TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Притвор за сите осомничени во „Метастаза“

А1 - 20.04.2010

Полицијата до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал поднесе кривична пријава против 37 идентификувани лица осомничени за криминал и малверзации поврзани со стекнување право на ...

ВИДЕО: Фатени на дело со парите на пациентите

Канал5 - 20.04.2010

Криминална група, според документираните сознанија, била составена од претседатели и членови на Комисиите за утврдување на инвалидност односно неспособност за работа (Ревизиона и Првостепена), лекари ...

Криминалот со инвалидските пензии направил штета од 54 000 евра

Нетпрес - 20.04.2010

Триесет и седумината осомничени за малверзации со давањето на инвалидски пензии се товарат дека направила штета од околу 54 000 евра на буџетот на Фондот за пензинско осигурување.

„Инсајдер& помогнал да се дојде до „Метастаза&

eReporter - 20.04.2010

Криминалниот синџир на „бели мантили“, во кој биле правени малверзации со издавање инвалидски пензии, полицијата го пресекла бладарејќи на „инсајдер“, кој бил вклучен во случајот..

Кривична пријава за 37, приведени 33 лица за криминал со инвалидски пензии

Сител - 20.04.2010

“Метастазата” ги однесе белите мантили зад решетки. Во идните триесет дена организираната криминална група одбраната ќе ја подготвува во затвoрот во Шутка.

„Метастаза“: Притвор од 30 дена за приведените

Форум - 20.04.2010

Со лисици на рацете од Основниот суд 1, триесет и тројцата лекари, претседатели и членови на комисиите за доделување на инвалидски пензии попладнево беа однесени во истражниот затвор во Шутка, јавува ...

Истражниот судија им одреди притвор на уапсените во „Метастаза“

Кирилица - 20.04.2010

Во вчерашната акција на МВР беа уапсени 33 лекари и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Уапсените лекари и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во вчерашната ...

„Продавачите& на инвалидски пензии „заработиле& 165.000 евра

eReporter - 20.04.2010

Околу 165.000 евра поделиле меѓу себе вкупно 37 членови на организираната криминална група со малверзациите при издавањето инвалидски пензии, соопшти денеска МВР, изнесувајќи детали за вчерашаната ...

Уапсени четириесеттина лекари и службеници од ПИОМ

Бизнис24 - 20.04.2010

Полицијата во рамки на реализацијата на финалната фаза од акцијата „Метастаза“, вчера приведе четириесеттина лица осомничени за криминални активности при издавањето одлуки за добивање инвалидски ...

Официјално известување за „Метастаза“

Кирилица - 20.04.2010

Во целост го пренесуваме официјалното соопштение од МВР за акцијата „Метастаза“ МВР вчера ја реализираше акцијата „Метастаза“ која започна пред една година, откако беа добиени оперативни информации и ...

Корупција во здравството

Р.С.Европа - 20.04.2010

МВР информира дека е завршен распитот на приведените доктори и посредници во акцијата „Метастаза“. Здравството долго време се посочува како болна точка во Македонија во поглед на корупцијата.

Во Собранието интерпелација, на улиците рација

Шпиц - 20.04.2010

Од опозициската СДСМ објаснуваат дека ги поддржуваат акциите за откривање на криминалните активности во државата, но се револтирани поради вообичаената пракса која ја има владата.

Лисици за криминалот околу инвалидските пензии

Н.Македонија - 20.04.2010

Според првичните полициски информации, станува збор за доброорганизирана и хиерархиски структурирана група, во која секој си го знаел својот дел од работата Угледни лекари и службеници во Фондот за ...

„Метастазата“ метастазирала и меѓу велешани

Форум - 20.04.2010

Во полициската акција „Метастаза“ најверојтно посредници биле и велешани. Колку велешани се офајдија од познанството со посредниците? За неколку илјади евра со минимални здравствени проблеми ...

Македонија - „Оперирале“ пензии, добија лисици

Време - 20.04.2010

Мими П.Шушлеска Место да лекуваат во амбулантите и во салите за операции седумнаесет лекари, меѓу кои и звучни професорски имиња од клиниките, вчера завршија со лисици на рацете пред истражен судија, ...

Сеча на лекарите од пензиските комисии

Утрински - 20.04.2010

Лекари од клиниките во Скопје и од болници во внатрешноста на земјата и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување вчера во масовна акција на полицијата беа уапсени поради сомневање за ...

Уапсени 40 лекари и службеници од ПИОМ

Вечер - 19.04.2010

Во акцијата која полицијата ја нарече "Метастаза" вчера во Скопје, Струга и Тетово се приведени 40 лекари, специјалисти и членови на комисии, посредници кои се сомничат за злосторничко здружение, ...

„Метастаза“ против белите мантили

А1 - 19.04.2010

Тахикардија, кашлица, скршена рака, изместен колк - со 4.000 илјади евра и со ваква дијагноза се стaнувалo инвалиден пензионер. Вака функционирал фондот за пензиско со години.

Акција „Метастаза“ го стресе здравството

А1 - 19.04.2010

А1 уште пред неколку месеци во неколку наврати преку емисијата Ходници укажуваше дека во Македонија многу тешко се добива инвалидска пензија, дека се бараат пари за пензија, дека преку посредници ...

Приведените во „Метастаза“ се офајдиле со 165.000 евра

Форум - 19.04.2010

Приведените во полициската акција „Метастаза“ се стекнале со имотна корист од 165.000 евра, а само Фондот за пензиско и инвалидско осигурување го оштетиле за 53.000 евра, соопшти МВР на денешната ...

Судот ги стави во притвор уапсените за наводен поткуп

BBC - 19.04.2010

Суд во Македонија денеска им одреди триесет дневен притвор на 34 лекари и службеници на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување.

Во криминалната афера „метастазирала“ и Струга

Inpress - 19.04.2010

Струга, 19. април (ИНПРЕС) Полициската акција „Метастаза“, која собра 37 осомничени, допре и до Струга, каде е приведен еден лекар.

Кој ќе добие притвор ? На распит приведените од Метастаза

Канал5 - 19.04.2010

На распит пред истражен судија се донесени 17 лекари, членовите на првостепената и второстепената комисија, мешетари, посредници. Земале мито, давале пензии.

37 пријавени за криминал со инвалидски пензии

Алфа - 19.04.2010

Полицијата откри криминал со инвалидски пензии. Приведе 30 тина инволвирани во незаконските пензионирања на кандидати кои немале соодветна документација или платиле за да одат во пензија.

Операција „Метастаза“

Р.С.Европа - 19.04.2010

МВР уапси повеќе од 30 лица, претресе 15 објекти, а операцијата наречена Метастаза и натаму продолжува. Според портпаролот Иво Котевски осомничените, за одреден паричен надомест од минимум 1.500 ...

Приведени триесет и седуммина лекари, соопштија од МВР

Р.С.Европа - 19.04.2010

Полицијата утрово приведе повеќе од 30 лица осомничени за криминал околу издавање одлуки за добивање инвалидски пензии. Во рамките на акцијата, која Министерството за внатрешни работи ја нарекува ...

Лисици за 34 продавачи на инвалидски пензии

eReporter - 19.04.2010

34 лица се приведени во акцијата „Метастаза“ што денеска ја спроведе полицијата против лица осомничени за организирана продажба на инвалидски пензии.

„Метастаза“ пресече синџир за лажирање пензии

Форум - 19.04.2010

Полициската акција „Метастаза“ заврши во понеделник со апсењето на околу 40 лица во клиниките во три града, осомничени дека на незаконски начин издејствувале инвалидски пензии во околу 50 случаи ...

Уапсени лекари и службеници од ПИОМ за примање мито при издавање инвалидски пензии

МРТ - 19.04.2010

Полицијата денеска уапси над 40-тина лекари и службеници од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување под сомнение дека ја злоупотребиле службената должност и примале мито при издавањето на ...