TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците го изгласаа новиот закон за абортус

Р.С.Европа - 10.06.2013

За законот за абортус гласаа 62 пратеници, немаше воздржани, а единствено пратеникот Ивон Величковски од опозициската Либерална партија беше против.

Донесен новиот закон за абортус

Сител - 10.06.2013

Со 62 гласа за и само еден против, без воздржани пратениците попладнево го изгласаа новиот закон за прекинување на бременоста. На седницата не учествуваше СДСМ.

Усвоен предлог-законот за абортус

Алсат-М - 10.06.2013

Собранието го изгласа предлог законот за прекин на бременоста без присуство на пратениците на опозициската СДСМ. Не учествуваа на расправата затоа што, според нив, законот не бил во интерес на ...

Величковски: Профит од земјиштето ќе види екипа околу власта

Нова ТВ - 10.06.2013

Собранието на Република Македонија по скратена постапка ги усвои измените на Законот за земјоделско земјиште по скратена постапка.

ХЕРА: Ќе го стопираме Законот за абортус и пред Уставен суд

Нова ТВ - 10.06.2013

Преставки за стопирање на Законот за прекинување на бременоста пред институциите Претседател на републиката и Уставен суд најави невладината организација ХЕРА, веднаш по неговото изгласување во ...

Парламентот го изгласа законот за прекин на бременоста

Алфа - 10.06.2013

По неколкудневни дебати и протести и во отсуство на пратениците од опозицијата собранието го изгласа законот за прекинување на бременоста.

Пратениците на СДСМ пак на бојкот, за ВМРО-ДПМНЕ опозицијата пак по старо

МКД - 10.06.2013

„На тој начин покажуваат дека ништо не менуваат во своето однесување. Имаат можност преку учество во расправа и посебно преку поднесување амандмани квалитативно да влијаат, но не го направија тоа.

Помина законот за абортусот, 62 за, само Ивон Величковски против, СДСМ не учествуваше во расправата

Вест - 10.06.2013

Со еден глас против, на пратеникот Ивон Величковски од Либералната партија, и со 62 за, владејачкото мнозинство во Парламентот вчера го донесе Законот за прекинување на бременоста.

Власта заедно со Милетиќ го изгласаа Законот за абортус

Нова ТВ - 10.06.2013

Во отсуство на пратеничката група на СДСМ, пред малку во Собранието пратениците од власта го изгласаа Законот за абортус со 62 гласа „за“.

Граѓаните протестираа пред Собранието, пратениците внатре го изгласаа новиот закон за абортус (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 10.06.2013

Стотина граѓани денеска се собраа пред Собранието да протестираат против предлог-законот за абортус, кој денеска требаше да се најде на дневен ред пред пратениците.

ФОТО: Кои пратенички го поддржаа Законот за прекинување бременост?

А1 On - 10.06.2013

Собранието попладнево го донесе по скратена постапка Законот за прекинување бременост. Опозицијата не учествуваше во расправата и на гласањето и законот помина со еден глас против од пратеникот на ...

Невладините организации ќе го дадат законот за абортус на Уставен суд

Вест - 10.06.2013

Невладините организации, кои протестираа пред Собранието против носењето на Законот за прекин на бременоста непосредно пред почетокот на собраниската седница, најавија дека доколку се изгласа ќе ...

Пратеничките може да го спасат абортусот

Р.С.Европа - 10.06.2013

Претставниците на невладиниот сектор, апелираа до сите пратеници, а особено до пратеничките да не го гласаат предлог законот за абортус којшто денеска повторно е ставен на седница.

Невладините протестираа, власта го изгласа законот за абортус

Радио МОФ - 10.06.2013

И покрај противењето на граѓанските здруженија, а во отсуство на пратениците од опозициската СДСМ, со 62 гласа за и еден против, во Собранието беше изгласан Законот за спречување на бременоста.

Собранието го донесе законот за абортус

Р.С.Европа - 10.06.2013

Собранието на Македонија денеска го донесе по скратена постапка Законот за прекин на бременоста. Невладиниот сектор негодуваше а пратениците на опозицоната СДСМ денеска не учествуваа во расправата по ...

Протести против абортусот

Телма - 10.06.2013

Невладините организации го повикаа претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпишува Законот за прекин на бременоста, откако уште еднаш преку протести пред Парламентот се обидоа да ги вразумат ...

Донесен Законот за абортус

Канал5 - 10.06.2013

Со 62 гласа и еден против пратениците го изгласаа новиот закон за прекинување на бременоста. Министерот за здравство Никола Тодоров рече дека со овој закон нема да се повредат првата на жената во ...

ХЕРА за абортусот ќе се жали на Уставен и кај Иванов

Утрински - 10.06.2013

Пратеничките на ВМРО-ДПМНЕ на расправа во парламентот го бранеа новиот закон, опозицијата не присуствуваше Со претставки до Уставниот суд и до претседателот Ѓорге Иванов, невладиниот сектор ќе лобира ...

Продажба на земјоделско земјиште или создавање земјоделски тајкуни?

Телма - 10.06.2013

Донесувањето на Законот за државно земјиште ќе овозможи земјата да заврѓи во рацете на моќниците а вистинските земјоделци ќе останат без основниот извор на егзистенција, вели Ивон Величковски од ЛП.

Власта и Милетиќ го изгласаа Законот за абортус

+инфо - 10.06.2013

Во отсуство на пратеничката група на СДСМ, пред малку во Собранието пратениците од власта го изгласаа Законот за абортус со 62 гласа „за“.

Собранието го донесе законот за абортус

А1 On - 10.06.2013

Собранието попладнево го донесе по скратена постапка Законот за прекинување бременост. Опозицијата не учествуваше во расправата и на гласањето и законот помина со еден глас против од пратеникот на ...

Сдсм: собранието донесува штетни закони

Телма - 10.06.2013

Опозицијата не присуствуваше на денешната собраниска со образложение дека законите се прекинување на бременоста и за продажба на државно земјоделско земјиште се штетни и не сакаат да дадат ...

Законот за абортусот морало по итна постапка!

Р.С.Европа - 10.06.2013

Писмо зад кое стојат 91 невладина организација е упатено до пратениците да се повлече предлог законот за абортус од скратена постапка и да оди по редовна.

Пратениците гласаа за Законот за абортус

Фама - 10.06.2013

Собранието на Република Македонија денеска по скратена постапка го донесе Законот за прекин на бременоста. Законот е донесен со 62 гласа, а против него гласаше пратеникот Ивон Величковски од ...

Предлог-законот за абортус на пленарна седница

Канал5 - 10.06.2013

Нема никакви ограничувања на правото на жената со Предлогот на закон за прекинување бременост. Тој е насочен кон заштита и грижа за здравјето на жените и нивното репродуктивно и психичко здравје, ...

Донесен Законот за прекин на бременоста

Макфакс - 10.06.2013

Со 62 гласа „за" и еден „против", на пратеникот на Либералната партија, Ивон Величкоски, Собранието, во понеделник го донесе Законот за прекин на бременоста.

Изгласан Законот за абортус

Локално - 10.06.2013

Во отсуство на пратеничката група на СДСМ, пред малку во Собранието пратениците од власта го изгласаа Законот за абортус со 62 гласа „за“.

СДСМ: Законот за абортус штетен за граѓаните

Н.Македонија - 10.06.2013

Пратениците на СДСМ денеска не учествуваа во расправата по законите за продажба на државно земјоделско земјиште и прекинување на бременост поради тоа што, како што рекоа, тие не се во интерес на ...

Милетиќ со две раце ќе го потпише законот за абортус, здруженија протестираа против измените

Република - 10.06.2013

Нема никакви ограничувања на правото на жената со Предлогот на закон за прекинување бременост. Тој е насочен кон заштита и грижа за здравјето на жените и нивното репродуктивно и психичко здравје.

Собранието го усвои законот за абортус без присуство на опозицијата

Бриф - 10.06.2013

Собранието на Македонија пред малку го донесе по скратена постапка Законот за прекин на бременоста. За законот гласа 62 пратеника, а само еден беше против.

Предлог-законот за абортус на пленарна седница

А1 On - 10.06.2013

Нема никакви ограничувања на правото на жената со Предлогот на закон за прекинување бременост. Тој е насочен кон заштита и грижа за здравјето на жените и нивното репродуктивно и психичко здравје, ...

Абортуси во шупи или во болници!?

Primetime - 10.06.2013

Законот за прекинување на бременост е изгласан во Собранието, без присуство на опозицијата. Пред парламентот невладината Хера се обиде со транспаренти да го попречи гласачкиот процес, „Министре, не ...

СДСМ нема да учествува на седницата за законот за абортус

Нова ТВ - 10.06.2013

Пратеничката група на СДСМ нема да учествува на денешната собраниска седница на која ќе се гласа за законот предлог законот за прекин на бременоста, соопшти пратеникот на СДСМ, Оливер Спасовски.

СДСМ нема да учествува на седницата за законот за абортус

А1 On - 10.06.2013

Пратениците на СДСМ денеска не учествуваа во расправата по законите за продажба на државно земјоделско земјиште и прекинување на бременост поради тоа што, како што рекоа, тие не се во интерес на ...

„Нема ценкање со женските права“

Нова ТВ - 10.06.2013

Под мотото „Нема ценкање со женските права“, активистите од повеќе граѓански здруженија по трет пат излегоа на протест пред Собранието на РМ за уште еднаш да побараат повлекување на Предлог законот ...

Драгиша Милетиќ ќе гласа за законот за абортус со двете раце

+инфо - 10.06.2013

Пратеникот Драгиша Милетиќ во јавната расправа за Законот за спречување на бременоста, што во моментов се одвива во Собранието, рече дека ќе го поддржи законот за спречување на бременоста со двете ...

Законот за абортус по скратена постапка изгласан во Собранието

Sky - 10.06.2013

По скратена постапка попладнево Собранието го донесе контроверзниот Закон за прекинување на бременост, против кој во теков на претходната недела беа организирани протести а против него се изјаснија ...

СДСМ ја бојкoтира денеска собраниска седница

Нетпрес - 10.06.2013

Пратениците од СДСМ нема да учествуваат на денешната седница на Собранието на која ќе се расправа за предлог Законот за продажба на државното земјоделско земјиште и законот за прекинување на ...

Величковски: Создавате партократија на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

+инфо - 10.06.2013

Пратеникот Ивон Величковски жестоко се спротистави на предлог-законот за продажба на земјоделско земјиште, кој по скратена постапка во моментов се наоѓа на дневен ред во Собранието.

Трет протест против законот за прекин на бременоста

Радио МОФ - 10.06.2013

Активистите од повеќе граѓански здруженија под мотото „Нема ценкање со женските права“, по трет пат излегоа на протест пред Собранието на РМ за уште еднаш да побараат повлекување на Предлог законот ...

Х.Е.Р.А.: За законот за абортус ќе бараме помош од Иванов и од Уставен

+инфо - 10.06.2013

Министерството за здравство предводено од министерот Тодоров не ги сослуша препораките од граѓаните, од 72 граѓански организации, од стручните здруженија на гинеколози, од 91 меѓународни организации ...

ФОТО: Не се ценкајте со женските права и повлечете го законот

А1 On - 10.06.2013

Граѓаните денеска протеститраа пред Собранието на Република Македонија, за време нас закажаната пленарна седница на чијшто дневен ред е предлог законот за прекинување на бременоста.

Пратениците расправаат за Законот за земјоделско земјиште

Press24 - 10.06.2013

Пратениците на денешната 62. седница ја почнаа расправата за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за земјоделско земјиште по скратена постапка.

СДСМ ја напушти седницата на која ќе се гласа за законот за абортус

+инфо - 10.06.2013

Пратеничката група на СДСМ нема да учествува на денешната собраниска седница на која ќе се гласа за законот за продажба на земјоделско земјиште и за предло-законот за прекин на бременоста, соопшти ...

СДСМ нема да учествува на расправата за законот за абортус

Макфакс - 10.06.2013

СДСМ нема да учествува во расправата на седницата на којашто на дневен ред се законот за продажба на државното земјоделско земјиште и законот за прекинување на бременоста или популарно наречен ...

ХЕРА: Од денес Македонија станува земја со ограничено право на пристап до прекинување на бременоста

Либертас - 10.06.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на невладината организација ХЕРА: Министерството за здравство предводено од министерот Тодоров не ги сослуша препораките од граѓаните, од 72 граѓански ...

ГАЛЕРИЈА Протести против законот за абортус - „Тодоров подалеку од мојата матка!“

+инфо - 10.06.2013

Десетици демонстранти од здруженијата за женски права, од Х.Е.Р.А., како и граѓански активисти предмалку го блокираа сообраќајот пред Собранието и побараа пратениците во законодавниот дом да не го ...

Агресивен пратеник е нов генерален секретар на СДСМ

Курир - 10.06.2013

СДСМ пред една недела го одржа Конгресот на кој за претседател беше избран градоначалникот на Струмица, Зоран Заев. Како од официјални така и од неофицијални информации, досега не се спомнуваат некои ...