TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ги затвори Хашките случаи

Нетпрес - 20.07.2011

Во рамки на вчерашното продолжение на четвртата седница на македонското собрание, 63 пратеници гласаа “за“ и 29 беа “против“ автентичното толкување на членот еден од Законот за амнестија.

Амнестија за „Хашките случаи“

Deutsche Welle - 20.07.2011

Со гласовите на владејачкото мнозинство синоќа (19.07.2011) во македонскиот парламент беше изгласана амнестија за преостанатите четири случаи на воени злодела од припадниците на поранешна ОНА.

Хашките случаи дефинитивно се амнестираат

eReporter - 20.07.2011

Владеачкото мнозинство синоќа изгласа амнестија на преостанатите четири случаи на воени злостосторства извршени од ОНА за време на конфликтот во 2001 година.

Затворени хашките случаи

Македонија24 - 20.07.2011

Македонија - Македониjа 24, , Затворени хашките случаи, "Случаите „Водство на ОНА“, „Непроштено“, „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ се затворени.

Хашките случаи го тресат парламентот

Утрински - 20.07.2011

Четирите хашки случаи на голема врата влегоа во Собранието, каде што вчера почна расправата за барањето за автентично толкување на Законот за амнестија.

Собранието ги затвори Хашките случаи

Press24 - 20.07.2011

Во рамки на вчерашното продолжение на четвртата седница на македонското собрание, 63 пратеници гласаа “за“ и 29 беа “против“ автентичното толкување на членот еден од Законот за амнестија.

Роднините на жртвите не дочекаа средба со Груевски

Дневник - 20.07.2011

Дојдовме да му честитаме на Груевски за законот, иронично коментираа роднините на киднапираните Македонци кои вчера дојдоа во Собранието Со едно стискање на копчето ги бришете лузните од грбовите на ...

Судот одлучува за амнестија

Дневник - 20.07.2011

Меѓународното право не познава амнестија на воени и злосторства против човештвото. Можно ли е, сепак, тие кај нас да бидат амнестирани како последица на политички договор? - Јалова е расправата околу ...

Талат Џафери нападнат од роднините на киднапираните Македонци

Дневник - 20.07.2011

Мал инцидент се случил вечерва по завршувањето на собраниската седница на која беше усвоено автентичното толкување на Законот за амнестија.

Роднини на киднапираните Македонци чекаат во Собранието

Дневник - 20.07.2011

Роднини на киднапираните Македонци се во Собранието и чекаат надевајќи се дека ќе бидат примени од некој од пратениците или од претседателот на парламентот Трајко Вељановски.

СДСМ правел голем пазар за Хашките случаи?!

Вечер - 19.07.2011

Спротивставувајќи се на критиките на опозицијата, Џеват Адеми од ДУИ ги потсети социјалдемократите на нивните ветувања за решавање на отворените прашања од конфликтот во 2001 година Тензична ...

Случајот со киднапираните во 2001-та да се реши по судски пат

Алфа - 19.07.2011

Роднините на киднапираните од конфликтот во 2001-та не успеаја од галеријата да ја следат собраниската расправа за амнестијата по која веќе никој нема да одговара за злосторставата врз цивилите.

Собранието го усвои автентичното толкување на Законот за амнестија

Р.С.Европа - 19.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Собранието го усвои Законот за амнестија

Алфа - 15.01.2018

Собранието на денешната седница со 58 гласа „за“, еден „воздржан“ и нути еден „против“ го усвои Законот за амнестија. Собранието на денешната седница со 58 гласа „за“, еден „воздржан“ и нути еден „против“ го усвои Законот за амнестија.

Собранието ги затвори хашките случаи

Телма - 19.07.2011

Собранието вечерва, со гласовите на владејачкото мнозинство усвои амнестија на четирите хашки случаи - Мавровски работници, Липковска брана, Водство на ОНА и киднапираните лица во 2001 година.

Амнестирањето - усвоено!

+инфо - 19.07.2011

Сите сторители на кривични дела во воениот конфликт во 2001 година, за кои Хашкиот трибунал нема поведено постапка, ќе бидат амнестирани ако делото го извршиле до 26 септември 2001 година.

Собранието го усвои автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија

Сител - 19.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Христијански или муслимански е да се амнестираат убијци?

А1 - 19.07.2011

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи - водството на ОНА, жестоки реакции и обвинувања.

Жестока расправа за Хашките случаи во Собрание

Р.С.Европа - 19.07.2011

Автентичното толкување на Законот за амнестија со кој престанува секакво гонење на четирите хашки случаи, предизвика жестоко расправа во Собранието.

СДСМ жестоко против амнестијата на Хашките случаи

Deutsche Welle - 19.07.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сакаат со политички инструмент да ги избришат злосторствата и да ги наградат злосторниците. Опозициската СДСМ жестоко реагираше на предлогот за автентично толкување на Хашките случаи.

Усвоено автнтичното толкување на Законот за амнестија

еФакт - 19.07.2011

Скопје - Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Хашките случаи ги скараа пратениците

Алсат-М - 19.07.2011

Остра парламентарна дебата за затворањето на хашките случаи преку автентично толкување на законот за амнестија. Социјалдемократите го обвинија ВМРО- ДПМНЕ дека заштитува, како што рекоа, убијци и ...

Собранието расправа за автентичното толкување на хашките случаи

Сител - 19.07.2011

Предлогот за автентично толкување на хашките случаи отвори жестока дебата меѓу СДСМ и Демокатската унија за интеграции. Опозицијата обвинува дека ова е само уште еден договор меѓу ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ ...

Роднините на жртвите од Хашките случаи се обратија кај пратениците од СДСМ

Кајгана - 19.07.2011

Неколкумината роднини на киднапираните во Непроштено, кои побараа прием во Собранието, се обратија до пратениците од опозицијата. Тие им објасниле дека сакаат да ја следат седницата од галеријата.

Жестока собраниска дебата за Хашките случаи и автентичното толкување на Законот за амнестија

Канал5 - 19.07.2011

Хашките случаи и автентичното толкување на Законот за аменстија од 2002 година предизвикаа жестока и жолчна дебата во собраниската сала.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не сакаат да ги примат роднините на киднапираните Македонци

+инфо - 19.07.2011

Испровоцирани од говорот на една пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ за време на денешната собраниска седница околу барањето на автентично толкување на Законот за амнестија, шестмина роднини од киднапираните ...

Собранието расправа за автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија

Сител - 19.07.2011

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 4. седница ја почна расправата за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија.

Роднини на жртвите од Хашките случаи побараа прием во Собранието

Кајгана - 19.07.2011

Роднини на 12-те киднапирани во Непроштено, денеска побараа прием во Собранието. Тие сакаат да се сретнат со некој претставник од владејачкото мнозинство или претседателот на Собранието да им дозволи ...

Искри помеѓу СДСМ и ДУИ за Хашките случаи

Кајгана - 19.07.2011

Автентичното толкување на Хашките случаи се најде како прва точка на дневен ред на денешната седница во Собранието, иако претходно беше предвидено таа да биде последна, 25 точка од дневниот ред.

СДСМ и ДУИ во жестока дебата за хашките случаи, ВМРО-ДПМНЕ стои настрана

+инфо - 19.07.2011

Пратениците заминаа на едночасовна пауза, откако опозицискиот СДСМ и албанската владеачка партија - ДУИ, водеа жестока расправа на денешната собраниска седница околу барањето за автентично толкување ...

Усвоено амнестирањето на Хашките случаи

Здраво - 19.07.2011

ДУИ си го доби тоа што го побара. Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4-тата седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Пратениците ги затворија хашките случаи

Курир - 19.07.2011

Вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Пратениците расправаат за Законот за амнестија

Македонија24 - 19.07.2011

Македонија - Македониjа 24, , Пратениците расправаат за Законот за амнестија, На дневен ред на денешната собраниска седница е автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија кој што гласи ...

Почна собраниската расправа за хашките случаи

+инфо - 19.07.2011

Четирите хашки случаи се политички, затоа ајде да ги затвориме и да се посветиме она што е битно за сите граѓани - економијата.

Расправа во Парламентот за Законот за амнестија

Курир - 19.07.2011

Расправата за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија, почна на денешната седница во Собранието на Република Македонија.

СДСМ жестоко против велепредавството

Sky - 19.07.2011

Пратеничката група на СДСМ жестоко реагираше на предлогот за автентичното толкување на Хашките случаи, на што возвратија пратениците од ДУИ.

Амнестија за Хашките случаи?

Р.С.Европа - 19.07.2011

Наместо решение на суд, четирите хашки случаи „амнестирани“ со политички пазарања? Остра реакција од опозицијата, но и од семејствата на жртвите во конфликтот.

Собранието изгласа амнестија за хашките предмети

Дневник - 20.07.2011

Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија .

Собранието расправа за автентичното толкување на Законот за амнестија

Дневник - 20.07.2011

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 4. седница расправа за Предлог автентичното толкување на членот 1 од Законот за амнестија.

Искри помеѓу СДСМ и ДУИ за Хашките случаи

Утрински - 19.07.2011

Автентичното толкување на Хашките случаи се најде како прва точка на дневен ред на денешната седница во Собранието, иако претходно беше предвидено таа да биде последна, 25 точка од дневниот ред.

„Хашките случаи“ во заборав

Идивиди - 20.07.2011

Скопје, 19 јули 2011 (МИА) - Собранието вечерва со 63 гласа „за“ и 29 „против“ во рамки на продолжението на 4. седница го усвои автентичното толкување на член 1 од Законот за амнестија.

Автентично толкување е политички нож в грб на државата

Дневник - 19.07.2011

Македонија е на добар пат во светската правна наука да додаде крунски бисер - материја што не може да се уредува ниту меѓународноправно ниту со Устав, со автентично толкување, вели професорката ...

Сосила ќе влеземе во Владата и во Собранието

Дневник - 19.07.2011

Доколку Собранието денеска го изгласа предлогот на ДУИ со кој и за хашките предмети ќе важи амнестијата, тогаш сосила ќе влеземе во законодавниот дом и во Владата, дециден е Јакимовски, претседател ...

Семејствата на киднапираните, масакрираните и малтретираните шокирани од одлуката за велепредавство

Sky - 19.07.2011

Како велепредавство, ќе се толкува одлуката на власта предводена од ДПМНЕ, да ги продаде националните интереси и да ги амнестира убијците и киднаперите на недолжното население од македонска ...

Упад во Собранието ако ги амнестира Хашките случаи, медиуми

eReporter - 18.07.2011

Насилен упад во Собранието и Владата се најавуваат ако пратениците ги затворат Хашките случаи од 2001 за натамошно процесуирaње преку автентичното толкување на Законот за амнестија.

Утре власта ќе им прости на убијците и киднаперите од 2001

Sky - 18.07.2011

Утре е последниот дел од договорот, автентичното толкување на Законот за амнестија, со што веќе нема да има кривично гонење за четирите хашки случаи - водството на ОНА, малтретираните мавровски ...

Рамковната политика е на Собранието, дијалогот за името – на Владата

Н.Македонија - 18.07.2011

Политичките договори, кои во голем дел се однесуваат на правата на етничките заедници во духот на рамковниот договор, а кои пред составувањето на владата ги постигнаа мандатарот Никола Груевски и ...

(Не)мир

Н.Македонија - 18.07.2011

Меѓународното право е протерано од Македонија, бидејќи ние си имаме братство и единство. Амнестијата прерасна во амнезија, дури и по цена на лоботомија...