TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Ќе се ревидираат инвалидските пензии

Време - 21.04.2010

Мими П. Шушлеска Да одговараат кривично затоа што платиле поткуп и да ги загубат пензиите што ги добиле, е реалната ситуација со која може да се соочат најмалку педесетина граѓани кои се дел од ...

„Метастаза“ ќе ја шири истрагата

Утрински - 21.04.2010

Ортопеди, психолози, неврохирурзи, психијатри, кардиолози, пулмолози, терапевти, но и административци и архивари, кои според полицијата, биле дел од синџирот на „метастазата“, вчера попладне завршија ...

Лекарите ги раздени притвор

Дневник - 20.04.2010

Сите 33 приведени во акцијата „Метастаза“, осомничени за криминал со инвалидските пензии, добија по 30-дневен притвор. Така одлучи по извршениот распит истражниот судија во Основниот суд Скопје 1.

Митостаза

Дневник - 20.04.2010

Браво. Вака, на прв поглед, е многу едноставно да се даде оценка за акцијата за апсење на четириесетина лекари обвинети дека имале ценовник за делење инвалидски пензии.

Спорните пензии назад

Дневник - 20.04.2010

Ќе ги враќаат парите сите што нерегуларно добиле инвалидска пензија, најави вчера министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами.

Метастазата ќе се лечи од Шутка

Вечер - 20.04.2010

Криминалната група досега стекнала имотна корист од 165 илјади евра или над 10 милиони денари, а штетата кон Фондот за пензиско и инвалидско осигурување е проценета на околу 53 илјади евра.

Синдикатот против јавно апсење лекари

Алфа - 20.04.2010

Остра реакција на синдикатот на скопските клиники кој денеска застана против јавното приведување лекари. Тие не се ниту криминалци, ниту терористи за да ги апсат специјалци и тоа јавно пред ...

Притвор за приведените во Метастаза

Алфа - 20.04.2010

Со извици за поддршка роднините ги испратија во притвор приведените во полициската акција Метастаза. Голем полициски кордон ги спроведе 34-те притвореници од судот до затворот во Шутка.

Повторно се сите заедно, сега во Шутка

Канал5 - 20.04.2010

Денеска во Првостепената комисија новинарите не беа добредојдени. Но, оние кои имаат мака мораа да влезат во бараките кои со децении важат за дувло на криминал.

Десетици лица уапсени во Македонија за измама со инвалидските пензии

SETimes - 20.04.2010

СКОПЈЕ, Македонија -- Полицијата во понеделникот (19-ти април) уапси повеќе од 30 лекари и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување под сомневање за измама.

Притвор за сите осомничени во аферата „Метастаза&

eReporter - 20.04.2010

Сите 37 лекари и посредници, кои се осомничени за криминал со инвалидски пензии, денеска добија мерка притвор во траење од 30 дена.

ПИОМ забранува комуникација со инвалидите

Сител - 20.04.2010

Мозочен удар, оперирано срце, пукнат чир во желудник, извадена жолчка. Со овие дијагнози 53 годишниот скопјанец Крсто Јакимовски 18 месеци е на боледување и бара инвалидска пензија.

ВИДЕО: Фатени на дело со парите на пациентите

Канал5 - 20.04.2010

Криминална група, според документираните сознанија, била составена од претседатели и членови на Комисиите за утврдување на инвалидност односно неспособност за работа (Ревизиона и Првостепена), лекари ...

Притвор за сите осомничени во „Метастаза“

А1 - 20.04.2010

Полицијата до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал поднесе кривична пријава против 37 идентификувани лица осомничени за криминал и малверзации поврзани со стекнување право на ...

Притвор за сите осомничени од „Метастаза“

Телма - 20.04.2010

30-дневен притвор за сите 33 приведени во акцијата Метастаза. Вака одлучи истражниот судија Владимир Туфегџич по 24 часовниот распит во Основниот суд Скопје еден.

Притвор за приведените во „Метастаза“

Алсат-М - 20.04.2010

Седум полициски комбиња попладнево ги однесоа во притвор 33 приведени во вчерашната полициска акција “Метастаза”. Истражниот судија по распитот кој траеше повеќе од 12 часа одлучи на докторите и ...

Секому според заслугите - сите во 30 дневен притвор

Inpress - 20.04.2010

Скопје, 20. април (ИНПРЕС) После деноноќниот маратонски распит од 24 часа, сите 37 приведени во акцијата "Метастаза" завршија во 30 дневен притвор.

Притвор за осомничените во акцијата „Метастаза“

Р.С.Европа - 20.04.2010

Уапсени членови на „мафијата“ во бели мантили. Лекари пишувале лажни дијагнози за здрави луѓе да може да добијат инвалидска пензија.

Велес: „Метастазата“ и меѓу велешани

Макфакс - 20.04.2010

По вчерашната акција на МВР под името „Метастаза“, откриено е дека вмешани во скандалот за примање мито за издавање на инвалидски пензии имало и доктори од Велес.

Приведените во „Метастаза“ се офајдиле со 165.000 евра

Макфакс - 20.04.2010

Приведените во полициската акција „Метастаза“ се стекнале со имотна корист од 165.000 евра, а само Фондот за пензиско и инвалидско осигурување го оштетиле за 53.000 евра.

Ревизија за сомнителните пензии

Алсат-М - 20.04.2010

Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами денеска најави дека надлежната комисија при Министерството ќе изврши ревизија на инвалидските пензии за чие издавање се утврдени неправилности од ...

Криминалот со инвалидските пензии направил штета од 54 000 евра

Нетпрес - 20.04.2010

Триесет и седумината осомничени за малверзации со давањето на инвалидски пензии се товарат дека направила штета од околу 54 000 евра на буџетот на Фондот за пензинско осигурување.

Ќе се ревидираат издадените инвалидски пензии

Идивиди - 20.04.2010

Скопје, 20 април 2010 (МИА) - Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами денеска најави дека надлежната комисија при Министерството ќе изврши ревизија на инвалидските пензии за чие ...

Официјално известување за „Метастаза“

Кирилица - 20.04.2010

Во целост го пренесуваме официјалното соопштение од МВР за акцијата „Метастаза“ МВР вчера ја реализираше акцијата „Метастаза“ која започна пред една година, откако беа добиени оперативни информации и ...

„Инсајдер& помогнал да се дојде до „Метастаза&

eReporter - 20.04.2010

Криминалниот синџир на „бели мантили“, во кој биле правени малверзации со издавање инвалидски пензии, полицијата го пресекла бладарејќи на „инсајдер“, кој бил вклучен во случајот..

Истражниот судија им одреди притвор на уапсените во „Метастаза“

Кирилица - 20.04.2010

Во вчерашната акција на МВР беа уапсени 33 лекари и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување Уапсените лекари и вработени во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во вчерашната ...

„Метастаза“: Притвор од 30 дена за приведените

Форум - 20.04.2010

Со лисици на рацете од Основниот суд 1, триесет и тројцата лекари, претседатели и членови на комисиите за доделување на инвалидски пензии попладнево беа однесени во истражниот затвор во Шутка, јавува ...

„Продавачите& на инвалидски пензии „заработиле& 165.000 евра

eReporter - 20.04.2010

Околу 165.000 евра поделиле меѓу себе вкупно 37 членови на организираната криминална група со малверзациите при издавањето инвалидски пензии, соопшти денеска МВР, изнесувајќи детали за вчерашаната ...

Ќе се ревидираат издадените пензии за кои МВР утврди неправилности

Кирилица - 20.04.2010

Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами денеска најави дека надлежната комисија при Министерството ќе изврши ревизија на инвалидските пензии за чие издавање се утврдени неправилности од ...

Кривични пријави за 37 осомничени од "Метастаза"

Идивиди - 20.04.2010

Скопје, 20 април 2010 (МИА) - Полицијата до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал поднесе кривична пријава против 37 идентификувани лица осомничени за криминал и малверзации ...

„Метастаза“: Притвор од 30 дена за приведените

Макфакс - 20.04.2010

Со лисици на рацете од Основниот суд 1, триесет и тројцата лекари, претседатели и членови на комисиите за доделување на инвалидски пензии попладнево беа однесени во истражниот затвор во Шутка.

Уапсени четириесеттина лекари и службеници од ПИОМ

Бизнис24 - 20.04.2010

Полицијата во рамки на реализацијата на финалната фаза од акцијата „Метастаза“, вчера приведе четириесеттина лица осомничени за криминални активности при издавањето одлуки за добивање инвалидски ...

МВР ги објави иницијалите на уапсените од акцијата „Метастаза“

Inpress - 20.04.2010

Скопје, 20. април (ИНПРЕС) МВР вчера ја реализираше акцијата „Метастаза“ која започна пред една година, откако беа добиени оперативни информации и сознанија за криминал и малверзации поврзани со ...

„Метастазата“ метастазирала и меѓу велешани

Форум - 20.04.2010

Во полициската акција „Метастаза“ најверојтно посредници биле и велешани. Колку велешани се офајдија од познанството со посредниците? За неколку илјади евра со минимални здравствени проблеми ...

Корупција во здравството

Р.С.Европа - 20.04.2010

МВР информира дека е завршен распитот на приведените доктори и посредници во акцијата „Метастаза“. Здравството долго време се посочува како болна точка во Македонија во поглед на корупцијата.

Лисици за криминалот околу инвалидските пензии

Н.Македонија - 20.04.2010

Според првичните полициски информации, станува збор за доброорганизирана и хиерархиски структурирана група, во која секој си го знаел својот дел од работата Угледни лекари и службеници во Фондот за ...