TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пописот не важи - Пропаднаа 14 милиони евра?

Вест - 12.10.2011

Собраните резултати од првите 10 дена од попишувањето се ништовни, а броењето на населението е одложено. Со тоа пропаѓаат повеќе милиони евра кои досега беа потрошени за пописната операција.

Чија е одговорноста за неуспешниот попис?

Телма - 12.10.2011

Молк од Владата по вчерашното поништување на Пописот на населението и домаќинствата во Македонија. Нема одговор на прашањето кој ќе понесе одговорнсот за неуспешниот Попис, за залудно потрошените ...

ВМРО-ДПМНЕ - Јавноста знае дека ВМРО-ДПМНЕ спречи, а СДСМ дозволи пописен фалсификат

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) СДСМ не може да преболи што ВМРО-ДПМНЕ не дозволи нереален и необјективен попис како што СДСМ неодговорно тоа го дозволи при штимувањето на пописните резултати во ...

Гиевска за ДВ: Подобро е што се откажа пописот!

Deutsche Welle - 12.10.2011

Гиевска за Дојче Веле потврди дека клучно за прекин на пописот биле разликите околу методологијата за негово изведување Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е ...

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

За 14-те милиони евра од пописот некој мора да одговара, слично на тоа што му се случи на Велија!

Sky - 12.10.2011

Трошењето на 14 милиони евра за пописот, кој пропадна, и покрај тоа што однапред се знаеше дека се спрема фалсификат мора да ги надохнадат одговорните од личните примања и да одговараат пред судската ...

ЕУРОСТАТ ќе и’ држи лекции на Владата за пописот

Deutsche Welle - 12.10.2011

ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

СДСМ со многу прашања за пописот

Курир - 12.10.2011

Опозициската СДСМ и денес побара одговори на неколку прашања поврзани со пописот кој вчера беше прекинат и одложен. Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев бара власта да понесе одговорност по ...

ЕУРОСТАТ повторно ќе ја учи владата како се прави попис

+инфо - 12.10.2011

Европската статистичка институција ЕУРОСТАТ предупредувала на политички ризици за спроведување на пописот во Македонија уште пред тој да започне, информираa денеска од институцијата, пренесе Дојче ...

Петковски бара одговорност за прекинувањето на Пописот

Курир - 12.10.2011

За прекинувањето на пописниот процес некој мора да сноси одговорност, изјави денес претседателот на НСДП Тито Петковски. -За пописот се потрошени најмалку 10 милиони евра.

Одговорност за неуспешниот попис

Р.С.Европа - 12.10.2011

Залудно потрошени пари и огромна политичка штета. Експертите велат дека надлежните мора да одговараат за неуспешниот попис.

ДС ја поддржа одлуката за прекин на пописот

Сител - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

СДСМ: Груевски да не молчи за пописот

Press24 - 12.10.2011

Власта нека не наоѓа бесмислени оправдувања за направениот скандал преку смешни обвинувања за пописот во 2002 година. Несериозни се тезите за наводни 120.000 етнички Албанци повеќе.

СДСМ:Зошто пописот не беше прекинат на 31 септември

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , СДСМ:Зошто пописот не беше прекинат на 31 септември, "Од Социјал демократскиот сојуз на Македонија и денес побараа одговори и одговорност за пописот кој вчера беше ...

Штипските попишувачи го враќаат материјалот

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Штипските попишувачи го враќаат материјалот, "Согласно насоките кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика, попишувачките тимови во Штип ...

Поразот е наш успех!

Окно - 12.10.2011

Уште на почетокот с акам да нагласам дека насловот не претставува никаков цинизам, и покрај парадоксот што го содржи во себе.

Штипските попишувачи го предаваат неискористениот пописен материјал

Сител - 12.10.2011

Попишувачките тимови во Штип денеска и утре треба да го раздолжат пописниот материјал, согласно насоките, кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика.

Владата ќе одлучува што понатаму со пописот

Алфа - 12.10.2011

Владата денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, по колективната оставка на ...

ДС: Со прекинот на Пописот се заштитија државните интереси

Курир - 12.10.2011

Демократскиот сојуз во целост ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија, за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање на ...

Пописот пропадна, коалицијата преживеа

Н.Македонија - 12.10.2011

Владини извори потврдија дека за денеска е закажана седница за пописот, но на неа најверојатно ќе се констатираат оставките на Државната пописна комисија, како и тоа дека сега нема услови за попис, ...

Ептен се попишавме!

Н.Македонија - 12.10.2011

Споредбата меѓу борбата против окупаторот со партиската трка по бројки првично изгледа сосема нелогична и претерана. Но ако се земе предвид што сé претрпе оваа држава од нејзиното осамостојување за ...

Владина седница за пописот

Канал5 - 12.10.2011

Владата денеска се очекува и официјално да му предложи на собранието да го изгласа законот за прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за ...

Вонредна Владина седница за прекинот на пописот

Здраво - 12.10.2011

За денес е најавена вонредна Владина седница на која треба да се донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот.

Владата одлучува за пописот

eReporter - 12.10.2011

Владата денеска ќе заседава за текот на пописот, откако Државната пописна комисија вчера си поднесе колективна оставка. Денешната седница на Владата вчера ја најави вицепремиерот задолжен за Рамковен ...

НСДП бара одговорност за прекинувањето на пописот

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , НСДП бара одговорност за прекинувањето на пописот, "Лидерот на опозициската НСДП Тито Петковски денес изјави дека за прекинувањето на пописот некој требало да ја сноси ...

Вонредна владина седница за прекинот на пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот, што ќе го достави до Собранието.

Денеска вонредна владина седница за пописот

+инфо - 12.10.2011

Владата денеска ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе предлог за донесување Закон за прекин на пописот, што подоцна ќе го достави до Собранието.

Владата ќе решава што со пописот

Р.С.Европа - 12.10.2011

Владата на РМ денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, откако сите членови на ...

Колку милиони евра пропаднаа со пописот?

Press24 - 12.10.2011

Официјално, пописот тре­ба­ше да чини 12,5 милиони евра, а од буџетот беа одобрени вкупно 14 милиони за оваа статистичка операција.

Трајанов: Пописот во 2002 е една од најголемите грешки на Црвенковски

Македонија24 - 12.10.2011

Македонија - Македониjа 24, , Трајанов: Пописот во 2002 е една од најголемите грешки на Црвенковски, "Лидерот на Демокраскиот сојуз Павле Трајанов изјави дека со прекинувањето на процесот за ...

Вондредна владина седница за пописот

Sky - 12.10.2011

Денеска владата ќе одржи вондредна седница на која главна точка ќе биде пописот. Ќе се донесе и предлог закон за предвремено преќинување на пописот.

ВМРО-ДПМНЕ: Ние не сме како СДСМ па да дозволиме пописен фалсификат

Press24 - 12.10.2011

Јавноста ја знае разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, јавноста знае кој ги брани а кој ги продава националните и државни интереси, јавноста знае дека ВМРО-ДПМНЕ спречи, а СДСМ дозволи пописен ...

Гиевска: Подобро е што се откажа пописот

Нетпрес - 12.10.2011

Подобро е што Македонија го прекина пописот затоа што за нејзината иднина е подобро да нема податоци отколку да има искривена слика за бројот на населението и стопанствата во земјата, кои понатаму ...

Пописот пропадна, опозицијата за парите, власта за точен попис по секоја цена

Кирилица - 12.10.2011

ДПК заради непостоење на услови за успешно довршување на пописот се самораспушти, со што на три денови пред истекот на законскиот рок за неговото довршување се прекина пребројувањето на населението и ...

Вонредна владина седница за пописот

Курир - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. На седницата треба да се поднесе предлог за донесување на закон за прекин на пописот.

Георгиев: Груевски да понесе одговорност за прекин на пописот

Точка - 12.10.2011

Премиерот Груевски и неговата партија ВМРО –ДПМНЕ, според Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ, мора да понесат одговорност за, како што вели, фалсификатот во обид кој ги чини граѓаните 14 милиони ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договориле прекин на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на средбата која се одржала вчера договориле пописот целосно да биде прекинат, јави Канал 5 телевизија.

ЕУРОСТАТ ќе и држи лекции на Владата за пописот

Inpress - 12.10.2011

Бон, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) ЕУРОСТАТ предупредувал на политички ризици за спроведување на пописот, информираат од оваа европска статистичка институција за Дојче веле.

СДСМ бара одговорност за прекинот на пописот

Вест - 12.10.2011

Опозициската СДСМ бара власта да понесе одговорност по вчерашното прекинување на пописот. - Фалсификатот во обид ги чини граѓаните 14 милиони евра, рече на прес-конференција потпретседателот на СДСМ ...

Демократскиот сојуз предлага ревизија на законот за попис

Телма - 12.10.2011

Демократскиот сојуз ја поддржува одлуката на Државната пописна комисија за прекин на пописот на домаќинствата и населението, со што ќе се спречи обидот за груб фалсификат и генерирање меѓуетнички ...

СДСМ - Груевски и Ахмети не спроведуваа попис, туку имаа обид за фалсификат кој го прекинаа кога стана премногу видлив

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) Недозволиво е премиерот Груевски да молчи и да бега од одговорност за невидениот срам и огромниот скандал околу пописот.

Пописот пропадна - лош сигнал за соживотот

Утрински - 12.10.2011

Владата денеска ќе решава што ќе прави понатаму со пописот, а се најавува и собраниска седница, откако Пописната комисија поднесе оставка На точно десеттиот ден од спроведувањето на пописот, ...

Попишувачите од Штип го враќаат неискористениот материјал

Курир - 12.10.2011

Попишувачките тимови во Штип денеска и утре треба да го раздолжат пописниот материјал, согласно насоките, кои се добиени од Државаната пописна комисија и Бирото за статистика.

Груевски го прекинал пописот за да спречи фалсификат

Дневник - 12.10.2011

Пописот на домаќинствата и на населението целосно ќе биде прекинат бидејќи на терен не се почитуваат правилата, поради што нема услови да се добијат релевантни податоци, дознава „Дневник“.

Кој се плаши од пописот?

Утрински - 12.10.2011

Соња Крамарска Како и што се предвидуваше, Пописот на населението предизвика криза во Македонија. Иако кризата е засега невидлива, неа и тоа како ја чувствуваме.

Што понатаму со пописот?

Кајгана - 12.10.2011

Владата денеска се очекува да одржи седница на која ќе треба да донесе одлука што ќе се случува понатаму со пописот и својот предлог треба да го достави до Собранието, по колективната оставка на ...

Од две зла, помалото

Дневник - 12.10.2011

Од две зла, помалото. Веројатно членовите на Државната пописна комисија, но и Владата тргнале од оваа поговорка кога одлучија да ~ стават крај на целата „рашомонијада“ што се случуваше околу проектот ...

ОБНОВЕНО: Втора шанса за пропаднатиот попис

Дневник - 12.10.2011

Коалициони партнери се согласиле дека во досегашниот дел од пописот биле доведени во прашање бројот на припадниците на етничките заедници во Македонија, поради што пописот целосно ќе се прекине, ...

Вонредна владина седница за пописот

Press24 - 12.10.2011

Владата на Република Македонија денес ќе одржи вонредна седница поради прекин на пописот. Неизвесно е дали на владината седница ќе стане збор и за одредување на нов датум за попишување или ова ...

Владата на вонредна седница ќе расправа за прекинот на пописот

Inpress - 12.10.2011

Скопје, 12. октомври 2011 (ИНПРЕС) На вонредна седница Владата на Република Македонија денеска треба да донесе предлог за донесување закон за прекин на пописот.