TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средба на српскиот и хрватскиот претседател во Белград

А1 - 18.07.2010

Претседателите на Србија и Хрватска Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ по денешната средба во Белград потврдија дека двете држави, по осцилациите во своите односи, нашле вистински пат за решавање на ...

Белград и Загреб имаат проблеми, но ќе ги решат

Deutsche Welle - 18.07.2010

Хрватскиот и српскиот претседател Иво Јосиповиќ и Борис Тадиќ во Белград оценија дека мирот и стабилноста во регионот е заедничка цел на двете земји и утврдија дека во меѓусебните односи постои ...

Јосиповиќ во прва официјална посета на Србија

Р.С.Европа - 18.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ денеска и утре ќе престојува во прва официјална посета на Србија, во чии рамки со српските функционери ќе разговара за отворените прашања меѓу двете земји.

Тадиќ и Јосиповиќ ќе ги решаваат отворените прашања

Р.С.Европа - 18.07.2010

Претседателите на Хрватска и на Србија на денешната средба во Белград се заложиле за унапредување на соработката меѓу двете земји и решавање на отворените прашања.

Хрватскиот претседател во прва официјална посета на Србија

Форум - 18.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ денеска и утре ќе престојува во прва официјална посета на Србија, во чии рамки со српските функционери ќе разговара за отворените прашања меѓу двете земји ...

Хрватскиот претседател во прва официјална посета на Србија

Алфа - 18.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ денеска и утре ќе престојува во прва официјална посета на Србија, во чии рамки со српските функционери ќе разговара за отворените прашања меѓу двете земји.

Средба на српскиот и хрватскиот претседател во Белград

Алсат-М - 18.07.2010

Двајцата претседатели на заедничка прес-конференција наведоа дека разговарале за сите прашања кои биле отворени после распаѓањето на зае Претседателите на Србија и Хрватска Борис Тадиќ и Иво ...

Тадиќ и Јосиповиќ за решавање на српско-хрватските проблеми

Форум - 18.07.2010

Претседателите на Хрватска и на Србија Иво Јосиповиќ и Борис Тадиќ денеска во Белград се заложија за унапредување на билатералната соработка и решавање на отворените прашања „Хрватска ги поддржува ...

Јосиповиќ во прва официјална посета на Србија

Алфа - 18.07.2010

Претседателите на Србија и Хрватска Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ по денешната средба во Белград потврдија дека двете држави, по осцилациите во односите, го нашле вистинскиот пат за решавање на ...

Тадиќ и Јосиповиќ - заедно кон ЕУ

Дневник - 18.07.2010

Српскиот претседател оцени дека би било добро кога вонсудски би се решиле меѓусебните тужби, но подвлече дека никако не смеат да се занемарат судските процеси против оние што извршиле воени ...

Средба на српскиот и хрватскиот претседател во Белград

Сител - 18.07.2010

Претседателите на Србија и Хрватска Борис Тадиќ и Иво Јосиповиќ по денешната средба во Белград потврдија дека двете држави, по осцилациите во своите односи, нашле вистински пат за решавање на ...

Тадиќ очекува воздржаност од Хрватска!

Вечер - 18.07.2010

Српскиот претседател особено нагласил дека очекува од земјите во регионот, а со тоа и од Хрватска, да бидат воздржани по одлуката на Меѓународниот суд во Хаг во врска со тоа - дали самопрогласената ...

Јосиповиќ во прва посета на Србија

Нетпрес - 18.07.2010

Иво Јосиповиќ претседателот на Хрватска денес претпладне пристигнал во Белград. Ова е негова прва службена посета на Србија, по стапување на претседателската функција.

Тадиќ и Јосиповиќ ја поздравија нова ера меѓу поранешните непријатели

eReporter - 18.07.2010

Српскиот и хрватскиот претседател рекоа дека односите меѓу поранешните непријатели сега се пример на соработка на Балканот Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ја започна дводневната посета ...

Хрватскиот претседател во прва официјална посета на Србија

Макфакс - 18.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ денеска и утре ќе престојува во прва официјална посета на Србија, во чии рамки со српските функционери ќе разговара за отворените прашања меѓу двете земји.

Тадиќ и Јосиповиќ за решавање на проблемите

Макфакс - 18.07.2010

Претседателите на Хрватска и на Србија Иво Јосиповиќ и Борис Тадиќ денеска во Белград се заложија за унапредување на билатералната соработка и решавање на отворените прашања.

Јосиповиќ: Србија и Хрватска постигнаа голем успех во соработката

А1 - 15.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека Србија и Хрватска постигнале голем успех во интензивирањето на разговорите за отворените прашања.

Јосиповиќ: Србија и Хрватска постигнаа голем успех во соработката

Кирилица - 15.07.2010

Хрватскот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека Србија и Хрватска постигнале голем успех во интензивирањето на разговорите за отворените прашања Јосиповиќ нагласи дека посебно е постигнат успех во ...

Јосиповиќ: Србија и Хрватска постигнаа голем успех во соработката

Сител - 15.07.2010

Хрватскот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека Србија и Хрватска постигнале голем успех во интензивирањето на разговорите за отворените прашања.

Тужбата може да биде беспредметна!

Вечер - 15.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека Србија и Хрватска постигнале голем успех во интензивирањето на разговорите за отворените прашања, но особено ја нагласува соработката во сузбивањето ...

Македонија - Хрватска ветува долгорочна поддршка

Време - 13.07.2010

Хрватска сака спорот меѓу Македонија и Грција што поскоро да се реши и да отпаднат пречките што ги има Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, изјави претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ по ...

Хрватско-словенечкиот договор не е применлив за името

Утрински - 13.07.2010

Оптимизмот кој минатата недела постоеше во Брисел за скорешно решение на спорот за името, според македонскиот претседател Ѓорге Иванов, се должи на зачестените средби меѓу премиерите на Македонија и ...

Јосиповиќ: Можно е скоро решавање на спорот за името

Н.Македонија - 13.07.2010

Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се реши и да се отстранат сите пречки што и стојат на Македонија на патот за НАТО и за Европската Унија, изјави претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ, ...

Јосиповиќ: Компромисот со името од суштинска важноста

А1 - 12.07.2010

Скоро решение на македонско-грчкиот спор е можен. Постигнувањето компромис за името е од суштинска важност за регионот и ЕУ, оцени Иво Јосиповиќ, кој е во прва официјална посета на Скопје по неговиот ...

Маратон со пречки на Балканот

Deutsche Welle - 12.07.2010

Германски печат му посветува внимание на одбележувањето на 15-те години од масакрот во Сребреница на 11 јули. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ не е уште ни половина година на функцијата, а од ...

Јосиповиќ во Скопје: Споровите не можат да се споредат

Deutsche Welle - 12.07.2010

Хрватско-словенечкиот спор е од различна природа во споредба со оној меѓу Скопје и Атина, но може да биде добар пример за некои други спорови од регионот и во светот, оцени претседателот Иво ...

Јосиповиќ ќе се сретне со Иванов

Р.С.Европа - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе ја посети Македонија. Прво ќе се сретне со шефот на државата, Ѓорѓе Иванов а потоа и со премиерот Никола ...

Јосиповиќ во посета на Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ престојува во официјална посета на Македонија. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска е во официјална посета на Македонија.

Јосиповиќ:спорот за името може брзо да се реши

Р.С.Европа - 12.07.2010

Спорот со Грција за името треба што поскоро да се реши за да може Македонија да ги острани пречките што ги има на патот кон ЕУ.

Информациите од средбите Груевски-Папандреу, причина за оптимизам

Р.С.Европа - 12.07.2010

Оптимизмот на Брисел за брзо решавање на спорот за името со Грција веројатно се темели на информациите што тие ги имаат од средбите меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос ...

Груевски се сретна со Јосиповиќ

Р.С.Европа - 12.07.2010

Билатералната соработка била тема на разговорите на денешната средба на премиерот Никола Груевски со хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, кој престојува во посета на земјата.

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во скопје

Телма - 12.07.2010

Хрватска е пред вратите на Европската унија. И како земја членка ќе продолжи со досегашната политика на целосна поддршка на земјите од регионот во нивните интегративни напори, истакна хрватскиот ...

Пад на трговијата меѓу Македонија и Хрватска

Телма - 12.07.2010

Се намалува економската соработка помеѓу македонските и хрватските компании. Хрватска од седмото падна на десетото место на листата на трговски партнери на Македонија, а трговската размена меѓу двете ...

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во Македонија

Кајгана - 12.07.2010

Хрватскиот Претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе пристигне во прва официјална посета на Македонија. Јосиповиќ е поканет од страна на македонскиот Претседател Ѓорге Иванов, соопштија кабинетите на ...

Хрватскиот претседател во посета на Македонија

Идивиди - 12.07.2010

Скопје, 12 јули 2010 (МИА) - Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија.

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во посета на Македонија

Алфа - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија. За време на посетата хрватскиот претседател ќе оствари тет-а-тет средба со неговиот ...

Јосиповиќ: Можно е брзо решение за спорот со името

Алфа - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, по денешната средба со неговиот македонски колега, Ѓорге Иванов, рече дека решавањето за спорот со името е добро за регионот и за Европската Унија, кое, според ...

Јосиповиќ: Можно е брзо решение за спорот со името

Форум - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, по денешната средба со неговиот македонски колега, Ѓорге Иванов, рече дека решавањето за спорот со името е добро за регионот и за Европската Унија, кое, според ...

Јосиповиќ: Спорот за името е различен од хрватско-словенечкиот, но може брзо да се реши

Алсат-М - 12.07.2010

Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Mакедонија го има со Грција.

Спорот за името може брзо да се реши

Идивиди - 12.07.2010

Скопје, 12 јули 2010 (МИА) - Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Македонија го ...

Средба на спикерот Вељаноски со хрватскиот претстедател Иво Јосиповиќ

Форум - 12.07.2010

Вељаноски особено го потенцираше задоволството од позитивниот однос кон македонското национално малцинство во Хрватска и изрази надеж дека Спогодбата за заемна заштита на националните малцинства меѓу ...

Македонија очекува помош од Хрватска по почетокот на преговорите со ЕУ

Форум - 12.07.2010

На средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ во Влдата беше изразено задоволството од билатералните односи и соработката меѓу двете држави, како и ...

Името може брзо да се реши

Дневник - 12.07.2010

Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се затвори и да се отстранат пречките што ги има Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО , изјави претседателот Иво Јосиповиќ во Скопје Македонија нема ...

Иво Јосиповиќ во посета на Македонија

Кирилица - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија За време на посетата хрватскиот претседател ќе оствари тет-а-тет средба со неговиот македонски ...

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во Македонија

МРТ - 12.07.2010

Хрватскиот Претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе пристигне во прва официјална посета на Македонија. Јосиповиќ е поканет од страна на македонскиот Претседател Ѓорге Иванов, соопштија кабинетите на ...

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во посета на Македонија

Сител - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија. За време на посетата хрватскиот претседател ќе оствари тет-а-тет средба со неговиот ...

Јосиповиќ: Спорот за името е различен од хрватско-словенечкиот, но може брзо да се реши

Сител - 12.07.2010

Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Mакедонија го има со Грција.

Јосиповиќ: Спорот за името е различен од хрватско-словенечкиот, но може брзо да се реши

Кирилица - 12.07.2010

- Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Mакедонија го има со Грција Сепак и тој ...

Јосиповиќ: Можно е брзо решение на спорот со Грција

Сител - 12.07.2010

- На што се должи оптимизмот на Меѓународната заедница, дали Вие знаете нешто што ние не знаеме? – во последно време, ова е едно од најчестите прашања на прес конференциите на државниот врв.

Јосиповиќ: Проблемот на Македонија е потежок од оној на Хрватска и Словенија

Канал5 - 12.07.2010

Со Хрватска како локомотива - сиот регион во Европската Унија. И хрватскиот претседател Јосиповиќ, во манир на српскиот колега Тадиќ, се понуди со поактивна дипломатија да лобира за побрз влез во ...

Спорот за името е различен од хрватско-словенечкиот, но може брзо да се реши

МРТ - 12.07.2010

Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Mакедонија го има со Атина .

Хрватска и Македонија заедно ќе настапуваат на светскиот пазар

Канал5 - 12.07.2010

Македонија има суфицит во трговијата со Хрватска, но и загрижувачки пад во извозот. Двете бизнис заедници пред хрватскиот претседател се договорија - обединети да настапат на трети пазари.

Премиерот Груевски се сретна со претседателот на Хрватска Јосиповиќ

Сител - 12.07.2010

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска оствари средба со претседателот на Република Хрватска Иво Јосиповиќ кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

Хрватскиот претседател Јосиповиќ се сретна со претставници на бизнис заедницата

Сител - 12.07.2010

Хрватска наскоро ќе влезе во Европската унија. Нашиот стратешки интерес не е само да му се приклучиме на европското семејство, туку тоа да го сторат и нашите соседи, вклучувајки ја секако и ...

Можно е брзо решавање на спорот за името

Вечер - 12.07.2010

Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се реши и да отпаднат пречките што стојат на патот на Македонија кон НАТО и кон ЕУ.

Хрватскиот претседател во Македонија

eReporter - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во официјална псоета на Македонија, на покана на неговиот македонски колега Ѓорге Иванов.

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во Скопје

Нетпрес - 12.07.2010

Претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ денес ќе престојува во официјална посета на Македонија. Негов домаќин ќе биде македонскиот претседател Ѓорге Иванов, информираат од кабинетот на Иванов.

Јосиповиќ: Мислам дека е можно брзо решение на спорот за името

Нетпрес - 12.07.2010

Мислам дека тоа е можно да се реши многу брзо и дека тоа е потребно за целиот регион и за Европската Унија, рече претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ при денешните заеднички изјави со неговиот ...

Иванов: Доверба и оптимизам – предуслов за брзо решение за името

eReporter - 12.07.2010

Македонскиот претседател смета дека е кренато нивото на взаемна диверба меѓу Скопје и Атина, и оти врз таа основа официјален Брисел го темели својот оптимизам дека разликите околу името меѓу двата ...

Иванов- Со взаемна доверба до взаемно прифатливо решение

Канал 77 - 12.07.2010

Кога има взаемна доверба, може да се дојде до взаемно прифатливо решение изјави претседателот на државава Ѓорге Иванов. Оптимизмот на Брисел тој го објаснува со зачестените средби на Груевски и ...

Хрватскиот претседател Јосиповиќ во Македонија

Макфакс - 12.07.2010

Хрватскиот Претседател Иво Јосиповиќ денеска ќе пристигне во прва официјална посета на Македонија. Јосиповиќ е поканет од страна на македонскиот Претседател Ѓорге Иванов, соопштија кабинетите на ...

Јосиповиќ: Можно е брзо решение за спорот со името

Макфакс - 12.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, по денешната средба со неговиот македонски колега, Ѓорге Иванов, рече дека решавањето за спорот со името е добро за регионот и за Европската Унија, кое, според ...

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ во посета на Македонија

Inpress - 12.07.2010

Скопје, 12. јули (ИНПРЕС) Претседателот на Република Хрватска Иво Јосиповиќ денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија.

Јосиповиќ - Хрватска сака Македонија поскоро да го реши спорот со Грција

Inpress - 12.07.2010

Скопје, 12. јули (ИНПРЕС) Мислам дека тоа е можно да се реши многу брзо и дека тоа е потребно за целиот регион и за Европската Унија, рече претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ при денешните ...