TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наместо да одлучува по Устав и закон, Димитриев политизира за мандатот на Груевски

Окно - 24.05.2019

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси пратеничкиот мандат на Груевски… , датум: 23.05.2019] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Спроти седницата на надлежна ...

Заев за Груевски: Бегалец кој добил азил, должиме правилна одлука на граѓаните

Press24 - 23.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска по седницата за мандатот на Груевски, прашан дали очекува пратениците да му го одземат мандатот на пратеникот Никола Груевски посочи дека Уставот и Деловникот на Собранието се многу јасни и дека станува збор за чист ...

ВМРО ДПМНЕ не го дава пратеникот Груевски? На гласање нема да дојдат ни 8-те независни?!

Либертас - 23.05.2019

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори во партијата дознава дека за време на гласањето на пленарката пратениците од оваа партија ...

ВМРО-ДПМНЕ побара освен за мандатот на Груевски да се расправа и за случајот Богоевски

+инфо - 23.05.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Комисијата за мандатно имунитетни прашања на која на дневен ред е расправа за одземање на мандатот на осудениот пратеник и поранешен премиер Никола Груевски, побара да се дополни дневниот ред ...

Виси пратеничкиот мандат на Груевски, но и на Богоевски?

Р.С.Европа - 23.05.2019

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој по бегството во Унгарија, повеќе од шест месеци не присуствува на собраниските седници.

(ЖИВО) Заседава комисија за одземање на имунитетот на Груевски

ММС - 23.05.2019

Започна седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, за одземње на имунитетот на пратеникот Никола Груевски. Седницата ја води претседателот Павле Богоевски. Расправата можете да ја следите во ...

Кекеновски до Димитриев: Можеш да му го одземеш мандатот на Груевски, затоа што си му го дал

Фокус - 23.05.2019

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски. Пратениците денеска ќе расправаат на Комисијата за мандатно ...

Опозицијата на два ума. На вмровците не им се (пре)дава Груевски

Независен - 23.05.2019

Неколку координации на ВМРО-ДПМНЕ и на пратеничката група беа најавени за синоќа и за утринава, пред денешното заседание на Комисијата за мандатно-имунитени прашања. Гласовите на опозицијата се одлучувачки дали ќе му се одземе пратеничкиот мандат на ...

Денеска ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на бегалецот Груевски

Фокус - 23.05.2019

За денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Бегалецот Груевски повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен и не ги ...

Кекеновски до Димитриев: Немој со така евтини и проsирни финти

Скопје1 - 23.05.2019

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс премиер, Никола ...

Денес ќе се гласа за одземање на мандатот на Груевски

Скопје1 - 23.05.2019

Денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Независен - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Седница за одземање на мандатот на Груевски

Р.С.Европа - 23.05.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата е закажана со почеток во 11 часот со единствена точка на дневниот ред, Утврдување на Предлог ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Телма - 22.05.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на Никола Груевски. На утрешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања можно е да побараат претседателот на комисијата, Павле Богоевски, да не ја води ...

Мандатот на Груевски утре во Комисија, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште не знаат како ќе гласаат

ТВ21 - 22.05.2019

Утре ќе се состане собраниската комисија за мандатно – имунитетски прашања на која се очекува да се одлучи на пратеникот Никола Груевски да му се одземе пратеничкиот имунитет. Со оваа комисија раководи пратеникот Павле Богоевски, но по објавувањето ...

Утре гласање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

24 Вести - 22.05.2019

Комисијата за мандатно имунитетни прашања и официјално утре треба да расправа за одземање на мандатот на екс премиерот и пратеник Никола Груевски. Иако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа претседателот на комисијата Богоевски да биде иземен и истата да ...

Димитриев за мандатот на Груевски: Не можам да му одземам нешто што не сум му го дал

Макфакс - 22.05.2019

Не можам да му одземам нешто што не сум му го дал, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашањето како ќе гласа тој за предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски пред седницата на Комисијата за мандатни прашања, на која ...

Пратениците ќе му судат на мандатот на Груевски

Фактор - 22.05.2019

Никола Груевски ги исполни сите услови за да може да остане без имунитетот. Пратеникот кој е во бегство повеќе од шест месеци не доаѓа на работа па затоа пратениците ќе треба да одлучат дали тој да остане без пратеничкиот мандат.

Независните пратеници нема да гласаат против Груевски

Скопје1 - 22.05.2019

Претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски за во четврток ја закажа седницата на која точка на дневен ред ќе биде одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски.

ВМРО ДПМНЕ не го дава пратеникот Груевски? На гласање нема да дојдат ни 8-те независни?!

iPortal - 23.05.2019

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори во партијата дознава дека за време на гласањето на пленарката пратениците од оваа партија ...

Кекеновски по повод мандатот на Груевски: Драг Димитриев немој со така евтини и проsирни финти!

iPortal - 23.05.2019

ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ И МАНДАТОТ НА ГРУЕВСКИ Димитриев за Груевски: ,,Не можам да одземам нешто што не сум му дал”. КЕКЕНОВСКИ до ДИМИТРИЕВ: Пратенику Димитриев отвори го Деловникот и прочитај ги членовите 11 – 19.

Се кршат копјата околу мандатот на Груевски

CivilMedia - 23.05.2019

За денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Неколку координации на ВМРО-ДПМНЕ и на пратеничката група беа најавени ...

Денеска расправа за мандатот на Груевски

Република - 23.05.2019

За денеска во 11 часот закажана е седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Груевски повеќе од 6 месеци е отсутен и не ги извршува собраниските ...

Oдземањето на пратеничкиот мандат на Груевски на дневен ред во Собранието

Локално - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Седница за одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 23.05.2019

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата е закажана со почеток во 12 часот со единствена точка на дневниот ред, Утврдување на Предлог ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за одземање на мандатот на Груевски

iPortal - 22.05.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на Никола Груевски. На утрешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања можно е да побараат претседателот на комисијата, Павле Богоевски, да не ја води ...

Димитриев за Груевски: Не можам да му одземам нешто што не сум му дал

А1 On - 22.05.2019

„Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашање како ќе гласа тој за предлогот за одземање на мандатот на Груевски, пред седницата на комисијата за мандатни прашања на која единствена точка на ...

ВМРО-ДПМНЕ не го дава пратеникот бегалец Груевски- на гласање нема да дојдат ни 8-те независни?

1tv - 23.05.2019

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори во партијата дознава дека за време на гласањето на пленарката пратениците од оваа партија ...

Кекеновски до Димитриев: Можеш да му го одземеш мандатот на Груевски, затоа што си му го дал

Либертас - 23.05.2019

Професорот, Јове Кекеновски, му порача на пратеникот и поранешен премиер, Емил Димитриев, дека има право да гласа за одземање на мандатот на осудениот екс премиер, Никола Груевски. Пратениците денеска ќе расправаат на Комисијата за мандатно ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 23.05.2019

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Ќе остане ли пратеникот Груевски без мандат: Почнува расправата во Собрание

еМагазин - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Димитриев за Груевски: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“

Press24 - 22.05.2019

„Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашање како ќе гласа тој за предлогот за одземање на мандатот на Груевски, пред седницата на комисијата за мандатни прашања на која единствена точка на ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Н.Македонија - 23.05.2019

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Опсервер - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Димитриев за мандатот на Груевски: Не можам да му одземам нешто што не сум му дал

Н.Македонија - 22.05.2019

Не можам да му одземам нешто што не сум му дал, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашање како ќе гласа тој за предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, пред седницата на комисијата за мандатни прашања на која ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Точка - 23.05.2019

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Денеска расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Слободен Печат - 23.05.2019

Седницата е закажана врз основа на претходно известувањето од претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, доставено на 15 мај. Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано ...

Димитриев за мандатот на Груевски: Не можам да му одземам нешто што не сум му го дал

Точка - 22.05.2019

Не можам да му одземам нешто што не сум му го дал, е одговорот на пратеникот Емил Димитриев на прашањето како ќе гласа тој за предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски пред седницата на Комисијата за мандатни прашања, на која ...

На собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Мета - 23.05.2019

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од ...

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

1tv - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Centar - 23.05.2019

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Канал5 - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Потребни се 80 гласа „За": Пратениците одлучуваат за мандатот на Груевски

Press24 - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Сител - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Втор обид да му се одземе пратеничкиот мандат на Груевски

+инфо - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Либертас - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

А1 On - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Дали Груевски ќе остане без пратенички мандат – ќе се знае денеска!

iPortal - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Собраниска комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

24Инфо - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

По 6 месеци бегство: Комисијата одлучува дали Груевски останува пратеник

Нова ТВ - 23.05.2019

Утврдување на Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, поради неоправдано отсуство повеќе од шест месеци, е на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.