TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Македонија подготвена и за дијалог и за преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 18.03.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска (18.03.2012) истакна дека Македонија има кадар и капацитет и за дијалог и за преговори со ЕУ.

Груевски-Македонија е подготвена за дијалог и преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 18.03.2012

Премиерот Никола Груевски изјави денеска во Дојран дека Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на ...

Груевски: имаме кадар за дијалог со еу

Телма - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски: Македонија е спремна за преговори со ЕУ

+инфо - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на висoко ниво бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот, Никола ...

Груевски: Македонија има кадар и капацитет и за дијалог и за преговори со ЕУ

Сител - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски: Македонија е подготвена за преговори со Унијата

Канал5 - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на високо ниво, зашто во земјава веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, оцени премиерот Никола Груевски за време на ...

Македонија е подготвена за дијалог на високо ниво

МРТ - 18.03.2012

Македонија подготвена за водење дијалог на високо ниво. Стартот на стратешки високиот политички дијалог Македонија - ЕУ позитивен импулс за нашата европска перспектива.

Груевски: Подготвени сме за преговори со ЕУ

Курир - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски: Македонија има кадар и капацитет и за дијалог и за преговори со ЕУ

Sky - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на високо ниво, бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски: Подготвени сме за преговори со ЕУ

Нетпрес - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски: Македонија има кадар и капацитет и за дијалог и за преговори со ЕУ

Лимбо - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на високо ниво, бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска во Дојран премиерот Никола ...

Груевски:Македонија е подготвена да преговара со ЕУ

Макфакс - 18.03.2012

Македонија е подготвена за водење на дијалогот на високо ниво со Европската унија(ЕУ), бидејќи во земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори.

Груевски - Македонија има кадар и капацитет и за дијалог и за преговори со ЕУ

Inpress - 18.03.2012

Дојран, 18. март 2012 (ИНПРЕС) Македонија е подготвена за водење на дијалогот на виско ниво, бидејќи земјата веќе подолг период се вршат подготовки за почеток на пристапните преговори, изјави денеска ...

„Д“ дијалог за Македонија

Утрински - 17.03.2012

Слободанка Јовановска Македонија влезе во нова фаза со Европската унија. Вака барем тврдат и од Брисел и од дома по започнувањето на претпристапниот дијалог на високо ниво, во кој лично учествува ...

Потврда на европскиот курс или незадоволство од темпото на реформи?

Deutsche Welle - 16.03.2012

Во Македонија се различни оценките за стартот на пристапниот дијалог, чин што вчера во Скопје го реализираа eврокомесарот на проширување Штефан Филе и македонскиот премиер Никола Груевски.

Филе побара, Груевски вети – реформите ќе почнат!

Капитал - 16.03.2012

Пазарна економија, независно судство и медиуми, професионална и непартизирана администрација, стоп за корупцијата – сево ова треба да го исполни Македонија чекор по чекор почнувајќи од вчера со ...

Филе нарача триаголник: дебата, реформи, соседи

Н.Македонија - 16.03.2012

Со средбата меѓу премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе вчера почна дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ, кој, според европскиот претставник, ќе биде мост кон ...

Филе за ДВ: Пристапниот дијалог е охрабрување за европската агенда на Македонија

Deutsche Welle - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ во изјава за ДВ порача дека со него Македонија се доближува кон ЕУ.

Започна пристапниот дијалог Македонија- ЕУ

Deutsche Welle - 15.03.2012

Еврокомесарот на проширување Штефан Филе го отвори дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и Европската унија со пораката дека иднината на земјата е во Унијата и оти реформите мора да продолжат.

Дијалогот го отворa патот кон пристапните преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 15.03.2012

Средба на еврокомесарот Штефан Филе и македонскиот премиер Никола Груевски: пристапниот дијалог на високо ниво е нова фаза во патот на Македонија кон ЕУ, мост кој неизбежно ќе води кон пристапните ...

Филе: Дијалогот на високо ниво е охрабрување за европската агенда на Македонија

24 Вести - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогот на високо ниво Македонија - ЕУ порача дека дека со него земјата се доближува кон Унијата.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

24 Вести - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнаа дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Започнува дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ

Р.С.Европа - 15.03.2012

Македонија го започнува пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Унија. Во земјава пристигна еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Пристапниот дијалог ќе го забрза македонскиот пат кон ЕУ

Р.С.Европа - 15.03.2012

Македонија го започна пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Унија. Еврокомесарот за проширување Филе на дијалогот гледа како на алатка за унапредување на реформскиот процес во земјава, а ...

Пристапниот дијалог е напредок за земјата

Р.С.Европа - 15.03.2012

Отварањето на пристапниот дијалог на високо ниво е напредок за земјата, смета еврокомесарот Штефан Филе. Членството во Унијата останува примарна зел на земјава и напорите на владата ќе бидат насочени ...

Филе го информираше Црвенковски за дијалогот

Р.С.Европа - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска го информираше лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој се воспоставува со Македонија на високо ниво.

Ахмети-дијалогот е всушност започнување на преговори со ЕУ

Р.С.Европа - 15.03.2012

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе изјави дека дијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите, бидејќи на ист начин продолжуваат и ...

Пристапен дијалог меѓу Македонија и ЕК

Глас на Америка - 15.03.2012

Премиерот Груевски и комесарот Филе задоволни од резултатите на средбата во Скопје Дијалогот на високо политичко ниво меѓу Владата на Република Македонија и Европската комисија, што денес започна во ...

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

Вест - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Утрински - 15.03.2012

Тимовите ќе ги предводат Премиерот Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе кои треба да ги отворат поглавјата 23 и 24 што се однесуваат на судството, администрацијата, медиумите и борбата ...

Филе: Дијалогот на високо ниво е охрабрување за европската агенда на Македонија

Утрински - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогoт на високо ниво Македонија - ЕУ порача дека дека со него земјата се доближува кон Унијата Еврокомесарот Филе во изјава за Дојче ...

Фуле пред посетата: целта е доближување на Македонија до ЕУ

Телма - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле пред почетокот на пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ во изјава за Дoјче Веле, програма на македонски јазик, порача дека со него Македонија се ...

Започна пристапниот дијалог Македонија - ЕУ

Телма - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ

Утрински - 15.03.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу ЕУ и Република Македонија денеска во Скопје го отворија еврокомесарот за проширување Штефан Филе и премиерот Никола Груевски Листа од шест заклучоци и анекс со ...

Филе: Македонија е сѐ поблиску до ЕУ

МКД - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогoт на високо ниво Македонија – ЕУ порача дека со него земјата се доближува кон Унијата.

Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ

Утрински - 15.03.2012

Дијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите, бидејќи на ист начин продолжуваат и другите земји кои што и официјално ги започнуваат преговорите за членство во ЕУ, одговори ...

Црвенковски: Високото ниво е замена за преговорите

МКД - 15.03.2012

Лидерот на СДСМ по средбата со Фуле соопшти дека дијалогот на високо ниво всушност е замена за една нормална постапка, која подразбира почеток на преговорите по препораката за членство.

Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

Утрински - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Средби на фуле со Црвенковски и Ахмети

Телма - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денешната средба го информирал лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој се воспоставува со Република ...

Филе: Дијалог меѓу мене и премиерот

Утрински - 15.03.2012

Еврокомесарот порача дека успехот на новиот дијалог со Македонија го врзува директно со премиерот Никола Груевски Дијалог меѓу премиерот и мене! Вака ја опиша вчера еврокомесарот Штефан Филе новата ...

Стартува пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ

Кајгана - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Фуле денес ќе престојува во посета на Скопје, по повод стартот на Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија (ЕУ).

Штефан Филе во Македонија

Алфа - 15.03.2012

Во тек е дијалогот на високо ниво ЕУ-Македонија, а се разговара за 5-те основи точки: реформи во судството, јавната администрација, слободата на медиумите, пазарната економија и изборното ...

Пет тешки поглавја на маса во пристапниот дијалог Македонија-ЕУ

Дневник - 15.03.2012

Поглавјата 23 и 24 што се однесуваат на судството, администрацијата, медиумите, борбата против корупцијата и функционалната пазарна економија ќе се најдат на маса во дијалогот на високо ниво што ...

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Алфа - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Идивиди - 15.03.2012

Скопје, 15 март 2012 (МИА) - Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на ...

Филе: Дијалогот е мост до почeток на преговорите за членство

Дневник - 15.03.2012

Фокусот ќе биде ставен во пет клучни области кои ги нагласив пред ЕП: владеење на правото, слободата на говорот, реформата на јавната администрација и функционалната пазарна економија.

Филе: Пристапниот дијалог е охрабрување за европската агенда

Н.Македонија - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогoт на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија порача дека дека со него земјата се доближува кон Унијата Филе во изјава за ...

Стартува уникатната форма на дијалог со ЕУ! До каде ќе нe одведе?

Капитал - 15.03.2012

Неизвесноста од процесот, кој е своевиден претпристапен дијалог, кој Брисел претходно го немал со ниту една земја-кандидат, за момент ги дефокусира политичките структури во земјава од секојдневните ...

Иднината на Македонија е во ЕУ

Идивиди - 15.03.2012

Скопје, 15 март 2012 (МИА) - Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Груевски-Филе: Пристапниот дијалог е напредок за Македонија

Алфа - 15.03.2012

Премиерот Никола Груевски и еврокомесарот Штефан Филе пристапниот дијалог на високо ниво го оценија како напредок на Македонија во евроатланскиот процес.

Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

Дневник - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Владеење на правото, слобода на медиумите - обврски на патот кон ЕУ

Дневник - 15.03.2012

Владеење на правото, реформа на јавната администрација, слобода на медиумите, реформа на изборната легислатива и функционална пазарна економија е листата од шест точки со обврски што мораат да се ...

Средба Груевски-Филе

Идивиди - 15.03.2012

Скопје, 15 март 2012 (МИА) - Листа од шест заклучоци и анекс со конкретни обврски кои го дефинираат патоказот за начинот на нивното исполнување во петте клучни области - владеење на правото, реформа ...

Филе и Груевски прават мост за преговори

Алфа - 15.03.2012

Исполнување 16 конкретни мерки – тоа се целите на пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Европската комисија и Македонија кој денеска во Скопје го отворија Штефан Филе и Никола Груевски.

За Ахмети преговори, за Црвенковски утешна награда

Алфа - 15.03.2012

Власта и опозицијата различно го толкуваат дијалогот меѓу ЕК и Македонија што стартуваше денеска во Скопје. За лидерот на ДУИ Али Ахмети нема дилеми.

Заклучоци од Пристапниот дијалог на високо ниво

Дневник - 15.03.2012

Во продолжение интегрално ви ги пренесуваме заклучоците од денешната прва средба на премиерот Груевски и комесарот Штефан Филе во рамките на Пристапниот дијалог на високо ниво. Заклучоци 1.

Фуле ни донесе задачи, првата контрола во мај

Дневник - 15.03.2012

Резултатот од првата средба, според Фуле, не е декларација, туку листа со конкретни заложби на кои ќе треба да работи Владата.

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

+инфо - 15.03.2012

„Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани“.

Штефан Филе се сретна и со Бранко Црвенковски

+инфо - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе на денешната средба со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски го информирал за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој се воспоставува со Македонија ...

Ахмети: Дијалогот на високо ниво всушност е започнување на преговорите со ЕУ

+инфо - 15.03.2012

Дијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите, бидејќи на ист начин продолжуваат и другите земји кои што и официјално ги започнуваат преговорите за членство во ЕУ, одговори ...

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Сител - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Филе во Скопје, започнува пристапниот дијалог со ЕУ

Вечер - 15.03.2012

Денес официјално започнува пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и Европската унија, кој што е предводен од премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

МРТ - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Кирилица - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Филе: Дијалогот на високо ниво е охрабрување за европската агенда на Македонија

Сител - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогoт на високо ниво Македонија - ЕУ порача дека дека со него земјата се доближува кон Унијата.

Дијалогот на високо ниво е охрабрување за европската агенда на Македонија

МРТ - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе пред почетокот на дијалогoт на високо ниво Македонија - ЕУ порача дека дека со него земјата се доближува кон Унијата.

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

Сител - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

МРТ - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Груевски-Филе: Дијалогот на високо ниво мост кој ќе води кон пристапните преговори со ЕУ

Сител - 15.03.2012

Листа од шест заклучоци и анекс со конкретни обврски кои го дефинираат патоказот за начинот на нивното исполнување во петте клучни области - владеење на правото, реформа на јавната администрација, ...

Средба на претседателот на СДСМ Црвенковски со еврокомесарот Филе

Сител - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денешната средба го информирал лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој се воспоставува со Република ...

Груевски-Филе: Дијалогот на високо ниво мост кон пристапните преговори со ЕУ

МРТ - 15.03.2012

Листа од шест заклучоци и анекс со конкретни обврски кои го дефинираат патоказот за начинот на нивното исполнување во петте клучни области - владеење на правото, реформа на јавната администрација, ...

Скопје и Брисел отворија нова фаза на соработка

Канал5 - 15.03.2012

- Денеска отворивме нова фаза од патот на Македонија кон ЕУ, го започнавме пристапниот дијалог на високо ниво, изградивме мост кој, како што се согласивме со премиерот, неизбежно ќе води кон ...

Филе: Искористете го дијалогот за развој на вашата земја

Кирилица - 15.03.2012

- Фокусот на тој мост се реформите кои треба да ја помогнат модернизацијата на земјата што би ја довеле Македонија поблиску до Европската унија.

Фуле: Дијалогот е мост кон преговорите за членство во ЕУ!

Сител - 15.03.2012

Долга листа со конкретни обврски, реформи и мерки кои Македонија треба да ги спроведе во пет области. Ова е резултатот од денешната средба во Владата.Македонија и Брисел го почнаа пристапниот дијалог ...

Ахмети: Дијалогот на високо ниво всушност е започнување на преговорите со ЕУ

Сител - 15.03.2012

Дијалогот на високо ниво со Европската унија е всушност започнување на преговорите, смета лидерот на ДУИ. По средбата со Фуле, Ахмети истакна дека овој чекор е важен и дека министерства та треба да ...

ЕУ и Македонија го започнаа дијалогот на високо ниво

Вечер - 15.03.2012

Еврокомесарот Филе во Скопје На оваа прва средба од пристапниот дијалог на високо ниво Филе и Груевски заокружија листа од шест заклучоци и анекс со конкретни обврски кои го дефинираат патоказот за ...

Фуле во Скопје, започнува пристапниот дијалог со ЕУ

Курир - 15.03.2012

Денес официјално започнува пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и Европската унија, кој што е предводен од премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Нетпрес - 15.03.2012

Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Press24 - 15.03.2012

Република Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Филе: Пристапниот дијалог е охрабрување за европската агенда на Македонија

Нетпрес - 15.03.2012

Пред почетокот на пристапниот дијалог на високо ниво Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во изјава за “Дојче Веле“ вели дека со него Македонија за доближува кон Европската Унија.

Почнува дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ

Sky - 15.03.2012

Денеска во Скопје Република Македонија и Европската унија го започнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Филе стигна, ќе почнат сериозните разговори

БезПардон - 15.03.2012

Со денешната посета на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе и официјално ќе започне дијалогот на високо ниво меѓу Република Македонија на чело со премиерот Никола Груевски и ЕУ, претставувана од ...

Филе: Пристапниот дијалог е охрабрување за европската агенда на Македонија

Таратур - 15.03.2012

Пред почетокот на пристапниот дијалог на високо ниво Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во изјава за „Дојче Веле“ вели дека со него Македонија за доближува кон Европската Унија.

Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ

Таратур - 15.03.2012

Македонија и Европската унија денеска во Скопје го почнуваат дијалогот на високо ниво со кој треба да им се даде нов импулс на реформите на патот на евроинтеграцијата на земјата.

Започна дијалогот на високо ниво со ЕУ

Курир - 15.03.2012

Во Владата на Република Македонија денеска започна Дијалогот на Високо ниво меѓу Европската Унија и Република Македонија, кој што е воден од македонскиот премиер Никола Груевски и Еврокомесарот за ...

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат

Нетпрес - 15.03.2012

Денеска во македонската Влада започна дијалогот на Високо ниво меѓу Европската Унија и Македонија, воден од премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле.

Филе: Иднината на Македонија е во ЕУ-реформите да продолжат

Press24 - 15.03.2012

Сакаме да работиме заедно со вас за вашето членство во ЕУ да стане реалност, рече Фуле Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за ...

Фуле: Иднината на Македонија е во ЕУ

Курир - 15.03.2012

Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика на дијалог меѓу нас и е инклузивна рамка за реформите кои ќе бидат во корист за сите граѓани.

Филе: Владата работи посветено за остварување на реформите

Нетпрес - 15.03.2012

Посветеноста на Владата во остварувањето на реформите на патот кон Европската унија е на многу високо ниво, оцени еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по денешната средба со премиерот Никола ...

Фуле: Дијалогот е напредок кон ЕУ

Курир - 15.03.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски и еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Фуле денеска го оценија дијалогот на Високо ниво меѓу Европската Унија и Република Македонија како ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Еврокомесарот Штефан Фуле во посета на Македонија

Press24 - 15.03.2012

Македонија го започна пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Унија ФОТО: ...

Македонија го започна пристапниот дијалог со ЕУ

eReporter - 15.03.2012

Македонија од денеска го почнува пристапниот дијалог на високо ниво со Европската унија (ЕУ). „Она што го започнуваме денеска е сеопфатен процес, активна политика помеѓу нас и е инклузивна рамка за ...

Фуле: Дијалогот претставува напредок кон Европската Унија

Sky - 15.03.2012

Дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија оценет како напредок на земјава кон ЕУ, на денешната средба помеѓу премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување на ЕУ, Штефан ...

Средба на претседателот на СДСМ Црвенковски со еврокомесарот Филе

Press24 - 15.03.2012

Се што ќе се случи во позитивна насока ќе биде добредојдено пред се за граѓаните на Република Македонија, но и за земјата во целост, изјави Црвенковски по средбата со еврокомесарот Филе.

Црвенковски оствари средба со Штефан Фуле

Курир - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денешната средба го информирал лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој се воспоставува со Република ...

Што разговарале Груевски и Фуле денеска

Press24 - 15.03.2012

Двајцата на заедничката прес-конференција по разговорите се согласија дека пристапниот дијалог на високо ниво е нова фаза во патот на Македонија кон ЕУ, мост кој неизбежно ќе води кон пристапните ...

Бранко Црвенковски се сретна со Штефан Филе

Sky - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе денеска се сретна и со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. На средбата Филе го информирал Црвенковски за мотивите и за содржината на политичкиот дијалог кој ...

Ахмети: Дијалогот на високо ниво всушност е започнување на преговорите со ЕУ

Press24 - 15.03.2012

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска му се заблагодарил на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за придонесот што го дава за унапредување на билатералните односи меѓу Република Македонија и ЕУ ...

Груевски: Пристапниот дијалог е напредок во евроинтеграциите

БезПардон - 15.03.2012

П ристапниот дијалог е напредок во евроинтеграциите , истакна Груевски, а ч ленството во Унијата останува примарна цел на земјава и напорите на владата ќе бидат насочени кон отпочнување преговори ...

Видео: Фуле нема проблем со „македонски“

Курир - 15.03.2012

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Фуле, кој заедно со македонскиот премиер Никола Груевски денеска го водеше дијалогот на Високо ниво меѓу Европската Унија и Република ...

Ахмети смета дека дијалогот на високо ниво е всушност започнување на преговорите со ЕУ

Sky - 15.03.2012

На денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе, на новинарското прашање поставено до претседателот на ДУИ Али Ахмети, дали очекува Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ и без да ...

Филе - Дијалогот е мост до почеток на преговорите за членство

Inpress - 15.03.2012

Скопје, 15. март 2012 (ИНПРЕС) Фокусот ќе биде ставен во пет клучни области кои ги нагласив пред ЕП: владеење на правото, слободата на говорот, реформата на јавната администрација и функционалната ...

Обид за поттик на реформите

Глас на Америка - 14.03.2012

Дијалог на високо политичко ниво со Европската комисија. Утре во Скопје ќе се одржи првата рудна од долгонајавуваниот дијалог на високо политичко ниво меѓу Македонија и Европската комисија.

Ако Македонија не може во ЕУ, ЕУ може во Македонија!

Капитал - 14.03.2012

Работата по критиките во извештаите не се покажа доволно добра, па Брисел ни го испраќа директно еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, напомош во спроведувањето на реформите „Ако Мухамед не може ...

Заедничка седница на Националниот совет за евроинтерграции и на Комисијата за европски прашања

МРТ - 14.03.2012

Националниот совет за евроинтеграции и собраниската Комисија за европски прашања на денешната седница ја разгледуваа Информацијата за реализацијата на активностите од Националната програма за ...

Пратениците го поздравија дијалогот на високо ниво со ЕУ

Курир - 14.03.2012

Националниот совет за евроинтеграции и собраниската Комисија за европски прашања на денешната седница ја разгледуваа Информацијата за реализацијата на активностите од Националната програма за ...

Попоски оствари средба со амбасадорите од регионот

Р.С.Европа - 13.03.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска имаше работна средба со амбасадорите на Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово.

Брисел бара крај на тензиите во Македонија

Утрински - 13.03.2012

„Последните случувања на меѓуетнички план ќе бидат дел од темите за кои еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, ќе разговара со македонските власти в четврток, кога стартува претпристапниот ...

Брисел бара смирување на тензиите во Македонија

Дневник - 13.03.2012

Европската комисија денеска „одлучно ги осуди“ серијата инциденти во Македонија и најави дека комесарот за проширување Штефан Филе в четврток во Скопје ќе разговара на оваа тема со тамошните власти.

Филе во Скопје ќе разговара и за инцидентите

Н.Македонија - 13.03.2012

Европската комисија „одлучно ги осуди“ серијата инциденти во Македонија и најави дека комесарот за проширување Штефан Филе в четврток во Скопје ќе разговара со тамошните власти и на оваа тема ...

Длабоки општествени реформи преку дијалогот со ЕУ! Подготвена ли е Владата?

Капитал - 13.03.2012

Во четврток стартува високиот дијалог меѓу Скопје и Брисел. Од Владата велат дека подготовките се одвиваат според планираното.

ЕК ги осуди инцидентите во Македонија

Нетпрес - 13.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти во Македонија, кои ќе бидат тема на разговорор в четврток меѓу премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле кој доаѓа во ...

Попоски: Преговорите со ЕУ се примарна цел на Македонија

Курир - 13.03.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска имаше работна средба со амбасадорите на Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово.

Попоски се сретна со амбасадорите на земјите од регионот

Sky - 13.03.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска имаше работна средба со амбасадорите на Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово.

Попоски разговараше со амбасадорите на земјите од регионот за процесот на евроинтеграција

Лимбо - 13.03.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска имаше работна средба со амбасадорите на Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина и Косово.

Попоски: Пристапните преговори остануваат примарна цел

Макфакс - 13.03.2012

Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Македонија и Европската Унија ќе трае сè до стартот на пристапните преговори, што остануваат главна цел на земјата.

Брисел бара смирување на тензиите во Македонија

Deutsche Welle - 12.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти и бара од политичарите да ја смират состојбата. Инцидентите ќе бидат тема и на посетата на еврокомесарот Штефан Филе в четврток Европската комисија ...

ЕУ одблиску ја следи Македонија

Р.С.Европа - 12.03.2012

Европската Комисија го осудува насилството во Македонија и бара да се почитува владеењето на правото. Ова е порака од денешната прес конференција во Брисел Европската Комисија жали за повредените.

Последните инциденти – дел од разговорите на Фуле со македонските власти

Кајгана - 12.03.2012

Последните случувања на меѓуетнички план ќе бидат дел од темите за кои еврокомесарот за проширување Штефан Фуле ќе разговара со македонските власти во четврток, кога стартува претпристапниот дијалог ...

Европската комисија ги осуди инцидентите во Македонија

Н.Македонија - 12.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти во земјата, за кои ќе стане збор и в четврток за време на посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје, кога треба да почне ...

Брисел ги осуди инцидентите

Канал5 - 12.03.2012

Европската Комисија е одлучно против насилството – вели портпаролот на Фуле и посочува внимателно да се повика на смирување, по бројните инциденти во Македонија.

ЕК ги осуди инцидентите во Македонија

Сител - 12.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти во земјата, за кои ќе стане збор и в четврток за време на посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје, кога треба да почне ...

ЕК ги осуди инцидентите во Македонија

МРТ - 12.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти во земјата, за кои ќе стане збор и в четврток за време на посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје, кога треба да почне ...

Филе во четврток во Скопје

БезПардон - 12.03.2012

Европскиот комесар Штефан Филе во четврток во Скопје ќе размени мислења со официјалните лица околу инцидентите кои се случуваат во земјава, кои денеска ги осуди европската комија.

Филе во четврток во Скопје за етничкиот конфликт

Лимбо - 12.03.2012

Филе во четврток во Скопје за етничкиот конфликт Европскиот комесар Штефан Филе во четвртокот доаѓа во Скопје за размена на ставови со локалните власти во врска со етничкиот конфликт што ја потресе ...

Европската комисија ги осуди инцидентите во Македонија

Sky - 12.03.2012

Денеска осуда за серијата инциденти пристигна и од Европската Комисија, од каде најавија дека комесарот за проширување Штефан Филе ќе разговара на оваа тема в четврток во Скопје.

ЕК ги осуди инцидентите во Македонија

Курир - 12.03.2012

Европската комисија ги осуди последните инциденти во земјата, за кои ќе стане збор и в четврток за време на посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје, кога треба да почне ...

Последните инциденти – дел од разговорите на Фуле со македонските власти

Макфакс - 12.03.2012

Последните случувања на меѓуетнички план ќе бидат дел од темите за кои еврокомесарот за проширување Штефан Фуле ќе разговара со македонските власти во четврток, кога стартува претпристапниот дијалог ...