TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија

А1 On - 07.12.2017

Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските граѓани треба на референдум да се изјаснат за обединување со Албанија, од која, според него, Косово било „одвоено на недемократски пат од ...

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија

+инфо - 07.12.2017

- Сакаме да имаме право да се обединиме со Албанија на демократски и мирен начин, значи не би започнале балканска војна - нагласи Курти. Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските ...

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

А1 On - 06.12.2017

Врмето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. – Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...

Тачи се сомнева во правдата на специјалниот суд во Косово, бара формирање армија

Макфакс - 06.12.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, повторно ја оспори кредибилноста на специјалниот суд за воени злосторства во земјата велејќи дека тој е создаден под притисок на меѓународната заедница.

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

Курир - 06.12.2017

Времето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. – Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија...

Н.Македонија - 07.12.2017

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските граѓани треба на референдум да се изјаснат за обединување со Албанија, ...

Тачи до екстремистите: Безмилосно ќе се соочите со силата на законот

Алсат-М - 05.12.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи предупреди дека нема да се смилува кон оние кои се екстремисти и се обидуваат да го сменат начинот на живот во една земја. Во предновогодишното обраќање пред припадниците на Безбедносните сили на Косово (БСК), тој ...

Тачи се сомнева во правдата на Специјалниот суд на Косово, бара формирање на армија

Вечер - 06.12.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи повторно ја оспори кредибилноста на Специјалниот суд за воени злосторства во земјата, велејќи дека тој е создаден под притисок на меѓународната заедница.

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

Сител - 06.12.2017

Времето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. - Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија

Сител - 07.12.2017

Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските граѓани треба на референдум да се изјаснат за обединување со Албанија, од која, според него, Косово било „одвоено на недемократски пат од ...

Тачи: Екстремистите ќе се соочат со силата на законот

А1 On - 05.12.2017

Екстремистите кои се обидуваат да го сменат начинот на живот во една земја ќе се соочат со силата на законот, предупреди косовскиот претседател Хашим Тачи. Тој во неговото обраќање пред припадниците на Безбедносните сили на Косово кажа дека нивната ...

Тачи се сомнева во правдата на Специјалниот суд на Косово, бара формирање на армија

Орбис - 06.12.2017

Претседателот на Косово, Хашим Тачи повторно ја оспори кредибилноста на Специјалниот суд за воени злосторства во земјата, велејќи дека тој е создаден под притисок на меѓународната заедница.

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

Нетпрес - 06.12.2017

Времето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. – Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија

Локално - 07.12.2017

– Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските граѓани треба на референдум да се изјаснат за обединување со Албанија, од која, според него, Косово било „одвоено на недемократски пат ...

Тачи: Екстремистите ќе се соочат со силата на законот

Локално - 05.12.2017

Екстремистите кои се обидуваат да го сменат начинот на живот во една земја ќе се соочат со силата на законот, предупреди косовскиот претседател Хашим Тачи. Тој во неговото обраќање пред припадниците на Безбедносните сили на Косово кажа дека нивната ...

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

Точка - 06.12.2017

Времето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. – Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...

Албин Курти предлага референдум за обединување на Косово и Албанија

Алфа - 07.12.2017

Поранешниот лидер и актуелен пратеник на косовското движење Самопределување Албин Курти, смета дека косовските граѓани треба на референдум да се изјаснат за обединување со Албанија, од која, според него, Косово било „одвоено на недемократски пат од ...

Тачи: Помина времето на меѓународните мисии во Косово

Локално - 06.12.2017

Времето на меѓународни мисии во Косово помина, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи, кој тврди дека Еулекс треба да ги заврши своите активности кон средината на следната година. – Во текот на наредното лето, ќе го видиме целосното завршување на ...