TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манасков: Важен е пласманот, уште поважен е континуитетот

Екипа - 14.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Дејан Мансков беше еден од најдобрите поединци во македонската репрезентација, во двата бараж натпревари против Романија со кои Македонија обезбеди пласман на СП 2019 во Германија и во Данска.

Бараж за СП: Се чека на Хрватска и Србија и на Пан-Америка

24 Ракомет - 14.06.2018

Селекцијата на Словенија беше на чекор од успех на гостувањето во Унгарија, но не успеа да стори ништо по ова прашање откако дојде до победа со само четири гола разлика. Ова не беше доволно за да може да се надева на пласман понатаму, па остана ...

Македонија оди на Светско првенство, Романија недораснат противник

24 Вести - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа безболен пораз со 26:25 во Романија, но се радува на нов пласман на Светското првенство, овојпат во Германија и Данска. Избраниците на Раул Гонзалез ја оправдаа улогата на фаворит во баражот со Романија ...

„За некоја година генерацијава која созреа самостојно ќе се пласира на СП и ЕП!“

Sport 1 - 14.06.2018

Македонија се пласира на ново СП, четврто едноподруго или, ако сметаме од 2012 наваму веќе осмо во низа Светско или Европско првенство. Токму таа 2012 година беше дебитантска за Дејан Манасков на големите натпреварувања, а сега, шест подоцна, како ...

На 25 јуни нашите ракометари ќе ги добијат противниците на СП

Gol.mk - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација, откако го доби двомечот со Романија обезбеди уште една виза за голем ракометен настан. Нашите момци на старот на идната година ќе бидат дел од Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска , а ...

Тимот што победува не се менува: Раул ќе ја води Македонија кон Токио

24 Ракомет - 14.06.2018

Репрезентативците на Македонија доцна синоќа се вратија во Македонија после новите успешни квалификации кои донесоа учество на уште еден Мундијал. Ракометарите имаа одлични средби против Романија, а иако загубија на реваншот во Клуж тие се ...

РАКОМЕТАРИТЕ ЕДНОГЛАСНИ: Само да не сме во групата во Хернинг

SportMedia - 14.06.2018

Данскиот град е најмалку посакуваната дестинација за македонските репрезентативци во пресрет на ждрепката закажана за 25 јуни за СП 2019 Машката ракометна репрезентација го букираше билетот за СП 2019 во Данска и Германија и сега може мирно да ја ...

За десет дена ракометарите ќе ги дознаат противниците на СП 2019

Екипа - 14.06.2018

На 25 јуни во Копенхаген ќе се одржи ждрепката со која ќе бидат одредени групите за Светското ракометно првенство во Германија и во Данска. Македонија е една од репрезентациите што го заверија своето учество на Мундијалот преку баражот.

Победничко селфи: Гонзалес, ракометарите и претседателот Мукаетов го прославија пласманот на СП (Фото)

Дерби - 14.06.2018

Македонската ракометна репрезентација успеа на позитивен начин да го заврши баражот со Романија и со тоа да обезбеди пласман на ново големо натпреварување-Светското првенство во Данска и Германија кое е на програмата во 2019 година.

Бараж за СП: Исланд се мачеше со Литванија, Австрија ја реши Белорусија

Екипа - 14.06.2018

Исланд се соочи со неочекувани проблеми, но на крајот сепак успеа да се пласира на СП 2019 во ракомет, откако со многу мака Исланѓаните го добија дуелот со Литванија со 34-31. Првиот натпревар на овие две селекции заврши нерешено, а на десет минути ...

Бронзените од Франција немаа сила за пресврт: Унгарија избори пласман на СП

Дерби - 13.06.2018

Деновиве на европската ракометна сцена се играат бараж дуелите за пласман на Светското првенство во Данска и Германија наредната година, а едно од најголемите изненадувања е што нема да имаме можност да ја гледаме Словенија, бронзената ...

Пасквал си поднесе оставка по поразот од Македонија

МКД - 13.06.2018

Романија остана без пласман на Светското првенство, но и без селектор, славниот шпански стратег, Чави Пасквал се повлече од функцијата по поразот од Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот и покрај тоа што Македонија важеше за ...

Романскиот селектор поднесе оставка по поразот од Македонија

+инфо - 13.06.2018

Селекторот на романската ракометна репезентација Чави Пасквал вечерва поднесе оставка по неуспехот во бараж двомечот со Македонија. Романија се надеваше на пласман на Мундијалот под раководство на шпанскиот стручњак, но доживеа убедлив пораз во ...

Македонија оди на Светско првенство, Романија немаше сили за изненадување

МКД - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација ја сочува големата предност, загуби со 26:25 во Романија но на крајот се радуваше на пласман на Светското првенство во Германија и Данска. Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите ракометни ...

Романија победи, но Македонија слави шесто Светско првенство

Телма - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првенство идната година во Германија и Данска, откако во баражот беше подобра од Романија. Нашите момци денеска на реваншот во Клуж загубија со мининални со 26-25, но скопските 32-24 ...

Гонзалес: Заслужено одиме на Мундијалот

А1 On - 13.06.2018

Mакедонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Иако во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, сепак ...

Словенците ќе гледаат СП на телевизија, „Вујо мајсторе“ пред заминување

Екипа - 13.06.2018

Словенија нема да биде дел од претстојниот ракометен мундијал откако оваа селекција во баражот беше елиминирана од Унгарија. Избраниците на Веселин Вујовиќ вечерва славеа на гостински терен со 22-26, но како пресуден се покажа првиот натпревар што ...

Манасков: Романија не е слаба селекција, но пресуди нашето искуство

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската репрезентација без проблеми ја одбрани предноста од дуелот во Скопје и иако загуби од Романија, сепак обезбеди ново учество на Светско првенство. Левото крило Дејан Манасков беше меѓу најдобрите на двата меча против Романците, е среќен ...

Македонија е на СП 2019 – поразот во Клуж помал од победата во Скопје

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б.Петрушева Машката ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот со обезбеден пласман на СП 2019 во Германија и во Данска. Во вториот натпревар од баражот за СП, Македонија на гостувањето во Клуж загуби ...

Словенија на Вујо без сили за пресврт, Унгарија и Шведска со „виза“ за СП

Gol.mk - 13.06.2018

Репрезентацијата на Словенија предводена од Веселин Вујовиќ не успеа да направи целосен пресврт и го загуби двомечот со Унгарија во квалфикациите за Светското првенство (СП) наредната година.

Не е ништо ново – мундијалите им станаа навика на ракометарите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Да се биде дел од светските шампионати не е мала работа, па токму затоа континуитетот што го осигуруваат ракометарите на секој мундијал е за голема почит и поздравување.

Претседателот на РФМ, Мукаетов и ракометарите славеа во соблекувалната (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

Голема беше радоста на македонските ракометари по заверката на пласманот на Светското првенство во Германија и Данска. Во соблекувалната се симна и претседателот на РФМ, Живко Мукаетов да прослави со играчите и Раул Гонзалез.

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати, ама без преголема еуфорија!

Sport 1 - 13.06.2018

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов изјави денеска по пласманот на ракометната репрезентација на Светското првенство во Германија и Данска дека оваа селекција има потенцијал за уште подобри резултати, но ...

Елиминацијата од Македонија донесе оставка од романскиот селектор Чави Пасквал

Дерби - 13.06.2018

Неуспехот на романската ракометна репрезентација во бараж двомечот со Македонија беше доволен повод шпанскиот стручњак Чави Пасквал да поднесе оставка на селекторската функција. Актуелниот тренер на Барселона, предводејќи ја Романија доживеа убедлив ...

Манасков: Се надевам дека и во иднина со младите момци ќе се пласираме на големи натпреварувања

24 Ракомет - 13.06.2018

Македонија загуби минимално на гостувањето во Романија, но и тоа беше доволно ракометарите на Раул Гонзалес да обезбедат пласман на ново големо натпреварување. Дејан Манасков кој беше еден од најдобрите поединци на двата бараж натпревари против ...

Борко: Губевме, ама знаевме како да го контролираме мечот!

Sport 1 - 13.06.2018

Македонија доживеа еден од ретките порази, кои се вредни како победа. Во Клуж загубивме со 25-26, но во вкупната математика со Романците имаме плус седум и ние патуваме на СП во Германија и Данска во 2019.

Македонија ја завери новата мундијалска авантура

1tv - 14.06.2018

Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија се пласираше на СП во Германија и Данска, во јануари следната година. Во вториот бараж дуел иако загуби на гостувањето кај Романија со 26-25, сепак благодарение на убедливиот триумф на домашен ...

Мукаетов: Имаме потенцијал за уште подобри резултати

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Живко Мукаетов како и секогаш беше на трибините на натпреварите на македонската репрезентација, давајќи им безрезервна поддршка на избраниците на Раул Гонзалес и при овој успех и пласманот на СП 2019.

Македонија обезбеди пласман на Светското првенство во ракомет

А1 On - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација обезбеди пласман на Светското првенство, што во јануари 2019 година ќе се одржува во Германија и Данска. Во реванш натпревар од баражот Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26:25, но ...

По неуспехот дојде оставка – Македонија го „одјави“ Пасквал!

Спортклуб - 13.06.2018

Романија вечерва ја победи Македонија (26:25), но тоа беше горчлива или пирова победа за нив, бидејки нема голема тежина, затоа што Македонија е таа која оди на СП. Веднаш по натпреварот, на пресконференцијата, селекторот на Романците, Чави Пасквал, ...

Македонија оди на СП: Романија немаше муниција за сензација! (ФОТО)

Sport 1 - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација се пласира на Светското првенство во Германија и Данска, идниот јануари, иако загуби од Романија, во реваншот во Клуж. На натпревар во тешки услови, Романците победија со 26-25, колку да си ги залечат раните и ...

Пасквал ја напушта романската клупа: Имам само благодарни зборови за играчите и федерацијата

Gol.mk - 13.06.2018

По неуспешната епизода во овогодишните квалификации за Светското првенство (СП), Чави Пасквал, селекторот на Романија , по мечот изјави дека повеќе нема да ја извршува оваа функција и дека ќе се насочи на обврските со екипата на Барселона .

Ристовски: И кога губевме со четири разлика, знаевме како да се вратиме!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија доживеа безболен пораз со 26-25 од Романија во реванш натпреварот од бараж двомечот за пласман на Мундијалот во Германија и Данска. По одличната партија во Скопје, Борко Ристовски, беше одличен и во Клуж на вториот дуел.

Македонските ракометари изборија ново учество на Светските првенства

Канал5 - 13.06.2018

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија го продолжува континуитетот на настапи на големите натпреварувања и со триумф во баражот над Романија го обезбеди пласманот на Светскиот шампионат во 2019 во Данска и Германија.

ВИДЕО: Цепелинот за молк во Клуж – Лазаров и Георгиевски ја уништија надежта на Романците!

Gol.mk - 13.06.2018

Ракометната репрезентација на Македонија одигра под своето ниво на гостувањето во Клуж и со минимален пораз кај Романија обезбеди пласман во Светското првенство (СП) кое наредната година ќе се игра во Данска и Германија .

Македонските ракометари повторно на Светско првенство

Сител - 13.06.2018

Македонските ракометари иако поразени од Романија сепак се пласираа на завршницата на СП 2019 во Германија и Данска Македонија загуби од Романија со 25-26 полувреме 11-12, во реванш дуелот од баражот за пласман на Мундијалот, но благодарение на ...

Борко: Стиснавме заби кога тешко, пресуди нашето искуство

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Голманот Борко Ристовски имаше многу значајна улога во овој двомеч, па искусниот чувар на мрежата со право беше задоволен од новиот обезбеден пласман на Македонија на големите натпреварувања.

Мукаетов: Македонија има потенцијал за уште поголеми резултати!

Gol.mk - 13.06.2018

Победата од 32-24 во Скопје им овозможи на избраницте на Раул Гонзалез да одиграат порелаксирано во Клуж и на крај со безболен пораз да го заверат пласманот на СП, четврто по ред, а шесто вкупно.

Раул: Не беше лесно како што изгледаше…

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж, Билјана Б. Петрушева Селекторот Раул Гонзалес има причина да биде задоволен од настапот на Македонија, откако нашите ракометари без оглед на минималниот пораз во Клуж ја елиминираа Романија и се пласираа на СП 2019.

Раул наздрави со пиво! – На уште едно Светско му кажавме „здраво-живо“! (ФОТО)

Екипа - 13.06.2018

Му олесни и на селекторот Раул Гонзалес по завршувањето на дуелот со Романија по кој Македонија обезбеди пласман на СП 2019. „Ел команданте“ рече дека беше многу тешко, а потоа, во празната сала на раат, наздрави со пиво со својот помошник Роберто ...

ФОТО: Да живееме - стручниот штаб со пиво наздрави за успешните квалификации

Gol.mk - 13.06.2018

Тренерскиот тим на Македонија на чело со главниот тренер Раул Гонзалез и неговиот помошник Роберто Гарсија Парондо беа задоволни од одиграниот двомеч со Романија , кој на националниот тим му донесе ново учество на еден Мундијал.

Раул: Македонија заслужено е на Мундијалот!

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што требаше на гостувањето во Клуж, па иако загуби од Романија со 26-25 во вториот бараж натпревар, се пласира на Мундијалот во Германија и Данска следната година. Селекторот Раул Гонзалез смета дека Македонија заслужено се ...

Борко Ристовски: Ако условите беа подобри ќе имаше многу подобар меч

24 Ракомет - 13.06.2018

После завршувањето на средбата меѓу Романија и Македонија повеќе причини за славење и задоволство имаше кај нашите репрезентативци. Тие успеаја да се изборат за победа и пласман на Светското првенство така што ова гостување во Клуж ќе се памети по ...

Македонија се одбрани во Клуж и ќе игра на СП во 2019

Дерби - 13.06.2018

Сениорската машка ракометна репрезентација ќе игра на Светското првенство во 2019 година кое ќе се одржи во Данска и Германија. Ова е конечниот епилог од баражот против Романија кој успеавме да го добиеме во наша корист иако на денешниот меч во Клуж ...

Полувреме: Долг „пост“ за „минус еден“ во Клуж, но СП е на дофат

Екипа - 13.06.2018

ЕКИПА во Клуж Билјана Благоеска Петрушева Македонија е на чекор до пласман на СП 2019 откако „црвено-жолтите“ со солидна игра во првото полувреме губат само со еден гол разлика (12-11) на гостувањето во Клуж против Романија.

Македонија се пласираше на СП во Германија и Данска

AKO - 13.06.2018

И покрај поразот од Романија со 26:25, ракометната репрезентација на Македонија обезбеди настап на Светското првенство кое ќе се одржи во Германија и Данска на почетокот на јануари 2019 година.

Од Египет, до Германија и Данска: Македонија се „чекира“ на шестиот Мундијал

Gol.mk - 13.06.2018

Македонија одигра колку што беше потребно во Клуж и поради високата победа во Скопје се пласира на Светското првенство (СП) кое в година ќе се одржи во Германија и Данска , вкупно шести Мундијал за нашата репрезентација.

Минимален пораз во Клуж но, Македонија е на Светско !!!

Спортски - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз на гостувањето кај Романија во Клуж (26-25), но и покрај тоа, ќе игра на ракометниот Мундијал в година затоа што Романците не успеаја да ја анулираат негативата од осум гола во Скопје.

ФОТО: Претседателот Мукаетов го водеше славјето во соблекувалната во Клуж

Gol.mk - 13.06.2018

Македонската ракометна репрезентација си замина со пораз од Романија, но се насмевка на лицата поради изборениот пласман на уште еден Мундијал. Домашните ракометари ја искористија опуштеноста во таборот на Раул Гонзалез и на крај запишаа утешна ...