TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има ли реални шанси за поместување на позициите за Македонија?

24 Вести - 15.11.2019

Зоран Заев и Кирјакос Мицотакис вечерва очи в очи во Солун. Прва средба по бриселското фијаско и топло-ладно пораките кои си ги пратија во однос на Преспанскиот договор. Емануел Макрон ниту по средбата со македонскиот колега без гаранции дека ќе го ...

И Мицотакис ќе се бори за датум за ЕУ, тврди Заев

Deutsche Welle - 14.11.2019

Почитувањето на Преспанскиот договор е предуслов за Северна Македонија да напредува во европските интеграции, порача грчкиот премиер Мицотакис на средбата со Заев во Солун. Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на Скопје и за добивање на датум за ...

Зоран Заев: Многу ми е драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја конечно да добие ...

IRL - 14.11.2019

На денешниот самит во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис . По средбата Заев изјави дека побарал помош од Мицатокис, а тој се согласил да се бори за Македонија да добие датум за почеток на пристапните ...

Заклучоците од Европскиот совет во фокусот на дискусијата на Мицотакис и Заев

Нова ТВ - 14.11.2019

За актуелните прашања и темите од заемен интерес, разговарале Кирјакос Мицотакис и Зоран Заев на нивната средба во рамките на Самитот во Солун, со фокусот ставен на заклучоците од Самитот на ЕУ, според соопштението од кабинетот на грчкиот премиер, ...

Средба Мицотакис – Борисов во Солун

+инфо - 14.11.2019

Европската перспектива на Западен Балкан беше една од темите за кои разговарале премиерите на Грција и Бугарија на нивната денешна средба на маргините на Самитот во Солун, а Кирјакос Мицотакис на Бојко Борисов му рекол дека е подготвен да преземе ...

Заев: Од Мицотакис добив позитивен одговор дека ќе помогне за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ

Телма - 14.11.2019

Грција е влијателна земја во ЕУ и побарав да помогне за да добиеме датум за почеток на преговорите, изјави премиерот Заев по средбата со неговиот грчки колега. Заев додаде дека добил позитивен одговор од Мицотакис дека ќе се бори за ЕУ интергациите ...

Заев: Мицотакис ќе се бори нашата земја конечно да го добие датумот за преговори

Н.Македонија - 14.11.2019

На самитот во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев изјави дека добил позитивен одговор од Мицотакис дека ќе се бори за евроинтеграциите на Македонија и конечното добивање датум за влез во ...

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Слободен Печат - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во Солун. Премиерот Зоран Заев по неговата средба со грчкиот премиер изјави дека Мицотакис рекол дека ќе се бори за Македонија конечно да го добие датумот за преговори.

Самит во Солун – средба на премиерите заев-мицотакис

24 Вести - 14.11.2019

Иднината на Преспанскиот договор после француското „Не“ за датум за преговори, ќе биде една од главните теми на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис.

„Екатимерини“: Мицотакис побарал од Заев да се почитува Преспанскиот договор ако земјата сака во ЕУ

365 - 14.11.2019

Во разговорите со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја истакна важноста на договор од Преспа истиот да се испочитува ако земјата сака да ги започне преговорите за пристап со Европската унија.

Заев се сретна со Бутарис во Солун

Макфакс - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево се сретна со поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис. „Добрите пријатели на нашата земја остануваат посветени на одржување и продлабочување на пријателските односи меѓу Северна Македонија и Грција.

Заев попладнево на средба со Мицотакис во Солун

Телма - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев, попладнево е во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис. Пред да замине за Солун, Заев кажа дека ќе се разговара за претстојниот самит на НАТО и за спроведувањето на преспанскиот договор.

„Екатимерини“: Мицотакис побарал од Заев да се почитува Преспанскиот договор ако земјата сака во ЕУ

еМагазин - 14.11.2019

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му пренел на македонскиот колега Зоран Заев дека е важно Преспанскиот договор да се почитува доколку земјата сака да започне пристапни преговори со Европската Унија, пренесе гркиот „Екатимерини“.

Заев денеска на средба со Мицотакис во Солун

Канал5 - 14.11.2019

Реализацијата на Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ ќе бидат во фокусот на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега, Киријакос Мицотакис на маргините на Економскиот форум во Солун.

(ВИДЕО) Заев и Мицотакис во Солун: Економските односи меѓу двете земји бележат нагорен тренд, има потенцијал за уште ...

Скопје1 - 14.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев вечерва оствари средба со премиерот на Република Грција Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун. Премиерите Заев и Мицотакис, заедно со претседателот на Владата на ...

Заев: Со Мицотакис претежно за економски теми, но и за европската агенда

Алсат-М - 14.11.2019

Премиерот Заев пред средбата со неговиот грчки колега Мицотакис очекува на состанокот да се наметнат претежно економски теми, но оти нема да биде заобиколена ниту европската агенда. „Ќе разговараме и за престојниот НАТО Самит, но она што е многу ...

Заев и Мицотакис ќе разговараат за Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ

Press24 - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека претстојниот НАТО самит и имплементацијата на Преспанскиот договор секако ќе бидат дел од темите на кои ќе разговара денеска во Солун со Мицотакис, иако станува збор за учество на економски форум.

Премиерот Заев во Солун

Тера - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој е под покровителство на грчкиот претседател Прокопиус Павлопулос. Заев, како што соопшти владината прес-служба, на самитот е поканет заедно со премиерите на Грција и ...

Заев ќе се сретне со Мицотакис и со грчките бизнисмени во Солун

Н.Македонија - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сретне со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис и ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со македонските компании и институции, при учеството на годинашниот Самит во Солун.

УТРИНСКИ ФОКУС: Заев во Солун, буџетот скроен

Фактор - 14.11.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ... Заев денеска кај Мицотакис во Солун Премиерот денеска попладне ќе биде во посета на соседна Грција. Таму ќе учествува Самитот во Солун, кој се одржува под покровителство на грчкиот претседател Прокопис ...

Најде ли Заев замена за ЕУ и САД? Премиерот главен гостин на бизнис форумот Русија – Македонија

Курир - 14.11.2019

Се зголемува ли руското влијание во државава? Најде ли премиерот Зоран Заев замена за ЕУ и САД? Ова се прашањата кои се поставуваат во јавноста откако последниот период драстично се зголемија македонско руските бизнис и лични врски.

Заев денеска кај Мицотакис во Солун

Фактор - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се сретне со шефовите на Владите на Грција и Бугарија - Киријакос Мицотакис и Бојко Борисов на Самитот во Солун, кој се одржува под покровителство на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

Заев во Солун на средба со Мицотакис

Курир - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува и ќе се обрати на четвртиот Самит во Солун, ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции и ќе се сретне со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис.

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Слободен Печат - 13.11.2019

Акцент беше ставен на прашањето за гарантирање на слободното остварување на правото на самоопределување, како во рамките на законот за заштитата на малцинствата во земјата, така и во рамките на пописот планиран следната година во Албанија, јави ...

Заев очекува засилена економска соработка со Грција

Телма - 13.11.2019

Премиерот Зоран Заев утре патува во Солун каде ќе учествува на на годинашниот Самит , и ќе биде дел од дискусијата „Југоисточна Европа: Иницијативи за регионална соработка и реформи”. На маргините од Самитот ќе се сретне и со премиерот Киријакос ...

Премиерот Заев утре заминува за Грција, планирана средба и со Мицотакис

Алсат-М - 13.11.2019

За време на неговата посета на Грција, премиерот Заев ќе се сретне со деловни лица, но и со премиерот Кирјакос Мицотакис. Ова денеска во одговор на новинарско прашање го откри лично премиерот додавајќи дека за време на престојот ќе има и свое ...

Заев заедно со Мицотакис и Борисов ќе учествува на Самит во Солун

Макфакс - 13.11.2019

Премиерот Заев на 14 ноември ќе учествува на годинашниот Самит во Солун Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Република Грција, ...

Заев, Мицотакис и Борисов во Солун ќе дискутираат за регионалната соработка

Н.Македонија - 13.11.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе учествува на годинашниот Самит во Солун. Претседателот на Владата ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Грција, Прокопиус Павлопулос, ќе се одржи утре и задутре.

Заев заедно со Мицотакис и Борисов ќе учествува на Самит во Солун

Centar - 13.11.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, утре ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Република Грција, Прокопиус Павлопулос, ќе се одржи на 14 и 15 ноември.

Заев заедно со Мицотакис и Борисов ќе учествува на Самит во Солун

Точка - 13.11.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, утре ќе учествува на годинашниот Самит во Солун, кој под покровителство на претседателот на Република Грција, Прокопиус Павлопулос, ќе се одржи на 14 и 15 ноември.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис

24 Вести - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре ќе оствари средба со Мицотакис

Слободен Печат - 13.11.2019

Самитот во Солун се одржува утре и задутре под покровителство на претседателот на Република Грција, Прокопиус Павлопулос. Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за ...

Заев утре на средби во Солун

Press24 - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

Курир - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

Канал5 - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Премиерот Заев патува за Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

iPortal - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис

Локално - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

CivilMedia - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

Нетпрес - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Заев утре во Солун на средба со Мицотакис и претставници на грчки компании

ММС - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции – најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

А1 On - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Курир - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Опсервер - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Република - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Заев и Мицотакис ќе се сретнат во Солун

MakPress - 13.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави денеска премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Солун, каде ќе се сретне и со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Атина: Мицотакис се грижи за грчкото малцинство во Албанија

Денешен - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Либертас - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

MakPress - 13.11.2019

Предизвиците и проблемите со кои се соочува грчкото малцинство во Албанија, беа тема на денешната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со делегацијата на Демократска унија на грчкото национално малцинство/ Омонија и партијата на Унијата за ...

Заев денес ќе оствари средба со Мицотакис

Слободен Печат - 14.11.2019

Средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции, најави вчера премиерот Зоран Заев. Премиерот Зоран Заев денеска треба да се сретне со шефовите на Владите на Грција и Бугарија – Киријакос Мицотакис и Бојко ...

Заев во Солун на средби со Мицотакис и со грчки бизнисмени

Канал5 - 14.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува и ќе се обрати на четвртиот Самит во Солун, ќе одржи средби со голем број деловни луѓе од компании кои сериозно работат со нашите институции и ќе се сретне со неговиот грчки колега Кирјакос Мицотакис.