TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По два месеци под полициски час – од денеска укинати рестрикциите за движење

24 Вести - 27.05.2020

Доколку вирусот продолжи да се шири во Сарај, Гази Баба и Чаир, градоначалниците не ја исклучуваат можноста да побараат повторно воведување на одредени мерки. Општинските кризни штабови будно ја следат ситуацијата, но засега вирусот е под контрола – ...

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови ...

Слободен Печат - 27.05.2020

Одлуката на Владата да ги укине сите рестриктивни мерки на движење, иако кај голем број граѓани предизвика позитивни реакции, сепак кај дел од стручната јавност предизвика загриженост дека олабавувањето треба да оди постепено и дека во одредени ...

Тенис во Прага со препораки и мерки

Оff.net - 27.05.2020

Чешка беше една од првите европски земји која ги олабави строгите рестриктивни мерки за време на пандемијата од КОВИД-19. Таму веќе се игра и еден сериозен тениски турнир за ...

Спасовски: Сега е моментот полицијата и институциите максимално да се посветат на почитување на мерките од страна на ...

365 - 27.05.2020

Сега кога нема полициски час е вистинскиот момент кога сите институции, а посебно полицијата, треба превентивно да работат со граѓаните и да им укажуваат на важноста на почитувањето на мерките, апелира премиерот Оливер Спасовски преку Фејсбук, ...

Од денес нема забрана и посебен режим на движење, останува задолжително носење маски, миење раце и одржување дистанца

Frontline - 27.05.2020

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од овој вирус, покрај олабавувањето на рестриктивните мерки. Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на ...

Што велат бројките? Колку полицискиот час помогна во справување со коронавирусот?

ТВ21 - 27.05.2020

На 21-ви март, на седница на Влада беше донесена одлука дека од следниот ден (22-ри март 2020 година) на цела територија на државата ќе биде прогласен за прв пат во историјата, полициски час, како мерка за справување со коронавирусот.

Од утре нема полициски час, а од 1 јуни нема и работењето од дома и во ротации

Телма - 26.05.2020

Од утре повеќе нема полицискиот час одлучи попладнево владата. Пандемијата со коронавирусот е под контрола, како и новите кластери на заболени во пет града поради што Комисијата за заразни болести предложи, а владата усвои укинување и на други ...

Владата го укина полицискиот час, рестораните почнуваат со работа од четврток

Сител - 26.05.2020

Македонија го живее последниот полициски час. По два месеци од воведувањето, Владата донесе одлука од утре да нема веќе ограничувања за движење, бидејќи, како што велат, епидемијата е под контрола.

Полицискиот час завршува, кафеаните почнуваат

Р.С.Европа - 26.05.2020

Нема полициски час, се отвораат терасите на кафулињата и рестораните, се укинува државниот карантин за македонски државјани кои доаѓаат во земјата, одлучи Владата. Дел од рестриктивнте мерки се укинуваат, но меките мерки остануваат во сила, оти ...

Им благодарам и честитам на граѓаните за дисциплината и саможртвата, рече Бујар Османи

Сакам да кажам - 26.05.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи им се заблагодари и им честиташе на граѓаните за високото ниво на дисциплина, високата граѓанска свест и саможртва што ги покажале во сите овие недели на наметнати рестриктивни мерки за заштита од ...

Три месеци по првиот случај на Ковид-19 во земјава, се укинува полицискиот час

Мета - 26.05.2020

Три месеци по откривањето на првиот случај на Ковид-19 во земјава, по над 2.000 заболени и 116 починати граѓани, владата одлучи од утре (27.03.2020) да го укине секојдневниот полициски час.

Доколку бројот на заразени се зголеми, повторно ќе се воведат рестриктивни мерки

Фокус - 26.05.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес конференција рече дека доколку се зголеми бројот на заразени со корона вирус на дневно ниво, тогаш повторно ќе се вратат рестриктивните мерки.

Спасовски: Полицијата во некои сегменти, можеше и повеќе и подобро да ги спроведува мерките

Слободен Печат - 26.05.2020

Во однос на тоа дали ќе се отвори аеродромот, Спасовски рече дека тоа е во рамките на отворањето на граничните премини. Премиерот Оливер Спасовски, на вечерашната прес конференција запрашан да ги сумира впечатоците за тоа како полицијата се справи ...

Османи: Имавме пропусти, но не дозволивме вирусот да излезе од контрола

А1 On - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро се справила со коронавирусот и не дозволила тој да излезе од контрола.

Ковид-19: Македонија се врати месец и половина наназад

360 степени - 26.05.2020

Владата во моментов дебатира дали и како да ги олесни мерките за заштита од ковид-19. Политичката одлука следи откако Комисијата за заразни болести, неофицијално, препорача олабавување на рестрикциите.

Спасовски: Укинувањето на рестриктивните мерки не значи дека корона вирусот е победен

Фокус - 26.05.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на вечерашната прес конференција образложи зошто Владата одлучила да ги укине рестриктивните мерки за заштита од корона вирусот. -Состојбата со епдемијата е под контрола, а бројот на активни случаи е стабилен.

Османи до граѓаните: Ви благодарам на високата свест и придржувањето до мерките

Фокус - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на вечерашната прес конференција прво им се заблагодари на граѓаните за почитувањето на рестриктивните мерки. Рече дека имало одредени пропусти, но ситуацијата никогаш не излегла од контрола.

Ако има зголемен број заразени со ковид-19 повторно ќе се воведат рестриктивни мерки

Слободен Печат - 26.05.2020

Во случај на зголемување на бројот на заразени со вирусот КОВИД-19 повторно ќе бидат воведени рестриктивните мерки што ги укина денеска Владата, предупредува премиерот Оливер Спасовски и апелира на почитување на мерките за носење на заштитна опрема, ...

Спасовски: Ја укинавме забраната за движење и другите рестриктивни мерки затоа што имаме контрола врз состојбата, ...

Centar - 26.05.2020

Во продолжение интегрално ја пренесуваме изјавата на Премиерот Оливер Спасовски на прес конференцијата во Влада. Спасовски: Ја укинавме забраната за движење и другите рестриктивни мерки затоа што имаме контрола врз состојбата, заради стабилизирање ...

Спасовски: Мерките повторно ќе бидат воведени ако се зголеми бројот на заболени

+инфо - 26.05.2020

Премиерот Спасовски одговарајќи на новинарско прашање доколку повторно се зголеми бројот на заболени со ковид-19, тој рече дека тоа ќе значи нови рестриктивни мерки и повторно сериозни проблеми.

Олеснувањето на рестрикциите на маса пред Владата

Канал5 - 26.05.2020

Евентуалното и се поизвесно извесно намалување на рестриктивните мерки веќе два часа се на маса пред Владата.. Детали не се откриваат, иако неофицијално се очекува одлука за укинување на полицискиот час веќе во четврток, отворање на границите од ...

Османи им се заблагодари на граѓаните за почитувањето на мерките и жртвата

Република - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на вечерашната прес-конференција прво им се заблагодари на граѓаните за почитувањето на рестриктивните мерки. Рече дека имало одредени пропусти, но ситуацијата никогаш не излегла од контрола. рече Османи.

Османи: Олабавувањето на рестриктивните мерки не се ад хок решенија, туку стратегија

Frontline - 26.05.2020

Тој како успех го потенцираше справувањето со вирусот во Дебар каде од најголема криза и рестриктивни мерки веќе нема позитивни случаи, како и во Куманово кога, потенцираше, со навременото тестирање и детектирање беше овозможено нормализирање на ...

Инфектолозите предупредуваат на препораките од Комисијата за заразни болести

Нетпрес - 26.05.2020

Како што е веќе објавено претходно во вторникот, Комисијата за заразни болести предложи укинување на некои од рестриктивни мерки како полицискиот час и отворање на границите од 1-ви јуни, а се сугерира отворање на угостителските објекти и ...

Сериозно намалување на рестрикциите на седницата на Владата

Канал5 - 26.05.2020

Сериозно намалување на рестрикциите попладнево ќе се најде на маса во Владата. Укинување на полицискиот час, отворање на границите и на угостителските објекти, неофицијално предложила Комисијата за заразни болести.

Спасовски: Државата не може да живее постојано под рестриктивни мерки

ММС - 26.05.2020

Дали ќе има прогласување на нова вонредна состојба или живтот продолжува во уислови на корона, но во разлабавени мерки, премиерот Оливер Спасовски не одговори децидно. Ќе се процени, па ќе се носат мерки.

Од утре се укинувааат рестриктивните мерки, но остануваат оние за лична и колективна заштита

AKO - 26.05.2020

Владата на РСМ донесе одлука од утре да се укине полицискиот час. Како што рече премиерот Оливер Спасовски, сега одиме кон нова фаза од справување со коронавирусот, кога преку лична одговорност треба да придонесеме и за колективната здравствена ...

Границите ќе бидат отворени во координација со соседите, најави Спасовски

Локално - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. – Се разговара и со соседните земји, како и со земјите од ЕУ за отворање на границите.

Спасовски: Се разговара со соседните земји и ЕУ за отворање на границите

Frontline - 26.05.2020

За почнувањето со работа на угостителските објекти, премиерот Спасовски потенцира дека одлуки за олабавување ќе се носат, но заштитните мерки од страна на граѓаните мора да се почитуваат. Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот ...

Спасовски: Владата ќе ги разгледа барањата на матичните лекари

Опсервер - 26.05.2020

Штип, 26 мај 2020 () – Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари, најави денеска од Штип премиерот на Владата, Оливер Спасовски, по повод нивното барање на за пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.

Спасовски: Државата не може постојано да живее под рестриктивни мерки, граѓаните мора да ја подигнат свеста

365 - 26.05.2020

Дали ќе се прогласи нова вонредна состојба или животот ќе продолжи паралелно со коронавирусот и релаксирани мерки, ќе се одлучува врз основа на анализите, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во Штип.

Како Јапонија го совлада корона вирусот без рестрикции на движење и карантин

Иновативност - 26.05.2020

Бројот на заразени од корона вирусот во Јапонија се намали на само неколку десетини, иако земјата немаше никакви рестриктивни мерки како повеќето останати земји, пишува Blооmberg. На граѓаните на Јапонија не им беа наметнати никакви рестрикции на ...

Како Јапонија го совлада корона вирусот без рестрикции на движење и карантин

Нетпрес - 26.05.2020

Бројот на заразени од корона вирусот во Јапонија се намали на само неколку десетини, иако земјата немаше никакви рестриктивни мерки како повеќето останати земји, пишува Blооmberg. На граѓаните на Јапонија не им беа наметнати никакви рестрикции на ...

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен Печат - 26.05.2020

Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари, најави денеска од Штип премиерот на Владата, Оливер Спасовски, по повод нивното барање на за пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.

Спасовски: Владата ќе ги разгледа барањата на матичните лекари

Press24 - 26.05.2020

Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари, најави денеска од Штип премиерот на Владата, Оливер Спасовски, по повод нивното барање на за пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.

Владата ќе ги разгледа барањата на матичните лекари

Независен - 26.05.2020

Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари, најави денеска од Штип премиерот на Владата, Оливер Спасовски, по повод нивното барање на за пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.

Спасовски: Владата ќе ги разгледа барањата на матичните лекари

Телма - 26.05.2020

Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари, најави денеска од Штип премиерот на Владата, Оливер Спасовски, по повод нивното барање на за пакет економски мерки за подршка на матичните лекари.

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

24Инфо - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ.

Спасовски: Не можеме да ги разлабавуваме мерките, а граѓаните да не ги почитуваат

Мета - 26.05.2020

Неодредено, без детали премиерот Оливер Спасовски одговараше на новинарските прашања денеска во Штип а кои се однесуваа на разлабавување на мерките, на укинување на вонредната состојба и отворањето на границите.

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отворање на границите

Опсервер - 26.05.2020

Штип, 26 мај 2020 () – Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со ...

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

А1 On - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ.

Спасовски: Границите ќе се отворат во координација со соседите и ЕУ

+инфо - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ.

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

Кајгана - 26.05.2020

Штип, 26 мај 2020 (МИА) – Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со ...

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

Независен - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ.

Спасовски: За отворање на границите се разговара со соседните земји

МКД - 26.05.2020

Во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите, а за ова прашање се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во Штип.

Владата на седница во 16 часот ќе одлучува за сериозно намалување на рестрикциите

Република - 26.05.2020

Укинување на полицискиот час, отворање на границите и на угостителските објекти, неофицијално предложила Комисијата за заразни болести. Премиерот Спасовски пред седницата на Владата оцени дека државата не може да живее постојано под рестриктивни ...

Се разговара со соседните земји и ЕУ за отварање на границите

MakPress - 26.05.2020

Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека во наредниот период треба да се очекува одлука за отворање на границите. За ова прашање, како што соопшти денеска по посетата на Штип, се разговара со соседните земји и со земјите од ЕУ.

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Макфакс - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро се справила со коронавирусот и не дозволила да излезе од контрола.

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Точка - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро се справила со коронавирусот и не дозволила да излезе од контрола.

Османи: Им благодарам на граѓаните за почитувањето на рестриктивните мерки

+инфо - 26.05.2020

Вицепремиерот Бујар Османи на денешната прес конференција прво им се заблагодари на граѓаните за почитувањето на рестриктивните мерки. Рече дека имало одредени пропусти, но ситуацијата никогаш не излегла од контрола.