TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Канал5 - 25.11.2020

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, а Југославија не подели.

Претседателот Пендаровски нема да го коментира премиерот Заев за изјавата дека не бил внимателен со бугарите

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека нема да ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека „Пендаровски не е толку искусен политичар, како што е Зоран Заев“, дадена во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Историјата и ЕУ перспективата треба да ги зближува, а не да ги дели Македонија и Бугарија

24 Вести - 25.11.2020

Во интерес и на Скопје и на Софија е целосно да се спроведе Договорот за пријателство и да се надминат недоразбирањата, а Северна Македонија и целиот регион да бидат дел од ЕУ. Наследивме ситуација која не беше во прилог на пријателството меѓу ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Макфакс - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС. „Одредивме заедничка прослава за историските личности од средниот век, од Цар Самоил назад – од Кирил и ...

Заев: Бугарија не била фашистички окупатор – тие го ослободиле Скопје и Куманово од фашистите

Press24 - 25.11.2020

Бугарија не била фашистички окупатор туку некоја администрација имало. Премиерот Заев во интервју за БГ Нес вели дека Бугарите биле тие кои го ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

Премиерот го правда Претседателот по изјавата дека Бугарија е „живковистичка“ држава - „Не е толку искусен“

Press24 - 25.11.2020

По изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Бугарија е „живковистичка“ држава, и забелешката дека тој веројатно знае оти Тодор Живков повеќе од 30 не е на власт, Заев во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“ го правда Пендаровски дека е ...

ВИДЕО | Заев: Бугарија не е фашистички окупатор и Гоце Делчев е од двете страни

Слободен Печат - 25.11.2020

Нашата историја е заедничка. Нека го почувствуваат тоа граѓаните на двете земји. Да го немаше Гоце Делчев, ќе мораше да го измислиме за да не обедини. Ова го рече премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во интервју за БГНЕС.

ПЕНДАРОВСКИ НЕ Е ТОЛКУ ИСКУСЕН ПОЛИТИЧАР КАКО ШТО Е ЗОРАН ЗАЕВ, ВЕЛИ ЗАЕВ ЗА ИЗЈАВАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗА ЖИВКОВИЗМОТ ...

Сакам да кажам - 25.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот има желба за големо пријателство со Бугарија, смета премиерот Зоран Заев.

Пендаровски нема да го коментира ставот на Заев

PressingTV - 25.11.2020

Претседателот нема да го коментира ставот на премиерот. Ова е краткиот одговор од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, што Пресинг Тв го доби по денешната изјава на премиерот Зоран Заев во интревјуто за агенцијата БГНЕС.

(видео) ЗАЕВ: Бугарија не била фашистички окупатор на Македонија туку администратор, таа е наш пријател и затоа ...

Денешен - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и за Одринско, вели премиерот Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС. – Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, ...

Заев смета дека Југославија нè држела разделени со Бугарија

Фокус - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев во интервју за БГНЕС рече дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, додавајќи дека политичарите од поранешна Југославија ги држеле Бугарија и Македонија разделени.

Заев: Политичарите од бивша Југославија ги држеа разделени Македонците и Бугарите

МКД - 25.11.2020

Во Меморандумот што треба да биде одобрен од двете меѓувладини комисии стои дека немаме територијални претензии кон Бугарија и дека нема да се мешаме во внатрешните работи на земјата, вели премиерот Зоран Заев во интервју за бугарската агенција ...

Ковачев: Македонија не покажа дека се дистанцира од омразата кон Бугарија

Expres - 25.11.2020

На бугарскиот европратеник Андреј Ковачев смешна му е тезата за „живковизмот“ и фактот дека за време на режимот на Тодор Живков е укинато македонското малцинство во Бугарија. Тој вели дека Македонија долго време веруваше дека Бугарија е врзана во ...

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени, вели Заев во интервју за „БГНЕС“

Сакам да кажам - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев: Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени

Мак. Весник - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку нашите пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Заев го попари претседателот: Пендаровски не е толку искусен политичар како Заев

Expres - 25.11.2020

За изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека бугарската политика нема излезено од матрицата на „живковизмот’, премиерот Зоран Заев во денешното интервју за БГНЕС вели дека не бил внимателен со зборовите, но и дека – не е искусен.

Заев: Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да ја градиме иднината

Канал5 - 25.11.2020

Премиерот Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС вели дека Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и регионот на Одрин. Вели наследивме време кое не беше во прилог на пријателството ...

Заев за БГНЕС: Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, Бугарија не е фашист, туку наш пријател

Фактор - 25.11.2020

„Гоце Делчев е револуционер, и за Бугарите, и за Македонците, кој што се борел и за слободата на Македонија“, и за одринско, и за се.. И тоа е апсолутна реалност, вели премиерот Зоран Заев во интервју за бугарски Бгнес.

Драгаш: Бугарија преку Македонија турка своја агенда во ЕУ, Германија нема сила да интервенира

Expres - 25.11.2020

Висејќи го своето вето, Бугарија ја користи својата позиција на членка на ЕУ само за да постигне некои нејзини надворешно-политички интереси, на ист начин како што тоа го правеа многу други претходно.

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Поглед - 25.11.2020

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата и на Македонија и на Одринско. Наследивме време што не беше во корист на нашето пријателство.

Не може да се зборува бугарски до пладне, а македонски попладне, вели Ковачев

Локално - 25.11.2020

Станува сè појасно зошто е таков нашиот став кон Северна Македонија – станува збор за надминување на омразата, една од основните вредности на ЕУ, рече европратеникот Андреј Ковачев за БТВ.

Заев за БГНЕС: Активистот од ВМРО-ДПМНЕ што го запали бугарското знаме ќе сноси одговорност, говорот на омраза мора да ...

Frontline - 25.11.2020

„Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кои се бореа за слободата на Македонија и регионот на Едрене“, рече Заев. „Длабоката држава“ остана во ВМРО-ДПМНЕ. Изполнувањето на Договорот со Бугарија ќе биде закон.

Заев за БГНЕС: „Длабоката држава“ остана во ВМРО-ДПМНЕ, имплементацијата на Договорот со Бугарија ќе биде закон

Локално - 25.11.2020

Немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците.. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас. Југославија не подели.

Интервју на Заев за БГНЕС: Бугарија не е фашизам, Југославија не делеше (ВИДЕО)

PressingTV - 25.11.2020

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република С.Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. -Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој ...

ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Слободен Печат - 25.11.2020

Колумната е мое лично сведоштво на историско-семејни драми кои се случувале по мајчинска страна. 1942 година дедо ми е убиен од бугарската администрација, бугарскиот фашистички окупатор. Таа тема постоеше и понираше во текот на овие години.

Заев за БГНЕС: Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците (ВИДЕО)

Expres - 25.11.2020

Мора да дозволиме заедничката и споделената историјас да не обедини нас, граѓаните на двете земји – и Бугарите и Македонците – да го почувствуваме тоа. Затоа што ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да не обединува.

Георгиевски и Бучковски за перспективите на македонско бугарските односи

Нова ТВ - 25.11.2020

Дебатен магазин „Клик Плус“ на ТВ21 во кој што поранешните премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски меѓу другото говорат за перспективите на македонско-бугарските ...

За с(вето)вното бугарско поведение

Н.Македонија - 25.11.2020

Постои една анегдота, во која едно дете, сакајќи да ги покаже својата сила и надмоќност, малтретирало друго помало и послабо дете, и непрестајно измислувало нови и нови барања и услови, само за да ја докаже својата „величина“ пред другите, но ...

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

Фактор - 25.11.2020

Во најновата репортажа на „Катимерини“ објавена вчера под наслов „Вето од 1903 во Брисел“, пишува за влошените македонско-бугарски односи и статусот на Гоце Делчев, при што изданието тврди дека од време на време, како што е објавено, ...

Можна ли е перипетија со повлекување на ветото од бугарската страна

Н.Македонија - 25.11.2020

По бугарското вето на министерскиот состанок во ноември, сега повторно во јавноста се подгреваат надежи дека сепак се можни компромис со Бугарија и почнување на преговорите за членство со Европската Унија во декември.

Не е само Бугарија: И други земји во ЕУ се противат Македонија да почне преговори

Република - 25.11.2020

Заменикот министер за надворешни на Бугарија Георг Георгиев вели дека неговата земја не е единствениот стопер на Македонија во влезот кон ЕУ и оти и други земји како Франција Холандија имаат сомнеж за почеток на преговори.

Договор со Бугарија е можен и не е далеку!

Слободен Печат - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија и оти не се разговара за отстапки, туку за решенија меѓу двете страни. Во меѓувреме и од бугарска страна омекнуваат позициите – бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека Бугарија ...

Бугарскиот заменик министер за надворешни работи тврди дека Бугарија не е единствената која ја стопира Македонија за ...

Курир - 25.11.2020

Бугарскиот заменик министер за надворешни работи тврди дека Бугарија не е единствената која ја стопира Македонија за влез во ЕУ. -Сега се зборува дека Бугарија е единствената држава во ЕУ која ја стопира Северна Македонија.

Бугарија не признава дека е сама во ЕУ за македонско вето (ВИДЕО)

Expres - 25.11.2020

Бугарскиот заменик министер за надворешни работи Петко Дојков тврди дека Бугарија не е единствената членка која ја стопира Македонија за влез во ЕУ. Според заменикот на Захариева Дојков освен Бугарија, блокада за Македонија, поставувале и Франција и ...

„Медиапул“: Нема позитивни сигнали од Софија, како што вели Заев

МКД - 25.11.2020

Бугарскиот портал „Медиапул“ вчера објави дека нема никаков напредок во преговорите со Бугарија. Порталот, повикувајќи се на дипломатски извори, пишува дека тешко дека ќе има позитивна одлука на Советот за општи работи на ЕУ, на 8 декември.

Потребен ли е нов договор и блиску ли е решението: Од Бугарија се погласно не?

Фактор - 25.11.2020

Оптимистички беа најавите дека Македонија и Бугарија не се далеку од постигнување договор, сметаат дел од бугарските медиуми откако така во јавноста ги коментираше односите македонскиот премиер Зоран Заев.

Медиапул: Германија сега со притисок кон Скопје, Албанците на страна на Заев

Expres - 25.11.2020

Во анализа на влијателниот бугарски медиапул.бг се вели дека се уште нема исчекор во решението меѓу Македонија и Бугарија но дека има активности кои можат да ги придвижат работите. Медиапул цитира неименувани дипломатски извори кои тврдат дека сега ...

Поранешен бугарски министер за одбрана: Захариева мора да си поднесе оставка за неуспехот со С. Македонија

Локално - 25.11.2020

„Несогласувањата меѓу Скопје и Софија го оставиле Скопје без преговори за влез во Европската Унија“, изјавил поранешниот бугарски министер за одбрана Бојко Ноев во радио емисијата „Фокус“.

Георгиевски: Бугарија засега не ја користи подадената рака на Заев

Акцент - 25.11.2020

Бугарија засега не ја користи подадената рака на Заев, истакна претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски на гостувањето во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21. Тој рече дека позициите на Бугарија се тврди, но дека по доаѓањето на Заев на ...

„Медиапул“ по изјавата на Заев: Од Софија засега нема сигнали дека е блиску до договор со Скопје

360 степени - 25.11.2020

Повикувајќи се на дипломатски извори, бугарскиот портал пишува дека се уште не станува збор за чекор напред и дека тешко дека ќе има одлука на Советот за општи работи на ЕУ, на 8 декември Македонскиот премиер Зоран Заев рече дека „Софија и Скопје не ...

Георгиевски и Бучковски: Бугарија треба да ја искористи подадената рака на Заев

ТВ21 - 24.11.2020

Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски, поранешните премиери на Македонија, се гости во ТВ21 во емисијата „Клик Плус“. Разговараме за спорот меѓу нашата земја и Бугарија. Георгиевски смета дека Бугарија засега не ја користи подадената рака на Заев.

Георгиевски: Заев и Пендаровски за Гоце Делчев се спремни да кажат дека е заеднички јунак, тоа е револуција

ТВ21 - 24.11.2020

За Љубчо Георгиевски е револуција тоа што премиерот Заев и претседателот Пендаровски се подготвени да кажат дека Гоце Делчев е заеднички јунак. Георгиевски во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека тој е шестата личност што е договорена меѓу двете земји да ...

Георгиевски: Нашата историска комисија е прогресивна, бугарската не сака да ги прифати модерните теории за нација, ...

ТВ21 - 24.11.2020

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека бугарската комисија е подготвена да прифати дека Гоце Делчев е заеднички јунак. Меѓутоа смета дека комисијата во Бугарија не е модерна и не сакаат да ги прифатат модерните теории за нација и ...

Владо Бучковски и Љубчо Георгиевски во „ClickPlus“ одговараат во кое својство биле во Бугарија, со кого, и што ...

ТВ21 - 24.11.2020

Поранешните премиери Владо Бучковски и Љубчо Георгиевски се гости во ТВ21 на „Клик Плус“. Тие биле во Бугарија, на разговори со челници, професори, околу спорот со Македонија. Георгиевски и Бучковски одговараат во кое својство биле во Софија, со ...

Георгиевски и Бучковски: Бугарија треба да ја искористи подадената рака на Заев

Нова ТВ - 24.11.2020

-Во Бугарија има големо негативно чувство за Македонците. Тие сметаат дека многу малку правиме за Договорот за добрососедство“, изјави во „Клик Плус“ на Тв 21 поранешниот премиер Љубчо Георгиевски.

Нож во грб

Фокус - 24.11.2020

Изјавата на Каракачанов дека Македонија и задава нож во грб на Бугарија значи токму спротивното. Бугарија и зададе нож во грб на Македонија, благодарејќи им токму на таквите како него, кои многу бргу ќе завршат на буништето на историјата и ...

10 незгодни прашања за бугарското вето за С Македонија

360 степени - 24.11.2020

Зошто Камчев беше предложен за почесен конзул, дали властите во Софија станаа „сојузници“ на ВМРО-ДПМНЕ, зошто Борисов му го препушти дијалогот со Скопје на Каракачанов…се дел од прашањата што ги поставува бугарскиот портал „Медиапул“ „Десет ...

Георгиевски: Заев радикално влезе во зближување со Бугарија и за тоа треба да сме наградени

Локално - 24.11.2020

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно чувство за Македонците. Тие сметаат дека многу малку правиме за Договорот за ...

Софија очекува притисок врз Скопје за спорот

Независен - 24.11.2020

Наспроти изјавите на функционерите од Македонија, според кои е можно решение за спорот со Бугарија до крајот на годината, бугарскиот портал „Медиапул“ пренесува реакции од Софија кои се сведуваат на пораката дека не може се уште да се зборува за ...