TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Хандке е великан а на Македонија и благодарам што им кажа на Србите за кого треба да гласаат

MakPress - 11.12.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ по одлуката на Македонија да ја бојкотира церемонијата за доделување на нобеловата награда за литература истакна дека е изненаден од С. Македонија што го бојкотирала доделувањето на Нобеловата награда на Питер ...

Вучиќ: Со бојкотот на нобеловецот Хандке Владата во Северна Македонија им покажа на Србите за кого да гласаат

AKO - 11.12.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, го коментираше бојкотот на доделувањето на Нобеловата награда за книжевност на австрискиот конижевник, Петер Хандке. Тој на македонската Влада ѝ порача да си га гледа својата работа, но имаше порака и за ...

Протестите и бојкотот ја засенија Нобеловата награда за литература на Петер Хандке

Радио МОФ - 10.12.2019

Австрискиот писател Петер Хандке вечерва ја прими Нобеловата награда за литература додека во Стокхолм и Сараево се одржаа протести. Во Сараево пред неколку дена беше претставен дигитален мурал, а денеска пред зградата на Шведската академија имаше ...

Вучиќ му честиташе на Хандке за Нобеловата награда

Слободен Печат - 10.12.2019

Вучиќ исто така истакна дека Хандке е награден со Нобел за „извонредната литературна работа, знаење и креативност“, но и за „неспоредливи морални квалитети, храброст и достоинство“. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му честиташе на ...

Македонија го бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература

Фокус - 10.12.2019

Македонија се придружи на бојкотот на доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке. Повеќето балкански држави го бојкотираа доделувањето поради тоа што Хандке му даваше поддршка на Слободан ...

Македонија го поддржа бојкотот на доделувањето на Нобелова награда на Петер Хандке

Сакам да кажам - 10.12.2019

Македонија го поддржа бојкотот на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке, солидаризирајќи се со дел од балканските држави.

Браво (!) за министерот Димитров, браво затоа што му опонира на славниот писател Питер Хандке

Либертас - 10.12.2019

„Мора да се спротивставиме на негирањето на геноцидот“, порача денеска преку Твитер шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој соопшти дека му дал инструкции на амбасадорот на Северна Македонија во Шведска да не учествува на вечерашната ...

И Македонија против Хандке: Не за негатори на геноцидот

Deutsche Welle - 10.12.2019

Речиси сите балкански земји одлучија да го бојкотираат вечерашното доделување на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хандке, поради неговата поддршка на режимот на Милошевиќ.

Протест во Стокхолм против доделувањето на Нобеловата награда на Хандке

Канал5 - 10.12.2019

Во центарот на Стокхолм, вечерва се одржуваат протести против доделувањето на Нобеловата награда на контроверзниот австриски писател Питер Хандке. На Хандке вечерва официјално му беше доделена Нобеловата награда за литература.На протестите ...

Бојкот на доделувањето на Нобеловата награда за литература

Н.Македонија - 10.12.2019

На австрискиот писател Петер Хандке вечерва му беше доделена Нобеловата награда за литература во Стокхолм. Хандке е познат по своите контроверзни ставови за тоа што се случи во регионот, односно го негираше геноцидот во Сребреница и повика на ...

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Макфакс - 10.12.2019

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература е познат по своите контроверзни ставови за тоа што се ...

Врачена Нобеловата награда за книжевност на австрискиот писател Петер Хандке

AKO - 10.12.2019

Бројните протести и бојкотот од балканските земји, меѓу кои и на Македонија, не ја попречија свеченоста во Стокхолм на која шведскиот крал му ја врачи Нобеловата награда за книжевност на австрискиот писател, Петер Хандке.

Македонија, Косово, Албанија, Турција… – Бојкот на доделувањето на Нобеловата награда за литература

ТВ21 - 10.12.2019

И Северна Македонија се солидаризира со останатите земји кои најавија дека нема да учествуваат на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке, велат за ТВ21 од Министерството за надворешни работи.

И Македонија ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература

Канал5 - 10.12.2019

И Македонија се солидаризира со петте балканските земји, кои одлучија денеска да го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке.

Зошто Петер Хандке не може да ја избегне вистината

Призма - 10.12.2019

Пред Петер Хандке, беше Добрица Чосиќ. На Чосиќ, надмен идеолог чии тешки дела за историскиот ревизионизам мораа да ги прочитаат генерации несреќни студенти на катедрата по српска книжевност, во 2011 година не му беше доделена Нобелова награда за ...

Македонија ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература

Нетпрес - 10.12.2019

И Македонија се солидаризира со петте балканските земји, кои одлучија денеска да го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер ...

Повеќето балкански земји го бојкотираат нобеловецот Хандке кој негирал воени злосторства

Фактор - 10.12.2019

Повеќе балкански земји ќе го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке. Македонија се солидаризира со земјите од регионот.

По изјавата на Димитров: “Света задача на секој Србин е да се бори против власта на СДСМ”

Expres - 10.12.2019

Аналитичарот и уредник на порталот srbi.mk Мирослав Тричковиќ реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со бојкотот на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Австриецот Петер Хендке.

Хрватска и БиХ го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда

360 степени - 10.12.2019

Министерството за надворешни работи на Хрватска соопшти дека оваа земја ќе го бојкотира доделувањето на Нобаловата награда на Петер Хандке, кој, како што е наведено е „личност политички ангажирана во давање поддршка на големосрпската политика на ...

И Хрватска го бојкотира доделувањето Нобелова награда за литература

Макфакс - 10.12.2019

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи (МВЕП) донесе одлука нивниот амбасадор во Кралството Шведска да не учествува на церемонијата на доделување Нобелова награда во Стокхолм, бидејќи како што е наведено, наградата му била доделена ...

Македонија солидарна со Косово и Албанија, го бојкотира нобеловецот за литература

Expres - 10.12.2019

Македонските власти молчат но косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли открива дека и Македонија го бојкотира доделувањето на годинешната нобелова награда за литература на Питер Хендке.

На денешен ден доделени се првите Нобелови награди – Кои биле тогаш лицата со највисок дострел во светот ?!

Бизнис Вести - 10.12.2019

Нобеловата награда е награда што ја основал пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел (1833 – 1896) за најголеми достигања во областа на физиката, хемијата, медицината, книжевноста, мирот и економијата.

Косово и Албанија ќе го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда поради Хандке

МКД - 09.12.2019

Албанија денес објави дека нејзиниот амбасадор во Шведска ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за 2019 година, протестирајќи против наградувањето на книжевникот Петер Хандке, критикуван поради поддршката на поранешниот српски ...

И Хрватска ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература на Хендке

24Инфо - 09.12.2019

По Косово, Албанија и Турција и Хрватска одлучи да ја бојкотира свечената церемонија на доделувањето на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хендке. Церемонијата треба да се одржи утре во Стокхолм.

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

А1 On - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Турција, Албанија и Косово ќе ја бојкотираат Нобеловата церемонија

Р.С.Европа - 09.12.2019

Турција соопшти дека ќе им се придружи на Албанија и на Косово во бојкотирање на церемонијата за доделување на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм кој беше критикуван за поддршката на починатиот српски претседател Слободан ...

Хандке и злосторствата на Балканот

+инфо - 09.12.2019

Викендов против изборот на Хандке за Нобелов лауреат протестираше и Министерството за одбрана на Турција. Претходно се слушнаа и жестоки реакции од страна на организацијата „Мајки од Сребреница“, а меѓу другите протестираше и американскиот ПЕН ...

Хандке и злосторствата на Балканот

Либертас - 09.12.2019

Во протест против поддршката на Петер Хандке на политиката на Слободан Милошевиќ, амбасадорите на Косово и Албанија на Нобеловиот ден, 10 декември, нема да присуствуваат на церемонијата на врачување на Нобеловата награда во Стокхолм на познатиот ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Вечер Прес - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Денешен - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Курир - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Слободен Печат - 09.12.2019

Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека „оправдувањето за суровоста во војната за време на распадот на Југославија не треба да се наградува".

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Сител - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

4NEWS - 09.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Четири земји ќе ја бојкотираат Нобеловата награда бидејќи добитникот бил поддржувач на Милошевиќ

Фокус - 09.12.2019

По Косово, Албанија и Турција и Хрватска одлучи да ја бојкотира свечената церемонија на доделувањето на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хендке. Од хрватскта министерство за надворешни работи во Шведска дадоа исто ...

Четири земји ќе ја бојкотираат Нобеловата награда бидејќи добитникот бил поддржувач на Милошевиќ

Либертас - 09.12.2019

По Косово, Албанија и Турција и Хрватска одлучи да ја бојкотира свечената церемонија на доделувањето на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хендке. Од хрватскта министерство за надворешни работи во Шведска дадоа исто ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

MakPress - 10.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

Албанија нема да учествува на доделувањето Нобелова награда за литература во Стокхолм

Опсервер - 10.12.2019

Албанија нема да учествува на доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хендке во Стокхолм. Веста на социјалните мрежи ја објави овластениот министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, кој, меѓу другото, напиша дека ...

И Хрватска го бојкотира доделувањето на Нобелова награда за литература

Точка - 10.12.2019

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи (МВЕП) донесе одлука нивниот амбасадор во Кралството Шведска да не учествува на церемонијата на доделување Нобелова награда во Стокхолм, бидејќи како што е наведено, наградата му била доделена ...

И Хрватска го бојкотира доделувањето на Нобелова награда за литература

CivilMedia - 10.12.2019

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи (МВЕП) донесе одлука нивниот амбасадор во Кралството Шведска да не учествува на церемонијата на доделување Нобелова награда во Стокхолм, бидејќи како што е наведено, наградата му била доделена ...

Церемонијата на Нобеловата награда за книжевност без половина балкански претставници

Вечер Прес - 10.12.2019

На доделувањето на Нобеловата награда утре нема да присуствуваат БиХ, Турција, Хрватска, Косово, Албанија, најавија од нивните амбасади во Стокхолм. Аманпур со фотографија од Сребреница: „Бев таму, сите ние знаеме кој е виновен“ Турскиот претседател ...

И Македонија против Хандке: Не за негатори на геноцидот

+инфо - 10.12.2019

Речиси сите балкански земји одлучија да го бојкотираат вечерашното доделување на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хандке, поради неговата поддршка на режимот на Милошевиќ, јавува Дојче веле .

И Македонија против Хандке: Македонскиот амбасадор во Шведска нема да учествува на церемонијата во Стокхолм

Слободен Печат - 10.12.2019

За најголем грев на Хандке се смета негирањето на геноцидот во Босна и Херцеговина, но и на другите злосторства кои се случија во текот на војните. По објавата на шефот на македонската дипломатија на Твитер, Никола Димитров, стана јасно дека ...

И Македонија против Хандке: „Мора да се спротивставиме на негирањето на геноцидот“

Press24 - 10.12.2019

Речиси сите балкански земји одлучија да го бојкотираат вечерашното доделување на Нобеловата награда за литература на австрискиот писател Петер Хандке, поради неговата поддршка на режимот на Милошевиќ.

И Македонија против Хандке: Не за негатори на геноцидот

Либертас - 10.12.2019

„Мора да се спротивставиме на негирањето на геноцидот“, порача денеска преку Твитер шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Тој соопшти дека му дал инструкции на амбасадорот на Северна Македонија во Шведска да не учествува на вечерашната ...

И Македонија ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература

24Инфо - 10.12.2019

И Македонија се солидаризира со петте балканските земји, кои одлучија денеска да го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке, објави Канал 5 Од МНР за Канал 5 ја потврдија ...

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести - и Македонија го ...

Точка - 10.12.2019

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература е познат по своите контроверзни ставови за тоа што се ...

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

24Инфо - 10.12.2019

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот добитник на Нобелова награда за литература е познат по своите контроверзни ставови за тоа што се ...

Македонија по стапките на Косово се приклучи кон бојкотот на доделувањето на Нобелова награда на Хандке

Република - 10.12.2019

Солидаризајќи се со дел од балканските држави, меѓу кои Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, кои најавија дека нема да испратат свои амбасадори на церемонијата, Македонија вечерва го поддржа бојкотот на церемонијата на доделувањето на ...

Македонија го бојкотираше доделувањето на Нобеловата награда за литература на Петер Хандке

Независен - 10.12.2019

Македонија го поддржа бојкотот на церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке. Повеќето балкански држави го бојкотираа доделувањето поради тоа што Хандке му даваше поддршка на ...