TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Виенска иницијатива“ во Скопје: Ценовната и финансиската стабилност ќе ја зауздаат инфлацијата

Пари - 23.03.2023

Движењето на инфлацијата ќе биде забавено и во развиените и во економиите во развој, бидејќи има стабилизација кај цените на суровините, се намалувааат притисоците на страната на понудата, а тука се и решителните реакции на монетарните власти, ...

Годишен форум на „Виенска иницијатива“: Неопходно е зачувување на ценовната и финансиската стабилност

Бизнис Вести

САД ги зголемуваат каматните стапки и покрај банкарските превирања

Телма

[Став] Глобалната банкарска криза и светската економија

Радио МОФ

Ќе ги спасува банките или економијата: Сите погледи насочени кон седницата на ФЕД

Независен

Глобалната банкарска криза и светската економија

МКД

Централната банка на САД ја зголеми референтната каматна стапка

Мета

Опсервер Пари Нетпрес Бизнис Вести Локално Frontline Макфакс Денар

Јелен: Ќе преземеме и дополнителни чекори за стабилизирање на банките, доколку е потребно

Независен - 23.03.2023

Секретарот за финансии Џенет Јелен во четвртокот рече дека федералните итни дејства за поддршка на клиентите на Банката на Силиконската долина и Сигначр банк може да се применат повторно во иднина доколку е потребно.

Извесна е само неизвесноста: Што порачаа банкарите на средбата на Виенската иницијатива во Скопје

Независен - 23.03.2023

Гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска Бежоска, денеска порача дека инфлацијата забавува, но дека со цел да се сузбие на среден рок, порастот на платите треба да се усогласи со порастот на продуктивноста.

По ФЕД и Швајцарската централна банка ги зголемува каматните стапки

Фактор

ДЕНОТ НА ДЛАНКА: Потврдена ослободителната пресуда за Мијалков, позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, Украина регистира над 72.000 руски воени злосторства од почеток на инвазијата

CivilMedia

Раст на каматните стапки во САД и Швајцарија

Р.С.Европа

Ангеловска-Бежоска: Гледаме позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, но мора да задржиме мудри монетарни политики

Бизнис Вести

„Д-Р ПРОПАСТ“, НУРИЕЛ РУБИНИ: Американскиот банкарски систем е во опасност, ФЕД не може да победи што и да прави со каматните стапки

Пари

И швајцарската народна банка како американската: Ги зголемуваат каматните стапки

Lider

Алсат-М CivilMedia Опсервер Сител Курир Република МКД Lider

НБРМ бара да забави растот на платите за да не порасне инфлацијата

Сител - 23.03.2023

Внимателно со растот на платите, можат да ја подгреат инфлацијата. Ова е пораката на гувернерката Бежоска кон министерот за финансии Бесими. Во време на криза, кога Народната банка постојано го затега ременот за да ја заузда инфлацијата, ...

НБРМ: Продуктивноста мора да го следи растот на платите

Алфа

ПОЛЕКА МАЛКУ СО ПОРАСТОТ НА ПЛАТИТЕ, ЌЕ ЈА ПОДГРЕЕТЕ ИНФЛАЦИЈАТА Гувернерката Ангеловска-Бежовска го опомена министерот Бесими

+инфо

ВИДЕО: Пропаѓаат банки преку ноќ – безбедни ли ви се парите во македонските банки

А1 On - 23.03.2023

Свежи ни се сеќавањата на пропаѓањето на неколку македонски банки, последната „Еуростандард банка“ ги остави штедачите без своите пари, државата им врати само триесетина проценти од нивните влогови.

Виенска иницијатива во Скопје: Инфлацијата забавува, но рано е да објавиме победа, треба внимателни политики

Слободен Печат - 23.03.2023

„Нашата нова реалност е – несигурноста е денешната сигурност“, беше повеќепати кажано на панел-дискусија на која се потенцира дека мора да има соработка меѓу централните банки, а на национално ниво координација на монетарната со фискалната политика.

Меѓу банкарска криза и инфлација: Повторно зголемена основната каматна стапка во САД

Deutsche Welle

Народната банка продолжува со затегнување на монетарната политика: каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

Пари

Инфлацијата и кренатите камати ја кочат германската економија

Нетпрес

Народната банка ги зголеми каматните стапки за нови 0,25 п.п.

еМагазин

Каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

Локално

Продолжува затегнувањето на монетарната политика: Каматните стапки зголемени за дополнителни 0,25 п.п.

Frontline

Макфакс Фактор Денар А1 On Бизнис Вести Centar Точка

Швајцарската народна банка ја зголеми основната каматна стапка за 0,5 отсто

Денар - 23.03.2023

Народната банка на Швајцарија денеска ја зголеми основната каматна стапка за 0,5 процентни поени на 1,5 отсто. Како што јави француската новинска агенција АФП, банката објави дека ова е одговор на „повторливите инфлациски притисоци“.

Американската централна банка повторно ги зголеми каматните стапки

24 Вести

Американската централна банка повторно ги зголеми каматните стапки

360 степени

Нов потег на Народната банка за затегнување на монетарната политика

24 Вести

Џенет Јелен: Ќе ги заштитиме штедачите во помалите американски банки

Пари

Американската централна банка ги зголеми каматните стапки за 0,25 отсто

Локално

Народната банка ги зголеми каматните стапки за нови 0,25 п.п.

Фокус

+инфо Независен Опсервер MakPress Канал5 Република Слободен Печат Алсат-М

Федералните резерви на САД ја зголемија референтната каматна стапка за 0,25 отсто

Во Центар - 23.03.2023

Федералните резерви на САД денеска ја зголемија референтната каматна стапка за 0,25 отсто во обид да се бори против постојано високата инфлација, а во исто време да се справи со ризиците за финансиската стабилност.

Американската централна банка повторно ги зголеми каматните стапки

Алсат-М

Народната банка по 10-ти пат за година дена повторно ја зголеми основната каматна стапка

Телма

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија каматната стапка

Глас на Америка

Дали денес ќе има повторно зголемување на каматните стапки во САД?

Глас на Америка

Инфлацијата во Британија достигна 10,1 отсто во февруари

Опсервер

Инфлацијата во Британија достигна 10,4 отсто во февруари

Курир

Канал5 Република Бизнис Вести Независен CivilMedia MakPress Кумановски м. Нетпрес

Јелен: Неуспехот на малите банки може да предизвика неуспех на други помали банки

Денар - 23.03.2023

Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави дека пропаст на мали банки може да предизвика неуспех на други помали банки, пренесува Анадолија. „Неуспехот на мали банки може да започне трка со други банки, а неуспехот на тие банки потоа ...

Јелен: Ќе преземеме и дополнителни чекори за стабилизирање на банките, доколку е потребно

Денар

Годишна конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Бизнис Вести - 23.03.2023

Народната банка денеска и утре ќе биде домаќин на годишниот форум на Виенската иницијатива, еден од најголемите настани во регионот од областа на финансиите. Настанот се одржува во Скопје, а поздравни обраќања ќе имаат гувернерката на Народната ...

Годишна конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Опсервер

Годишна конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Курир

(Во живо) Годишна конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Независен

Годишна конференција на Виенската иницијатива

Република

Годишна конференција на Виенската иницијатива

24 Вести

Европските експерти за финансиска стабилност на едно место, Македонија е прв домаќин надвор од границите на ЕУ

МКД

MakPress

Цeнтралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Бизнис Вести - 23.03.2023

Федералните резерви (Фед) синоќа ги покачија каматните стапки за четвртина отсто, сигнализирајќи дека постои спремност за запирање на понатамошно покачување на чинењето на кредитите, а откако имаше потреси на финансиските пазари предизвикани од ...

.Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Слободен Печат

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Опсервер

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Сител

Централната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Канал5

Централната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Н.Македонија

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Кајгана

ТВ21 Вечер Прес Frontline MakPress

Бесими: На дневна основа имаме целосна координација на фискалната со монетарната политика

А1 On - 22.03.2023

Како фискална политика на дневна основа сме во целосна координација со монетарната политика и тоа може да се согледа со фактот што уште од ковид кризата, па до сега во петгодишните проекции имаме постојано консолидирање на фискалната политика, оцени ...

Како се зголемуваше референтната каматна стапка на Народна банка

Независен

Бесими: На дневна основа имаме целосна координација на фискалната со монетарната политика

Опсервер

Бесими: На дневна основа имаме целосна координација на фискалната со монетарната политика

Бизнис Вести

Бесими: На дневна основа имаме целосна координација на фискалната со монетарната политика

Во Центар

Бесими: На дневна основа имаме целосна координација на фискалната со монетарната политика

Нетпрес

Бесими: Финансиските пазари годинава стануваат многу турбулентни и релативно скапи

MakPress

МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ И ШТЕДАТ И СЕ ЗАДОЛЖУВААТ: Депозитите зголемени за 6,3, кредитите за 7,2 насто

Пари - 22.03.2023

Граѓаните во континуитет се задолжуваат кај банките, па растот е забележан и во февруари – 0,3 проценти како месечен и 7,2 насто годишен раст. Според НБРСМ, промената по двете основи се должи на кредитирањето и во денари и во девизи.

Станбените кредити во февруари со годишен раст од 12,3, потрошувачките од 6,3%

Кајгана

Лагард: Неодамнешните финансиски тензии се нов ризик за економијата

Денар - 22.03.2023

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард денеска оцени дека неодамнешните тензии околу банкарскиот сектор создаваат „нови ризици“ за економијата, во време кога оваа монетарна институција интензивно се бори против инфлацијата.

(видео) Пранкерите на Заев ја прелажаа и директорката на Европската централна банка – Лагард

ММС

Лагард: Зголемените каматни стапки на ЕЦБ штотуку почнуваат да влијаат на економијата

Локално

Неодамнешните финансиски тензии – нов ризик за економијата

Вечер Прес

Џенет Јелен: Банкарската ситуација се стабилизира

Телма - 22.03.2023

Секретарката за финансии на САД Џенет Јелен прогнозираше смиривање на ситуација по неодамнешниот колапс на регионалната банка, но на собирот на банкари рече дека дополнителните аранжмани за спасување „може да бидат оправдани“ доколку какви било нови ...

Во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на ...

Курир - 22.03.2023

Народната банка е домаќин на Годишната конференција на Виенската иницијатива, којашто се одржува на 23 и 24 март во Скопје. Ова е еден од најголемите годишни собири во областа на финансиите во Европа, којшто за првпат се организира надвор од ...

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Бизнис Вести

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Денар

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Frontline

Започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – еден од најголемите собири во областа на финансиите во Европа

Иновативност

Утре во Скопје започнува Годишната конференција на Виенската иницијатива – за прв пат надвор од ЕУ

Независен