TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По 9 години Американците испраќаат екипаж во вселената

Кумановски м. - 23.05.2020

Американската вселенска агенција НАСА објави дека даде зелено светло за лансирање на ракетата на компанија „SpaceX“, со двајца американски астронаути во среда, на 27 мај, што ќе биде првиот американски вселенски лет со екипаж од 2011 година.

НАСА бара волонтери кои ќе поминат 8 месеци во целосна изолација

Факултети - 23.05.2020

За повеќето од нас изолацијата и карантинот се веќе нешто секојдневно. За сите оние кои сакаат да променат нешто, НАСА регрутира учесници за следното симулациско истражување, поканувајќи мала група на луѓе кои ќе живеат заедно во изолација во период ...

Ричард Бренсон лансира нова ракета

Телефони.мк - 23.05.2020

Сер Ричард Бренсон го лансира својот нов вселенски систем преку својата компанија Вирџин Орбит. Тој испраќа сателит во орбитата со ракета која што ќе се лансира од крилата на џамбо џет. Космик Грл, авионот што порано беше во состав на авионската ...

Како да го гледате во живо заедничкото лансирање на ракета на „Спејс екс“ и НАСА?

Факултети - 23.05.2020

„Спејс екс“ наскоро ќе ја лансира првата човечка вселенска мисија. Ракетата на компанијата ќе ги однесе астронаутите на НАСА , Боб Бенкен и Даг Харли, до Меѓународната вселенска станица. Мисијата ќе биде првата во која американски астронаути ќе го ...

Британскиот милијардер Ричард Бренсон лансира нова ракета

Слободен Печат - 22.05.2020

Веќе постои динамичен пазар за мали и евтини сателити кои инжинерите настојуваат на евтин и флексибилен начин да ги испраќаат во вселената. Британскиот деловен човек сер Ричард Бренсон планира овој викенд прво лансирање на својот нов вселенски ...

Вселенската ракета на Ричард Бренсон ќе биде лансирана викендов

Иновативност - 22.05.2020

Британскиот бизнисмен Ричард Бренсон планира викендов да го реализира првото полетување на својот нов вселенски систем. Virgin Orbit со седиште во Калифорнија ќе испрати сателит во вселената со помош на ракета која ќе биде лансирана од крилата на ...

Милијардерот Бренсон лансира нова ракета

Локално - 22.05.2020

Британскиот бизнисмен Сер Ричард Бренсон овој викенд го планира првото лансирање на неговиот нов вселенски систем. „Virgin Orbit“ со седиште во Калифорнија, ќе го испрати сателитот во орбита со употреба на ракета што ќе биде лансирана од крилата на ...

НАСА бара доброволци кои 8 месеци треба да поминат во целосна изолација...

Точка - 21.05.2020

Учесниците во истражувањето ќе бидат платени, но прашање е кој после изолацијата поради коронавирусот би сакал да помине уште осум месеци изолиран од надворешниот свет. Со оглед на тоа што американската вселенска агенција се подготвува за нови ...

NASA бара доброволци кои ќе поминат осум месеци во целосна изолација

USB - 21.05.2020

Учесниците во истражувањето ќе бидат платени, но прашање е кој после изолацијата поради коронавирусот би сакал да помине уште осум месеци изолиран од надворешниот свет. Со оглед на тоа што американската вселенска агенција се подготвува за нови ...

Ричард Бренсон викендов ќе лансира нова ракета

USB - 22.05.2020

Британскиот бизнисмен, Сер Ричард Бренсон овој викенд го планира првото лансирање на неговиот нов вселенски систем. „Virgin Orbit“ со седиште во Калифорнија, ќе го испрати сателитот во орбита со употреба на ракета што ќе биде лансирана од крилата на ...

Милијардерот Бренсон лансираа ракета во орбитата

Кумановски м. - 22.05.2020

Британскиот бизнисмен Сер Ричард Бренсон планира за овој викенд прво лансирање на својот нов вселенски систем, пишува ББС. Virgin orbit со седиште во Калифорнија ќе испрати сателит во орбитата со употреба на ракета што ќе биде лансирана од крилото ...