TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пописот е стопиран, членовите на државната пописна комисија поднесоа оставки

Канал5 - 11.10.2011

Пописот е стопиран. Државната пописна комисија донела ваква одлука доцна синоќа поради немање основни услови за натамошна реализација на пописот, а сите членови на комисијата поднеле неотповикливи ...

Колективна оставка во пописната комисија

Кајгана - 11.10.2011

Доцна синоќа, членовите на Државната пописна комисија соопштија дека си поднесуваат неотповиклива оставка. Ваквата постапка тие ја образложија со констатацијата дека пописот не може да резултира со ...

Оставка на Државната пописна комисија

Deutsche Welle - 11.10.2011

Македонските медиуми објавија соопштение на Државната пописна комисија од седница, одржана во текот на вечерта, во кое се вели дека Комисијата ги сопрела сите активности.

Пописот пред пропаѓање

Алфа - 11.10.2011

Пописот е пред пропаѓање. На само три дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето Државната пописна комисија рано утринава се распушти, а сите нејзини членови си поднесоа ...

Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка

Сител - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Пописот пропадна?

Р.С.Европа - 11.10.2011

Државната пописна комисија објавила соопштение во кое се констатира дека не постојат услови за понатамошна реализација на пописот, јавија дел од македонските медиуми.

Пописот пропадна?

+инфо - 11.10.2011

Скандалозен расплет во врска со Пописот, кој е со проблеми уште пред да почне. На само четири дена пред законски утврдениот рок за завршување на попишувањето, Државната пописна комисија (ДПК) рано ...

Охридската пописна комисија на своето работно место чека инструкции

Inpress - 11.10.2011

Охрид, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Општинската пописна комисија и денеска е на своето работно место и чека инструкции за понатамошно делување.

Пописот пропадна!

Press24 - 11.10.2011

На три дена пред законски утврдениот крај на пописот Државната пописна комисија си поднесе колективна оставка. Сите понатамошни активности се откажани.

Пописот е стопиран, членовите на државната пописна комисија поднесоа оставки

Факултети - 11.10.2011

Пописот е стопиран. Државната пописна комисија донела ваква одлука доцна синоќа поради немање основни услови за натамошна реализација на пописот, а сите членови на комисијата поднеле неотповикливи ...

Пропадна пописот, откажани сите понатамошни активности

Кирилица - 11.10.2011

Државната пописна комисија на вечерашната седница констатираше дека не се исполенти основните услови за натамошна реализација на пописот и ги сопре сите активности поврзани со пописот Пред малку ДПК ...

Државна пописна комисија си поднесе оставка, пописот заврши пред време

Sky - 11.10.2011

Државната пописна комисија од седница, одржана во текот на вечерта, во кое се вели дека Комисијата ги сопрела сите активности.

Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка

МРТ - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Тешко дека пописот ќе заврши во предвидениот рок

Sky - 10.10.2011

Во Тетово се попишани околу пет и пол илјади лица од вкупна бројка на над сто илјади граѓани. Претседателот на пописната комисија Имет Беќири вели дека немањето овластувања за сите попишувачи е ...

Пописната комисија си поднесе оставка и бара прекин на пописот

Вест - 11.10.2011

Државната пописна комисија на вечерашната седница заклучила дека не се исполенти основните услови за натамошна реализација на пописот.

Прекинат пописот, Владата ќе одлучува утре за понатамошните активности

Inpress - 11.10.2011

Скопје, 11. октомври 2011 (ИНПРЕС) Државната пописна комисија на синоќа одржаната седница констатираше дека не се исполнети основните услови за натамошна реализација на пописот и ги сопре сите ...

Во тетово на ромите попишувачи се уште не им се дава работа

Телма - 10.10.2011

Пописот во тетовско се реализира со низа проблеми. Иако поминаа две третини од предвидениот 15-дневен термин, до вчера беа попишани само 7,5 отсто од жителите.

Пописот се влечка во Тетово, Прилеп и Битола

Дневник - 10.10.2011

Од 100-те илјади жители во општините Тетово и Боговиње досега, на пет дена до крајот на рокот за завршување на пописот, попишани се само 7500 лица, информираше претседателот на пописната комисија ...

Во Тетово попишани помалку од 10% од населението

Канал5 - 10.10.2011

На пет дена до крајот на рокот за завршување на пописот во општините Тетово и Боговиње досега се попишани само 7.500 лица од околу сто илјади жители, информираше претседателот на пописната комисија ...

Попишани околу милион граѓани, проблеми се уште има во Тетово, Битола и Прилеп

Нетпрес - 10.10.2011

Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од вкупното население во Македонија е веќе попишано.

Државната пописна комисија поднесе оставка

Телма - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Попишувачите Роми од Тетово се уште не излегле на попис

Сител - 10.10.2011

Попишувачите од ромската етничка заедница во Тетово најавија дека ќе се откажат зошто десет дена не ги повикале. Реонската комисија со одговор дека сеуште се чекаат овластувања за попишувачите.

Во Тетовско досега се попишани само 7.500 од вкупно 100.000 граѓани

+инфо - 10.10.2011

Само 7.500 граѓани во општините Тетово и Боговиње досега се попишани на десеттиот ден од пописот во Македонија, иако според проценките, вкупниот број на граѓани кои треба да се попишат надминува ...

Во Тетово и Боговиње досега попишани само 7.500 лица

МРТ - 10.10.2011

Само 7.500 лица досега се попишани во општините Тетово и Боговиње, иако според претходните проценки нивниот број е над 100 илјади, информираше претседателот на пописната комисија за овие две општини ...

Пописот пропадна, откажани сите понатамошни активности?!

Здраво - 11.10.2011

Државната пописна комисија на синоќешната седница констатираше дека не се исполенти основните услови за натамошна реализација на пописот и ги сопре сите активности поврзани со пописот.

ДПК: Попишани околу милион граѓани

Курир - 10.10.2011

Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од севкупното население во Македонија е веќе попишано.

Неотповиклива оставка на ДПК

Курир - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Само 7.500 лица досега се попишани во тетовско

Курир - 10.10.2011

Претседателот на пописната комисија за општините Тетово и Боговиње, Нимет Беќири изјави дека само 7.500 лица досега се попишани, иако според претходните проценки нивниот број е над 100 илјади.

Попишувачите отпишуваат, семејствата попишуваат

Н.Македонија - 10.10.2011

Иако попишувачите ги предупредуваат жителите на тетовските села дека пребројувањето се прави само врз основа на оригинални документи и важи само за оние што континуирано живеат во Македонија, сепак ...

Колективна оставка во пописната комисија

eReporter - 11.10.2011

Државната пописна комисија се распушти, а сите нејзини членови поднесоа неотповикливи оставки. Државната пописна комисија на вечерашната седница констатираше дека не се исполенти основните услови за ...

ДПК: попишани еден милион граѓани

Телма - 10.10.2011

Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од севкупното население во Македонија е веќе попишано.

Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка

Нетпрес - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната пописна ...

Попишани околу милион граѓани, проблeми во Тетово, Битола и Прилеп

Идивиди - 10.10.2011

Скопје, 10 октомври 2011 (МИА) - Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од севкупното население во Македонија е веќе попишано.

Членовите на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка

Идивиди - 11.10.2011

Скопје, 11 октомври 2011 (МИА) - Сите членови на Државната пописна комисија поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со ...

ДПК: Попишани 1 милион граѓани- во Тетово и Гостивар процесот е во криза

Press24 - 10.10.2011

Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од севкупното население во Македонија е веќе попишано.

Државната пописна комисија поднесе оставка

Вечер Прес - 11.10.2011

Сите членови на Државната пописна комисија нокеска поднесоа неотповиклива оставка и ги повикаа сите учесници во Пописот 2011 да ги сопрат сите идни активности поврзани со Пописот, соопшти Државната ...

Попишани околу милион граѓани, проблеми се уште има во Тетово, Битола и Прилеп

Точка - 10.10.2011

Според анализите на Државната пописна комисија и на Државниот завод за статистика, речиси 55 проценти од вкупното население во Македонија е веќе попишано.

Попишани преку милион граѓани, остануваат ризични Тетово, Прилеп и Битола

Кирилица - 10.10.2011

Според државната пописна комисија, досега се попишани околу милион граѓани, но сеуште постојат проблeми и остануваат ризични реоните на Тетово, Битола и Прилеп Според анализите на Државната пописна ...

Попишувачки маки големи

Deutsche Welle - 10.10.2011

На повеќе од половина од предвидениот рок за спроведување на пописот во Македонија, атмосферата се вжештува. Партиите се‘ погласно се жалат на неправилности во постапката на попишување.

Кој нема политика, тој провоцира

Вечер Прес - 09.10.2011

Членови на државната изборна комисија денеска ќе излезат на терен во неколку реони за на лице место да се уверат како се спроведува најголемата статистичка операција во државата.