TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово има европска перспектива, изјави Ештон

Р.С.Европа - 19.02.2010

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, изјави денеска во приштина дека иако сите земји членки на Унијата не го признале Косово, постои ...

Еш­тон: ЕУ не­ма да при­фа­ти рас­пад на БиХ

Вест - 19.02.2010

Еврокомесарот на надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон вчера прошета по Баш Чаршија во Сараево Сараево, 19 февруари - Европската унија и меѓународните партнери никогаш нема да ...

Ештон: Западен Балкан приоритет на ЕУ

Нетпрес - 19.02.2010

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон во интервју за денешниот број приштинскиот весник "Коха диторе" рекла дека Западен ...

Ештон загрижена за Косово

Макфакс - 19.02.2010

Загрижува нивото на невработеност, корупција, криминал и други социо-економски проблеми со кои се соочува Косово.

Кетрин Ештон во посета на Косово

Р.С.Европа - 19.02.2010

Шефот за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон, во рамките на балканската турнеја, денеска пристигна на Косово.

Ештон: ЕУ нема да дозволи распад на Босна

Н.Македонија - 19.02.2010

ЕУ и нејзините партнери никогаш нема да прифатат или да дозволат распад на Босна, изјави шефицата на дипломатијата на ЕУ Кетрин Ештон, која вчера престојуваше во Босна во рамките ...

Ештон во посета на Косово

Макфакс - 19.02.2010

Високиот преставник на Европската унија(ЕУ) за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон денеска ќе пристигне во официјална посета на Косово како дел од нејзината балканска ...

Ештон загрижена за Косово

МРТ - 19.02.2010

Загрижува нивото на невработеност, корупција, криминал и други социо-економски проблеми со кои се соочува Косово.

Ештон во посета на Косово

МРТ - 19.02.2010

Високиот преставник на Европската унија(ЕУ) за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон денеска ќе пристигне во официјална посета на Косово како дел од нејзината балканска ...

Ештон ја заврши посетата на БиХ

SETimes - 18.02.2010

САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, во четвртокот (18-ти февруари) во Сараево рече дека иднината на БиХ е во ЕУ.

Ештон:Балканот во добра насока кон ЕУ

eReporter - 18.02.2010

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност им порача на земјите од западниот Балкан дека иднината на целиот регион е во Унијата.

Ештон: Кандидатурата доказ за српската определеност кон ЕУ

Макфакс - 18.02.2010

Поднесувањето на барањето за членство на Србија во Европската Унија е потврда за определеноста на земјата за европската интеграција.

Ештон: Иднината на Балканот е во Европската унија

Шпиц - 18.02.2010

Белград, 18 февруари - Потпретседателката на ЕК и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон изјави денеска дека иднината на Балканот е во ...

Ештон: Иднината на Балканот е во Европската унија

Сител - 18.02.2010

Потпретседателката на ЕК и висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон изјави денеска дека иднината на Балканот е во Европската унија, додавајќи дека ...

Урлике Луначек ги повика преостанатите пет земји од ЕУ да го признаат Косово

Шпиц - 17.02.2010

Виена, 17 февруари - Известувачот на Европскиот парламент за Косово Урлике Луначек денеска побара од оние земји на ЕУ, кои до денеска тоа го немаа сторено, да го признаат Косово, ...

ЕУ нема да прифати распад на БиХ

МРТ - 18.02.2010

Европската унија и меѓународните партнери никогаш нема да прифатат распаѓање на Босна и Херцеговина, изјави синоќа во Сараево високиот претставник за надворешна политика и ...

БиХ да остане единствена држава

МРТ - 18.02.2010

Европската Унија (ЕУ) има јасна и недвосмислена политика за БиХ како единствена држава и покрај различните етнички заедници што живеат во неа.

Кетрин Ештон во посета на Сараево

Макфакс - 18.02.2010

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешна политика од Европската Унија денеска во Сараево ќе се состане со највисоките државни претставници на Босна и Херцеговина.

Ештон: БиХ да остане единствена држава

Макфакс - 18.02.2010

Европската Унија (ЕУ) има јасна и недвосмислена политика за БиХ како единствена држава и покрај различните етнички заедници што живеат во неа.

ЕУ нема да прифати распад на БиХ

Идивиди - 18.02.2010

Сараево, 18 февруари (МИА) - Европската унија и меѓународните партнери никогаш нема да прифатат распаѓање на Босна и Херцеговина, изјави синоќа во Сараево високиот претставник за ...

Ештон: ЕУ нема да прифати распад на БиХ

Сител - 18.02.2010

Европската унија и меѓународните партнери никогаш нема да прифатат распаѓање на Босна и Херцеговина, изјави синоќа во Сараево високиот претставник за надворешна политика и ...

Ештон: ЕУ нема да прифати распад на БиХ

Кирилица - 18.02.2010

Европската унија и меѓународните партнери никогаш нема да прифатат распаѓање на Босна и Херцеговина, изјави синоќа во Сараево високиот претставник за надворешна политика и ...

ЕУ нема да прифати распад на БиХ

Канал5 - 18.02.2010

Европската Унија и меѓународните партнери никогаш нема да прифатат распаѓање на Босна и Херцеговина, изјави синоќа во Сараево високиот претставник за надворешна политика и ...

Ештон денеска во Србија

Р.С.Европа - 18.02.2010

Министерката за надворешна и безбедносна политика на Европската унија Кетрин Ештон денеска ќе престојува во посета на Србија.

Баронесата Ештон во Белград

Нетпрес - 18.02.2010

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон ќе престојува во Србија.

Ештон: ЕУ и партнерите никогаш нема да прифатат распад на БиХ

Нетпрес - 18.02.2010

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изразила загриженост поради актуелната политичка ситуација во Босна и Херцеговина и ...

Еврокомесарот за проширување Филе утре во Скопје

А1 - 18.02.2010

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, нема да ја посети Македонија.