TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Стабилноста на Македонија зависи од фер и регуларни избори

Канал5 - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани порача дека СДСМ е подготвен за претстојните парламентарни избори.

Заев од Битола: решение за медиумите и победа на 5 јуни

Фокус - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани. Според Заев, сите актери… Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев денеска во ...

Зоран Заев од Битола: СДСМ е подготвена за избори на 5 јуни

Дневник - 27.02.2016

СДСМ е подготвена да излезе на избори на 5 јуни, но граѓаните не смеат да дозволат да има помилување за изборни нерегуларности. Ова го порача лидерот на Социјал демократскиот Сојуз, Зоран Заев од Битола.

СДСМ подготвена за избори, бара исполнети услови

Телма - 27.02.2016

Граѓаните се сплотија да го сочуваат Уставот од обидите на власта да го врати помилувањето за изборните нерегуларност. Во Македонија следуваат исклучително значајни избори, а помилувањето ќе испрати лоша порака, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, при ...

Заев: СДСМ е подготвен за избори

ТВ21 - 27.02.2016

СДСМ е подготвена да излезе на изборите на 5 јуни, но тие мора да бидат фер и регуларни, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев од Битола. Граѓаните не смеат да дозволат да има изборни нерегуларности, додаде Заев, кој како што рече заедно со нив ќе го ...

ЗАЕВ ОД БИТОЛА: СДСМ е подготвена за изборите

Телеграф - 27.02.2016

Се надевам дека во наредниот период граѓаните ќе почувствуваат промена на медиумскиот простор во функција на рамномерна застапеност - рече Заев Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на ...

(ВИДЕО) Заев: Заедно со граѓаните ќе го браниме Уставот

Репортер - 27.02.2016

Најнапред да ја искористам приликата да ги поздравам битолчани, Битола и целиот битолски регион. Ние сме денеска овде, во недела посветена за младите. Отвараме дебати за иднината на нашата младина. Без младите ни е џабе се.

Заев: На фер избори ќе победи европска Македонија (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 27.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска присуствуваше на дебата заедно со младите од Битола. Младите разговараа со Заев за проблемите и предизвиците со коишто се соочуваат, пред се за проблемите во образованието, лошите услови во студетските ...

(ВИДЕО) Заев: На фер избори ќе победи европска Македонија, за младите, за сите нас

Репортер - 27.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денес присуствуваше на дебата заедно со младите од Битола. „Младите разговараа со претседателот Заев за проблемите и предизвиците со коишто се соочуваат, пред се за проблемите во образованието, лошите услови во ...

(ВИДЕО) Заев: Заедно со граѓаните ќе го браниме Уставот

А1 On - 27.02.2016

„Отвараме дебати за иднината на нашата младина. Без младите ни е џабе се. Најпоразителниот факт во Македонија е оваа пуста миграција, иселување. Пред се застапено помеѓу младите луѓе коишто ги напуштаат родните краишта и заминуваат по белиот свет, ...

Заев: Следуваат многу значајни избори во Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 27.02.2016

Денеска сме во Битола на средба со граѓаните Ние сме денеска овде, во недела посветена за младите. Отвараме дебати за иднината на нашата младина. Без младите ни е џабе се. Најпоразителниот факт во Македонија е оваа пуста миграција, иселување.

Заев: Стабилноста на Македонија зависи од фер и регуларни избори

Сител - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани порача дека СДСМ е подготвен за претстојните парламентарни избори.

Заев: Граѓаните сплотено ќе го сочуваат Уставот

Макфакс - 27.02.2016

Граѓаните заедно, сплотено ќе го сочуваат и Уставот, што денеска е толку актуелен во обидите на власта да го врати помилувањето за изборните нерегуларности, рече во сабота претседателот на СДСМ Зоран Заев, пред Офицерскиот дом во Битола.

Заев: Стабилноста на Македонија зависи од фер и регуларни избори

Репортер - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани порача дека СДСМ е подготвен за претстојните парламентарни избори.

(ВИДЕО) Заев: На фер избори ќе победи европска Македонија, за младите, за сите нас

А1 On - 27.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска присуствуваше на дебата заедно со младите од Битола. „Младите разговараа со претседателот Заев за проблемите и предизвиците со коишто се соочуваат, пред се за проблемите во образованието, лошите услови во ...

Заев: Стабилноста на Македонија зависи од фер и демократски избори

Р.С.Европа - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани порача дека СДСМ е подготвен за претстојните парламентарни избори.

Заев: На фер-избори ќе победи европска Македонија, за младите и за сите нас (ФОТО)

МКД - 27.02.2016

Можам да ви гарантирам дека заврши времето на Никола Груевски, доаѓа времето на промените. На следните фер, демократски и слободни избори, ќе победи СДСМ, ќе победат граѓаните, ќе победи европска Македонија.

Заев: Со граѓаните заедно ќе го браниме Уставот

Локално - 27.02.2016

– Отвараме дебати за иднината на нашата младина. Без младите ни е џабе се. Најпоразителниот факт во Македонија е оваа пуста миграција, иселување. Пред се застапено помеѓу младите луѓе коишто ги напуштаат родните краишта и заминуваат по белиот свет, ...

(Видео) Заев: Стабилноста на Македонија зависи од регуларни избори

еМагазин - 27.02.2016

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев кој денеска во Битола учествуваше на отворена трибина со младите битолчани порача дека СДСМ е подготвен за претстојните парламентарни избори.

Заев: На фер избори ќе победи европска Македонија, за младите, за сите нас

Бриф - 27.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска присуствуваше на дебата заедно со младите од Битола. Младите разговараа со претседателот Заев за проблемите и предизвиците со коишто се соочуваат, пред се за проблемите во образованието, лошите услови во ...

Заев: Граѓаните сплотено ќе го сочуваат Уставот

Точка - 27.02.2016

Граѓаните заедно, сплотено ќе го сочуваат и Уставот, што денеска е толку актуелен во обидите на власта да го врати помилувањето за изборните нерегуларности, рече во сабота претседателот на СДСМ Зоран Заев, пред Офицерскиот дом во Битола.

(ВИДЕО) Заев: Заедно со граѓаните ќе го браниме Уставот

Либертас - 27.02.2016

Изјава за медиуми на Зоран Заев, Претседател на СДСМ: Најнапред да ја искористам приликата да ги поздравам битолчани, Битола и целиот битолски регион. Ние сме денеска овде, во недела посветена за младите.

Заев: Поразително е тоа што младите си заминуваат од родните огништа

Фактор - 27.02.2016

Тажне и поразителен е фактот што младите си заминуваат од своите огништа во потрага за подобар живот, рече денеска опозицискиот лидер од Битола каде што денеска се сретна со младите Битолчани.

Заев: Заедно со граѓаните ќе го браниме Уставот (видео)

Кумановски м. - 27.02.2016

Отвараме дебати за иднината на нашата младина. Без младите ни е џабе се. Најпоразителниот факт во Македонија е оваа пуста миграција, иселување, изјави денес од Битола, лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

НВО: Изборите повторно ќе бидат одложени

ТВ21 - 26.02.2016

Невладините организации со ист став во врска со одлуката за датумот на изборите. Tие сметат дека не треба да се донесуваат одлуки за конкретен датум се додека нема конкретни реформи, кои произлегуваат од Договорот од Пржино.

Заев вети подобра иднина за младите

Фокус - 26.02.2016

Со мерките за отворање на нови работи места младите луѓе ќе добијат фер шанса за пристојна работа и повисока плата, изјави лидерот на СДСМ синоќа во Штип. Зоран Заев , лидер на опозицискиот СДСМ, на синоќешната дебата во Штип истакна дека има ...

ЗАЕВ ЈА СМЕНИ РЕТОРИКАТА: Престана да зборува за нов закон за медиуми и за чистење на списокот

Телеграф - 26.02.2016

Откако ЕУ и САД јасно најавија дека избори на 5 јуни дефинитивно ќе има, лидерот на СДСМ веќе не зборува за нов закон за медиуми и за спорни гласачи Откако меѓународната заедница јасно стави до знаење дека избори на 5 јуни дефинитивно ќе има, првиот ...

Ако СДСМ не се појави на изборите на 5 јуни, на партијата и се заканува распаѓање

Сител - 26.02.2016

Ако СДСМ не се појави на изборите на 5 јуни, на партијата и се заканува распаѓање. Политичките аналитичари убедени дека во периодот кој следи, Заев го чека силен притисок од партиското членство но и меѓународниот фактор „Во периодот што следи Заев ...

Заев: По промените ја враќаме државата на младите, тие се нашата иднина ГАЛЕРИЈА ВИДЕО

+инфо - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа учествуваше на дебата со младите од Штип, кааде се дебатираше за проблемите во образованието, невработеност, масовното иселување на младите од Македонија, но и за решенијата коишто ги има СДСМ во Програмата ...

Фер избори во јуни ако не се попречува „Пржино“

Р.С.Европа - 26.02.2016

До 5 јуни, кога се закажани изборите, има доволно време да се заврши со прочистувањето на избирачкиот список и законот за медиуми, a доколку ВМРО-ДПМНЕ не прави опструкции, можни се кредибилни избори.

(ВИДЕО) Заев: По промените ја враќаме државата на младите, тие се нашата иднина

А1 On - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа учествуваше на дебата со младите од Штип. Се дебатираше за проблемите во образованието, невработеност, масовното иселување на малдите од Македонија, но и за решенијата коишто ги има СДСМ во Програмата на ...

(ВИДЕО) Заев: По промените ја враќаме државата на младите, тие се нашата иднина

Репортер - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа учествуваше на дебата со младите од Штип. Се дебатираше за проблемите во образованието, невработеност, масовното иселување на малдите од Македонија, но и за решенијата коишто ги има СДСМ во Програмата на ...

Ако избега од изборите закажани за 5 јуни, СДСМ ќе се распадне

Вечер Прес - 26.02.2016

Македонските граѓани во повеќе наврати покажале дека не прават компромис кога станува збор за суверенитетот на државата. Референдумот за независноста беше вистински пример за тоа кога милион и половина граѓани излегоа со јасен став дека сакаат сами ...

(ВИДЕО) Заев во Кочани: Промените отвораат нови перспективи за младите

Либертас - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, вчера беше на средби со граѓаните на Кочани. -Нашата конечна цел е да ја вратиме еднаквоста во општеството, да отвориме нови работни места. Младите да имаат пристојна работа и добра плата за да останат овде, во ...

(ВИДЕО) Заев: Многу е тешко да си млад човек во Македонија…

Локално - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа учествуваше на дебата со младите од Штип. Се дебатираше за проблемите во образованието, невработеност, масовното иселување на малдите од Македонија, но и за решенијата коишто ги има СДСМ во Програмата на ...

(ВИДЕО) Заев: По промените ја враќаме државата на младите, тие се нашата иднина

Либертас - 26.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа учествуваше на дебата со младите од Штип. Се дебатираше за проблемите во образованието, невработеност, масовното иселување на млaдите од Македонија, но и за решенијата коишто ги има СДСМ во Програмата на ...

Заев покажа кој го раководи СДСМ

Република - 26.02.2016

Ненад Мирчевски Одложувањето на изборите закажани за 24 април беше дочекано со разочарување од најголем дел од граѓанството, кое повеќе од една година, на раб со нервите, ги чекаше своите пет минути за да стави крај на кризата што ја предизвика ...

Избори на 5 јуни, а дотогаш реформи

Утрински - 25.02.2016

Александра М. Митевска Годинешниве предвремени парламентарни избори се одложуваат за шест недели и наместо на 24 април, како што беше предвидено првично во пржинскиот договор, ќе се одржат на 5 јуни.

Пржино воскресна

Утрински - 25.02.2016

Пораката на меѓународниот фактор дека скратен пат до Пржино нема, е јасна објава дека нема повеќе потреба од драмолетки Политичката криза во Македонија изминатите два дена кулминираше. Откако меѓународната заедница кажа дека услови за кредибилни ...

Заев: Промените отвораат нови перспективи за младите

Репортер - 25.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше помеѓу граѓаните на Кочани. -Погледнете, Кочани се празни, младите бегаат, бараат подобро утре надвор од Македонија, беа зборовите со коишто жителите на Кочани го пречекаа претседателот Заев.

Заев навести дека СДСМ ќе оди на избори на 5 јуни

Макфакс - 25.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во четвртокот од Кочани прв пат навести дека неговата партија ќе излезе на изборите на 5 јуни. Очекуваме дека нема да излезат некои непознати, нерешливи проблеми за Државната изборна комисија за навремено да го прочисти ...

Заев очекува ДИК навреме да го пречисти Избирачкиот список

Сител - 25.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, со прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми. Заев очекува Државната изборна комисија (ДИК) навреме да го прочисти ...

(ВИДЕО) Заев: Промените отвораат нови перспективи за младите

А1 On - 25.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше помеѓу граѓаните на Кочани. -Погледнете, Кочани се празни, младите бегаат, бараат подобро утре надвор од Македонија, беа зборовите со коишто жителите на Кочани го пречекаа претседателот Заев.

Заев: Промените отвораат нови перспективи за младите (ВИДЕО)

+инфо - 25.02.2016

Нема да дозволиме нови изборни измами, нов изборен грабеж. Само легитимни, кристално чисти избори ја гарантираат слободната волја на граѓаните. На кредибилни избори, со прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми, победуваат граѓаните и ...

Заев најави учество на СДСМ на изборите на 5-ти јуни

Нетпрес - 25.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска најави дека најголемата опозициска партија ќе учествува на изборите на 5-ти јуни. Рече дека во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, со прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми.

Заев навести дека СДСМ ќе оди на избори на 5 јуни

Кајгана - 25.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев од Кочани прв пат навести дека неговата партија ќе излезе на изборите на 5 јуни. „Очекуваме дека нема да излезат некои непознати, нерешливи проблеми за Државната изборна комисија за навремено да го прочисти избирачкиот ...

(ВИДЕО) Заев: Промените отвораат нови перспективи за младите

Локално - 25.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска беше помеѓу граѓаните на Кочани. -Погледнете, Кочани се празни, младите бегаат, бараат подобро утре надвор од Македонија, беа зборовите со коишто жителите на Кочани го пречекаа претседателот Заев.

Заев:Македонија мора да има и ќе има, слободни, фер и демократски избори

Канал5 - 24.02.2016

Во своето обраќање ноќеска Заев потенцира дека за избори е потребен прочистен избирачки список и реформи за слободни медиуми. Потврдата од ЕУ и САД, меѓународните гаранти на Договорот од Пржино, дека не се исполнети условите за фер избори и ...

Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски, тој е минато

Телма - 24.02.2016

„Никола Груевски се плаши од слободни и фер избори зашто знае дека ќе ги изгуби. На сите им е јасно, Никола Груевски не може да ја држи Македонија во заложништво, рече вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Заев: Во Македонија мора да се избере нова Влада со полн легитимитет

Вест - 24.02.2016

„Полноќната одлуката на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за одложено распуштање на Собранието, е уште еден пораз на Никола Груевски. После сите лаги, измами, инаетења, со денови криење од јавноста, Никола Груевски ја призна својата лична одговорност: нема услови ...

Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Дневник - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Алсат-М - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Зоран Заев: Избори на 24 април нема да бидат признаени од меѓународната заедница

Дневник - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски

Фокус - 24.02.2016

„На сите им е јасно, Груевски не може да ја држи Македонија во заложништво. Пред само еден час ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека нема поместување од датумот 24 април. Вечерва се потврди, ви реков, се случи: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски.

Заев: Груевски ништо не одлучува, тој е минато

ТВ21 - 24.02.2016

Оваа одлука е уште еден пораз на Никола Груевски. После сите лаги и измами, после сите прекршувања на Договорот од Пржино, како одложувањето на решавањето на Изборниот законик и решавање на прашањето со слободните медиуми, тој призна дека нема ...

Заев: Одлуката на собранието е признание на поразот на Груевски

24 Вести - 24.02.2016

После сите лаги, измами, инаетења и со денови криење од јавност Никола Груевски ја призна својата лична одговорност. Нема услови за слободни, фер и демократски избори на 24 април, изјави Зоран Заев.

Заев - Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски

Утрински - 24.02.2016

Подмолната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложено распуштање на Собранието е уште еден пораз на Никола Груевски, рече Заев во вечерашното обраќање до јавноста. - После сите лаги, измами, инаетења, со денови криење од јавноста, Никола Груевски ја ...

СДСМ: Датумот 5 јуни е бетониран исто како што беше 24 април

Фокус - 24.02.2016

Од СДСМ се децидни дека не е постигнат никаков договор за медиумите досега, но имало многу предлози на маса. Една од клучните разлики меѓу власта и опозицијата е онаа околу владиното рекламирање И ние сакаме да одиме на избори што е можно побрзо, но ...

ШТО НОСИ НОВИОТ ДАТУМ: Рејтинзите на партиите остануваат исти

Телеграф - 24.02.2016

Дека промената на датумот за избори нема да донесе и промена на поддршка на партиите кај гласачите доказ е и последната анкета на „Брима галуп“. Во неа ВМРО-ДПМНЕ има двојно поголема поддршка во однос на СДСМ.

Во СДСМ нема промени, прво избирачки список и медиуми, па избори

МКД - 24.02.2016

И ние сакаме да одиме на избори што е можно побрзо, но тоа може да се случи само кога ќе бидат исполнети обврските од Пржино. Тоа значи прочистен избирачки список и завршување на разговорите за реформите во медиумите, велат од СДСМ.

Датумот 5 јуни е бетониран исто колку што беше и 24 април

+инфо - 24.02.2016

Медиумите остануваат тема на преговорите меѓу политичките партии и апсолутна лага е изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека тоа веќе не е услов за одржување на фер и демократски избори на 5 јуни, неофицијално брифираат денеска од ...

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Алфа - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има ...

И 5 јуни зависи од медиумите и избирачкиот список

А1 On - 24.02.2016

Дали ќе има избори на 5 јуни не зависи од датумот, туку од тоа дали избирачкиот список ќе биде прочистен и дали ќе се спроведат медиумските реформи. Тоа произлегува и од извештајот на САД и ЕУ и поради кои недостатоци веќе беа поништени изборите на ...

Левица: Одложувањето за еден месец не дава гаранции за феризбори

+инфо - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ, автократската партија која воспостави автократски режим во Македонија, е принудена да отстапува. Веќе не е онолку силна колку што сака да остава впечаток дека е. Се отвора шанса да си ја повратиме како народ слободата, социјалната ...

(ВИДЕО) Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски, тој е минато!

Репортер - 24.02.2016

„По неколку дена бегање, Никола Груевски ја призна личната одговорност дека нема услови за фер и демократски избори. Лажниот патриот Никола Гуевски се обиде да ја втурне Македонија во драматична криза“, рече вечерва на прес конференција, лидерот на ...

ЗАЕВ: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Телеграф - 24.02.2016

Според него, изборите треба да бидат со прочистен Избирачки список и реформи за слободни медиуми на кои сите граѓани и партии слободно ќе учествуваат Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да ...

Заев: Уште еден пораз на Никола Груевски – ништо повеќе не зависи од него

Капитал - 24.02.2016

„Полноќната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, за одложено распуштање на Собранието, е уште еден пораз на Никола Груевски“, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција по вечерашното поништување на одлуката за распуштање на Собранието на ...

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Курир - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. – На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Press24 - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. – На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Нетпрес - 24.02.2016

Во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори, изјави на синоќешната прес конференција лидерот на СДСМ Зоран Заев. На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

И 5 јуни зависи од медиумите и избирачкиот список

Репортер - 24.02.2016

Дали ќе има избори на 5 јуни не зависи од датумот, туку од тоа дали избирачкиот список ќе биде прочистен и дали ќе се спроведат медиумските реформи. Тоа произлегува и од извештајот на САД и ЕУ и поради кои недостатоци веќе беа поништени изборите на ...

Левица: Ако бидат фер и демократски, изборите на 5 јуни ќе значат крај на автократскиот режим

Репортер - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ, автократската партија која воспостави автократски режим во Македонија, е принудена да отстапува. Веќе не е онолку силна колку што сака да остава впечаток дека е. Се отвора шанса да си ја повратиме како народ слободата, социјалната ...

Левица: Ако се фер, изборите на 5. јуни ќе значат крај на автократскиот режим

Нова ТВ - 24.02.2016

Партијата Левица смета дека одложувањето на изборите за нешто повеќе од еден месец не дава никакви гаранции дека ќе се успее да се создадат сите услови за фер и демократски избори, но доколку се создадат минимални услови за фер ибори, тоа ќе значи ...

Левица: Ако бидат фер и демократски, изборите на 5 јуни ќе значат крај на автократскиот режим во Македонија

А1 On - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ, автократската партија која воспостави автократски режим во Македонија, е принудена да отстапува. Веќе не е онолку силна колку што сака да остава впечаток дека е. Се отвора шанса да си ја повратиме како народ слободата, социјалната ...

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Сител - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

(ВИДЕО) Сугарески: Ова е уште еден пораз на Никола Груевски

Репортер - 24.02.2016

Собранието расправа за Предлог одлуката на ДУИ и ДПА за преиначување на одлуката за распуштање на Парламентот. Според новата одлука, за која, како што кажаа од СДСМ нема да гласаат, Собранието треба да се распушти на 7 април, а според предложените ...

Заев: Груевски вечерва покажа дека е минато и дека тој ништо не одлучува

Нова ТВ - 24.02.2016

-Оваа одлука е уште еден пораз на Никола Груевски. После сите лаги и измами, после сите прекршувања на Договорот од Пржино, како одложувањето на решавањето на Изборниот законик и решавање на прашањето со слободните медиуми, тој призна дека нема ...

(ВИДЕО) Сугарески: Ова е уште еден пораз на Никола Груевски

А1 On - 24.02.2016

Ова е уште еден пораз на Никола Груевски и директно признание дека на 24 април нема улови за фер и слободни избори, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан Сугарески. – Четири дена Никола Груевски не собра храбост да се појави и да ...

(ВИДЕО) Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски, тој е минато!

А1 On - 24.02.2016

„По неколку дена бегање, Никола Груевски ја призна личната одговорност дека нема услови за фер и демократски избори. Лажниот патриот Никола Гуевски се обиде да ја втурне Македонија во драматична криза“, рече вечерва на прес конференција, лидерот на ...

ОБНОВЕНО Заев: На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста која ќе му ја дадат граѓаните (ВИДЕО)

+инфо - 24.02.2016

На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста која ќе му ја дадат граѓаните, порача вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - Ова е уште еден пораз на Никола Груевски. Никола Груевски ја призна својата лична одговорност - нема услови за фер избори на ...

Заев - Одложувањето на изборите е уште еден пораз на Груевски

Р.С.Европа - 24.02.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва изјави дека одлуката на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложување на изборите е уште еден пораз на Никола Груевски, кој, според него, ја признал својата лична одговорност дека нема услови за фер и слободни избори на 24 април.

Зоран Заев: Лажниот патриот Никола Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да ја втурнат Македонија во драматична ...

МКД - 24.02.2016

Полноќната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложено распуштање на Собранието е уште еден пораз на Никола Груевски. По сите лаги, измами, со денови криење од јавноста, Никола Груевски ја призна својата лична одговорност: нема услови за слободни, фер и ...

Нема да има избори на 24 април, туку на 5 јуни

Р.С.Европа - 24.02.2016

Парламентот вечерва ја преиначи одлуката за негово распуштање донесена на 18 јануари. Согласно измените на изборниот законик Собранието ќе се распушти на 7 април, односно 60 дена пред избори со цел тие да бидат спроведени на 5 јуни.

За медиумите и за датумот Груевски и Заев пак секој по свое

МКД - 24.02.2016

Иако синоќа добивме привид на некаква завршница, се чини дека сè останува по старо. Медиумите и избирачкиот список очигледно и во наредниот период ќе останат жешки теми. Од вчерашните изјави на Груевски, Заев и Бејли навистина тешко може да се дојде ...

Заев: Слободните избори се значајни за Македонија

МРТ - 24.02.2016

Заев синоќа рече дека потврдата од ЕУ и САД, меѓународните гаранти на договорот од Пржино, дека не се исполнети условите за фер и демократски избори... Претседателот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев синоќа рече дека потврдата од ЕУ и САД, ...

Кредибилни избори на 5-ти јуни

МРТ - 24.02.2016

Фер и слободни избори се значајни за европската иднина на Македонија, став на лидерот на СДСМ, Заев по договорот за пролонгирање на изборите за 40 дена. Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, 5-ти јуни ќе биде референдумско гласање за неговата ...

Заев: Нам ни следува власт без избори по секоја цена!

Вечер Прес - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори- за СДСМ да е на власт без избори! - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја ...

МЕДИУМИ ЗА ДАТУМ: Гнил компромис за двострано незадоволство!

Фактор - 24.02.2016

Кому повеќе му одговараше одлагање на изборите, на Груевски или на Заев. Општо познатата реченица во дипломатијата, компромисот значи двострано незадоволство, во ситуацијава се чини најточно.

(ВИДЕО) Заев: Во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

еМагазин - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција синоќа по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

„Ивкова слава за фајронт“

Пулс24 - 24.02.2016

Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната заедница за изборите закажани на 24-ти април од страна на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, раководството на најголемата опозициска партија СДСМ, во една скопска кафеана веќе ...

Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски (видео)

Кумановски м. - 24.02.2016

Полноќната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложено распуштање на Собранието, е уште еден пораз на Никола Груевски, изјави на последната прес конференција, лидерот на СДСМ Зоран Заев, одржана веднаш по изгласаната одлука, изборите да не се одржат на ...

Заев – Одложувањето на изборите е уште еден пораз на Груевски

Тера - 24.02.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека одлуката на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложување на изборите е уште еден пораз на Никола Груевски, кој, според него, ја признал својата лична одговорност дека нема услови за фер и слободни избори на 24 април.

Заев: На 5 јуни СДСМ ќе ја преземе одговорноста која ќе му ја дадат граѓаните (ВИДЕО)

МК News - 24.02.2016

На 5 јуни СДСМ ќе ја преземе одговорноста која ќе му ја дадат граѓаните, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев. – Ова е уште еден пораз на Никола Груевски. Никола Груевски ја призна својата лична одговорност – нема услови за фер избори на 24 април.

Сугарески: Уште еден пораз на Груевски и признание дека нема услови за фер и демократски избори

Бриф - 24.02.2016

„Уште еден пораз на Груевски и признание дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Груевски 4 дена се криеше. Без прочистен избирачки список и медиумски реформи не може да има фер избори.

5 јуни сепак зависи од медиумските реформи и прочистување на избирачкиот список

Либертас - 24.02.2016

Дали ќе има избори на 5 јуни не зависи од датумот, туку од тоа дали избирачкиот список ќе биде прочистен и дали ќе се спроведат медиумските реформи. Тоа произлегува и од извештајот на САД и ЕУ и поради кои недостатоци веќе беа поништени изборите на ...

(ВИДЕО) Заев: Уште еден пораз на Груевски! Ништо повеќе не зависи од него, тој е минато!

Либертас - 24.02.2016

„Полноќната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложено распуштање на Собранието, е уште еден пораз на Никола Груевски. После сите лаги, измами, инаетења, со денови криење од јавноста, Груевски ја призна личната одговорност.

Заев: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски, тој е минато

Бриф - 24.02.2016

После сите лаги, измами, инаетења и со денови криење од јавност Никола Груевски ја призна својата лична одговорност. Нема услови за слободни, фер и демократски избори на 24 април. Никола Груески се плаши од слободни и фер избори затоа што се плаши ...

Груевски се прикажува како победник додека Заев уверува дека не оди на избори без реформи во предвидениот рок

Канал 77 - 24.02.2016

Претседателот на владеачката партија, Никола Груевски настојува да се прикаже како победник, иако на избори сака да оди без некои поголеми промени. Според него, опозицискиот лидер Зоран Заев треба да се срами, но нема потреба од нечиј срам, затоа ...

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Република - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. – На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Заев: Од Никола Груевски веќе ништо не зависи!

Фактор - 24.02.2016

На прес конференцијата која заврши пред малку опозицискиот лидер изјави дека веќе ништо не зависи од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. „По неколку дена бегање, Никола Груевски ја призна личната одговорност дека нема услови за фер и демократски ...

(ВИДЕО) Заев: Ви реков, се случи-ништо повеќе не зависи од Никола Груевски.

Локално - 24.02.2016

Вечерва се потврди, Ви реков, се случи: Ништо повеќе не зависи од Никола Груевски. Тој е минато. Во Македонија мора да има и ќе има, слободни, фер и демократски избори. Промените доаѓаат на слободни, фер и демократски избори, на коишто ќе победат ...

ЗАЕВ: Ништо повеќе не зависи од Груевски, тој е минато!

Фактор - 24.02.2016

Ова е уште еден пораз за Никола Груевски, кој призна дека нема услови за фер избори на 24-ти април, порача вечерва опозицискиот лидер Зоран Заев. -Оваа одлука е уште еден пораз на Никола Груевски.

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Денешен - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. – На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Идивиди - 24.02.2016

Скопје, 24 февруари 2016 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. - На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат ...

Заев: Мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори

Lider - 24.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција по полноќ изјави дека во Македонија мора да има и ќе има слободни, фер и демократски избори. – На фер избори СДСМ ќе ја преземе одговорноста којашто ќе и ја дадат граѓаните.

Берлин бара уште реформи за европски избори

Вест - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија соопшти дека се согласува со оценката на Европската комисија во врска со подготовките за парламентарни избори во Македонија. "Сојузната влада ја дели оценката на Европската комисија во врска со ...

НВО со заеднички став за избирачкиот список и фер избори

ТВ21 - 23.02.2016

Невладините организации се едногласни – во Македонија со актуелниот избирачки список, не можат да се одржат предвремени парламентарни избори. Токму поради ова, како што истакнаа претставниците на граѓанските здруженија, неопходен е прочистен ...

Средба на Заев со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Канал5 - 23.02.2016

Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за одржување слободни, фер и демократски избори во Македонија, заеднички оценија претседателот на СДСМ Зоран Заев и европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и ...

СДСМ: Фер избори на 24 април не може и нема да има

Дневник - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница. - Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април.

Берлин ја поддржува оценката на ЕК за изборите во Македонија

Канал5 - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија денеска преку соопштение информира дека се согласува со оценката на Европската комисија во врска со подготовките за парламентарни избори во Македонија.

Берлин ја поддржува оценката на Европската Комисија за изборите во Македонија

24 Вести - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија денеска преку соопштение информира дека се согласува со оценката на Европската комисија во врска со подготовките за парламентарни избори во Македонија.

СДСМ со европратениците: Избори во април нема да бидат признаени

Фокус - 23.02.2016

Врвот на СДСМ попладнево оствари средба со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл и како што соопштуваат од СДСМ, заеднички било констатирано дека по оценката на ЕУ и САД за неисполнетите услови за фер избори, на сите треба да им биде јасно дека ...

Германија: Нема услови за избори според европски стандарди

Deutsche Welle - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност. „Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во врска со ...

Потребни се уште реформи за да има избори

Дневник - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија се согласува со оценката на Европската Комисија дека е потребно дополнително време за подготовките за парламентарни избори во Македонија. „Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во ...

Условени оставки на министрите и замениците министри на СДСМ

Канал5 - 23.02.2016

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ поднесоа оставките кои би се ефектуирале доколку не биде повлечена одлуката за распуштање на Собранието април и одложување на изборите закажани за 24-ти април.

Германско МНР: Нема услови за фер избори во Македонија

Фокус - 23.02.2016

Сите засегнати партии, а особено ВМРО-ДПМНЕ, да вложат напор, конструктивно и со потребната политичка волја да изнајдат заедничко решение, стои во соопштението. И Германското Министерство за надворешни работи оцени дека во Македонија нема услови за ...

Берлин: Прво веродостоен избирачки список, реформи во медиумите, па потоа избори

Утрински - 23.02.2016

Германската влада повика прво да се направи веродостоен избирачки список, реформи во медиумите и разграничување меѓу партијата и државата во Македонија, а потоа да се оди на избори. „Сојузната влада ја дели оценката на Европската комисија во врска ...

Европратениците кај Заев: Избори на 24 април нема да бидат признаени

А1 On - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Средба СДСМ со евротројката: Избори на 24 април нема да бидат признаени

Нова ТВ - 23.02.2016

На средбата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, Шеќеринска и Спасовски со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл, како што соопштува СДСМ, заеднички било констатирано дека по оценката на ЕУ и САД за неисполнетите услови за фер избори, на сите треба ...

Заев и европратениците потврдија дека нема услови за избори на 24 април

+инфо - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Репортер - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Германија: Нема услови за избори според европски стандарди

А1 On - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди и ја повика владеачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност, пренесува Дојче Веле на македонски јазик.

НЕМА УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ: Заев одржа средба со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Телеграф - 23.02.2016

Заев посочи дека оценката на меѓународната заедница, дека нема услови за регуларни, кредибилни избори на 24 април е потврда на фактичката состојба Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за одржување ...

Средба на Заев со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Сител - 23.02.2016

Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за одржување слободни, фер и демократски избори во Македонија, заеднички оценија претседателот на СДСМ Зоран Заев и европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и ...

Германија: Во Македонија нема услови за избори според европски стандарди

+инфо - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност, јави Дојче веле .

Берлин: Избори единствено ако се создадат предуслови за фер спроведување

Нова ТВ - 23.02.2016

- Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во врска со состојбата на подготовките за парламентарни избори во Македонија. Потребни се понатамошни реформски чекори, пред да постои можност за избори според европски стандарди.

Германското МНР оцени дека нема услови за фер избори

Макфакс - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди и преку соопштение во вторникот информира дека се согласува со оценката на Европската комисија.

Димитриевски во Вевчани: Во Македонија мора да има слободни и фер избори

Репортер - 23.02.2016

Денеска, членот нa Извршниот одбор и претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, Максим Димитриевски, заедно со Гоце Чакаровски, претседател на Комисијата за здравство на СДСМ, беа помеѓу граѓаните на Вевчани.

Димитриевски: Демократските промени ќе се случат на слободни избори

+инфо - 23.02.2016

Членот нa Извршниот одбор и претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, Максим Димитриевски, заедно со Гоце Чакаровски, претседател на Комисијата за здравство на СДСМ, денеска беа помеѓу граѓаните на Вевчани.

Заев по средбата со тројцата европратеници: Целосно да се исполни Договорот од Пржино

Макфакс - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вторникот оствари средба европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан, при што заеднички беше оценето дека Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за ...

Германија: Нема услови за избори според европски стандарди

Репортер - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди и ја повика владеачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност, пренесува Дојче Веле на македонски јазик.

Избори: Германското МНР се согласува со оценките на Европската комисија

МРТ - 23.02.2016

Германската влада ги повика потписниците на спогодбата од Пржино и засегнатите партии да вложат напор и конструктивно да изнајдат заедничко решение, кое ќе ја придвижи земјата напред во правец на европската интеграција.

Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Press24 - 23.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори.

Димитриевски во Вевчани: Во Македонија мора да има слободни и фер избори

А1 On - 23.02.2016

Денеска, членот нa Извршниот одбор и претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, Максим Димитриевски, заедно со Гоце Чакаровски, претседател на Комисијата за здравство на СДСМ, беа помеѓу граѓаните на Вевчани.

ПОЛИТИЧКА КРИЗА: Берлин ја поддржува оцената на ЕК за изборите во Македонија

Телеграф - 23.02.2016

Сојузната влада на Германија ја дели оцената на Европската комисија во врска со состојбата на подготовките за парламентарни избори во Македонија Министерството за надворешни работи на Германија денеска преку соопштение информира дека се согласува со ...

„Курир“: Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Нетпрес - 23.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори, ...

СДСМ бара одложување на неопределено поради страв од народот

Сител - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница. - Во Македонија нема услови за фер и демократски услови на 24 април.

„Ивкова слава“ за… фајронт!

Курир - 23.02.2016

Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната заедница за изборите закажани на 24-ти април од страна на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, раководството на најголемата опозициска партија СДСМ, во една скопска кафеана веќе ...

Заев, Вајгел,Ховит,Кукан: Избори на 24-април нема да бидат признаени од меѓународната заедница

Локално - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Средба на Заев и европратениците: Избори на 24 април не би биле признаени од меѓународната заедница

Либертас - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан.

Средба на Заев со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

МК News - 23.02.2016

Договорот од Пржино мора да се исполни – лидерот на СДСМ Зоран Заев на средба со европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан, на која присуствуваа и заменик претседателката на партијата Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер ...

Германското МНР оцени дека нема услови за фер избори

Точка - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди и преку соопштение во вторникот информира дека се согласува со оценката на Европската комисија.

Заев по средбата со тројцата европратеници: Целосно да се исполни Договорот од Пржино

Точка - 23.02.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вторникот оствари средба европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и Едвард Кукан, при што заеднички беше оценето дека Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за ...

Заев не сака одредување датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Република - 23.02.2016

Денеска е последниот работен ден за пратениците во македонското Собрание, со оглед на фактот што стапува на сила одлуката која на 18 јануари беше изгласана со одложено дејство, за да важи од 24 февруари, односно 60 дена по датумот договрен за избори.

Врие Во Скопје Еве каква Пролет им спремија Американците на Македонците

Пулс24 - 23.02.2016

Доколку собранието на Р.М кое треба да заседава на 23 февруари, потврди дека избори ке има на 24 април, опозицијата која ја предводи Зоран Заев (СДСМ) нема да излезе на избори а тоа ке отвори нова криза во земјата пишува српскиот портал ПРАВДА ...

Средба на Заев со Ховит, Кукан и Вајгл: Избори на 24 април нема да бидат признаени од меѓународната заедница

еМагазин - 23.02.2016

Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за одржување слободни, фер и демократски избори во Македонија, заеднички оценија претседателот на СДСМ Зоран Заев и европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и ...

Германското МНР: Нема услови за избори според европски стандарди, одговорноста е во рацете на владејачката ВМРО ДПМНЕ

Либертас - 23.02.2016

Германското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека во Македонија нема услови за избори според европски стандарди. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се повикува на одговорност, пренесе Дојче ...

Сугарески: Уште еден пораз на Груевски и признание дека нема услови за фер и демократски избори

Либертас - 23.02.2016

„Уште еден пораз на Груевски и признание дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Груевски 4 дена се криеше. Без прочистен избирачки список и медиумски реформи не може да има фер избори.

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ поднесоа оставки

Денешен - 23.02.2016

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ поднесоа оставките кои би се ефектуирале доколку не биде повлечена одлуката за распуштање на Собранието април и одложување на изборите закажни за 24-ти април.

МНР на Германија: За избори потребни се веродостојни избирачки списоци, медиумски реформи, разграничување меѓу партија ...

Локално - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија денеска преку соопштение информира дека се согласува со оценката на Европската комисија во врска со подготовките за парламентарни избори во Македонија.

Германија: Нема услови за избори според европски стандарди

Бриф - 23.02.2016

Германија го дели мислењето на Европската комисија во врска со состојбата со подготовките за парламентарни избори во Македонија, односно дека се потребни понатамошни реформски чекори пред да постои можност за избори според европски стандарди, ...

Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Пулс24 - 23.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори.

Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Lider - 23.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори.

Берлин ја поддржува оценката на ЕК за изборите во Македонија

Lider - 23.02.2016

Министерството за надворешни работи на Германија денеска преку соопштение информира дека се согласува со оценката на Европската комисија во врска со подготовките за парламентарни избори во Македонија.

Средба на Заев со европратениците Ховит, Кукан и Вајгл

Lider - 23.02.2016

Договорот од Пржино мора да се исполни во целост за да се создадат потребните услови за одржување слободни, фер и демократски избори во Македонија, заеднички оценија претседателот на СДСМ Зоран Заев и европратениците Иво Вајгел, Ричард Ховит и ...

„Ивкова слава“ за… фајронт!

Вистина.мк - 23.02.2016

Во моментот кога се соопштуваше ставот на меѓународната заедница за изборите закажани на 24-ти април од страна на американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли, раководството на најголемата опозициска партија СДСМ, во една скопска кафеана веќе ...

Одлучувачки ден за изборите

Утрински - 22.02.2016

Александра М. Митевска До вчера доцна попладне, во Собранието не пристигна нова иницијатива поврзана со предвремените парламентарни избори со која би се суспендирала претходната одлука на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ кои, пред повеќе од еден ...

ВМРО – ДПМНЕ: Има услови за фер и демократски избори на 24 април- Заев: Фер избори на 24 април не може и нема да има

Канал5 - 22.02.2016

Со или без СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од избори на 24 април. Од владејачката партија и денеска повторија дека не е точно дека не постојат услови за фер демократски избори, и оти претставниците на САД и ЕУ вчера не презентирале ниту еден сериозен ...

Има-нема услови за избори на 24-ти април

Телма - 22.02.2016

Ден пред датумот кога Парламентот треба да се распушти, двете најголеми партии имаат спротивставени мислења: СДСМ смета дека нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април, а ВМРО ДПМНЕ тврди дека тоа не е точно и дека опозицијата се плаши ...

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори

Телма - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Коцијанчич ja потврди оценката на ЕУ и САД за изборите

Дневник - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети условите за ...

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

ТВ21 - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Коцијанчич - Партиите да останат посветени на кредибилни избори

Утрински - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се` уште не се исполнети ...

Заев: Нема услови за избори на 24 април

Канал5 - 22.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница. - Во Македонија нема услови за фер и демократски услови на 24 април.

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

Канал5 - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Хан: Квалитетот на изборите е поважен од датумот

Фокус - 22.02.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по објавувањето на извештајот со оценката за тоа дека нема услови за кредибилни избори на 24 април се огласи на Твитер. Еврокомесарот Јоханес Хан по објавувањето на извештајот со оценката за тоа дека нема услови за ...

СДСМ: Груевски не собра храброст да се соочи со вистината

Фокус - 22.02.2016

„Уште еднаш се покажа, ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се единствените кои од самиот почеток го кочеа процесот на имплементација на договорот од Прижино.“ Никола Груевски не собра храброст да се соочи со вистината дека нема услови за фер и демократски ...

Коцијанчич: Посветена работа за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

Алсат-М - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Заев: Избори на кои ќе одлучат граѓаните, а не мафијата

Фокус - 22.02.2016

Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека партиите кои покренаа иницијатива за распуштање на Парламентот и прогласување избори се тие кои сега треба да поднесат иницијатива за повлекување на таа одлука.

ЕУ во обид да се обезбедат услови за избори

Телма - 22.02.2016

Европската унија и САД очекуваат од четирите политички партии да го почитуваат договореното да се одржат предвремени парламентарни избори колку што е можно побрзо откако ќе се обезбедат услови тие да бидат фер и кредибилни.

Какви било избори на 24 април ќе не втурнат во драматична криза со несогледливи последици

Дневник - 22.02.2016

„Фер избори на 24 април не може и нема да има. Било какво инсистирање за избори на 24 април само заради спас на власта ќе ја втурне Македонија во уште подлабока, драматична криза со несогледливи последици.

Заев: Секој кој ќе оди на избори на 24 април е соучесник во криминалот

Телма - 22.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев предмалку одржа прес конференција, порача дека опозицијата нема да учествува на избори кои ќе се одржат во април и оцени дека секој кој ќе оди на тие избори е соучесник во ...

Заев - Избори во април ќе ја втурнат земјава во подлабока криза

Утрински - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Она што постојано го говоревме е директно потврдено од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни и кредибилни избори затоа што не е прочистен избирачкиот список и ...

ЗАЕВ: Нема услови за избори на 24 април

Телеграф - 22.02.2016

Прашан што во случај ако ВМРО-ДПМНЕ и понатаму инсистира на одржување избори на 24 април Заев рече дека нема време за прочистување на Избирачкиот список согласно Изборниот законик Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека нема услови за ...

Коцијанчич: Политичките лидери да останат посветени на одржување на кредибилни избори

А1 On - 22.02.2016

Ги повикуваме политичките лидери да останат посветени и политичките партии се очекува да работат во насока на остварување чекори што се потребни за одржување на кредибилни избори што е можно побрзо, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја ...

Заев: Тој што предложи распуштање на парламентот, тој да предложи одлуката да се поништи

+инфо - 22.02.2016

Иницијативата да се поништи одлуката за самораспуштање на парламентот треба да дојде од тие шартии што ја донесоа, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања на денешната прес-конференција.

Божиновски: Изборите носат крај за Заев

Курир - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Божиновски: Изборите ќе донесат нова катастрофа за СДСМ

Нетпрес - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Наумов во Чешиново-Облешево: Заедно со вас ќе се избориме за промените на фер избори (ВИДЕО)

+инфо - 22.02.2016

Во посета на граѓаните од населените места Чифлик,Чешиново и Облешево, денеска се претседателот на Комисијата за финансии и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов и претседателот на Комисијата за транспорт и врски, Благојче Бочварски.

Божиновски: Заев знае дека изборите ќе ја запечатат неговата политичка кариера

Курир - 22.02.2016

Аналитичарот Владимир Божиновски говореше за актуелната политичка состојба гостувајќи на ТВ Нова. -Заев не сака да ги одложи изборите за 5-ти јуни тој сака да ги одложи изборите за некогаш. Тука е најголемиот проблем.

Пандов: По изборите Заев ќе мора да се соочи со сите кривични обвиненија

Нетпрес - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од ...

Заев: Избори на 24 април нема да има, нема да дозволиме сценарија за одбрана на мафијата

Репортер - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Она што постојано го говоревме е директно потврдено од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни и кредибилни избори затоа што не е прочистен избирачкиот список и ...

Заев: Било какви избори на 24 април ќе нѐ втурнат во драматична криза со несогледливи последици

Капитал - 22.02.2016

„Фер избори на 24 април не може и нема да има. Било какво инсистирање за избори на 24 април само заради спас на власта ќе ја втурне Македонија во уште подлабока, драматична криза со несогледливи последици.

(ВИДЕО) ЗАЕВ: Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април

Репортер - 22.02.2016

. Она што постојано го говоревме директно е потврдено и од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни, кредибилни избори затоа што не е прочистен Избирачкиот список и не се спроведени реформи за слободни медиуми.

Заев: Не може да има фер избори на 24-ти април

Макфакс - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април.Она што постојано го говоревме директно е потврдено и од меѓународната заедница, од ЕУ и САД, рече лидерот на опозицијата, Зоран Заев.

СДСМ: Меѓународната заедница потврди нема услови за избори на 24 април

Р.С.Европа - 22.02.2016

Меѓународната заедница го потврди она што СДСМ го говори цело време: на 24-ти април нема услови за слободни, фер и демократски избори, соопшти синоќа СДСМ. „Оценката на Европската унија и САД дека во овој момент потребните услови за организирање на ...

Вмро ја уништи државата до ниво да не може да има избори!?

Окно - 22.02.2016

На 24 април може да има журка на апашите, бал на вампирите или избор на церемонијал мајстор за погребот на Македонија, но парламентарни избори - не! За разлика од Дарфур, односно Јужен Судан или Зимбабве и Сиера Леоне, па Хаити и Мијанмар, во ...

Заев: Не може да има фер избори на 24 април

Кајгана - 22.02.2016

„Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април. Она што постојано го говоревме директно е потврдено и од меѓународната заедница, од ЕУ и САД“, рече лидерот на опозицијата, Зоран Заев.

Коцијанчич: Потребни се сериозни напори за да се спроведат кредибилни избори

+инфо - 22.02.2016

Ги повикуваме политичките лидери да останат посветени и политичките партии се очекува да работат кон потребните чекори што се потребни за одржување на кредибилни избори што е можно побрзо, реќе портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич ...

Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Курир - 22.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори.

Наумов во Чешиново-Облешево: Заедно со вас ќе се избориме за промените на фер избори

Репортер - 22.02.2016

Во посета на граѓаните од населените места Чифлик,Чешиново и Облешево, денеска се претседателот на Комисијата за финансии и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов и претседателот на Комисијата за транспорт и врски Благојче Бочварски.

Коцијанчич: Партиите да преземат чекори за да има кредибилни избори што побрзо

Капитал - 22.02.2016

„Сериозни напори на сите засегнати страни се потребни за да бидат обезбедени погодни услови за кредибилен изборен процес, каде сите граѓани и партии слободно ќе партиципираат“, изјави портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска, а ...

ЕК: Политичките лидери треба да обезбедат услови за кредибилни избори

МКД - 22.02.2016

Сè уште не се исполнети условите за одржување на предвремените парламентарни избори во Македонија на 24 април. Политичките партии во Македонија треба да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо“, изјави денеска Маја ...

Пандов: По изборите Заев го чека долгорочна затворска казна

Курир - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од ...

Заев: Груевски ги направи невозможни изборите на 24 април

+инфо - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Нема услови за регуларни и кредибилни избори затоа што не е прочистен избирачкиот список и не се спроведени реформите за слободни медиуми, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на ...

Коцијанчич: Не се исполнети условите за кредибилни избори

МРТ - 22.02.2016

Меѓународната заедница бара услови за одржување веродостојни избори, изјави во Брисел портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич... Постигнат е напредок при исполнувањето на јунско- јулскиот договор, но меѓународната заедница бара услови ...

Заев: Kакви било избори на 24 април ќе ја втурнат Македонија во криза

Нова ТВ - 22.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција во седиштето на СДСМ изјави дека фер избори на 24 април не може да има. „Фер избори на 24 април не може и нема да има. Било какви инсистирање за избори на 24 април само заради спас на ...

(ВИДЕО) Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ оди на избори во април, СДСМ нема да биде нем набљудувач

А1 On - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер избори на 24 април, она што го говоревме го потврдија ЕУ и САД. Не е прочистен избирачкиот списоок и не се спроведени реформите за медиумите. Кога меѓународната заеница најави проценка, Никола Груевски и ВМРО-ДПМНE ...

Заев - уште подлабока криза ако има избори во април

Р.С.Европа - 22.02.2016

Било какви инсистирање за избори на 24 април само заради спас на власта ќе ја втурне Македонија во уште подлабока криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција.

(ВИДЕО) Наумов во Чешиново-Облешево: Заедно со вас ќе се избориме за промените на фер избори

А1 On - 22.02.2016

„Во посета на граѓаните од населените места Чифлик,Чешиново и Облешево, денеска се претседателот на Комисијата за финансии и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов и претседателот на Комисијата за транспорт и врски Благојче Бочварски.

Божиновски: Заев знае дека изборите ќе ја запечатат неговата политичка кариера

Press24 - 22.02.2016

Аналитичарот Владимир Божиновски говореше за актуелната политичка состојба гостувајќи на ТВ Нова. -Заев не сака да ги одложи изборите за 5-ти јуни тој сака да ги одложи изборите за некогаш. Тука е најголемиот проблем.

Ако има избори Заев се закани со криза со несогледиви последици

Нетпрес - 22.02.2016

Фер избори на 24-ти април не може и нема да има. Било какви инсистирање за избори на 24 април само заради спас на власта ќе ја втурне Македонија во уште подлабока криза. Ова на денешната прес конференција го истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Заев: Тие кои го распуштија Собранието, сега треба да ја повлечат одлуката

МКД - 22.02.2016

Фер избори на 24 април не може и нема да има. Какви било какви инсистирање за избори на 24 април само заради спас на власта ќе ја втурне Македонија во уште подлабока криза, изјави Зоран Заев, претседателот на СДСМ на денешната конференци за медиуми.

Коцијанчич – Сега нема услови, но работете за кредибилни избори

Р.С.Европа - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на САД синоќа ја соопшти американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, дека сè уште не се исполнети условите за одржување на ...

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

Репортер - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Брисел: Постигнат напредок, но не и услови за кредибилни избори

МРТ - 22.02.2016

„Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори, што е можно поскоро“ – ова е пораката од официјален Брисел. Европската унија потврди дека е постигнат одреден напредок, но и дека се уште не се исполнети условите за ...

Партиите предвидуваат влошување на политичката криза

Р.С.Европа - 22.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ вели дека ако нема избори во април земјата ќе западне во нови проблеми и кризата ќе се продлабочи. Од СДСМ, пак, велат дека инсистирањето на избори во април ќе ја втурне Македонија во драматична криза.

Коцијанчич „врти“ околу датумот за изборите

Телеграф - 22.02.2016

Овие избори се предвидени со договорот од Пржино како клучен чекор во реформскиот процес што ќе ја врати довербата на граѓаните во изборниот процес, во фер натпревар на идеи и на политички перспективи и да се придвижи земјата над политичката криза ...

(ВИДЕО) ЗАЕВ: Пред фактите и боговите молчат

Репортер - 22.02.2016

П1 : Господине Заев, пред вашата прес-конференција, ВМРО – ДПМНЕ излезе со соопштение во кое де-факто кажува дека ќе оди на избори, односно дека опозицијата е таа што бара одложување и дека меѓународната заедница вчера не дала никаков доказ околу ...

Божиновски: Заев знае дека изборите ќе ја запечатат неговата политичка кариера

Пулс24 - 22.02.2016

Аналитичарот Владимир Божиновски говореше за актуелната политичка состојба гостувајќи на ТВ Нова. -Заев не сака да ги одложи изборите за 5-ти јуни тој сака да ги одложи изборите за некогаш. Тука е најголемиот проблем.

Заев: Избори на 24 април нема да има, нема да дозволиме сценарија за одбрана на мафијата

Бриф - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Она што постојано го говоревме е директно потврдено од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни и кредибилни избори затоа што не е прочистен избирачкиот список и ...

(ВИДЕО) Заев: Нема избори на 24 април, нема да дозволиме сценарија за одбрана на мафијата

Локално - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април. Она што постојано го говоревме директно е потврдено и од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни, кредибилни избори затоа што не е прочистен Избирачкиот ...

Коцијанчич: “Има повеќе детали за целата ситуација во писмото објавено вчера, од амабасадорите“

Локално - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

еМагазин - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Пандов: По изборите Заев го чека долгорочна затворска казна

Република - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од изборите и бара ...

Заев за оценката на ЕУ и САД

Тера - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер избори на 24 април, она што го говоревме го потврдија ЕУ и САД. Не е прочистен избирачкиот списоок и не се спроведени реформите за медиумите. Кога меѓународната заеница најави проценка, Никола Груевски и ВМРО-ДПМНE ...

Пандов: Заев ќе мора да се соочи со законот по изборите

Пулс24 - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, смета политичкиот аналитичар Александар Пандов. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од изборите и бара ...

Заев: Избори на 24 април ќе ја втурнат Македонија во уште подлабока криза, ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака одолжување на кризата

Република - 22.02.2016

На одржана прес конференција на СДСМ, лидерот на партијата Зоран Заев изјави дека во Македонија нема услови за одржување на фер и демократски избори на 24 април, нешто што е директно потврдено и од меѓународната заедница.

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

Вечер Прес - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Заев: Потврдено е сè, фер избори на 24-ти април не може да има (видео)

Кумановски м. - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април, изјави на денешната прес конференција Зоран Заев, лидер на СДСМ, откако Меѓународната заедница објави дека во Македонија не може да се одржат избори на 24 април.

Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека ќе ги загуби

Денешен - 22.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев не сака одредување на датум за избори затоа што знае дека истите ќе ги загуби. Според анкетите на реномираните институти за мерење на рејтингот, СДСМ ќе се соочи со тежок пораз од граѓаните на претстојните избори.

Заев: Не може да има фер избори на 24-ти април

Точка - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април.Она што постојано го говоревме директно е потврдено и од меѓународната заедница, од ЕУ и САД, рече лидерот на опозицијата, Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев: Избори на 24 април неможе и нема да има

еМагазин - 22.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница. - Во Македонија нема услови за фер и демократски услови на 24 април.

Пандов: По изборите Заев го чека долгорочна затворска казна

Вечер Прес - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од ...

Божиновски: Изборите носат крај за Заев

Република - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Можни сценарија по оценката на ЕУ и САД дека избори може некогаш, а може ни тогаш

Вечер Прес - 22.02.2016

Во изборниот законик веќе фигурира 24 април како изборен датум, па треба и негова измена. Исто така, потребна би била и Одлука за укинување на распуштањето на Собранието, за која ќе треба да се свика итна седница во законодавниот дом.

Божиновски: Изборите носат крај за Заев

Вечер Прес - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Божиновски: Изборите носат крај за Заев

Денешен - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Заев: Нема услови и невозможни се избори на 24 април

Фактор - 22.02.2016

„Нема услови и невозможни се избори на 24 април“, рече опозицискиот лидер Заев пред малку на прес конференција. Тој вели дека невозможни се фер избори без прочистен Избирачки список и реформи во медиумите.

Има-нема услови за избори на 24-ти април

Канал 77 - 22.02.2016

Ден пред датумот кога Парламентот треба да се распушти, двете најголеми партии имаат спротивставени мислења: СДСМ смета дека нема услови за фер и демократски избори на 24-ти април, а ВМРО ДПМНЕ тврди дека тоа не е точно и дека опозицијата се плаши ...

Заев: Избори на 24 април нема да има, нема да дозволиме сценарија за одбрана на мафијата

Либертас - 22.02.2016

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Она што постојано го говоревме е директно потврдено од меѓународната заедница, од ЕУ и САД. Нема услови за регуларни и кредибилни избори затоа што не е прочистен избирачкиот список и ...

Заев: Нема услови за избори на 24 април

Lider - 22.02.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница. – Во Македонија нема услови за фер и демократски услови на 24 април.

Александар Пандов: По изборите Заев го чека долгорочна затворска казна

Lider - 22.02.2016

Пораз на изборите ќе значи дека опозицискиот лидер Зоран Заев ќе мора да се соочи со законот и да одговара за криминалот, вели политичкиот аналитичар Александар Пандов за Пресс 24. Според него, тоа е една од причините поради кои Заев бега од ...

Коцијанчич: Политичките партии да останат посветени за одржување кредибилни избори што е можно побрзо

Lider - 22.02.2016

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ја потврди оценката што во име на Европската унија и на Соединетите американски држави синоќа ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, дека се уште не се исполнети ...

Божиновски: Изборите носат крај за Заев

Lider - 22.02.2016

Изборите кога и да се случат ќе донесат нова катастрофа за СДСМ, сметаат експертите. Според нив, рејтингот на Заев се движи само во надолна линија па оттука, единствен спас за одложување на крајот на политичката кариера, опозицискиот лидер гледа во ...

Заев: Нема услови за избори на 24 април

Идивиди - 22.02.2016

Скопје, 22 февруари 2016 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оцени дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април, што, како што рече, директно е потврдено и од меѓународната заедница.