TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Во Иран уапсен човекот кој го сними уривањето на украинскиот авион

Макфакс - 15.01.2020

Во Иран уапсено е едно лице кое го снимило соборувањето на украинскиот патнички авион во текот на минатата недела, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот. Деталите за апсењето засега не се познати, а Би-би-си јавува дека уапсеното лице се ...

Најновата снимка покажува дека украинскиот авион е урнат со две ракети(видео)

AKO - 15.01.2020

Американскиот весник ,,Њујорк Тајмс“ објави уште едно видео на кое се гледа дека украинскиот авион бил гаѓан со две ракети од страна иранските воени сили. Ракетите се испалени во рок од 30 секунди.

(ВИДЕО) НОВИ СНИМКИ: Две ракети го погодиле украинскиот авион во Техеран

Фактор - 15.01.2020

Објавени се нови инсерти од моментот кога две ракети го погодија украинскиот патнички авион над иранската престолнина, при што загинаа 176 лица во авионот. Њујорк Тајмс објави видео од безбедносните камери за кое се вели дека го потврдиле неговиот ...

(ВИДЕО) Нова снимка од погодокот на ракети во украинскиот Boeing

Нетпрес - 15.01.2020

Весникот The New York Times во вторникот ноќта на својата интернет страница објави нов видео-материјал кој се појави на социјалните мрежи и за кој се тврди дека е снимка од погодокот на две ракети во украинскиот патнички авион „Boeing-737.800“, кој ...

Уапсено лицето кое го сними и објави видеото од уривањето на украинскиот авион во Иран (ВИДЕО)

Канал5 - 14.01.2020

Со две ракети бил погоден украинскиот патнички авион , кој беше соборен во близина на Техеран. Иранската револуционерна гарда уапси лице кое минатата недела на интернет ја објави видео снимката од ракета што го погоди украинскиот патнички авион во ...

Уапсено лицето што го снимило ракетниот напад врз авионот во Иран

Макфакс - 14.01.2020

Иранската револуционерна гарда го уапсила лицето што минатата недела објави онлајн-видеоснимка од ракетниот напад врз украинскиот авион во Иран, пренесува полуофицијалната новинска агенција „Фарс“.

ИРГ го уапсила човекот кој ја објави снимката од соборувањето на украинскиот авион

Слободен Печат - 14.01.2020

Видеото од ракетата беше објавено на социјалната мрежа Твитер. Иранската револуционерна гарда минатата недела го уапсила човекот која на интернет ја објави снимката од ударот на ракета во украинскиот комерцијален авион во кој загинаа 176 патници и ...

Иран го уапси човекот кој објави снимка од нападот врз украинскиот патнички авион

ТВ21 - 14.01.2020

Иранската Револуционерна гарда уапси едно лице, кое на интернет објави снимка од ударот на ракетата во украинскиот патнички авион минатата недела, јави полуофицијалната агенција Фарс. Агенцијата објави дека резултатите од истрагата ќе бидат ...

Во Иран, први апсења поради рушењето на украинскиот авион

МКД - 14.01.2020

Иран соопшти дека државните власти привеле неколку лица поради поврзаност со случајното рушење на украинскиот патнички авион. Голамхосин Есмаили, портпарол на иранскиот суд, пред новинарите изјави дека апсењата се дел од тековната истрага за ...

Иранската револуционерна гарда го уапси лицето кое објави снимка од уривањето на украинскиот авион

Република - 14.01.2020

Иранската револуционерна гарда уапси лице кое минатата недела на интернет ја објави видео снимката од ракета што го погоди украинскиот патнички авион во Иран, објави полу-официјалната новинска агенција Фарс.

Рохани побара специјален судски совет да го спроведе процесот за соборувањето на украинскиот авион

Телма - 14.01.2020

Неколку луѓе се уапсени во Иран заради случајното соборување на украинскиот патнички авион со проектил земја – воздух, соопштија иранските власти. Обвинителството потврди дека истрагата за инцидентот продолжува, но не се соопштени дополнителни ...

И Америка пред 32 години сруши ирански патнички авион со 290 луѓе во него

Слободен Печат - 14.01.2020

На 3 јули 1988 година иранскиот авион бил погоден од проектил лансиран од американски воен брод кој пловел во Персискиот залив. Во трагедијата животот го загубија 290 луѓе. Само неколку дена пред да се сруши украинскиот авион во Техеран, иранскиот ...

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

Фокус - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Апсења на протестите во Иран: Граѓаните протестираат поради рушењето на патничкиот авион

Точка - 14.01.2020

Иранските безбедносни сили уапсија над 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран откако тамошните власти признаа дека по грешка бил соборен патничкиот авион на Ukraine International Airlines.

Рохани: Уривањето на украинскиот авион е непростлива грешка, почнаа првите апсења

ММС - 14.01.2020

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, во телевизиско обраќање изјави дека уривањето на украинскиот патнички авион било „непростлива грешка“. Рохани рекол дека се работи за „трагичен случај“ кој, како што истакна, детално ќе биде испитан.

Апсењa во Иран за соборувањето на украинскиот авион, „црните кутии“ во Франција

Нетпрес - 14.01.2020

Во Иран се спроведени првите апсења во врска со трагедијата на украинскиот авион, урнат ненамерно од иранската противвоздушна одбрана, соопшти портпаролот на судските власти, Голјамхосеин Есмаили, без да соопшти други поединости.

Први апсења во Иран за соборувањето на украинскиот авион, ќе се формира посебен суд

Сакам да кажам - 14.01.2020

Иранските судски власти објавија дека се извршени први апсења во врска со случајното соборување на украинскиот патнички авион, кога загинаа сите 176 патници и членови на екипажот. Ова следува откако Иранците во изминатите денови јавно го изразуваа ...

Рохани бара специјален суд за истрага за падот на украинскиот авион

Р.С.Европа - 14.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани во време на интензивните протести во земјата побара формирање на специјален суд за истрага на околностите во кои беше урнат украинскиот патнички авион. Минатата недела тој беше погоден по грешка од иранските ...

Иран ги апси одговорните за уривањето на украинскиот авион

Макфакс - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за како што рече, трагичниот настан.

Правна акција против Иран: Состанок во Лондон на државите чии граѓани загинаа во авионската несреќа

Точка - 14.01.2020

Петте земји чии што државјани загинаа во соборувањето на украинскиот авион во Иран ќе се сретнат во четврток во Лондон каде што ќе се разговара за можна правна акција, изјави шефот на украинската дипломатија Вадим Пристајко.

Иранските власти тврдат: Не се обидевме да прикриеме дека војската случајно го урна украинскиот авион

Слободен Печат - 13.01.2020

„Можам со сигурност да кажам дека претседателот (Хасан Рохани), како шеф на Врховниот совет за национална безбедност, не знаеше за тоа до петок попладне“, рече портпаролот на иранската влада.

Иран: Авионот не е соборен намерно и тоа не се обидевме да го сокриеме

Press24 - 13.01.2020

Иранската влада денеска ги отфрлила наводите дека се обидела да го сокрие фактот дека војската на таа земја случајно го соборила украинскиот авион кај Техеран кога загинале 176 патници и членови на екипажот.

Исповед на ирански генерал по падот на украинскиот Боинг: Се колнам во децата, посакувам да изгорев во авионот

Слободен Печат - 13.01.2020

Помеѓу патниците загинати во несреќата во Иран имало 82 државјани на Иран, 63 Канаѓани, како и државјани на Украина, Шведска, Авганистан, Германија и Велика Британија. Врховниот командант на Иранската револуционерна гарда, генералот-мајор Хосеин ...

Нетанјаху: Иран уби 176 лица и се обиде да сокрие

Н.Македонија - 13.01.2020

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран убил 176 лица со тоа што урнал украински патнички авион над Техеран и се обидел да го сокрие од меѓународната заедница. – Иран не само што ги угнетува сопствените луѓе и управува со тероризмот ...

„Не го соборивме авионот намерно, претседателот не знаеше до петокот“

Точка - 13.01.2020

Иранската влада денес ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го заташка тоа што армијата го соборила украинскиот патнички авион кај Техеран, несреќа во која загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Се колнам во децата, посакувам да изгорев во авионот: Исповед на ирански генерал по падот на украинскиот Боинг

Република - 13.01.2020

Врховниот командант на Иранската револуционерна гарда, генералот-мајор Хосеин Салами, изрази сочувство поради нападот на украинскиот Боинг 737 во средата, во кој загинаа сите 176 патници со членови на екипажот.

Иран: Не се обидовме да ги забошотиме фактите, по грешка е оценето дека авионот е „непријателска цел“

Денешен - 13.01.2020

Иранската Влада денеска ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го прикрие фактот дека Војската случајно го урнала украинскиот авион во близина на Техеран, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Иран: Не се обидовме да ги забошотиме фактите

Опсервер - 13.01.2020

– Иранската Влада денеска ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го прикрие фактот дека Војската случајно го урнала украинскиот авион во близина на Техеран, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Иран: Не се обидовме да ги забошотиме фактите

24Инфо - 13.01.2020

Иранската Влада денеска ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го прикрие фактот дека Војската случајно го урнала украинскиот авион во близина на Техеран, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Иран: Не се обидовме да ги забошотиме фактите

MakPress - 13.01.2020

Иранската Влада денеска ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го прикрие фактот дека Војската случајно го урнала украинскиот авион во близина на Техеран, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот.

ИРАН: Авионот не е соборен намерно и за тоа не се обдовме да ЗАТАШКАМЕ! КАНАДА БЕСНА!

Магазин - 13.01.2020

Иранската влада денес ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го заташка тоа што армијата го соборила украинскиот патнички авион кај Техеран, несреќа во која загинаа 176 патници и членови на екипажот.

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

24 Вести - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Алсат-М - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Иран ги апси одговорните за уривањето на украинскиот авион

24Инфо - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за како што рече, трагичниот настан.

Рохани ќе ги казнува сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Слободен Печат - 14.01.2020

Во меѓувреме, портпаролот на иранската правда Голамхосеин Есмаил изјави дека „некои лица” биле уапсени за нивната улога во соборувањето на авионот, без да прецизира детали. Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на ...

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

А1 On - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Рохани најави темелна истрага и казни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Курир - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Локално - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Иран ги апси одговорните за уривањето на украинскиот авион

Centar - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за, како што рече, трагичниот настан.

Иран ги апси одговорните за уривањето на украинскиот авион

Точка - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за случајното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за, како што рече, трагичниот настан.

Рохани ветува казни за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Вечер - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

Опсервер - 14.01.2020

– Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

А1 On - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Иран: Уапсени околу 30 луѓе поради протести

ТВ21 - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

24Инфо - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Иран: Судските власти уапсија 30 лица поради протести

Слободен Печат - 14.01.2020

Протести се одржаа во Иран во неделата и понеделникот, а демонстрантите ги повикуваа верските и државните водачи да се повлечат, откако војската призна дека урнала украински патнички авион по грешка.

Рохани ветува „казни“ за сите одговорни за соборувањето на украинскиот патнички авион

MakPress - 14.01.2020

Иран ќе ги казни сите што се одговорни за ненамерното соборување на украинскиот патнички авион, изјави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани, додавајќи дека ќе биде спроведена темелна истрага за „трагичниот настан“.

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

Опсервер - 14.01.2020

– Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Во Иран уапсени околу 30 луѓе поради протести

MakPress - 14.01.2020

Иранските судски власти уапсија околу 30 лица кои протестираа на улиците на Техеран, откако Иран призна дека урнал украински патнички авион. – Околу 30 лица се уапсени за учество во незаконски протести.

Во Иран, први апсења поради рушењето на украинскиот авион

Канал5 - 14.01.2020

Иран соопшти дека државните власти привеле неколку лица поради поврзаност со случајното рушење на украинскиот патнички авион. Претседателот Хасан Рохани неодамна изјави дека истрагата ќе ја надгледува „Специјален суд“ и истакна дека за овој ...