TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари: До петок се очекува да биде постигнат конечниот договор за формирање Влада

Во Центар - 18.05.2024

Претседателот на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на ВЛЕН, Арбен Таравари за случувањата во Управниот суд за одлуката за прегласување вели дека претседателот на Управниот суд врши притисок врз судиите.

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Мета

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

24 Вести

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Макфакс

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Опсервер

ТАРАВАРИ: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Фактор

Таравари: Се очекува до петок да се постигне финален договор за формирање на Влада

Фокус

Точка Centar Вести плус

Таравари: До петок конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ за формирање Влада

Канал5 - 17.05.2024

Претседателот на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен Таравари рече дека се очекува преговорите да завршат следната недела. Претседателот на Алијансата за Албанците и еден од лидерите на коалицијата ВЛЕН, Арбен ...

Таравари најави договор за влада, Османи дополнителни механизми за заштита

Р.С.Европа

Дали ВЛЕН ќе продолжи како коалиција или ќе прерасне во партија?

Фокус

Таравари: До петок конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ за формирање Влада

Zoom

Таравари: Наредна недела ќе има договор за нова влада

Бизнис Вести

Меџити: Преговараме со пратеници на „Европскиот фронт“, по формирањето на владата нивниот број ќе се преполови

Во Центар

Меџити: Уставните измени остануваат приоритет, но со меѓународната заедница ќе работиме да добиеме нови гаранции

MakPress

PressingTV Курир 24Инфо Канал5 Н.Македонија 4NEWS Алсат-М Нетпрес

Таравари: Договорот за новата Влада би можело да биде постигнат следниот петок

Алсат-М - 17.05.2024

Можен договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВРЕДИ би можело да се постигне веќе следниот петок. Од понеделник работните групи ќе ги допрецизираат преговорите за поделба на ресорите. Во моментов не се познати бројот на ресорите и имињата на кадрите кои ќе ги ...

Таравари: Владата ќе биде договорена до петок

Сител

Ахмети е доволно возрасен за да ја води конститутивната седница која е планирана за 27 мај

Слободен Печат

Лидерите да не го преседат мандатот во Собрание, да преземат одговорност

Слободен Печат

АЛФА ЕКСКЛУЗИВНО: ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ преговараат со четворица пратеници на „Европскиот фронт“ на ДУИ

Алфа

ТАРАВАРИ: Уставни измени за 6 до 9 месеци, ако не’, излегуваме од Владата, 20 отсто е еден од условите

Денешен

Идната влада ќе има поддршка од 75 до 80 пратеници, вели Меџити, но не открива кои други пратеници ќе бидат во собраниското мнозинство

Нетпрес

Lider +инфо Независен Слободен Печат Либертас еМагазин

Koaлицијата Вреди нема да инсистира на уставни измени по секоја цена

Република - 16.05.2024

Коалцијата Врединема да инстира на уставни измени по секоја цена како што најавуваше пред изборите. Изет Меџити за „Алфа“ вели дека ќе се внимава на чувствата на Македонците и ќе се бараат гаранции од Европската Унија за сигурна интеграција на ...

Koaлицијата Вреди нема да инсистира на уставни измени по секоја цена

Нетпрес