TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски бара распишување избори и распуштање на Парламентот во понеделник

Сител - 12.01.2019

Уште во понеделник Собранието да се распушти и да се распишат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските побара лидерот на ВМРО ДПМНЕ. Мицковски му порача на премиерот да не се крие зад партиското раководство бидејќи има доволно ...

Мицкоски: Заедно со претседателските да се одржат вонредни парламентарни избори

Телма - 12.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција побара в понеделник да се распушти Собранието. Смета дека има доволно време да се организира фер изборен циклус согласно Законот во Република Македонија и заедно со ...

Мицкоски бара в понеделник да почне постапка за распуштање на Парламентот

Нова ТВ - 12.01.2019

Претседателот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес конференција уште еднаш побара предвремени парламентарни избори. Тој повика в понеделник да се распушти Собранието и заедно со претседателските да се одржат и ...

Заев: СДСМ ќе го разгледа прашањето за предвремени избори

Deutsche Welle - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска им се заблагодари на пратениците за донесената „историска одлука“ за уставни измени и рече дека СДСМ ќе го разгледа барањето на опозицискиот лидер Мицкоски за предвремени избори.

Мицкоски: Заев, готов си!

+инфо - 12.01.2019

Не се плашам од избори, и не молам Бога да не се случат, му возврати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција, која следуваше по обраќањето до конференцијата за медиуми на премиерот Зоран Заев.

Мицкоски - Владата силно ќе падне, прашање е дали нешто ќе остане од СДСМ

Р.С.Европа - 12.01.2019

Македонија денеска е завиена во црно, ова е предавство, залудни се фалбите и изнасилените насмевки, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес- конференција. Тој вели дека премиерот Заев денеска ја преименувал државата, ...

Мицкоски повторно повика на предвремени парламентарни заедно со претседателските избори

Канал5 - 12.01.2019

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на прес конференција денеска го повика премиерот Зоран Заев веднаш в понеделник да почне постапката за распишување предвремени парламентарни избори.

Мицкоски побара вонредни парламентарни избори

Press24 - 12.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција побара в понеделник да се распушти Собранието. Смета дека има доволно време да се организира фер изборен циклус согласно Законот во Република Македонија и заедно со ...

(Видео) Мицкоски: СДСМ излези на избори и обели го образот по срамот на Заев

Макфакс - 12.01.2019

Не се плашам од избори, и не молам Бога да не се случат, му возврати Мицкоски на Заев. Тој на денешната прес-конференција рече дека тој во името на ВМРО-ДПМНЕ бара уште во понеделник да се распушти Парламентот, да се формира техничка Влада, и да се ...

СДСМ мора сериозно да размисли за барањето за вонредни избори затоа што доаѓа од лидер на опозиција, кажа Заев

Сакам да кажам - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека по вчерашното гласање во парламентот за уставните измени, целото внимание ќе го насочи кон домашните прашања. На прес-конференција во Владата, Заев им се заблагодари на пратениците за големата одлука и рече дека сега ...

Мицкоски: Промената на уставот се направи на противуставен и криминален начин

ТВ21 - 12.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција изјави дека промената на уставот се направи на противуставен, противзаконски, нелегитимен, насилен и криминален начин, по пат на притисоци, закани, уцени и пазарења, дека ВМРО-ДПМНЕ и мнозинството ...

(Видео) Мицкоски со иста реторика: Дрн-дрн, бла-бла, ветувањата на Заев се лажни

1tv - 12.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски излезе на прес конференција по обраќањето на премиерот Зоран Заев во врска со вчерашното изгласување на уставните измени. Како што рече, пресот на Заев го следел со чувство на мака и го обвини Заев дека ...

Во органите на СДСМ ќе се разгледува барањето на Мицкоски за предвремени избори

Нова ТВ - 12.01.2019

Барањето за предвремени парламентарни избори за едно со претседателските на пролет што вчера го упати лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ќе биде разгледано во највисоките партиски органи на владејачкиот СДСМ, изјави денеска премиерот Зоран ...

Мицкоски: По капитулацијата со името, Заев најавува капитулација во економија, истите лаги

Курир - 12.01.2019

Исто како и мнозинството граѓани, така и јас, со чувство на мака, го проследив пресот на Зоран Заев. Само Зоран Заев, политичар аболиран за тежок криминал, кој влече сериозни хипотеки зад себе, може да прославува и да се гордее што го променил името ...

(ВИДЕО) Заев: Сакаме избори, ама економијата ќе се блокира

А1 On - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека му одговарале избори, но како што рече, не било погодно сега да се распишат и да се одржат зашто ќе се блокирала економијата. Ова Заев го кажа на прес-конференција одржана по повод изгласувањето на уставните измени, ...

Мицкоски до Заев и СДСМ: Излезете на избори- Тоа не се избори за фотелји, тоа се избори каде ќе победи народот за да ...

Курир - 12.01.2019

Излезете на избори, не се тоа избори за фотелји, тоа се избори каде ќе победи народот, ќе победи ВМРО-ДПМНЕ, за да победи достоинствена Република Македонија, им порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на СДСМ и Зоран Заев на денешната ...

Мицкоски: Заев да не мисли дека молам бога да не ги добијам изборите и во понеделник да го распушти Собранието

Скопје1 - 12.01.2019

Мицкоски на денешнате прес-конференција го повика премиерот Зоран Заев уште во понеделник да се распушти Собранието и да се формира техничка влада, па заедно со претседателските избори да се одржат и вонредни парламентарни.

Заев: Барањето за предвремени избори на опозицијата СДСМ ќе го разгледа сериозно

OhridNews - 12.01.2019

Можно ли е одржување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските и локалните во Охрид оваа пролет? Одговорот на ова прашање ќе го дадат највисоките партиски органи на владејачката СДСМ, каде ќе се разгледува барањето на ...

СДСМ ќе го разгледа барањето на Мицкоски за предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските

еМагазин - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев во своето денешно, прво обраќање до македонската јавност, по изгласувањето на уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото се менува името на Македонија во Северна Македонија, рече дека во ...

Губитници и добитници, и еден победник - Македонија!

Deutsche Welle - 12.01.2019

Во Преспанскиот процес, еден од најважните од осамостојувањето на земјата, има големи придобивки, но и голема цена за нив. Придобивките ќе бидат потврдени ако Македонија во јуни почне преговори со ЕУ, велат аналитичарите Од бројни честитки со ...

Заев: Сериозно ќе размислиме за предвремени избори

Независен - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека сериозно ќе размислат за барањето на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за предвремени парламентарни избори. „Мојот став го знаете.

До последниот здив

Deutsche Welle - 12.01.2019

Има неколку работи при промовирањето на Северна кои изведоа на чистина значаен дел од македонската политика. Овие драматични денови ќе ги одредат политичките постулати во наредниот период. Колумна на Љупчо Поповски.

Прес конференција на Мицкоски во 14 часот

Курир - 12.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ќе одржи прес-конфренција. Од партијата информираат дека прес-конференцијата ќе се одржи во 14 часот во просториите на Центар за комуникации на ...

Заев: Сите знаат, а знае и Мицкоски дека тоа што го бара моли бога да не се случи

Скопје1 - 12.01.2019

На прашањето дали ќе го прифатат предлогот на Мицкоски за вонредни парламентарни избори заедно со претседателските, тој изјави дека заедно со највисоките органи и тела на СДСМ ќе го отворат ова прашање.

Заев: Ќе размислиме за предвремени парламентарни избори, Мицкоски бара но се моли да не прифатиме

ТВ21 - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата на поставено новинарско прашање одговори декаВласта сериозно ќе размисли за барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори.

Мицкоски бара предвремени избори

Сител - 11.01.2019

Итно распуштање на Собранието и предвремени избори согласно прижинскиот договор. Вакво барање до власта испорача опозицискиот лидер по седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски порача дека за ВМРО-ДПМНЕ промената на уставното име и ...

Мицкоски повика на предвремени избори: Народот да каже каква Македонија сака

Телма - 11.01.2019

Распуштање на парламентот и предвремени парламентарни избори бара ВМРО-ДПМНЕ. 30-тина минути откако беа изгласани уставните амандмани лидерот на партијата од пред партиското седиште повика заедно со претседателските да се одржат и вонредни ...

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори

24 Вести - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по изгласувањето на уставните измени побара распуштање на парламентот и распишување предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат заедно со претседателските ...

ВМРО-ДПМЕ бара предвремени избори, заедно со претседателските

Нова ТВ - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се распушти Собранието и да се распишат вонредни парламентарни избори, заедно со претседателските. Ова вечерва пред партиското седиштего изјави лидерот на партијата Христијан Мицкоски, откако претходно Собранието ги усвои ...

Мицкоски побара вонредни парламентарни избори заедно со претседателските

Сакам да кажам - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара распуштање на Собранието и одржување на вонредни парламентарни избори заедно со претседателските избори на прес-конференцијата пред партиското седиште по изгласувањето на уставните измени.

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори: Ние ќе победиме и така ќе биде испочитувана волјата на граѓаните

Фокус - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по изгласувањето на уставните измени побара распуштање на Парламентот и распишување предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат заедно со претседателските избори.

Мицкоски бара предвремени избори

Канал5 - 11.01.2019

На прес конференција, по изгласувањето на уставните измени во Собранието, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара одржување предвремени избори. Тој рече дека го осудува изгласувањето на уставните измени и ги обвини своите доскорешни ...

Мицкоски: Да знаеш синко, за пусти пари го продаде својот народ, ех Зоране…

AKO - 11.01.2019

„Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ. За власт, за моќ, за функции. И затоа денес ги нема парите, ниту во народот, ниту во фирмите.” Ех Зоране… ќе остане запишано-напиша пред гласањето на својот ...

ВИДЕО: Мицкоски побара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

А1 On - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара распуштање на Парламентот и организирање вонредни парламентарни избори заедно со претседатрелските. На овие избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, а волјата на граѓаните ќе биде испочитувана, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

(Видео) Мицкоски бара распуштање на парламентот и вонредни избори

Макфакс - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва пред партиското седиште побара распуштање на парламентот и вонредни избори по финалното гласање на уставните измени во Собранието. Според него, Македонија ќе продолжи да губи доколку ...

Мицкоски: Собранието да се распушти и да одиме на предвремени парламентарни избори

+инфо - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од пред Белата палата побара распуштање на Собранието и да се оди на предвремени парламентарни избори кои би се оддржале заедно со претседателските.

ВМРО ДПМНЕ бара распуштање на Собранието и вонредни парламентарни избори заедно со претседателските

OhridNews - 11.01.2019

Распуштање на Собранието и одржување на вонредни парламентарни избори заедно со претседателските оваа пролет, побара вечерва лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој смета дека целиот процес на уставни измени се водел незаконски и ...

Христијан Мицкоски со неочекуван потег: ВМРО ДПМНЕ побара вонредни парламентарни избори

Centar - 11.01.2019

Извршниот комитет и пратеничката група беше во постојано заседавање и донесе заклучоци. ВМРО ДПМНЕ не ја поддржува промената на Уставот со цел промена на Уставното име на Република Македониј, промената на идентитетот културата и историјата, и тој ...

Христијан Мицкоски закажа прес-конференција во 19.30

Република - 11.01.2019

Во 19:30 часот, пред Централен штаб на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде дадена изјава за медиуми, при што ќе се обрати г. Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ. ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори

Фактор - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој повика да се распушти Собранието веднаш. Вели дека народот ќе избере каква држава сака.

Христијан Мицкоски најави изјава за медиумите во 19:30

ТВ21 - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по изгласувањето на уставните промени во Собранието, најави прес конференција во 19:30 во партиското седиште. ТВ21 во живо ќе ја пренесува прес ...

Мицкоски ќе им се обрати на граѓаните во 19:30 часот

Курир - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во 19:30 часот ќе им се обрати на македонските граѓани. КУРИР на својата Фејсбук група , неговото обраќање ќе го пренесува во ...

Заев: Мицкоски самиот гледаше како Македонија се мачи 27 години, а го избегна целиот овој процес

ТВ21 - 11.01.2019

Секоја земја посакува да има силна опозиција и посветена власт со здрав процес како во сите нормални и здрави земји, рече Заев на седницата во Собранието. Заев истакна дека од почетокот кога се отвориле разговорите со Грција секој бил споделен со ...

Заев: Јас го променив својот став по цена на прогрес, без договор со Грција нема НАТО и ЕУ

1tv - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев се обрати од говорницата на законодавниот дом каде моментално се води седница за изгласување на уставните измени. „Без договор со Грција нема НАТО и ЕУ. Некаде во април 2018 година Мицкоски не сакаше да дискутира на оваа тема.

Вонредна прес конференција на Христијан Мицкоски

Centar - 11.01.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ вечерва во 19 часот и 30 минути ќе оддржи вонредна прес конференција, дознава Centar.mk Според информациите прес конференцијата треба да се оддржи во седиштето на ВМРО ДПМНЕ, каде се очекува обраќањето на нивниот ...

Мицкоски со порака до Заев: Ех Зоране, ќе остане запишано! (ВИДЕО)

Курир - 11.01.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави видео на својот Фејсбук профил, со кое му порачува на Заев дека сето ова што го прави, ќе остане запишано. „Кога не знаеш зошто се случува ова синко, да знаеш за пусти пари го продаде својот народ.

Вистинската и погрешната страница на историјата

Независен - 11.01.2019

Ерол Ризаов Уставните измени ќе бидат изгласани во Собранието на Македонија. Тоа е историска неминовност и добро сознание за сите учесници во донесувањето на најзначајната одлука во Собранието на независна Македонија која означува влез со златни ...

Мицкоски за ДВ: Не очекувам други наши пратеници да гласаат „за“

Deutsche Welle - 11.01.2019

И денешното претпладне е во знакот „има-нема“ 2/3 мнозинство. Мицкоски не очекува други пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“. Ќе следат последни обиди за договор со Беса. ВМРО-ДПМНЕ останува на претходно кажаните ставови и не очекува други ...

Мицкоски бара в понеделник да почне постапка за распуштање на Парламентот

Нетпрес - 12.01.2019

Претседателот на опозициската ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес конференција уште еднаш побара предвремени парламентарни избори. Тој повика в понеделник да се распушти Собранието и заедно со претседателските да се одржат и ...

Заев: СДСМ ќе го разгледа прашањето за предвремени избори

Либертас - 12.01.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска им се заблагодари на пратениците за донесената „историска одлука“ за уставни измени и рече дека СДСМ ќе го разгледа барањето на опозицискиот лидер Мицкоски за предвремени избори.