TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Нетпрес - 10.03.2011

Денеска официјално ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка.

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Алфа - 10.03.2011

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа ...

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот

Р.С.Европа - 10.03.2011

Денеска официјално ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа ...

Отворање на Меморијалниот центар на Холокаустот

Кајгана - 10.03.2011

Со почесна стрелба и палење на вечен оган денеска ќе биде отворен Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија.

Отворање на Меморијалниот центар на Холокаустот

Курир - 10.03.2011

Денес во Скопје свечено ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Денес од 09:30 до 10:00 часот, урните со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во ...

Предавање на урните во Меморијалниот центар

Курир - 10.03.2011

Урните од Музејот на град Скопје, денес од 09:30 до 10:00 часот, ќе бидат пренесени во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија.

Се отвора Меморијалниот центар на холокаустот

Форум - 10.03.2011

Со полоѓувањето на трите урни со пепел на македонски Евреи погубени во нацистичките логори на смртта од Втората светска војна ќе биде означено отворањето на Меморијалниот центар на холокаустот во ...

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

МРТ - 10.03.2011

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа ...

Приказната за последниот штипски Евреин продолжи во Тел Авив

Дневник - 10.03.2011

На вчерашната комеморација во Штип од Тел Авив дојде 24-годишниот Павле Рубиса, син на последниот штипски Евреин, Митко, кој пред три години со семејството се исели во Израел Дојдов специјално од ...

Донесени урните од погубените Евреи

Кантар - 10.03.2011

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен со внесување на три урни со ...

Порака за „никогаш повеќе“

Дневник - 10.03.2011

Македонија со изградбата на Меморијалниот центар испраќа јасна порака до светот која гласи никогаш повеќе, изјави вчера Трајко Вељановски, претседател на Собранието , по средбата со израелскиот ...

Денеска ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот

Inpress - 10.03.2011

Скопје, 10. март 2011 (ИНПРЕС) Со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа депортирани и убиени 7.148 македонски Евреи, денеска ќе биде отворен ...

Отворање на Меморијалниот центар на Холокаустот

Точка - 10.03.2011

Со почесна стрелба и палење на вечен оган денеска ќе биде отворен Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија.

Урните од Треблинка стигнаа во Еврејско маало

Вечер - 09.03.2011

Садовите со пепел на невините жртви во земјава се донесени во 1961 година и досега беа изложени во Битола, Скопје и во Штип - трите града од каде што насилно биле собрани македонските Евреи ноќта ...

Отворање на Меморијалниот центар на Холокаустот

БркајРабота - 10.03.2011

Денес во Скопје свечено ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Денес од 09:30 до 10:00 часот, урните со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во ...

Комеморијален собир во сеќавање на македонските Евреи жртви на холокаустот

Сител - 09.03.2011

Во Македонската опера и балет вечерва се одржа комеморијален собир во сеќавање на 7148-те Евреи од Македонија кои во 1943 година беа депортирани и убиени во концентрациониот логор Треблинка.

Македонија е горда на Меморијалниот центар на Евреите

Вечер - 09.03.2011

Израел високо го цени отворањето на Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија во Скопје, и тоа ќе има големо значење за понатамошно продлабочување на билатералните односи, истакна ...

ВНИМАНИЕ: Посебен сообраќаен режим околу Меморијалниот центар

Вечер - 09.03.2011

Денеска продолжува посебниот сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во близина на Меморијалниот центар, којшто беше воведен вчера.

Урните на македонските Евреи ќе бидат премесени во Меморијалниот центар на холокаустот

еФакт - 10.03.2011

Скопје - Урните од Музејот на град Скопје денес ќе бидат пренесени во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија.

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Алсат-М - 10.03.2011

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа ...

Средба на претседателот Иванов со израелскиот вицепремиер Јаалон

Сител - 09.03.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими Моше Јаалон, вицепремиер и министер за стратегиски прашања на Државата Израел.

Урните што ги симболизираат убиените Евреи пренесени во Скопје

Телма - 09.03.2011

Пред отворањето на Меморијалниот центар на холокаустот закажано за утре во Скопје, денеска со гардиска придружба и со воени церемонии во Скопје, од Битола и од Штип беа пренесени урните кои ги ...

Комеморијален собир во сеќавање на жртвите од холокаустот

Телма - 09.03.2011

Во Македонската опера и балет вечерва се одржа комеморијален собир во сеќавање на 7148-те Евреи од Македонија кои во 1943 година беа депортирани и убиени во концентрациониот логор Треблинка.

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Сител - 10.03.2011

Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен со внесување на три урни со пепел од концентрацискиот логор Треблинка каде што во 1943 година беа ...

Отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија

Канал5 - 10.03.2011

-Лекциите од холокаустот се важни и денес, како што беа и пред 70 години. Холокаустот не почна со концентрационите логори, туку со антисемитизмот и ширење на говорот на омразата по улиците.

Отворање на Меморијалниот центар на холокаустот

Press24 - 10.03.2011

Денеска во Скопје свечено ќе биде отворен Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија. Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија денеска ќе биде официјално отворен ...