TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вашингтон се надева дека Северна Кореја ќе се ослободи од нуклеарното оружје до крајот на Трамповиот мандат

МКД - 14.06.2018

Соединетите Држави се надеваат дека „главниот дел од разоружувањето на Северна Кореја ќе се спроведе до крајот на претседателскиот мандат на Доналд Трамп, за „две и пол години“, изјави синоќа во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Трамп твитна – Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

Сител - 13.06.2018

Американскиот претседател ТРамп на состанокот со неговиот севеноркејски колега Ким џонг Ун се согласил на постепена денуклеаризација на Корејскиот Полуостров се вели во официјалното соопштение на Пјонгјан објавено по вчерашните разговори во Сингапур.

Снимката од Белата куќа за Ким има голема грешка: Да го знаеше ова Трамп немаше да му ја пушти

Сител - 13.06.2018

Во обид да го убеди Ким Џонг-ун да го потпише договорот, Доналд Трамп во Сингапур му покажа промотивно видео. Белата куќа го објави на својата Фејсбук страница, а видеото е направено за да му ги покаже на лидерот на Северна Кореа перспективите за ...

Помпео: САД очекуваат големо разоружување на Северна Кореја за две ипол години

Глас на Америка - 13.06.2018

Претходно, претседателот на САД Доналд Трамп, кажа дека нема повеќе нуклеарна закана од страна на Северна Кореја ВАШИНГТОН — САД се надеваат на „големо, големо разоружување“ од страна на Северна Кореја, во рок од две ипол години, изјави државниот ...

Две важни лица покрај Трамп и Ким: За нив не се зборувало, а имале клучна задача

Точка - 13.06.2018

Тие имале многу важна работа - "Клучната работа на самитот". Додека американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, воделе историски разговори на самитот во Сингапур, не биле сами во собата.

Помпео: Сакаме „значително разоружување“ на Северна Кореја за 2,5 години

А1 On - 13.06.2018

САД сакаат Северна Кореја да спроведе „значително разоружување“ во следните две и пол години, изјави денеска во Сеул американскиот државен секретар Мајк Помпео. Шефот на американската дипломатија допатува во Сеул за да ги информира јужнокорејските ...

Кремљ: Криза не се решава за еден час

Алсат-М - 13.06.2018

Кремљ го позрави почетокот на “директниот дијалог” меѓу САД и Северна Кореја по првата средба меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун. Истовремено, од Москва предупредија и дека севернокорејската криза не може да се реши за еден час.

Најсмешните мемиња за средбата Трамп-Ким

Кајгана - 13.06.2018

Лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун, се сретнаа во Сингапур и потпишаа договор со кој светот се надева дека ќе се денуклеаризира Корејскиот Полуостров. Меѓутоа, политички историската средба за многу интернет корисници повеќе ...

Трамп: нема повеќе нуклеарна закана од Северна Кореја

Глас на Америка - 13.06.2018

Претседателот Трамп по самитот со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун во Сингапур, објави дека „повеќе не постои нуклеарна закана од Северна Кореја“. „Сега секој може да се чувствува многу побезбеден од денот кога ја презедов функцијата“, напиша ...

Лавров: Вашингтон и Пјонгјанг не можат сами да го решат корејското прашање

Стандард - 13.06.2018

САД и Северна Кореја веројатно не ќе можат сами да го решат прашањето на Корејскиот Полуостров, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според него, вреди да се поддржи дијалогот меѓу лидерите на САД и Северна Кореја, ...

(ФОТО) ХИТ! ГОРАТ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Кога Трамп и Ким ќе ги заменат фризурите

Маркукуле - 13.06.2018

Средбата меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг Ун во Сингапур го привлече вниманието на целиот свет, па затоа јавноста ги следеше храната, менито, секој чекор, но и фризурата. Корисниците на Твитер не можеа да одолеат, па на свој начин го претставија овој ...

Трамп: Мирно спијте, Северна Кореја повеќе не е нуклеарна закана

МКД - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се врати од Сингапур, каде за првпат се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Веднаш по слетувањето, Трамп на Твитер објави дека таа земја повеќе не е нуклеарна закана.

Кремљ: Путин беше во право за Северна Кореја

Deutsche Welle - 13.06.2018

Русија го поздрави почетокот на „директниот дијалог“ меѓу САД и Северна Кореја по првата средба на Трамп и Ким, предупредувајќи истовремено дека севернокорејската криза не може да се „реши за еден час“.

Трамп и Ким мислат дека влегуваат во историјата, аналитичарите не се сигурни

МКД - 13.06.2018

Доналд Трамп и Ким Јонг Ун го нарекоа вчерашниот самит пресвртница во историјата, но во документот што го потпишаа по средбата нема детали за тоа како ќе се реализираат клучните прашања. На средбата во Сингапур лидерот на најмоќната светска ...

Изненадената реакција на Ким Џонг Ун на шегата на Трамп за „згодни и слаби“ (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2018

Повеќето луѓе не би користеле меѓународен самит за нуклеарно оружје за да ги испробаат своите најнови комични досетки. Повеќето луѓе не се претседателот Трамп. За време на ручекот на самитот во Сингапур во вторникот, претседателот се пошегува со ...

Ракување што го менува светот

Н.Македонија - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, разговараа во Сингапур, каде што потпишаа заедничка декларација. Трамп е првиот актуелен американски претседател што се сретнал со севернокорејски лидер.

Историска средба меѓу Трамп и Ким Џонг-ун

Сител - 13.06.2018

13 секунди се ракуваа а 38 минути им беа доволни на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун да договарат и потпишат заедничка декларација во која се обврзаа да работат на целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и за нови односи помеѓу САД и Северна ...

Јапонија: Присуството на САД во Јужна Кореја е важно за безбедноста на Источна Азија

МКД - 13.06.2018

Присуството на американската војска во Јужна Кореја и заедничките вежби се од витално значење за безбедноста на Источна Азија, изјави јапонскиот министер Ицунори Онодера. Јапонскиот министер за одбрана ова го изјави по објавата на американскиот ...

Севернокорејските медиуми ликуваат поради отстапките на Трамп за воените игри

МКД - 13.06.2018

Севернокорејските државни медиуми денес го пофалија самитот меѓу Ким Џонг Ун и Доналд Трамп како голем успех, нагласувајќи ги отстапките на американскиот претседател и можноста за нова ера на мир и просперитет на Корејскиот полуостров.

Кремљ: Нуклеарната програма на Пјонгјанг не се решава за еден час

Р.С.Европа - 13.06.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека средбата на Доналд Трамп и Ким Џонг Ун покажала оти рускиот претседател Владимир Путин бил во право кога се залагал за директен дијалог како единствен начин за намалување на тензиите со ...

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Н.Македонија - 13.06.2018

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна ...

Трамп: Северна Кореја веќе не е нуклеарна закана

Независен - 13.06.2018

Северна Кореја веќе не претставува нуклеарна закана нагласи денеска американскиот претседател Доналд Трамп по враќањето во Вашингтон од Сингапур каде имаше средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.

Трамп бил три пати оженет и обожува газирани пијалаци, а Ким има еден брак и ужива во виното - сепак, имаат една ...

Точка - 13.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, се разликуваат по многу работи, од годините и исхраната па се до љубовниот живот и интересите. Но сепак, имаат и нешто заедничко.

Видео: Трамп се пошегувал со Ким - „Фотографирајте не да испаднеме убави, слаби и совршени“

Press24 - 13.06.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг ун се подготвувале да седнат на масата во хотелот „Капела“ на островот Сентоси во Сингапур, кога Трамп се свртел кон фоторепортерите.

Северна Кореја: Трамп се согласил на постепена денуклеаризација

Р.С.Европа - 13.06.2018

Северна Кореја соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп се согласил на „чекор по чекор“ денуклеаризација, процес во кој секоја земја ќе презема симултани и реципрочни потези за намалување на тензиите и етаблирање на мирот меѓу ...

Париз: Волјата на Ким Џонг-ун за нуклеарно разоружување мора да се потврди

Стандард - 13.06.2018

Средбата на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „неоспорен напредок”, но волјата, прикажана од Ким за нуклеарно разоружување, „треба да биде потврдена”, изјави францускиот министер за надворешни работи ...

Ким во Сингапур си донел свој тоалет

Бриф - 13.06.2018

Кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун патува некаде, тој со себе носи пренослив тоалет, а ни вчерашниот состанок со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур не бил исклучок. Ли Јун-кеол кој е дел од Севернокорејската гарда изјави дека ...

Големата кошаркарска легенда во солзи кога ги виде Трамп и Ким заедно: Знаев дека ова ќе се случи, а ми се закануваа со ...

Курир - 13.06.2018

Некогашната кошаркарска ѕвезда Денис Родман се појави во програма во живо како би дал поддршка за состанокот на лидерите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун. Тој во емотивен разговор заплака.

Сестрата на Ким Јонг Ун испаничи пред потпишувањето: Отров или бактерии?!(Видео)

Радар - 13.06.2018

Камерите го фатија чудниот момент кога сестрата на севернокрејскиот претседател во последен момент дотрча и го семни пенкалото пред потпишувањето на договорот меѓу Трамп и Ким Јонг Ун. Пенкалото кое претходно беше оставено на маса, севернокрејанците ...

Трамп: Средбата со Ким Џонг-ун придонесе за избегнување нуклеарна катастрофа

Локално - 13.06.2018

Историската средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур придонесе за избегнување на нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на САД Доналд Трамп. „Сакам да му се заблагодарам на претседателот (на Државниот совет на Северна Кореја) ...

Ким: Се разбравме со Трамп

Слободен Печат - 13.06.2018

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг-ун за време на разговорот со претседателот на САД Доналд Трамп, изјавил дека Северна Кореја и САД треба „итно“ да престанат со „иритирачки и непријателски воени акции еден против друг“, јави севернокорејската ...

Најбизарен момент на самитот: Ким, погледни го мојот „ѕвер“ (ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

Како најбизарен момент од средбата меѓу Доналд Трамп и Ким Џонг Ун во Сингапур, светските медиуми го издвоија оној кога Трамп на Ким му го покажа својот „ѕвер“. Станува збор за оклопно возило маскирано во лимузина.

Еве како Трамп му се фали на Ким со претседателската лимузина ВИДЕО

+инфо - 12.06.2018

Доналд Трамп искористил момент во текот на историскиот состанок со Ким Јонг Ун малку да се пофали со својот претседателски автомобил. Трамп и Ким при напуштањето на работниот ручек, американскиот претседател одлучил да направи непланирано свртување ...

Трамп по историската средба: Ким Јонг Ун го сака својот народ

+инфо - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека севернокјорејскиот челник Ким Јонг Ун го сака својот народ. Трамп коментирал во интервјуто за радиото ВОА, по неговиот состанок со Ким, игнорирајќи ја меѓународната репутација на Ким, како еден од ...

Родман ја поздрави средбата Трамп – Ким Јонг Ун

Глас на Америка - 12.06.2018

Поранешниот кошаркар во интервју за „Си-Ен-Ен“ кажа дека сака да види соработка меѓу Вашингтон и Пјонгјанг Поранешниот играч во „Националната кошаркарска асоцијација (НБА), Денис Родман изјави дека е среќен што се одржала средбата меѓу американскиот ...

Прво интервју на Трамп по историскиот самит: Новинар го прашал како може да му верува на бруталниот диктатор, а ...

Точка - 12.06.2018

Неколку часа по историскиот самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, американскиот претседател Доналд Трамп дал интервју за "ABC". Новинарот Џорџ Стефанопулос жестоко го започнал разговорот и потсетил колку Трамп пред неколку месеци го напаѓал ...

Реакции по историскиот самит Трамп-Ким Јонг Ун

Глас на Америка - 12.06.2018

Лидерите од Азија како и од другите места испратија оптимистички тон за иднината по историскиот самит кој денеска се случи меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, во Сингапур.

Јужна Кореја бара појаснување за ветувањето на Трамп за прекин на воените вежби

А1 On - 12.06.2018

Изјавата на претседателот на САД Доналд Трамп дека американската армија ќе ги прекине воените вежби со Јужна Кореја, предизвика недоразбирање во Сеул и портпаролот на јужнокорејскиот претседател побара објаснување за ова прашање.

Историја, Трамп и Ким потпишаа анти-нуклеарен договор

Алсат-М - 12.06.2018

По речиси 70 години непријателства, симболично помирување од 13 секунди. Толку траеше историското ракување утринава во Сингапур меѓу с евернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп.

Москва смета дека средбата меѓу Трамп и Ким е позитивен настан

Н.Македонија - 12.06.2018

Средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур е позитивен настан, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Самиот факт дека средбата се одржала, е позитивен – изјави ...

Денис Родман се расплака од среќа по средбата на Ким Јонг со Трамп

Оff.net - 12.06.2018

На маргините од средбата за која зборува целиот свет се огласи и Денис Родман, другарот на Ким Јонг-Ун кој за СиЕнЕн кажа дека цела Америка го напаѓала поради блискоста со лидерот на Северна Кореја но на крајот тој испаднал во ...

Претседателот Трамп за Гласот на Америка: „Ќе ја денуклеаризираме Северна Кореја“

Глас на Америка - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп даде ексклузивно интервју за надворешната соработничка на Гласот на Америка Грета ван Сустерн по Самитот во Сингапур со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун.

Оваа снимка го убедила Ким: Трамп му покажал како ќе изгледа Северна Кореја ако потпише! Филм достоен за Холивуд

Точка - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се обидел да внесе доза холивудска драма на состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, кога на својот "iPad" му покажал на Ким кратка видео снимка, која ги прикажува можностите кои би можеле да ...

Гутереш повика на меѓународна поддршка за спроведување на договорот Трамп-Ким

+инфо - 12.06.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница да пружи поддршка за спроведување на договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, што го постигнаа денеска американскиот претседател Доналд Трамп и ...

НАТО изрази поддршка за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Стандард - 12.06.2018

НАТО ја поздравува „историската средба“ меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

По самитот на Трамп и Ким: За доверба е потребно време

Deutsche Welle - 12.06.2018

И Трамп и Ким може да го сметаат самитот за голем успех. Но, за вистинска деескалација е потребно време и пред сѐ - доверба, оценува Александер Фројнд. Кој сметаше дека вакво нешто е можно? во замена за безбедносни гаранции, двете страни сакаат да ...

Трамп до Ким: Наместо да пукате од тие прекрасни плажи, изградете хотели (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.06.2018

Доналд Трамп на прес конференција, зборувајќи за економските потенцијали и иднината на Северна Кореја, кажа дека на прекрасните плажи што ги имаат можат да ги изградат најдобрите хотели во светот.

Трамп: Ќе ја денуклеаризираме Северна Кореја

Глас на Америка - 12.06.2018

Американскиот претседател и Ким Јонг Ун се обврзаа на воспоставување на нови односи Во договорот потпишан во Сингапур, севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун „ја потврди неговата цврста и непоколеблива заложба за целосна денуклеаризација на Корејскиот ...

Трамп и Ким во Сингапур: Дојдоа, се ракуваа, потпишаа

Нова ТВ - 12.06.2018

Доналд Трамп и Ким Јонг-Ун станаа првите претседатели на САД и Северна Кореја кои се состана, што претставува досега невиден развој на ситуацијата, по една година размена на закани. Она што за многумина беше историскиот чин е нивното ракување во ...

Трамп: Му верувам на Ким како на ниту еден друг претседател досега

Нова ТВ - 12.06.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес конференцијата по завршувањето на историската средба со лидерот на Ким Јонг ун изјави дека е потпишан документ со кој САД и Јужна Кореја се обврзуваат да престанат со „воените игри“ што би ја налутиле ...