Во Индија најавено тестирање на вакцината на „Модерна“

Опсервер - 25.01.2021

Индиската здравствена деловна групација „Тата“ соопшти дека започнале првични преговори со американската фармацевтска компанија „Модерна“ за употреба на нејзините вакцини во Индија. Во извештајот на индискиот дневен весник „Економик тајмс“ се ...

Во Индија најавено тестирање на вакцината на „Модерна“

Независен

Во Индија најавено тестирање со вакцината на „Модерна”

Слободен Печат

Вакцинираните исто така можат да го пренесат вирусот: Експертите објаснуваат зошто не треба да се опуштаме

Локално - 25.01.2021

Вакцината за коронавирус не е 100% гаранција дека нема да се заразите со коронавирус, но ќе ви биде полесно да „прележат на вирусот“ со или без благи симптоми. Сепак, ова не значи дека сте безбедни за другите луѓе откако сте ја примиле вакцината и ...

И вакцинираните може да пренесат ковид, подобро е да седат дома, предупредува британски експерт

Слободен Печат

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Press24

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Макфакс

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Вечер

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

24Инфо

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Точка

Скопје1 Expres Нетпрес А1 On USB Попара Акцент

(ВИДЕО) Километарски редици во Белград: Граѓаните чекаат за вакцинирање против ковид-19

360 степени - 24.01.2021

Пред Белградскиот саем и денеска се формираа огромни редици од повеќе илјади граѓани за да се вакцинираат со вакцината против ковид-19 на кинескиот производител Синофарм. Меѓу нив има граѓани кои беа дојдени без покана за вакцинација и кои чекаат ...

ВИДЕО: На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

А1 On

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Опсервер

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

24Инфо

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

+инфо

Kилометарска колона за вакцинација на Белградски саем

Слободен Печат

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Либертас

Република Фокус Нетпрес Курир Вечер Прес MakPress

Вучиќ: Новиот вид на корона вирус пристигна во Србија, ако не го спречиме ширењето ќе ни биде пекол

Фокус - 24.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на корона вирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за што бил известен министерот за здравство, Златибор Лончар.

Новиот вид на коронавирус регистриран во Србија

Р.С.Европа

Во Србија регистриран новиот вид на корона вирус

Независен

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Опсервер

Внимавајте ако одите во Србија: Се појави новиот „британски“ вид на корона вирус

Република

Новиот вид на коронавирус од Велика Британија, пристигна во Србија

ТВ21

Бидете внимателни: Во Србија се појави новиот „британски“ корона вирус

PressingTV

Слободен Печат Телма Денешен Либертас iPortal Сител Курир +инфо

Вучиќ: Не одлучувам само јас дали повторно ќе се кандидирам за претседател

Република - 24.01.2021

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека се уштене размислува за избориите кои се најавени за следната година и дека не знае дали повторно би се кандидирал за претседател, зашто сега, како што вели, поважни му се прашања од ...

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирусот пристигна во Србија

Алсат-М

Вучиќ: Не знам дали ќе се кандидирам за претседател

Акцент

Британскиот вид на Коронавирус пристигна во Србија, вели Вучиќ

Скопје1

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

А1 On - 24.01.2021

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирусот, вакцинирајќи ги прво здравствените работници со вакцината на кинескиот гигант Синофарм. Министерката за здравство, Хала Зајед, изјави дека здравствените работници во 40 болници, кои се ...

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

24Инфо

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Опсервер

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

MakPress

Египет почна со вакцинација против ковид-19

+инфо

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен Печат

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Слободен Печат - 24.01.2021

По лидерите, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ утре ќе ја разгледаат можноста за ажурирање на стратегијата за поделба на вакцините против Ковид-19 со трети земји, пред сè со земјите од Западен Балкан и соседите.

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Опсервер

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

24Инфо

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

А1 On

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Сител

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Press24

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

MakPress

Вечер Прес MakPress

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

Опсервер - 24.01.2021

Во Албанија и во последното деноноќие регистрирана е висока бројка на нови случаи со Ковид-19, јави дописничката на МИА. – Во изминатите 24 часа опасниот вирус е дијагностициран кај 833 лица од направените 3.511 тестови, што е 24 отсто од ...

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

А1 On

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

Сител

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

24Инфо

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

Независен

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен Печат

Во Албанија продолжуваат високите дневни бројки на нови случаи со Ковид-19

Вечер Прес

MakPress Курир

Во Србија 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале

Макфакс - 24.01.2021

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале, а тестирани се 7.549 лица. Од почетокот на пандемијата во Србија, вкупно 383.603 лица се разболеле од ковид-19, а 3.886 лица починале.

Во Србија 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале

Вечер

Во Србија од Ковид-19 починаа уште 18 пациенти, новозаразени се 1.318

Независен

Во Србија 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале

24Инфо

1.318 нови случаи на Ковид-19 во Србија

А1 On

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Макфакс - 24.01.2021

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Шефот на Канцеларијата на Светската здравствена организација во Србија, Марјан Ивануша, оцени дека сегашната ...

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Вечер

Гужви за вакцина во Србија - досега вакцинирани 200.000 луѓе

MTM

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Точка

Во Србија досега вакцинирани речиси 200 илјади луѓе

Н.Македонија

ИЈЗ: 183 нови потврдени случаи на Ковид-19, шест починати

Телма - 24.01.2021

183 нови потврдени случаи на Ковид-19 од 1466 тестови, пишува во денешниот извештај на Институтот за јавно здравје, што е 12,48% од тестираните. Починати се 6 луѓе – најмладиот на 45 години, а највозрасниот на 90 годишна возраст.

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

MakPress

АРСОВСКИ ПО РЕАКЦИЈАТА НА МЗ: Нека бараат извинување од Брнабиќ, не од мене!

Денешен - 23.01.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсосвки реагираше на демантот на Министреството за здравство и брањето тој да се извини по објавата на прес-конференција на изјавата на српската премиерка Ана Брнабиќ со која се тврди дека Македонија илегално ...

Арсовски: Немам намера да се извинам, МЗ и Филипче да бараат извинување од Брнабиќ

Локално

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до нејзе

Опсервер

Aрсовски до Филипче: Нема да се извинам, пративте ли демант до Брнабиќ?

+инфо

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до неа

Скопје1

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до неа?

Република

Арсовски: Не јас, туку Брнабиќ истакна дека се врши илегална вакцинација, пративте ли демант до нејзе?

MakPress

Фактор МКД Нетпрес Курир Expres

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Независен - 23.01.2021

Министерството за здравство денеска преку соопштение изрази жалење што најголемата опозициска партија во државата во период на воведување Ковид вакцинација, како што наведуваат, шири лажни вести, со кои ја манипулира јавноста вадејќи од контекст ...

Министерството за здравство: Нема илегална вакцинација, Арсовски и Милошоски да се извинат

Нетпрес

Министерство за здравство:Не постоела илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Вечер Прес

МЗ: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

iPortal

Демант на МЗ : Не постои илегална вакцинација, ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, со кои ја манипулира јавноста

Frontline

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Сител

МЗ демантира дека се врши илегална вакцинација

MakPress

24Инфо