TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без Јовески ВМРО-ДПМНЕ не седнува на преговори за законот за ЈО

Телма - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ постави нов услов за продолжување на преговорите за нов закон за Јавно обвинителство, власта експресно одби. Опозициската партија бара задолжително присуство на државниот обвинител Јовески на средбите на работните групи.

Законот за ЈО нов услов за Брисел? - Власта и опозицијата на преговори

Сител - 24.01.2020

Пропадна првата работна средба на министерката за правда Рената Дескоска со сите пратенички групи во парламентот за законот за обвинителство. Опозциската ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата со две барања: за законот да се организира јавна расправа, и на ...

Дескоска член на Венецијанската комисија: За опозицијата одлуката е скандал, за власта нема судир на интереси

Сител - 24.01.2020

Спорна номинација или регуларна кандидатура? Оваа дилема го прати изборот на министерката за правда Рената Дескоска за нов член на Венецијанската комисија. Номинацијата беше предмет на различни толкувања, откако лидерот на опозицијата Христијан ...

ВМРО-ДПМНЕ има само една забелешка на законот за јавно обвинителство, прекин на сите предмети на сјо, кажа Дескоска ...

Сакам да кажам - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска денеска реагираше откако пред присутните претставници на Американската амбасада, преговарачите од ВМРО-ДПМНЕ предводени од осомничениот Антонијо Милошоски, си заминаа од преговарачката маса во Собранието за ...

Милошоски: Не преговараме без Јовески Дескоска: Барате изговори

Нова ТВ - 24.01.2020

Пропадна уште еден обид за доближување на ставовите на партиските работни групи за предлог законот за јавно обвинителство. Последната што беше закажана за попладнево во Собранието, траеше околу половина час по што претставниците на ВМРО ДПМНЕ ја ...

Дескоска: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ Јовевски да присуствува на средбите за Законот за ЈО е алиби за напуштање на ...

Слободен Печат - 24.01.2020

Жал ми е што постапија така, но исто така морам да кажам дека беше очекувано нивното однесување имајќи во предвид дека тие едноставно не сакаа да дојдат и пред другите политички партии да го соопштат својот став којшто е практично запирање на ...

Ќе се деблокира ли носењето на Законот за ЈО?

Канал5 - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата на партиските работни групи во Собранието за Законот за Јавното обвинителство, и не се враќаат доколку министерката Дескоска на овие разговори не го повика и јавниот обвинител Љубомир Јовески..

ВМРО-ДПМНЕ бара Јовески да присуствува на разговорите за Законот за ЈО, СДСМ не прифаќа

Телма - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на средбите на работните групи на кои партиите треба да се договори Законот за јавно обвинителство, но услов за тоа е на средбите да присуствува државниот обвинител Љубомир Јовески.

Дескоска: Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија денешната средба за законот за Јавно обвинителство

24 Вести - 24.01.2020

По денешниот состанок на работните групи со пратеничките групи во Собранието, даде изјава и министерката за правда Рената Дескоска. Присуство на државниот обвинител Љубомир Јовевски како нов услов ВМРО-ДПМНЕ да ги продолжи преговорите со работните ...

Јовески за Телма: На јавниот обвинител не му е местото да учествува во политички расправи

Телма - 24.01.2020

Местото на јавниот обвинител нe e да учествува во политичките разговори за носењето на Законот за ЈО, смета државниот обвинител Љубомир Јовески. До колку се отвори стручна расправа по предлог Законот за јавното обвинителство, ако бидам повикан ќе ...

24 јануари: Бегство од средбата за Законот за ЈО, Шарл Мишел во Северна Македонија, гласно против медиумските ...

CivilMedia - 24.01.2020

Средбата меѓу Министерката за правда, Рената Дескоска со претставници на парламентарните групи на која требаше да се разговара за Законот за Јавно обвинителство траеше кратко и завршо неуспешно.

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ измислува забелешки и барања само да се запрат сите предмети на СЈО

А1 On - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по изјавата на лидерот Христијан Мицкоски вчера, кој кажа декз има забелешки и од сите девет забелешки, само една е на виделина. Не доставија и не ги презентираа забелешките. Избегаа од средбата.

Дескоска: Со ВМРО-ДПМНЕ ја договаравме средбата, не побараа Јовески да биде присутен

Локално - 24.01.2020

Министерката за правда, Рената Дескоска го оцени како очекуван потегот на ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти средбата за Законот за Јавното обвинителство. Таа смета дека по вчерашната прес конференција на лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, ...

Дескоска: По денешната средба откриени се намерите на ВМРО-ДПМНЕ, следната недела ќе има јавна расправа за законот за ...

360 степени - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека по денешното напуштање на средбата, откриени се намерите на ВМРО ДПМНЕ во однос на законот за ЈО и посочи дека опозициската партија претходно не бараа републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески да ...

Антонијо енд МВРО „шоутајм“ – избегаа од средбата за законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 24.01.2020

коментира: Антонијо и партијата што ревносно ја претставува во сѐ полошо светло уште еднаш приредија шоу во парламентот со кое имаат една единствена намера – да продолжи блокадата на донесување закон за јавно обвинителство.

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

Макфакс - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска, го одбила нивното барање во следните половина час да го повика државниот јавен обвинител Љубомир ...

НИШТО БЕЗ ЈОВЕСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за Законот за јавно обвинителство

Фактор - 24.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата на која требаше да се зборува за Законот за јавното обвинителство. Тие бараат државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески да присуствува на разговорите за Законот за ЈО, а СДСМ не прифаќа.

(ВИДЕО) Милошоски ја напушти средбата, го бара обвинителот Јовевски да учествува

Frontline - 24.01.2020

На помалку од десет минути откако почнаа, пратеникот Антонио Милошоски ја напушти средбата со министерката Рената Десковска и другите парламентарни партии и групи На помалку од десет минути откако почнаа, пратеникот Антонио Милошоски ја напушти ...

Дескоска: Сите учесници беа конструктивни, ВМРО-ДПМНЕ бара алиби да побегне од правдата

CivilMedia - 24.01.2020

Барањето на ВМРО-ДПМНЕ, за присуство на Државниот јавен обвинител, министерката Рената Дескоска ја цени како алиби за бегање од средбата за Законот за ЈО и од правдата воопшто која треба да се донеде преку овој закон.

ВМРО-ДПМНЕ излезе од средбата за Законот за обвинителство, бараат Јовески да биде присутен

Локално - 24.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ излезе на речиси непочнатите преговори за Законот за јавно обвинителство. Не им одговарало тоа што министерката за правда, Рената Дескоска не сакала да го повика Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, кој според нив е ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за законот за ЈО – бара да дојде и Јовески (ВИДЕО)

360 степени - 24.01.2020

Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ по 15-ина минути од почетокот на средбата во Собранието за законот за ЈО го напуштија состанокот и во изјава за медиумите Антонијо Милошоски рече дека нивното барање е на оваа средба да присуствува и републичкиот ...

Почна средбата за законот за ЈО: Дојдоа сите пратенички групи, претставници на ЕУ и Амбасадата на САД

360 степени - 24.01.2020

Во Собранието попладнево започна средбата на министерката за правда Рената Дескоска со претставниците на пратеничките групи. На средбата присуствуваат претставници сите парламентарни партии.

Почна средбата за ЈО, учествуваат и претставници на амбасадите на САД и ЕУ

Frontline - 24.01.2020

На средбата учествуват и претставници од американската амбасада и од ЕУ, како и представници од Блупринт, група на НВО за борба против корупција. Од ВМРО-ДПМНЕ учествуваше пратеникот Антонио Милошовски, а присутни беа и пратеници од сите партии и ...

Венецијанската комисија ја прифатила номинацијата на Дескоска за член на комисијата

Канал5 - 24.01.2020

Венецијанската комисија ја прифатила номинацијата на министерката за правда Дескоска за член на комисијата.. Министерката за правда Рената Дескоска и официјално е нов претставник на земјава во Венецијанската комисија.

Дескоска до Мицкоски: Изнесувате погрешни ставови во јавност- членство во Венецијанска комисија не е јавна функција

Телма - 24.01.2020

„Христијан Мицкоски се повикал на член 44 став 2 од Законот за спречување на корупција и судир на интереси кој одредува забрана за вршење на две јавни функции и зборува за мојата сега веќе поврдена номинација за член на Венецијанската комисија“, ...

Дескоска и Мицкоски ја повикаа антикорупциска комисија да каже дали таа може да биде и министерка и член на Венециската ...

Сакам да кажам - 24.01.2020

Советот на Европа ја прифати номинацијата на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венециската комисија како македонски претставник, со што таа и официјално од вчера е на ова место.

Дескоска немаше ништо против Дескоска да влезе во Венецијанската комисија

PressingTV - 24.01.2020

Венецијанската комисија на својата интернет страница објави дека министерката за правда Рената Дескоска е нов член од Македонија. И Дескоска побрза да се пофали дека комисијата ја прифатила нејзината номинација.

Дескоска попладнево на средба со сите пратенички групи за законот за ЈО

360 степени - 24.01.2020

Попладнево во 16 часот во Собранието во Собранието министерката за правда Рената Дескоска треба да одржи средба за законот за јавно обвинителство. Од Министерството за правда за „360 степени“ потврдуваат дека е закажана средба на ниво на работни ...

Дескоска номинирана за член на Венецијанската комисија

Фактор - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска е номинирана за член на Венецијанската комисија. Таа оваа информација ја објави на својот фејсбук профил. „Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија.

Венецијанска комисија ја прифатила номинацијата на Дескоска

MakPress - 24.01.2020

Откако Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција ја повика Државната комисија за спречување на корупција да испита дали конфликт на интереси во случајот со номинирање на Дескоска за член на Венецијанската комисија, ...

Неправда во правда: Дескоска се пофали дека Венецијанска ја прифатила номинацијата за која сама се номинираше?!

Курир - 24.01.2020

Министерката за правда Рената Дескоска се пофали на Фејсбук дека Венецијанската комисија ја прифатила нејзината номинација за член на истата. Прашањето е како министерката може да се фали дека нешто е наводно прифатено, кога Комисијата функционира ...

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Локално - 23.01.2020

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување, истакна вечерва министерката за правда Рената Дескоска во интервју за ТВ 24, ...

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Република - 24.01.2020

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска е прифатена мојата номинација за член на Венецијанската комисија.

Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи со или без ВМРО

Press24 - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции.

Интервју со Рената Дескоска: Законот за ЈО ќе се носи, со или без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 23.01.2020

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции - изјави во Дневникот во 17 часот ...

И Дескоска ја повикува ДКСК да го испита нејзиното членство во Венецијанска комисија

360 степени - 23.01.2020

Министерката за правда Рената Тренеска-Дескоска, исто така, смета дека Антикорупциската комисија треба да поведе постапка за нејзиното именување за членка на Венецијанската комисија. Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја прозва ...

Последното танго на власта и опозицијата

Deutsche Welle - 23.01.2020

До распуштањето на парламентот на 11-ти февруари на сцена е последниот обид за донесување на Законот за јавното обвинителство. Времето е кратко, волјата неизвесна Во наредниве денови работните групи на власта и на опозицијата ќе направат последен ...

Мицкоски: Ја повикувам Антикорупциска да го истражат назначувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Република - 23.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на прашање за назначувањето на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија нагласи оти тоа е е скандалозно само по себе Тој објаснува дека ако се погледне законот за антикорупција ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

24Инфо - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Press24 - 23.01.2020

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава

ММС - 23.01.2020

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Дескоска очекува поддршка од сите пратеници за Законот за ЈО

Слободен Печат - 23.01.2020

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство, пак, според Декоска зависат од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ. Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

Frontline - 23.01.2020

За договорената средба до крајот на неделата вчера информираше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антионио Милошоски на прес-конференција во Собранието, откако завчера средба имаа Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО – ДПМНЕ, на која се разговараше ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

Опсервер - 23.01.2020

– Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од сите пратеници

Фокус - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

Локално - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

А1 On - 23.01.2020

Работните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

24 Вести - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Нова средба за законот за ЈО до крајот на неделава

Вечер Прес - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...

Работните групи на власта и опозицијата на средба за законот за ЈО до крајот на неделава, Дескоска очекува поддршка од ...

CivilMedia - 23.01.2020

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ треба да ги достават своите предлози и забелешки, а министерката за правда Рената Декоска ...