TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ректорот ќе почека конкретен предлог од МОН за екстерното

24 Вести - 31.10.2014

„Професори искажете став, бараме подршка, ние имаме само една книшка - се вика индекс“. Со вакви пароли стотина студенти излегоа пред Ректоратот на Државниот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“.

Протест, студенти против екстерното

Алсат-М - 31.10.2014

Стотина студенти се собраа пред ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје да го изразат своето незадоволство од намерата на Министерството за образование да воведе екстерно ...

Ректорот на УКИМ чека да го види на писмено планот за екстерното

Фактор - 31.10.2014

Ректорот на Универзитетот „Кирил и Методиј“ Велимир Стојковски вели дека ќе почека најпрвин од Министерството за образование да види конкретен предлог за планираното екстерно тестирање на ...

Протест на студентите пред Ректоратот за екстерното

Утрински - 31.10.2014

Поголем број студенти денеска протестирајќи пред Ректоратот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ побараа УКИМ официјално да се произнесе во врска со најавите дека во високото образование ќе се ...

Протест на студенти против екстерното

Р.С.Европа - 31.10.2014

Група студенти на денешниот собир пред Ректоратот на УКИМ, побараа поддршка од професорите против екстерното тестирање и УКИМ да се произнесе во врска со најавените реформи.

Протест на студентите од УКИМ против екстерното тестирање

Телма - 31.10.2014

Студентите бараат и тие да бидат вклучени во дебатата за или против екстерно тестирање. Со оваа порака групата организирана од „Студентскиот пленум“ денеска пред ректоратот ги пречека професорите кои ...

Ректорот Стојковски ги слушна барањата на студентите за идејата државни испити

Алфа - 31.10.2014

Стоп за екстерното! Професори искажете став! Дајте ни поддршка, беа само дел од паролите кои ги носеа студентите кои денеска се собраа пред Ректоратот на скопскиот универзитет со барање идејата за ...

(ВИДЕО) Студентите на УКИМ го притиснаа Ректоратот, екстерното на дневен ред

Нова ТВ - 31.10.2014

Со масовен собир студентите денеска пред Ректоратот на УКИМ побараа Универзитетот да излезе со официјален став во врска со екстерното тестирање и да им даде поддршка во идејата да се запре ваквата ...

Доста беше молк – Студентите побараа поддршка од ректорот против екстерното

Радио МОФ - 31.10.2014

„Образованието е право, не привилегија“, „И вашите деца (ќе) студираат!“, „Не го силувајте образованието, и така е истрауматизирано“, се дел од транспарентите со кои стотина студенти денеска застанаа ...

Студентите примени на разговор со Сенатот на УКИМ

Факултети - 31.10.2014

Денес, во 12 часот, беше закажан состанок на Сенатот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во ректоратот на универзитетот. Овој состанок се разликуваше од сите останати по тоа што на него денес ...

На студентите им се слушна гласот против екстерното тестирање

Призма - 31.10.2014

Околу 200 студенти се собраа пред Ректоратот при Универзитетот „Св.Кирил и Методи“ и побараа поддршка за укинувањето на екстерното тестирање што го предлага Министерството за образование „Ние имаме ...

Студентите им поставија испитно прашање на професорите: Што мислите за екстерното тестирање? (ФОТО)

МКД - 31.10.2014

Студентите на универзитетот „Свети Кирил и Методиј" денеска беа собрани пред Ректоратот на УКИМ и побараат Сенатот на УКИМ да излезе со официјален став за екстерното тестирање.

Сенатот на УКИМ ќе расправа за екстерното тестирање на студентите

Телеграф - 31.10.2014

Ректорот на Универзитетот, Велимир Стојковски, за медиумите изјави дека сè уште е рано да искажат став бидејќи и Министерството за образование и наука го нема целосно дефинирано овој предлог ...

(ВИДЕО) Студенти: Студентскиот парламент најверојатно е партиски инструиран

А1 On - 31.10.2014

Не за екстерното, порачаа студентите. Моделот кој го предлага владата според нив не е соодветно за оценување на студентите бидејќи се деградира автономијата на високо образовниот процес.

Претставници на студентите на разговор со ректорот на УКИМ

Нова ТВ - 31.10.2014

Двајца претставници од студентите кои денеска се собраа пред Ректоратот на УКИМ се повикани на разговор со ректорот Велимир Стојковски за да ги искажат своите ставови во врска со екстерното ...

„Имаме само една книшка, се вика индекс“ – студентите му фрлија ракавица на Ректоратот

Локално - 31.10.2014

„Образованието е право, не привилегија“, „И вашите деца (ќе) студираат!“, „Не го силувајте образованието, и така е истрауматизирано“, се дел од транспарентите со кои стотина студенти денеска застанаа ...

ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ЕКСТЕРНО: Сенатот на УКИМ расправа за барањата на студентите

Фактор - 31.10.2014

Околу двесте студенти со собир пред Ректоратот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ побараа универизтетскиот Сенат да расправа и да заземе став за предлогот за воведување екстерно тестирање во ...

Собир пред Ректоратот на УКИМ за екстерното тестирање

24 Вести - 31.10.2014

Студентската иницијатива за одбрана на правата на студентите „Студентски пленум“ за денеска ги повика студентите на собир пред Ректоратот на УКИМ. Целта на собирот е да го поддржат предлогот ...

СДММ ги спроведува т.н. студентски протести (ФОТО)

Курир - 31.10.2014

Помала група на студенти денеска се собраа пред Ректоратот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ барајќи универзитетскиот Сенат да расправа и да заземе став за предлогот за воведување екстерно ...

ГАЛЕРИЈА Свирeжите и пораките на студентите во ветeр - Стојковски чека допис од Mинистерството

+инфо - 31.10.2014

Ректоратот нема да излезе со став за екстерното тестирање бидејќи од Министерството за образование не добил никаков конкретен предлог на писмено и не знае што точно планира Министерството за ...

Фото на денот: И Вашите деца (ќе) студираат!

Факултети - 31.10.2014

Студентите гласно бараат поддршка од професорите во врска со најавата за екстерно тестирање на факултетите. Прочитајте повеќе на ОВОЈ ...

ФОТО Што би рекле браќата Кирил и Методиј за екстерното?

+инфо - 31.10.2014

На денешниот протест против воведувањето на „екстерното тестирање“ на факулетите, студентите закачија транспарент на кој пишува „Стоп за екстерното“ на споменикот на светите Кирил и Методиј, чие име ...

ФОТО Ние имаме само една книшка - се вика индекс

+инфо - 31.10.2014

Околу двесте студенти се собраа денеска пред Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во Скопје за да побараат поддршка од раководството на УКИМ да не се воведе „екстерно тестирање“ за нив.

Студентите бараат поддршка од УКИМ

Телеграф - 31.10.2014

Според најавата, тие ќе бараат овој предлог да биде разгледан на заседанието на Сенатот на УКИМ и истиот да заземе став Студентската иницијатива „Студентски пленум“ денеска ги повикува сите студенти ...

ЕКСТЕРНО ТЕСТИРАЊЕ: Студентите бараат поддршка од Универзитетот

Фактор - 31.10.2014

Иницијативата „Студентски пленум“ денеска ги повикува студентите на голем студентски собир на кој ќе го изразат своето незадоволство од плановите за воведување екстерно тестирање и да побараат за ...

Студентите бараат Сенатот на УКИМ да се изјасни за екстерното тестирање

Фокус - 31.10.2014

„Студентскиот пленум“ ги повикува студентите на голем студентски собир со цел да го поддржат предлогот-прашањето за „екстерно тестирање“ да се најде на дневниот ред на заседанието на Сенатот УКИМ и ...

„Студентски пленум“ ги повикува студентите на собир во врска со екстерното тестирање

Макфакс - 31.10.2014

Студентската иницијатива за одбрана на правата на студентите „Студентски пленум“ во петок, 31-ви октомври, ги повика студентите на собир пред ректоратот на УКИМ.

Наставниците што потфрлиле ќе бидат казнувани од јануари 2015

Вечер Прес - 30.10.2014

Екстерното тестирање во скопската гимназија "Јосип Броз Тито" награди осум професори, но и казни осуммина. Директорката на училиштето Татјана Стојанова Дуева вели дека екстерното не е надлежно да ...

Ректорот Велимир Стојковски чека допис за да оформи став за екстерното

Фокус - 31.10.2014

Стотина студенти денеска се собраа пред Ректоратот на универзитетот „св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) изразувајќи го своето несогласување против владиниот предлог на Министерството за образование и наука ...

ФОТО: Студенски протести или протести на СДММ?

Денешен - 31.10.2014

Пред Ректоратот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ денеска се собраа помала група на студенти барајќи универзитетскиот Сенат да расправа и да заземе став за предлогот за воведување екстерно ...

Дебата за екстерното без студенти, професорите под владин шинел

Р.С.Европа - 30.10.2014

Најголемиот дел од учесниците на последната дискусија за воведувањето екстерно тестирање за студентите позитивно реагираа на предложените измени. Сè помали се надежите дека јавните дебати за ...

Жестока дебата за државниот испит за студентите

Утрински - 30.10.2014

Студенти и невладини организации му порачаа на министерот за образование Адеми дека универзитетите сами треба да одлучуваат за оценувањето Од поздрави и честитки за идејата на Владата да се воведе ...

Спротивни ставови за екстерното тестирање

24 Вести - 30.10.2014

Државните испити за студентите сепак биле модел на екстерно тестирање. Иако надлежните вклучително и премиерот Груевски уверуваа дека ова не е форма на екстерно слично на она во основните и средните ...

Што е дебата?

Телма - 30.10.2014

Она што требаше да биде дебата за потребата од воведување екстерно тестирање за студентите, се претвори во натпревар за делење коплименти поради ваквиот чекор.

Студентите утре ќе бараат поддршка од професорите против екстерното

+инфо - 30.10.2014

Пред платото на кампусот факултети од универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ утре ќе се соберат студентите за да побараат од Сенатот на УКИМ поддршка против екстерното тестирање кое Владата има намера ...

Жестока дебата за екстерното тестирање на студентите

Нова ТВ - 30.10.2014

Невладините реагираат, студентите повторно изостанаа, а дел од универзитетите му честитаат на министерот Абдулаќим Адеми за реформата за екстерното тестирање на студентите.Вака помина првата отворена ...

Адеми: Министерството нема да донесе одлука против редовните и добри студенти

Радио МОФ - 30.10.2014

„Има студенти кои што не ги посетуваат предавањата редовно, а на крај имаат диплома, што не е во ред. Министерството нема да донесе одлука против редовните и добри студенти“, истакна министерот за ...

Студентка: Министре, како ќе ни влијае екстерното на здравјето? Адеми: Не сме на пазар

+инфо - 30.10.2014

Министре, како мислите дека екстерното тестирање ќе влијае на нашето здравје? Такво прашање до министерот за образование Абдилаќим Адеми постави една студентка денеска на конференцијата на тема ...

Се распаѓа државата чие образование се распаѓа

МКД - 30.10.2014

Македонскиот образовен систем од реформа до реформа оди од лошо во полошо. Институциите кои се должни да го надградуваат и подобруваат системот, да ги зголемуваат капацитетите на образовниот процес, ...

Не сте овде на пазар

Либертас - 30.10.2014

Денеска бев на Конференција „ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИРАЊЕ НА СТУДЕНТИТЕ:ПРЕДИЗВИЦИТЕ И МОЖНОСТИТЕ“, на која, меѓу другите, присуствуваше и Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми.

Екстерно на факултетите: Да се унапреди обазованието, не да се заплашат студентите

МРТ - 30.10.2014

Прва дебата за најавеното воведување на државен испит или екстерно тестирање на студентите. За надлежните ова реформа ќе го подобри квалитетот на образованието и нема да ја загрози автономија на ...

„Студентски пленум“ ги повикува студентите на собир за екстерното тестирање

Нова ТВ - 31.10.2014

Студентската иницијатива за одбрана на правата на студентите „Студентски пленум“ ги повика студентите на собир денеска во 12 часот пред ректоратот на УКИМ.

Трибина посветена на можностите за екстерното тестирање на студентите

Нетпрес - 30.10.2014

Нашиот високообразовен систем е квалитетен, но сепак е потребно да се надградува и да биде во чекор со светските образовни трендови. Еднаш поставените стандарди не значи дека не треба да се менуваат.

Екстерното тестирање за поквалитетно високо образование

Нетпрес - 30.10.2014

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми, денеска присуствуваше на конференцијата „Екстерното тестирање на студентите: предизвиците и можностите”, организирана од невладината организација ...

Студентите втор пат против екстерното тестирање

Телма - 29.10.2014

По втор пат за две недели неформална група на студенти организираше собир против најавеното екстерно тестирање на високообразовните установи. Незадоволни се од плановите на власта за воведување ...

Студентите ќе бараат и професорите да застанат против екстерното тестирање

Нова ТВ - 29.10.2014

Втор собир на студентите во врска идните планови за воведување на екстерното тестирање.Тие на денешната средба пред факултетот за Елекротехника и информациски технологии велат дека воведувањето на ...

Студентите во петок ќе бараат Ректоратот на УКИМ да го покренe прашањето за екстерното тестирање

Радио МОФ - 29.10.2014

Во петок, за време на состанокот на Ректоратот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и членови на универзитетскиот сенат, студентите од студентската иницијатива „ Студентски Пленум “ ќе бараат да се ...

Студентите ја бараат поддршката на професорите против плановите за екстерно тестирање

Факултети - 29.10.2014

Денес беше одржан вториот собир во врска со намерата за воведување на екстерно тестирање во високото образование. На собирот студентите одлучија да ја побараат поддршката и од страна на професорите и ...

Пак анонимни, ама барем прозбореа против екстерното

+инфо - 29.10.2014

Анонимна студентка од Филозофскиот факултет, придружувана од педесетина студенти кои по неколкупати на новинарите им повторуваа дека не примаат прашања, пред малку пред Електромашинскиот факултет во ...