TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вознемирувачка содржина / Ново видео од Косово: Снајперист застрела еден напаѓач при бегството од манастирот, другите ...

Во Центар - 01.10.2023

На социјалните мрежи се шири досега необјавена снимка од нападот во Бањска на која може да се види повлекувањето на вооружените напаѓачи кон блиската шума. Како што може да се види на видеото кое стана вирално на социјалните мрежи, четворицата ...

Србија нема да испраќа војска на Косово по пораките на САД и ЕУ

Р.С.Европа

Како сме (не)информирани за конфликтот на северот на Косово

Слободен Печат

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово

Телма

Александар Вучиќ добри остро предупредување од Вашингтон: “Веднаш повлечете ги војниците од границата!“

Во Центар

Курти за нападот на Косово: Добро знаете како започна војната во Сараево…

Скопје1

Косовската полиција го заплени имотот на Радоичиќ и објави видео од неговиот дом

Р.С.Европа

360 степени Р.С.Европа 24 Вести Канал5 Фокус 360 степени А1 On Телма

Радоичиќ дал исказ во српската полиција за случувањата во селото Бањска

360 степени - 30.09.2023

Засега е нејасно дали и за кое кривично дело, според законодавството на Србија, би можел да биде обвинет поранешниот потпретседател на Српска листа, Милан Радоичиќ, кој призна дека го организирал и учествувал во нападот во селото Бањска Поранешниот ...

Телата на убиените Срби во Бањска денеска им беа предадени на семејствата во Судскиот институт во Приштина

Вечер Прес

Радоичиќ во полиција даде исказ за трагичниот настан во Бањска

А1 On

Во српското МВР изјава како граѓанин даде Милан Радоичиќ за настаните во селото Бањска

Локално

Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот во Бањска

Р.С.Европа

Бизнисменот Милан Радоичиќ призна дека го организирал нападот во Косово во неделата

Сакам да кажам

Милан Радоичиќ призна дека ја организирал и спровел акцијата во селото Бањска

Телма

Алсат-М Макфакс Слободен Печат ТВ21 Бриф Нова ТВ 4NEWS Опсервер

ЕУ и САД се загрижени поради засиленото присуство на српската армија вдолж границата со Косово

360 степени - 30.09.2023

Распоредувањето на српските војници вдолж границата со Косово доаѓа по нападот врз косовската полиција на 24 септември во селото Бањска. Косово ја обвини Србија за овој напад која, пак, негира каква било поврзаност Европската Унија (ЕУ) и ...

НАТО го засили присуството во северно Косово, САД го повикаа Вучиќ да ја повлече војската од границата

Сакам да кажам

САД го предупредија Вучиќ: Невидено е толкаво трупање војска на границата со Косово

Канал5

САД се загрижени поради распоредувањето на српски трупи на границата со Косово

Deutsche Welle

САД бараат од Србија да ги повлече своите војници од границата со Косово

Р.С.Европа

И ЕУ повика на повлекување на српските трупи од косовската граница

4NEWS

На Вучиќ му се стемни од Белата Куќа: Остро предупредување од Вашингтон: „Што се случува на границата! Веднаш да ги повлечете од таму“

Во Центар

Вечер Прес Во Центар 4NEWS МКД 360 степени Фокус +инфо Слободен Печат

Телата на тројцата убиени Срби во Бањска се предадени на семејствата

А1 On - 30.09.2023

Телата на Стефан Недељковиќ од Звечан, како и Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ од Лепосавиќ, кои загинаа во престрелка со косовската полиција во Бањска на 24 септември денеска им беа предадени на семејствата во Институтот за судска медицина во ...

Семејствата на загинатите Срби во северно Косово ги презедоа телата во Приштина

Бизнис Вести

(Видео) Телата на убиените Срби се пренесени во капелата во Рударе кај Звечани

Скопје1

Обдукцијата на тројцата Срби е завршена, телата предадени на семејствата

Локално

Телата на тројцата убиени Срби во Бањска им се предадени на семејствата

Канал5

Oва се тројцата убиени Срби во Бањска чии тела се предадени на семејствата

Фактор

Семејствата на загинатите Срби во северно Косово ги презедоа телата во Приштина

ТВ21

4NEWS Независен CivilMedia Frontline Нова ТВ Република Во Центар Курир

Американскиот амбасадор во Косово: Србите не можеа сами да го обезбедат оружјето пронајдено во Бањска

Слободен Печат - 30.09.2023

Американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, во интервју за англискиот Би-Би-Си изјави дека одредени структури стојат зад терористичкиот напад на Косово и дека оружјето пронајдено во Бањска укажува дека Србите не можеле сами да го обезбедат ...

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Локално

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Либертас

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Н.Македонија

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

CivilMedia

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Frontline

Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Нова ТВ

Р.С.Европа Локално MakPress

Семејствата ги презедоа телата на Србите убиени во Косово

Макфакс - 30.09.2023

Членовите на семејствата на Србите загинати во конфликтот на 24 септември во Бањска ги презедоа нивните посмртни останки, соопшти денеска РTС. Обдукцијата е завршена во Институтот за судска медицина во Приштина, а еден од правните застапници на ...

Семејствата ги презедоа телата на Србите убиени во Косово

Опсервер

Семејствата ги презедоа телата на Србите убиени во Косово

Точка

Вучиќ: Радоичиќ ќе мора да одговори на повикот на надлежните државни органи

Р.С.Европа - 29.09.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ на 29 септември изјави дека Милан Радоичиќ, „ќе мора да одговори“ на повикот на надлежните државни органи. Ова е прва реакција на Вучиќ откако порано денеска Радоичиќ презеде одговорност за нападот во селото ...

Курти не му верува на Радоичиќ – тврди дека Вучиќ му давал наредби, а тој извршувал

Телма

Курти: Врската меѓу Вучиќ и Радоичиќ е неразделна

Фокус

Вучиќ за изјавата на Радоичиќ: Видов само „скратена верзија“, некои прашања ќе мора да бидат поставени

Либертас

Вучиќ ја видел изјавата на Радоичиќ во скратена верзија, на потег било обвинителството

Слободен Печат

„Ако некој мислеше дека ќе бега, нема“, вели Вучиќ за Радоичиќ

4NEWS

Откако Радоичиќ ја презеде одговорност, се огласи Вучиќ: На потег е обвинителството

Lider

Курир Фокус 24Инфо Press24 +инфо Либертас Фактор Канал5

(Видео) Косовската полиција објави како изгледа куќата на Милан Радоичиќ и го спореди со Пабло Ескобар

Макфакс - 29.09.2023

Косовската полиција од утрово го претресува имотот на Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српската листа, кој организираше акција во селото Бањска во која загинаа четири лица, пренесуваат српските медиуми.

Косовската полиција објави како изгледа запленетата вила на Радоичиќ и го спореди со Пабло Ескобар

24Инфо

ФОТО | Објавени снимки од ‘тврдината’ на Милан Радоичиќ – човекот кој ја спроведе акцијата на Косово: “Еве, погледнете, ова е Пабло Ескобар на нашиот регион!“

Во Центар

Приштина тврди дека Радојчиќ е „балкански Ескобар“, а не борец за права (ВИДЕО)

Независен

(Видео) Косовската полиција објави како изгледа куќата на Милан Радоичиќ и го спореди со Пабло Ескобар

Опсервер

ВИДЕО: Косовската полиција објави како изгледа куќата на Милан Радоичиќ и го спореди со Пабло Ескобар

Курир

ВИДЕО: Косовската полиција објави како изгледа куќата на Радојчиќ и го спореди со Пабло Ескобар

Денешен

Република Скопје1 Lider Во Центар Слободен Печат еМагазин

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

А1 On - 29.09.2023

Косовската полиција од утрово го претресува имотот на Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српската листа. Косовскиот министер за полиција Џељаљ Свечља објави видео од внатрешноста на вилата на Радоичиќ на брегот на езерото Газиводе, ...

(ВИДЕО) ОВА Е КУЌАТА НА РАДОИЧИЌ: Косовските власти го споредија со Пабло Ескобар

Фактор

Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар (ВИДЕО)

Press24

📽 „ТОЈ Е ЛОКАЛЕН ПАБЛО ЕСКОБАР“ Косовските власти објавија видео од имотот на Радоичиќ

+инфо

ВИДЕО: Извршен претрес во вилата на Радоичиќ, косовските власти го споредуваат со Пабло Ескобар

Н.Македонија

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар (

Либертас

ВИДЕО Објавена снимка од вилата на Радоичиќ: „Тој е Пабло Ескобар од регионот“

4NEWS

Република PressingTV

“ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ“ – Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот на Косово

Во Центар - 29.09.2023

Адвокатот на Милан Радоичиќ, српски бизнисмен, а сега поранешен потпретседател на Српската листа, Горан Петронијевиќ на денешната прес-конференција изјави дека Радоичиќ ја прифатил одговорноста за организирање на вооружениот конфликт кај Бањска.

Вучиќ: Милан Радоичиќ поднесе оставка од местото потпретседател на Српската листа

Бизнис Вести

Радоичиќ поднел оставка од местото потпретседател на Српската листа

Локално

Вучиќ: Милан Радоичиќ поднесе оставка од местото потпретседател на Српската листа

Курир

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, поднесе оставка

Макфакс

Потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, поднесе оставка

Опсервер

Вучиќ: Милан Радоичиќ поднесе оставка од местото потпретседател на Српската листа

Либертас

24Инфо Точка ТВ21 Нетпрес 4NEWS MakPress Канал5 Република

Вознемирувачко: Ова е убиениот Србин на Косово, косовците му пукале во глава од неколку метри

Република - 29.09.2023

Се појавија фотографии од убиените Срби во местото Бањска на Косово.На една од нив се гледа со раснесена глава. Српската полиција во извештајот тврди дека тој бил „оверен“ од неколку метри и му пукале во лицe.

Вака изгледа разнесениот Србин на Косово (Вознемирувачко)

PressingTV