TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трипуновски: Власта доцни со преземањето на мерки за спречување на ширењето на свинска чума

Канал5 - 11.08.2022

Африканската свинска чума зема замав во државата, а власта допрва донела заклучок да се формира координативно тело за справување со последиците. Каква неспособност!!!, објави на ФБ Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за неконтролирано ширење на африканската чума

Курир

ИМПРОВИЗАЦИИТЕ СЕ ПРИЧИНА ЗА ШИРЕЊЕ НА АФРИКАНСКАТА ЧУМА Од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинуваат Агенцијата за храна и ветеринарство

+инфо

Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за неконтролирано ширење на африканската чума

24Инфо

Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за неконтролирано ширење на африканската чума

Press24

Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за ширење на африканската чума

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Чумата кај свињите излегува од контрола

Вечер Прес

MakPress Курир Нетпрес Press24 Република

Нови случаи на африканска чума се регистрирани на истокот на земјата

Сител - 10.08.2022

Свинскиот фонд на истокот од земјата под закaна да биде десеткуван по регистрирањето на двa нови случаи на африканска свинска чума во Кочанско. Присуство на вирусот е потврдено кај свињи во одгледувалишта во с. Тркање и с.

Големите одгледувачи на свињи преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума

Канал5

Африканска чума во свињарските фарми во источна Македонија

Телма

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума

Опсервер

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума

Курир

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума

ТВ21

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума

4NEWS

+инфо Агротим Република Во Центар Вечер Прес MakPress