TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставничкиот Дом по вторпат изгласа импичмент на Трамп

24 Вести - 14.01.2021

Претставничкиот дом на САД по вторпат му изгласа импичмент на доналд Трамп. Двесте триесет и два пратеника од Демократската партија и дури десетмина од редовите на републиканците гласаа за отповикување на американскиот претседател кој се товари за ...

Трамп единствен претседател кој бил два пати отповикан, Сенатот ќе го има клучниот збор

Канал5

Андоновиќ: Еден мандат , две отповикувања

Либертас

Трамп не кажа ниту збор за отповикот во обраќањето потоа

AKO

Трамп влезе во историјата како прв американски претседател кому два пати му бил изгласан импичмент

Телма

Претставничкиот дом изгласа отповикување на Трамп

Р.С.Европа

Конгресот по вторпат му изгласа импичмент на Доналд Трамп

Deutsche Welle

360 степени Expres CivilMedia А1 On Мета Frontline 360 степени 24Инфо

Нападот на Капитолот на САД ја фрли американската политика во хаос, изгласан втор импичмент за Трамп

Либертас - 14.01.2021

Иако претседателот на САД, Доналд Трамп, ја напушта Белата куќа за помалку од една недела, демократите, и некои републиканци, прават вонредни напори да го лишат од функцијата пред тоа: на Трамп вчера му беше изгласан импичмент, и тоа по втор пат во ...

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Курир

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Слободен Печат

Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател?

Денешен

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Вечер Прес

Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Независен

Голема веројатност дека Конгресот ќе му забрани на Трамп кандидатура за нов мандат како претседател, тврдат американски медиуми

Опсервер

Опсервер iPortal 24Инфо Frontline А1 On Глас на Америка

Трамп влезе во историјата со две отповикувања во еден мандат

Телма - 14.01.2021

Втор имипичмент за Доналд Трамп. Со што влегува во историјата на Америка и како прв претеседател против кого двапати во еден мандат е изгласано отповикување. Претставничкиот дом го обвини за „поттикнување бунт“ за неговата улога во упадот на толпа ...

Трамп отповикан во Претставничкиот дом

Радио МОФ

Десетте републиканци кои му го свртеа грбот на Трамп испишаа историја

Н.Македонија

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

MakPress

Што стои зад постапката за отповикување на Трамп?

Алсат-М

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

24Инфо

Дел од Републиканците бараат оставка од Лиз Чејни бидејќи поддржа отповикување на Трамп

Опсервер

Сакам да кажам Локално Локално

Веднаш по отповикувањето Трамп го осуди насилството и повика на единство (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2021

Американскиот претседател се јави веднаш откако беше вторпат отповикан, повика на единство и рече дека ниту еден негов вистински поддржувач не би учествувал во насилство. Претседателот Доналд Трамп веднаш откако беше отповикан од Претставничкиот дом ...

Отповикувањето на Трамп половично – претседавачот на Сенатот нема да свика седница

Мета

Трамп е прв во историјата на САД со два инпичмента, а останува претседател до крај на мандатот

Канал5

Претставничкиот дом по вторпат го отповика Трамп со поддршка и на 10 републиканци

Сакам да кажам

Конгресот изгласа отповикување на Доналд Трамп!

ТВ21

Почна гласањето за отповикување на Трамп, се очекува предлогот да помине (Во живо)

Канал5

ТРАМП ОДИ ВО ИСТОРИЈАТА: Отповикан е по втор пат, Сенатот ќе одлучува да го разреши американскиот претседател

Во Центар

+инфо МКД Република Локално Нетпрес Press24 24Инфо OhridNews

Меконел одби Сенатот вонредно да одлучува за импичментот за Трамп

Тера - 14.01.2021

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, сенаторот Мич Меконел, го отфрли барањето на демократите во петок, на вонредна седница на Горниот дом на Конгресот, да се потврди импичментот на американскиот претседател Доналд Трамп изгласан од на ...

Меконел одби Сенатот вонредно да одлучува за импичментот за Трамп

Независен

Импичментот на Трамп нема да започне пред инаугурацијата на Бајден на 20 јануари!

Локално

Мич Меконел демантира дека донел одлука за процесот на отповикување на Трамп во Сенатот

Вечер Прес

„Аксиос“: Меконел нема да гo свика Сенатот за судењето за импичмент на Трамп

Слободен Печат

Аксиос: Меконел нема да гo свика Сенатот порано за судењето за импичмент

Вечер Прес

Меконел одби Сенатот вонредно да одлучува за импичментот за Трамп

Опсервер

24Инфо +инфо Денешен Република Либертас MakPress Press24

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

Макфакс - 14.01.2021

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам да кажам неколку збора за невидениот напад врз слободата на говорот што го видовме последните денови.

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

Вечер

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

24Инфо

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

Точка

Трамп повторно силно го осуди насилството во Капитол

Курир - 14.01.2021

Американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, синоќа, по гласањето за отповикување во Претставничкиот дом, повторно го осуди минатонеделното насилство во Капитол и рече дека сите што учествувале во немирите ќе бидат изведени пред лицето на ...

Првата порака на Трамп по отповикувањето во Претставничкиот дом (видео)

Локално

Трамп повторно силно го осуди насилството во Капитол, но не кажа ниту збор за импичментот

24Инфо

Трамп повторно силно го осуди насилството во Капитол, но не кажа ниту збор за импичментот

Независен

Трамп повторно силно го осуди насилството во Капитол, но не кажа ниту збор за импичментот

Опсервер

ВИДЕО: Трамп повторно го осуди упадот во Конгресот, но не го спомена импичментот

Слободен Печат

Трамп повторно силно го осуди насилството во Капитол, но не кажа ниту збор за импичментот

Фокус

Нова ТВ Либертас еМагазин MakPress Вечер Прес

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

Бриф - 13.01.2021

Доналд Трамп стана првиот американски претседател во историјата на државата против кого двапати во еден мандат е спроведен процес на импичмент откако Претставничкиот дом го обвини за „поттикнување бунт“ за неговата улога во упадот на толпа негови ...

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

Вечер Прес

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

24 Вести

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

MakPress

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

Либертас

Изгласан импичмент на Трамп: Прв американски претседател отповикан двапати во еден мандат

еМагазин

Трамп-првиот американски претседател отповикан двапати во еден мандат

Frontline

Опсервер iPortal

Трамп со ново обраќање: Ве молам без насилства

ТВ21 - 13.01.2021

Во своето најново обраќање до нацијата преку Фокс њуз, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека тој не стои зад нападот врз Конгресот минатата недела и ги повика Американците да ги смират страстите, во време кога Претставничкиот дом расправа ...

Трамп со ново обраќање: Ве молам без насилства

Frontline

Трамп со ново обраќање: Ве молам без насилства

Либертас

Трамп во обраќање замоли да нема насилства

+инфо

Трамп со ново обраќање: Ве молам без насилства

24Инфо

Трамп се обрати до нацијата: Ве молам без насилства

Република

Трамп повторно се огласи: Ве молам без насилство!

А1 On

MakPress Вечер Прес Опсервер

Мекарти: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Независен - 13.01.2021

Лидерот на Републиканците во американскиот Претставнички дом Кевин Мекарти, на денешната расправа за импичмент на претседателот, оцени дека Доналд Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, но и дека неговото отповикување би било грешка.

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол, но отповикувањето е грешка

А1 On

Лидерот на Републиканците: Трамп е одговорен за нападот врз Капитол, ама негово отповикување би било грешка

Фокус

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Либертас

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

24Инфо

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол

Слободен Печат

Републиканците се оградија: Трамп е виновен за насилството во Капитол Хил

Press24

MakPress Вечер Прес Опсервер

Трамп бара смирување на страстите: Не сум се залагал за насилство

Фокус - 13.01.2021

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп најновото обраќање повтори дека не стои зад нападот врз Конгресот минатата недела и воедно ги повика Американците да ги смират страстите во време кога Претставничкиот дом расправа за негово отповикување.

Трамп се огласи: Не стојам зад нападот врз Конгресот

Макфакс

Трамп се огласи: Не стојам зад нападот врз Конгресот

Вечер

Трамп: Не стојам зад нападот врз Конгресот

Н.Македонија

Се огласи Трамп: Не стојам зад нападот на Капитол Хил

Press24

Дали Америка ќе стане повторно голема?

Либертас - 13.01.2021

Не толку одамна, и ние бевме соочени со речиси идентични настани: насилен обид на една гарнитура во заминување да превенира, преку навидум спонтани, но суштински политички организирани немири, мирна транзиција на власта.

Импичмент: Гардата спие во Конгресот, и демократи и републиканци стравуваат за животот

+инфо

Демократите во Конгресот велат дека Трамп е опасен за САД, дел од републиканците стравуваат за животот

А1 On

(ВИДЕО) Војници од Националната гарда спијат на подот во Конгресот, страв од нов упад?

Frontline

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

MakPress

Дали Америка ќе стане повторно голема?

Deutsche Welle

Демократите во Конгресот предупредуваат на опасноста што ја претставува Трамп, дел од републиканците стравуваат за животот

Опсервер

Локално