TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест против новиот закон за абортус

Р.С.Европа - 29.05.2013

Протести против ограничувањето на правото за абортус пред Собранието, кое по скратена постапка треба да се произнесе по владиниот предлог-закон за прекинување на бременоста. Мое тело – мој избор.

Еднаш годишно абортус е законска одредба од 1972 година

МКД - 29.05.2013

Прекинување на бременоста не може повторно да се дозволи ако од прекинувањето на претходната бременост не поминало една година.

Протести пред Парламентот против владиниот закон за абортус

Телма - 29.05.2013

Здруженија и огранизации на жени на протест пред Парламентот побараа веднаш да се повлече од собраниска процедура спорниот закон за прекинување на бременоста, бидејќи како што велат, тој е штетен и ...

За правото на абортус на жената ќе решава министерот за здравство!

Телма - 29.05.2013

По скратена постапка во Собранието денеска влезе владиниот предлог Закон за прекин на бременост. Образложението на министерот за здравство беше многу кусо, рече дека целта е во законот кој датира од ...

Во име на Пратеничките од власта изјава за законот за абортус даде Милошоски

Телма - 29.05.2013

Пратеничките од владејачкото мнозинство денеска молчеа на собраниската седница на која опозицијата и Лилјана Поповска од ДОМ остро го нападнаа владиниот предлог закон за абортус.

Хаџи Лега: Законот не забранува абортус

А1 On - 29.05.2013

Не се направени големи измени во Законот за регулирање на правата за абортус кај жената и измените се за поздравување, изјави денеска директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Марија ...

Хаџи Лега: Жената има право за абортус, законот е либерален

Курир - 29.05.2013

Не се направени големи измени во Законот за регулирање на правата за абортус кај жената и измените се за поздравување, изјави денеска директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Марија ...

Бременоста ќе може да се прекине само еднаш годишно?

Deutsche Welle - 29.05.2013

Во собранието на Р. Македонија се расправа за предлог - законот за прекин на абортусот. Дел од пратениците побараа повлекување на ова законско решение, но тоа не беше прифатено од мнозинството ...

Повлекување на предлог- законот за прекин на бременост или протести, ФЗОМ тврди дека е добар

Макфакс - 29.05.2013

Групата граѓански организации кои денеска протестираа пред Собранието ја одбија понудата за средба од министерот за здравство, пренесена преку собраниското обезбедување, сметајќи ја за беспредметна ...

Здравство го обвини Хелсиншки за дезинформирање за абортусот

+инфо - 29.05.2013

Министерството за здравство ги оцени како паушални и неосновани реакциите на Хелсиншкиот комитет за предлог-законот за абортусот.

Тодоров - со законот за абортус не се ограничува правото на избор

Р.С.Европа - 29.05.2013

„Со Предлог-законот за прекинување на бременост воопшто не се забранува абортусот во Македонија, ниту на кој било начин се ограничува правото на избор на жената.

5 000 абортуси годишно во Македонија - Законот за абортус во собрание

Канал5 - 29.05.2013

Во Македонија годишно има пет илјади абортуси, но бројката на жени кои заминуваат на абортус на црно не се знае. Новите измени во предлог законот за прекинување на бременоста ги крена на нозе ...

Тодоров: Абортусот не се забранува, само се менуваат некои идеолошки одредби

Сител - 29.05.2013

Со Предлог-законот за прекинување на бременост воопшто не се забранува абортусот во Македонија, ниту на кој било начин се ограничува правото на избор на жената. Абортусот останува право на жената.

Граѓаните бараат итно повлекување на предлог-законот за прекинување на бременост

Радио МОФ - 29.05.2013

Стотина граѓани денеска пред Собранието протестираа против предлог-законот за прекинување на бременост. Со транспаренти на кои пишуваше „Мое тело, моја одлука“, жените ги исвиркаа намерите на ...

Тодоров: измените во законот се идеолошки

Република - 29.05.2013

Жената слободно одбира дали ќе абортира или нема да абортира. Абортусот може да се ограничи само во случај кога има определени причини кои се медицински за загрозување на здравјето на жената која е ...

Тодоров: Абортусот не се забранува, само се менуваат некои идеолошки одредби

А1 On - 29.05.2013

Со Предлог-законот за прекинување на бременост воопшто не се забранува абортусот во Македонија, ниту на кој било начин се ограничува правото на избор на жената. Абортусот останува право на жената.

ФЗОМ целосно го подржува Предлог законот за прекинување на бременоста

Press24 - 29.05.2013

ФЗОМ целосно го подржува Предлог законот за прекинување на бременоста доставен од Владата на Република Македонија. -Особено сакаме да истакнеме и да го поздравиме фактот дека со овој предлог на Закон ...

ФЗО го поддржа законот за абортус

+инфо - 29.05.2013

Фондот за здравство на Македонија соопшти дека целосно го поддржува Предлог законот за прекинување на бременоста доставен од Владата и нагласува дека доставениот предлог закон по својата суштина и ...

ГАЛЕРИЈА Протест против законот за абортус – „Мое тело, моја одлука“

+инфо - 29.05.2013

Под мотото „Мое тело, моја одлука“ околу 150 демонстранти се собраа пред Собранието на РМ за да протестираат против предлог-законот за прекин на бременоста предложен од владата по скратена постапка.

Поповска осамено ја бранеше честа на пратеничките од власта против ограничувањето на правото на абортус

Капитал - 29.05.2013

Атмосферата од протестот на жените пред Собранието поради законските измени со кои се предлага рестриктивна регулација на абортусот, се пренесе и во Собранието.

Граѓаните протестираа против законот за абортус

Нова ТВ - 29.05.2013

Со повици до пратеничките да не гласаат за предлогот за измени за законот за прекин на бременоста, но и со пораки за воведување бесплатна контрацепција за жените во интерес на демонстрација на ...

ФЗОМ: Во предлог-законот, абортусот е апсолутна категорија на личен избор

Курир - 29.05.2013

ФЗОМ целосно го подржува Предлог законот за прекинување на бременоста доставен од Владата на Република Македонија. Предлог закон по својата суштина и материјална содржина е соодветен на веќе ...

Тодоров: Абортусот не се забранува - измените во законот го штитат здравјето на жената

Press24 - 29.05.2013

Предлог-законот со кој се предвидува жените само еднаш годишно да можат да абортираат, нема за цел да скрати нечие право или некому нешто да му наметне.

Хелсиншки комитет: Итно да се повлече Предлог – законот за прекинување на бременост

А1 On - 29.05.2013

Предлог – законот за прекинување на бременост допира во основните човекови права и слободи и незамисливо е да се носи во кратка постапка – стои во соопштението на Хелсиншки комитет.

Поповска: Законот за абортус е антицивилизациски

А1 On - 29.05.2013

Пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, се спротивстави на донесувањето на Законот за прекин на бременоста кој според неа е антицивилизациски.

Според Тодоров, Законот за прекин на бременоста е за доброто на жените

+инфо - 29.05.2013

Македонија е земја која на либерален начин го регулира абортусот. Со новите измени во законот, не се забранува абортус во Македонија ниту на било кој начин ќе се ограничи изборот на жената во ...

Во Собранието закон за бременоста - пред Собранието протести

Р.С.Европа - 29.05.2013

Собранието на Република Македонија денеска по скратена постапка треба да се произнесе по владиниот предлог-закон со кој се предвидува прекин на бременоста да може да се изврши само еднаш годишно, ...

Поповска: Рецептите на владиката Петар не смеат да поминат во ова Собрание

+инфо - 29.05.2013

Законот за абортус ја вжешти дебатата во Собранието. Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, го нарече Законот за прекин на бременоста, антицивилизациски, и како што кажа, не може во име на жената да ...

Жените протестираа против законот за абортус

Н.Македонија - 29.05.2013

„Мое тело, моја одлука“, „Дали не прашавте“, „Пратенички не кревајте рака“. Ова беа дел од паролите со кои денес стотина жени протестираа пред Собранието, во центарот на Скопје, поради измените во ...

(ВИДЕО) Протест: Одбивам да бидам машина за репродукција

А1 On - 29.05.2013

„Пратенички не кревајте раце“, порачаа група граѓани кои денеска протестираа против Предлог законот за прекинување на бременоста пред Собранието.

ФОТО - Протест против ограничувањето на правото на абортус

Вест - 29.05.2013

Стотина граѓани денес се собраа пред Собранието на Македонија на протест против новиот предлог закон за абортус што Владата по итна постапка им го достави на пратениците на усвојување.

Поповска за законот за абортус - Не смеат да поминат рецептите на владиката Петар

Фама - 29.05.2013

Ова не смее ниту да се дискутира во Собранието. Не може министерот (за здравство) и неговата комисија да одлучуваат во име на жените. Не смеат овде да поминат рецептите на владиката Петар.

(ФОТО) Протест против новиот закон за ограничување на абортусот

Бриф - 29.05.2013

Како што најавија вчера, стотици граѓани денеска пред Собранието на Република Македонија го изразија својот револт против предлог законот за бременост, кој денеска влезе во собраниска процедура по ...

Бременоста ќе може да се прекине само еднаш годишно

Алфа - 29.05.2013

Жената не ќе може да ја прекине бременоста ако од претходниот абортус не поминала една година, освен во случаи кога бременоста не претставува опасност за животот на мајката или кога врз основа на ...

Абортусот не се забранува, туку се штити здравјето на жената

Курир - 29.05.2013

Предлог-законот со кој се предвидува жените само еднаш годишно да можат да абортираат, нема за цел да скрати нечие право или некому нешто да му наметне.

Зошто да се повлече предлог законот за абортус?!

Рингераја - 29.05.2013

До Редакцијата на Рингераја стигна допис од неколку женски организации кои излегоа со образложение за штетните последици на овој предлог закон ЗОШТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ПРЕДЛОГ ЗАКОНОТ ЗА ПРЕКИНУВАЊЕ НА ...

Поповска: Ќе се борам законот да не помине

Вест - 29.05.2013

"Апсолутно сум против ваков закон, неприфатлив и штетен закон, кој ги ограничува основните права на жената за располагање со своето тело и одлуката за раѓање деца.

Предлагачите тврдат дека новиот закон не го забранува абортусот

Република - 29.05.2013

Со новиот закон не се забранува абортусот велат собраниски извори кои работеле на предлог законот кои засега не сакаат јавно да говорат за новите законски предлози.

Протест против ограничување на правото на абортус (фото)

Република - 29.05.2013

Пред Собранието на Република Македонија денеска протестираа стотина граѓани против новиот закон за абортус. Граѓаните кои излегоа на протест сметаат дека со овој законот се ограничува пристапот до ...

Луѓе, Владата ви се пикна во кревет!

+инфо - 29.05.2013

Владата по скратена постапка реши да му додели нови овластувања на министерот за здравство, со кои тој ќе има целосен увид во работата на комисиите кои одобруваат или не одобруваат абортус, како и ...

Владата предлага абортус само еднаш годишно, денеска протести

МКД - 29.05.2013

Владата предложи предлог-закон со кој се предвидува прекин на бременоста да може да се изврши само еднаш годишно, освен во случаи кога врз основа на медицински индикации ќе се утврди дека бременоста ...

Протести пред Собрание: Мое тело моја одлука!

Sky - 29.05.2013

Изреволтираните граѓани кои денеска протестираа против новиот Предлог закон за прекинување на бременоста пред Собранието на Република Македонија апелираа до пратеничките да не креваат раце и да го ...

Владата ќе го ограничи правото на абортус

Вест - 29.05.2013

Владата ќе го ограничи правото на абортус, според новиот предлог закон што денеска е на дневен ред на седницата Собранието, со барање да се донесе со скратена постапка.

Абортус еднаш годишно е законска одредба веќе 37 години - Македонија крева паника за закон од 1976

Press24 - 29.05.2013

Во Македонија предизвика паника законска одредба која е на сила веќе 37 години. Уште од 1976 година, во времето на поранешна СФРЈ е внесена измена на законот која гласи ”Прекинувањето на бременоста ...

Д-р Неда Здравева: И во претходниот закон не можеше да се прекине бременоста повеќе од еднаш годишно

Република - 29.05.2013

Доцентката на Правниот факултет, детално објаснува зошто се носи новиот закон за прекинување на бременоста и зошто револтот кон него е оправдан Доцент д-р Неда Здрaвева од Правниот факултет, преку ...

Протести пред Собрание по повод предлог - законот за абортус

Inpress - 29.05.2013

Скопје, 29. мај 2013 (ИНПРЕС) „Абортусот не смее да се забрани“, „За моето тело јас одлучувам“, со овие и слични пароли денеска протестираа жени пред Собранието на Македонија кое на дневен ред, по ...

Абортус еднаш годишно е законска одредба 37 години во Македонија

Денешен - 29.05.2013

Законска одредба која е на сиола 37 години предизвика непотребна паника. Нема никакви дополнителни ограничувања, ниту пак нови одредби кои го регулираат начинот на прекинување на бременоста во новиот ...

Хаџи Лега: Законот не забранува абортус

Сител - 29.05.2013

Не се направени големи измени во Законот за регулирање на правата за абортус кај жената и измените се за поздравување, изјави денеска директорката на Клиниката за гинекологија и акушерство, Марија ...

Протест против владиниот предлог-закон за абортус

Утрински - 29.05.2013

Дел од пратениците бараат повлекување на законското решение со образложение дека е крајно рестриктивно и ги ограничува на правата на жената Предлог-законот за прекинување на бременост, кој по ...