TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финале на Вимблдон, Надал - Ѓоковиќ

А1 - 03.07.2011

Двајцата, во моментов, најдобри светски тенисери, актуелниот и идниот број еден, Рафа Надал и Новак Ѓоковиќ денеска ќе го одиграат финалниот меч на 125-то издание на Грен слем турнирот во Вимблдон.

Вимблдонската слава за Ѓоковиќ

А1 - 03.07.2011

Светски тенисер број еден и Вимблдон - комбинација на соништата, на животот. Новак Ѓоковиќ го игра тенисот на кариерата и затоа го освои првиот пехар на трева и веднаш на лондонската, вкупно трет ...

Кој ќе биде неофицијалниот светски првак во тенис?

Deutsche Welle - 03.07.2011

Денеска на Вимблдон Шпанецот Рафаел Надал и Србинот Новак Ѓоковиќ ќе го одиграат финалниот меч на турнирот. Тоа ќе биде 28. пресметка меѓу двајцата тенисери.

Ѓоковиќ шампион на Вимблдон!

Спортнет - 03.07.2011

Новак Ѓоковиќ го освои овогодинешниот Вимблдон и така стана првиот Србин кој стигнал до титулата во Лондон во поединечна конкуренција, откако во финалето го совлада Шпанецот Рафаел Надал со 3:1 во ...

Џоковиќ новиот шампион нa Вимблдон

Р.С.Европа - 03.07.2011

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ е новиот шампион на Вимблдон. Тој во финалето го совлада Рафаел Надал од Шпаниај до 3:1. Со самиот пласман во финалето, Џоковиќ си обезбеди прво место на светската АТП ...

Ѓоковиќ новиот владетел на Вимблдон

Оn.net - 03.07.2011

Новиот светски рекет број 1, Новак Ѓоковиќ во голем стил ја стартуваше новата ера во својата кариера откако во четири сета со 6:4, 6:1, 1:6 и 6:1 во финалето на Вимблдон го совлада Рафаел ...

Ѓоковиќ владее со светскиот тенис

VOX - 03.07.2011

Србинот Новак Ѓоковиќ е победник на Вимблдон 2011 откако во финалето го совлада тениисерот број еден до овој момент шпанецот Рафаел Надал.

Новак ѓоковиќ ја освои титулата на Вимблдон

Телма - 03.07.2011

Новак Џоковиќ триумфираше на 125 издание од Вимблдон, престижниот грен слем тениски турнир, што изминативе две недели можеше да се следи на програмата на ТЕЛМА.

Новак Ѓоковиќ победник на Вимблдон

Телма - 03.07.2011

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на турнирот Вимблдон, победувајќи го денеска во финалето Шпанецот Радаел Надал со 3:1 (6:4, 6:1, 1:6, 6:3) Со самиот пласман во финалето тој си го ...

Србија ја слави победата на Ѓоковиќ

Телма - 03.07.2011

На улиците на Белград и на сите градови и места во Србија граѓаните излегоа на улиците за да ја прослават победата на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон.

Најдобрите финалиња на Вимблдон во последните 20 години

Mnogoo - 03.07.2011

Во пресрет на финалето на Вимблдон во машка конкуренција помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал решивме да ви ги претставиме најдобрите 5 финални мечеви во последните 20 години.

Ѓоковиќ е новиот крал на Вимблдон!

Спорт Денес - 03.07.2011

Најдобриот тенисер на планета до денес, Рафаел Надал повторно оваа сезона е поразен од страна на новиот крал на тениските турнири, Новак Ѓоковиќ во големото финале на Вимблдон со 3-1.

Новак победи во финалето на Вимболдон

Идивиди - 03.07.2011

Откако го оствари детскиот сон и во финалето на Вимболдон го совлада Рафаел Надал со 3-1 во сетови, Новак Џоковиќ истакна дека е тешко со зборови да го опише тоа што го чувствува.

Ѓоковиќ целосно го детронизираше Надал

Mnogoo - 03.07.2011

Новак Ѓоковиќ со триумфот на Вимблдон го потврди својот статус рекет број 1 во светот и дефинитивно докажа дека моментално е најдобриот тенисер.

Трофеј за Ѓоковиќ, Надал на колена

Алсат-М - 03.07.2011

Новак Ѓоковиќ е победник на неофицијалното светско тениско првенство Вимблдон во машка конкуренција. До најпосакуваниот трофеј во светот на тенисот, Србинот Ѓоковиќ стигна со победата над Рафаел ...

Финалето покажа кој е бр.1

ЗаЗабава - 03.07.2011

Новак Џокович е новиот крал на Вимблдон, а со победата во финалето против Рафаел Надал, тој го освои најголемиот светски тениски турнир и потврди дека моментално, тој е најдобриот тенисер во светот.

Ѓоковиќ го „скрши“ Надал и го освои Вимблдон

Кајгана - 03.07.2011

Во финалето на престижниот тениски турнир, српскиот тенисер го совлада досегашниот владетел на АТП листата Рафаел Надал со 3:1 (6:4, 6:1, 1:6, 6:3) и ја потврди доминацијата во 2011 година и на ...

Ноле подготвен за првата титула на Вимблдон

+инфо - 03.07.2011

Тениските фанови со нетрпение го очекуваат почетокот на најновата кулминација на големото ривалство меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал.

Ноле со вимблдонската титула устоличен на АТП тронот

+инфо - 03.07.2011

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ е нов шампион на Вимблдон откако со 6-4, 6-1, 1-6, 6-3 славеше над бранителот на титулата, Шпанецот Рафаел Надал.

Ѓоковиќ ја прекина ерата на Надал- завладеа и на Вимблдон

Канал5 - 03.07.2011

Двајцата најдобри светски тенисери, актуелниот и идниот број еден на АТП листата, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ одиграа 3-1 во сетови за Србинот во финалниот меч од 125-то издание на сеанглискиот клуб.

Новак Ѓоковиќ победник на Вимблдон

Сител - 03.07.2011

Новак Ѓоковиќ е победник на неофицијалното светско тениско првенство Вимблдон во машка конкуренција. До најпосакуваниот трофеј во светот на тенисот, Србинот Ѓоковиќ стигна со победата над Рафаел ...

Ќе освои титула кога ќе си го види тилот

Вечер Прес - 03.07.2011

Само еден ден по поразот на Енди Мареј во полуфиналето на Вимблдон од страна на Шпанецот Рафаел Надал, најдобриот британски тенисер претрпе тешки критики од немилосрдниот печат на Островот.

Ѓоковиќ од денеска на врвот на АТП

Вечер Прес - 03.07.2011

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска ќе биде на првото место на АТП-листата. Тој до врвот на светската ранг-листа стигна откако во полуфиналето на Вимблдон го совлада Французинот Жо Вилфред ...

Финале на Вимблдон, Надал-Ѓоковиќ

Точка - 03.07.2011

Двајцата, во моментов, најдобри светски тенисери, актуелниот и идниот број еден, Рафа Надал и Новак Ѓоковиќ денеска ќе го одиграат финалниот меч на 125-то издание на грен слем турнирот во Вимблдон.

Србија: Ноле за председател

Попара - 03.07.2011

БЕЛГРАД – Американската новинска агенција Асошиејтед прес пишува за подемот на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ до самиот врв на светскиот тенис.

Без Цеца ни тенис нема

Попара - 03.07.2011

Кратко и јасно. “Ноле, разбиј го Надал”, му порачала фолк дивата Светлана – Цеца Ражњатовиќ на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ.

Новак Ѓоковиќ, нов крал на светскиот тенис

Радио Фортуна - 03.07.2011

Најдобриот српски и светски тенисер Новак Ѓоковиќ за прв пат во кариерата го освои Вимблдон, неофицијалното светско првенство во тенис, победувајќи го минатогодишниот освојувач Рафаел Надал со 3:1 во ...

Тенисот има нов крал!

Курир - 03.07.2011

Новак Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон покажа зошто е најдобар тенисер оваа сезона, совладувајќи го Рафаел Надал со 3:1 во сетови за комплетирање на фантастичните две недели на лондонската трева.

Ѓоковиќ и Надал за титулата на Вимблдон

Оn.net - 02.07.2011

Рафаел Надал ја продолжи агонијата на Британците кои веќе 75 години, чекаат на победник на Грен слем турнирот. Шпанецот во полуфиналето го порази Енди Мареј со 5:7, 6:2, 6:2 и 6:4 и за титулата ќе ...

Ѓоковиќ во финалето како прв рекет на светот и тоа против Надал

Спортнет - 02.07.2011

Новак Ѓоковиќ од понеделник ќе биде најдобар тенисер на светот, откако по победата на Џо Вилфред Цонга успеа да се пласира во финалето на овогодинешниот Вимблдон.

Вимблдон финале мажи: Надал - Ѓоковиќ од 15:00 пренос на Телма!

Телма - 02.07.2011

Големото финале во машка конкуренција на Вимблдон се игра со почеток од 15:00 часот и со пренос на Телма. Надал во обид да ја задржи титулата на неофицијалното светско првенство во тенис Ѓоковиќ сака ...

Надал во финале против новиот број 1 Ѓоковиќ!

Идивиди - 02.07.2011

Новак Ѓоковиќ го обезбеди првото место на АТП листата со пласманот во финалето на Вимблдон во петокот, и сега ќе има шанса да го победи човекот кој го заменува на ова место, актуелниот шампион Рафаел ...

Ѓоковиќ финалист на Вимблдон и број еден на светската листа

Дневник - 02.07.2011

Новак Ѓоковиќ стигна до своето прво финале на Вимблдон, искачувајќи се со тоа на првото место на светската листа на тенисери.

Џоковиќ: „За ова сонував уште како дете“

БркајРабота - 02.07.2011

Џо Вилфред Цонга не успеа да направи уште еден пресврт на Вимблдон. Во полуфиналето загуби од Новак Џоковиќ, кој независно од исходот во финалето, од понеделник ќе биде прв на АТП листата.

Ноле е најдобар тенисер во светот!

Спорт Денес - 02.07.2011

Од следната недела светот на тенисот ќе има нов лидер, станува збор за 24-годишниот србин Новак Ѓоковиќ. Ноле го потчини французинот Цонга со 3-1 и се пласираше во големото финале на Вимблдон.

Надал го уништи сонот на Мареј и на цела Британија

+инфо - 02.07.2011

Првиот носител и бранител на титулата Рафаел Надал се пласираше во големото финале на Вимблдон со победата од 5-7, 6-2, 6-2, 6-4 над миленикот на лондонската публика Енди Мареј.

Милан му го честита првото место на Ѓоковиќ

+инфо - 02.07.2011

Италијанскиот фудбалски шампион Милан на својата официјална страница на „Твитер“ му го честиташе првото место на Новак Ѓоковиќ на АТП-листата на најдобри професионални тенисери:“ Му честитаме на ...

Надал и Ѓоковиќ ќе играат во финалето на Вимблдон

Сител - 02.07.2011

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е вториот финалист на престижниот тениски турнир Вимблдон, откако во второто полуфинале го совлада Британецот Енди Мареј со 3:1, по сетови 5:7, 6:2, 6:2, 6:4.

Рафа и Новак во големото финале

Курир - 02.07.2011

По Ѓоковиќ, кој со победата над Цонга го обезбеди првото место на АТП листата, во финалето на Вимблдон се пласираше и се уште актуелниот прв светски рекет Надал.

Надал ќе оди на шнајдер кај Џокович

Попара - 02.07.2011

Финале на Вимблдон. Очекувано нели? Надал ќе оди и овој пат кај Џокович на шнајдер, со разлика што сега Надал ќе го дотераат во англиски фрак. Ноле нема милост кога е шпанецот во прашање.

Ѓоковиќ - 25. светски рекет број еден

Курир - 02.07.2011

Првото место на ранг листата на АТП, на кое од понеделник ќе се најде Новак Ѓоковиќ, од нејзиното основање 1973. година до сега го држеа 24 тенисери.

Ѓоковиќ: На нивна среќа или жал, „Број 1“ е Србин!

Курир - 02.07.2011

„На нивна среќа или жалост, Србија го има првиот тенисер на светот“ - изјави Ѓоковиќ по победата на Цонга за фактот дека се’ почесто публиката навива за неговиот противник.

Ѓоковиќ - „Живеев за ова“

Inpress - 02.07.2011

Лондон, 2. јули 2011 (ИНПРЕС) Новак Ѓоковик и Рафаел Надал ќе играат во машкото финале на 125 -то издание на Вимблдон. Ѓоковиќ со 3-1 го совлада французинот Цонга , додека и шпанецот Надал со ...

Финале и прво место за Новак

Македонија24 - 02.07.2011

Спорт - Македониjа 24, , Финале и прво место за Новак, "Српскиот тенисер од понеделник ќе биде прв на АТП листата, а тоа му го обезбеди победата над Жо Вилфред Цонга во полуфиналето на Вимблдон.

Надал пак во финалето на Вимблдон

Македонија24 - 02.07.2011

Спорт - Македониjа 24, , Надал пак во финалето на Вимблдон, "Со победата од 3:1 во сетови Рафаел Надал обезбеди финале на Вимблдон со Новак Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ – број 1 во светот!

А1 - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ од понеделник ќе биде најдобар тенисер на светот, откако во полуфиналето на Вимблдон го совлада Жо Вилфред Цонга.

Рафа против Ноле во финалето на Вимблдон

VOX - 01.07.2011

Шпанецот Рафаел Надал и Србинот Новак Ѓоковиќ ќе играат во големото финале в недела на третиот годинашен Грен Слем тениски турнир-Отвореното првенство на Англија на терените на „Вимблдон“.

Џоковиќ прв финалист на Вимблдон, од понеделник светски рекет број еден

Телма - 01.07.2011

Новак Џоковиќ е првиот финалист на 125 издание од престижниот грен слем турнир Вимблдон. Најдобриот српски тенисер во полуфиналето успеа во четири сета да го совлада Французинот Жо Вилфрид Цонга.

Надал ќе ја брани титулата, Мареј повторно не успеа да го оствари сонот

Телма - 01.07.2011

Рафаел Надал пети пат во кариерата се пласираше во финалето на Вимблдон, откако го совлада во второто полуфинале, четвртиот фаворит и домашната надеж, Британецот Енди Мареј со 3 – 1 (5 – 7, 6 – 2, 6 ...

Финалето го води Ѓоковиќ до врвот

Дневник - 01.07.2011

Разликата во бодови меѓу Надал и Ѓоковиќ е на котата 65. Смена на врвот на АТП листата сигурно ќе има ако Новак се пласира во финалето, без разлика што ќе направи Надал.

Дали може Ноле да се искачи на врвот?

Mnogoo - 01.07.2011

Србинот Новак Ѓоковиќ денеска има втора шанса да се искачи на тенискиот престол, бидејќи првата во Париз на „Ролан Гарос“ не ја искористи.

И стана првак...

БркајРабота - 01.07.2011

Пред неполн половина час, Новак Ѓоковиќ го победи Вилфред Цонга со 3-1 во сетови и со тоа се пласираше во финалето на Вимблдон.

Видео: Ѓоковиќ го освои тенискиот Монт Еверест

Спортски - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ со 3:1 го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга во полуфиналето од неофицијалното Светско првенство во тенис, Вимблдон.

Најдобрите во финалето. Ѓоковиќ од понеделник нов број 1

Mnogoo - 01.07.2011

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе играат во големото финале на Вимблдон. Во недела централниот терен на „Олд Ингланд Клубот“ ќе биде сцената на која ќе се соочат двајцата најдобри светски тенисери во ...

Ѓоковиќ против Надал во финалето на Вимболдон

Алфа - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе играат во машкото финале на Вимболдон. На централниот терен во Лондон, први рекетите ги вкрстија Ѓоковиќ и Цонга.

Надал и Ѓоковиќ ќе играат во финалето на Вимблдон

Кајгана - 01.07.2011

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е вториот финалист на престижниот тениски турнир Вимблдон, откако во второто полуфинале попладнево го совлада Британецот Енди Мареј со 3:1, по сетови 5:7, 6:2, 6:2, 6:4.

Надал и Ѓоковиќ во финалето на 'Вимблдон'

Алсат-М - 01.07.2011

Првиот носител на Вимблдон, Шпанецот, Рафаел Надал се пласираше во финалето на тенискиот турнир Вимблдон. Во полуфиналето вечерва со 3:1 во сетови го совлада Енди Мареј.

Титулата на Вимблдон на Мареј ќе му донесе 2,6 млн фунти

+инфо - 01.07.2011

Светскиот рекет број 4, Британецот Енди Мареј, кој денес се соочува со најдобриот во светот Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон, има дополнителен мотив за победа.

Ѓоковиќ го симна Надал од тенискиот трон (видео)

+инфо - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ со 3-1 го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга во полуфиналето од неофицијалното Светско првенство во тенис, Вимблдон.

Битки за финале денеска на Вимблдон

Канал5 - 01.07.2011

Жо Вилфред Цонга е последниот бранител на првото место на АТП листата на Рафаел Надал. Ако Французинот евентуално денеска во полуфиналето на тенискиот Гренд слем, Вимблдон, го победи Новак Ѓоковиќ ќе ...

Пласманот во финалето на Вимблдон му ја донесе и лидерската позиција на АТП листата на Ѓоковиќ

Канал5 - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на тенискиот гренд слем, Вимблонд. Во полуфиналето со 3-1 го совлада Жо Вилфред Цонга. Пласманот во финалето на Ѓоковиќ му го носи местото број еден на АТП листата.

Ѓоковиќ финалист на Вимблдон

Сител - 01.07.2011

Популарниот Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Вимблдон денеска се намачи во дуелот со Жо Вилфред Цонга од Франција и ја искористи третата меч топка откако најпрво во третиот сет во тај брејкот не ...

Секси мачки на Вимблдон

Вечер Прес - 01.07.2011

Не е тајна дека зад секој успеше маж стои успешна жена, но кај спортистите во пракса се работи за атрактивна убавица. Атрактивните убавици на спортистите, односно тенисерите беа, а некои се уште се, ...

Новак Ѓоковиќ е број еден тенисер во светот !

Радио Фортуна - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон, но сатисфакцијата е двојно поголема затоа што за трофејот во финалето ќе влезе со мислата дека е прв рекет на светот од понеделник.

Видео: Ѓоковиќ го освои тенискиот Монт Еверест

Таратур - 01.07.2011

Новак Ѓоковиќ со 3:1 го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга во полуфиналето од неофицијалното Светско првенство во тенис, Вимблдон.

Спорт - Брадата на Мареј е хит во обложувалниците

Вест - 30.06.2011

Неуредниот изглед на Енди Мареј за време на Вимблдон стана толкава преокупација на англиските медиуми, што и обложувалниците се вклучија во дилемата дали тој ќе се избричи до крајот на турнирот.

Денеска - полуфинале во машка конкуренција

Телма - 30.06.2011

Денеска на програмата на тенискиот турнир Вимблдон се двата полуфинални меча во машка конкуренција. Како што е познато, се среќаваат Ѓоковиќ - Цонга и Надал - Мареј.

Надал со 3:1 до полуфинале на Вимблдон

Спорт Денес - 30.06.2011

Првиот носител и најголем фаворит за освојување на Вимблдон, Рафаел Надал славеше со 3-1 во четвртфиналниот натпревар против десеттиот носител Марди Фиш и со тоа се најде во топ 4 на неофицијалното ...

Ѓоковиќ за полуфинале на Вимблдон чести ќебапи

+инфо - 30.06.2011

Вториот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ триумфот над Австралиецот Бернард Томиќ и пласманот во полуфиналето на Вимблдон го прослави со ќебапчиња.

Видео: Пак полуфинале Надал-Мареј

Курир - 30.06.2011

Првиот светски рекет за место во финалето на 125. издание на Вимблдон ќе мора да се бори со домашниот миленик Енди Мареј.

ФОТО: Ѓоковиќ славеше со ќебапчиња

Курир - 30.06.2011

Вториот светски рекет пласманот во полуфиналето на Вимблдон го прослави со скара на која самиот ги подготвуваше ќебапчињата.

Надал против Федерер

Окно - 30.06.2011

Забавна анимација која го документира финалето на 122-то издание на натпреварите во тенис за мажи на Вимблдон меѓу тениските гиганти Рафаел Надал и Рожер Федерер.

Надал против Мареј, Ѓоковиќ против Цонга

Македонија24 - 30.06.2011

Спорт - Македониjа 24, , Надал против Мареј, Ѓоковиќ против Цонга, "Познат е и вториот дуел кој ќе би даде финалист на Вимболдон во машка конкуренција.

Ѓоковиќ против Цонга во полуфиналето

А1 - 29.06.2011

Новак Ѓоковиќ со победата над Бернард Томиќ од 3:1 по сетови 6:2, 3:6, 6:3, 7:5, ги растури неговите сништа дека ќе се домогне до полуфиналето на годинешново издание на Вимблдон.

Битка за полуфиналето на Вимблдон

VOX - 29.06.2011

Денешната програма од Отвореното првенство на Велика Британија во тенис ќе ни ги понуди четвртфиналните судири кај мажите, а за задоволство на сите пријатели на аристократската игра најдобрите ...

Ѓоковиќ по голема борба во полуфиналето

Оn.net - 29.06.2011

Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на годинешниот Вимблдон по триумфот над младиот австралиски тенисер Бернард Томиќ со 6:2, 3:6, 6:3 и ...

Спорт - Повредата на Надал ги исплаши и Вилијам и Кејт

Вест - 29.06.2011

Новата кралска двојка Вилијам и Кејт најде време и за Вимблдон. Елегантно облечени и добро расположени на големата жештина, нетипична за овој турнир, Вилијам и Кејт прво му дадоа поддршка на Енди ...

Надал неизвесен за четврт-финалето на Вимблдон

Утрински - 29.06.2011

Рафаел Надал ги преброди проблемите со повредата, како и незгодниот противник со силен сервис Хуан Мартин дел Потро од Аргентина, совладувајќи го со 7-6, 3-6, 7-6, 6-4 за пласман во четврт-финалето ...

Ѓоковиќ - Томиќ 3:1

Телма - 29.06.2011

Во драматичен меч, Новак Ѓоковиќ го победи Бернард Томиќ со 3:1 (6:2, 3:6,6:3 и 7:5) и се пласира во полуфиналето на годинашниот Вимблдон во кое ќе се сретне со победникот од мечот Федерер-Цонга.

Мареј - Лопез 3:0

Телма - 29.06.2011

Британецот Мареј се пласира во полуфиналето на Вимблдон, откако денеска на централниот терен го победи Шпанецот Лопез со 3:0 (6:3, 6:4, 6:4). Во полуфиналето Енди Мареј се среќава со Рафаел Надал.

Надал - Фиш 3:1

Телма - 29.06.2011

Бранителот на титулата на Вимблдон Рафаел Надал во четвртфиналето го совлада Американецот Фиш со 3:1 (6:3, 6:3, 5:7, 6:4). Во полуфиналето, в петок, Надал се среќава со домашниот тенисер Енди Мареј.

Надал ќе игра повреден

Дневник - 29.06.2011

Меѓу осумте најквалитетни на 125. јубилејно издание на Вимблдон нема сензационални имиња, а големата четворка, Надал, Федерер, Ѓоковиќ и Мари останаа во битка за трофејот Рафаел Надал не се откажа од ...

Вимблдон: Четвртфинални пресметки во машкиот сингл

Кајгана - 29.06.2011

Попладнево во Лондон ќе се одиграат четвртфиналните дуели во машка конкуренција, на третиот тениски грен слем сезонава, Вимблдон.

Може ли Томиќ да ја продолжи серијата и против Ѓоковиќ?

Mnogoo - 29.06.2011

Младиот австралиски тенисер Бернард Томиќ е во центарот на вниманието на годинешното издание на „Вимблдон“. Победите на Надал, Ѓоковиќ, Федерер и Енди Мареј секојдневно се во сенка на успесите на ...

Дамите не признаваат фаворитки, мажите по план на „Вимблдон“

Н.Македонија - 29.06.2011

Во четврт-финалето на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“ нема да има ниту една од првите три носителки во женска конкуренција Каролина Возњацки, Вера Звонарева и На Ли веќе го завршија нивниот ...

Ѓоковиќ го сопре сензационалниот Томиќ

Спорт Денес - 29.06.2011

Новак Ѓоковиќ е првиот полуфиналист во машкиот дел на Вимблдон, откако србинот во 1/4-финалето го совлада сензационалниот Бернанрд Томиќ со 3-1 по сетови.

Ѓоковиќ – Цонга прва полуфинална двојка на Вимблдон

Канал5 - 29.06.2011

Неофицијалното Светско првенство во тенис денеска ќе ги добие четирите полуфиналисти. Новак Ѓоковиќ и Џо Вилферд Цонга е првата полуфинална двојка на Грен слемот во Вимблдон.

Британците се обложуваат на брадата на Мареј

Вечер Прес - 29.06.2011

Единствен кој може да му објасни на Мареј како се освојува Вимблдон со брада е Швеѓанецот Бјорн Борг. Изгледа дека брадата му носи среќа, па одлучивме да им овозможиме на неговите фанови да стават ...

Вимблдон: Четвртфинални пресметки во машкиот сингл

Точка - 29.06.2011

Попладнево на терените на Се англискиот клуб во Лондон ќе се одиграат четвртфиналните дуели во машка конкуренција, на третиот тениски грен слем сезонава, Вимблдон.

Надал и Федерер загубија по еден сет

А1 - 28.06.2011

Првиот и третиот тенисер на светот, Рафаел Надал и Роџер Федерер за прв пат се соочија со посериозен отпор на овогодишниот Вимблдон, откако на денешните натпревари загубија по еден сет.

Познати четвртфиналните двојки на Вимблдон

Оn.net - 28.06.2011

Рафаел Надал и Роже Федерер загубија по еден сет, но не го доведоа во прашање нивниот пласман во четвртфиналето. Во женска конкуренција, елиминирани се сестрите Вилијамс и Каролина ...

Надал продолжува на Вимблдон

Оn.net - 28.06.2011

Рафаел Надал ќе продолжи со одбраната на титулата на тенискиот турнир во Вимблдон откако скенирањето на неговото лево стапало не покажа сериозна ...

Надал неизвесен за 1/4 финалето на Вимболдон

Спортнет - 28.06.2011

Рафаел Надал не е сигурен дека во среда ќе може да излезе на терен и да го одигра 1/4 финалниот дуел со Мардиј Фиш. Рекетот број 1 во светот и бранител на титулата на лондонската трева на мечот ...

Надал сепак ќе игра против Фиш!

Спортнет - 28.06.2011

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал сепак ќе излезе на мегдан со Мардиј Фиш во 1/4 финалето на Вимболдон. Шпанецот кој се повреди кон крајот на првиот сет на дуелот со Хуан Мартин дел Потро, а ...

Надал нема повреда- продолжува со игра на Вимблдон

VOX - 28.06.2011

И покрај многуте шпекулации за состојбата на неговата нога и можноста предвреме да го напушти Лондон, шпанецот изјави дека е се во ред и дека продолжува со борбата за титулата.

Спорт - Ноле не може без својата пудлица

Вест - 28.06.2011

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во моментив повеќе се грижи за својата пудлица Пјер, отколку можните дуели со Рафа Надал и Роже Федерер на Вимблдон, пренесуваат српските медиуми.

Надал го прескокна дел Потро, Јужни му го одзеде првиот сет на Федерер

Телма - 28.06.2011

Двократниот шампион Рафаел Надал го победи Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро во четири сета со 7:6, 3:6, 7:6, 6:4 и се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон.

Постои можност првиот рекет во светот да го заврши учеството на вимблдон?

Телма - 28.06.2011

Најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал би можел, поради повреда, да го предаде четвртфиналниот меч против Американецот Марди Фиш.

Надал се врати на тренинзите, ќе игра во четвртфинале

Телма - 28.06.2011

Oткако потребните детални прегледи и скенирањето на левото стопало покажаа дека не се работи за сериозна повреда, првиот рекет во светот, Рафаел Надал продолжи со тренинзите на Вимблдон и се очекува, ...

Надал го откажа настапот во Дејвис Купот

Дневник - 28.06.2011

Рафаел Надал му откажа на селекторот Алберт Коста настап во Дејвис Куп репрезентацијата на Шпанија за мечот против САД во Остин што треба да се игра од 8-10 јули. „Не можам да играм насекаде.

Кејт и Вилијам на Вимблдон

Црнобело - 28.06.2011

Во тек е Вимблдон, белиот Гренд Слем во Лондон. На прагот пред четврт финалето, англиската публика жустро го бодри својот фаворит Енди Мареј.

Надал го доби Дел Потро

БркајРабота - 28.06.2011

Шпанецот Рафаел Надал избори четвртфинале на Вимблдон откако со 7-6, 3-6, 7-6 и 6-4 го совлада Хуан Марин Дел Потро. Фантастичен натпревар, најдобар во досегашниот дел од турнирот, одиграа Рафаел ...

Повредата на Надал не е сериозна. ќе игра во четвртфиналето

Спорт Денес - 28.06.2011

Повредата на најдобриот светски рекет, Рафаел Надал не е сериозна и тој ќе може да го игра утрешното четвтфинале на Отвореното првенство на Великабританија во тенис.

Надал сепак ќе игра против Фиш!

Идивиди - 28.06.2011

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал сепак ќе излезе на мегдан со Мардиј Фиш во 1/4 финалето на Вимболдон. Шпанецот кој се повреди кон крајот на првиот сет на дуелот со Хуан Мартин дел Потро, а ...

Надал не е повреден, останува во игра на Вимблдон

+инфо - 28.06.2011

Магнетната резонанца на стапалото не покажа никакви отшетувања на ногата кај најдобриот тенисер на светот, Шпанецот Рафаел Надал.

Ѓоковиќ и Мареј лесно до четвртфиналето

МРТ - 28.06.2011

Вториот и четвртиот носител на тенискиот турнир Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј денеска издвојуваа лесни победи за пласман меѓу најдобрите осум.

Надал и Федерер загубија по еден сет

МРТ - 28.06.2011

Првиот и третиот тенисер на светот, Рафаел Надал и Роџер Федерер за прв пат се соочија со посериозен отпор на овогодишниот Вимблдон, откако на денешните натпревари загубија по еден сет.

Надал не е сериозно повреден, продолжува со одбраната на титулата

Канал5 - 28.06.2011

Рафаел Надал ќе продолжи со одбраната на титулата на тенискиот турнир во Вимблдон откако скенирањето на неговото лево стапало не покажа сериозна повреда.

На Вимблдон после 25 години се роди машко

Вечер Прес - 28.06.2011

Никогаш не ми паднало на памет дека ќе останам да играм и во втората недела на Вимблдон . Ова навистина е прекрасно чувство и одличен турнир за мене, нагласи 18-годишниот Бернард Томиќ Австралискиот ...

Надал и Федерер загубија по еден сет

Точка - 28.06.2011

Првиот и третиот тенисер на светот, Рафаел Надал и Роџер Федерер за прв пат се соочија со посериозен отпор на овогодишниот Вимблдон, откако на денешните натпревари загубија по еден сет.

Видео: Дел Потро го „испоти“ Надал

Курир - 28.06.2011

Првиот тенисер на светот, Рафаел Надал за прв пат се соочи со посериозен отпор на овогодишниот Вимблдон, откако на вчерашниот дуел со Дел Потро загуби еден сет.

Стапалото го плаши Надал

Курир - 28.06.2011

Првиот светски рекет денеска треба да ги знае резултатите од снимањето на повреденото лево стапало. Исцрпувачкиот дуел со Хуан Мартин Дел Потро во рамките на осминафиналето на Вимблдон го остави ...

Овации за кралската двојка на Вимблдон

Попара - 28.06.2011

Кралската двојка стана интересен предизвик за тенис фановите на шампионатот Вимблдон. Принцот Вилијам и Војводката од Кембриџ Кејт, ги изненадија фановите на тенисот овој понеделник, кога се појавија ...

Надал тешко се справи со Дел Потро

Македонија24 - 28.06.2011

Спорт - Македониjа 24, , Надал тешко се справи со Дел Потро, "Надал имаше исклучително тешка работа против Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро, но сепак на крајот успеа да го добие овој дуел откако ...

Надал го откажа настапот во Дејвис Купот

А1 - 27.06.2011

Рафаел Надал му откажа на селекторот Алберт Коста настап во Дејвис Куп репрезентацијата на Шпанија за мечот против САД во Остин што треба да се игра од 8 - 10 јули. „Не можам да играм насекаде.

Ѓоковиќ и Мареј лесно до четвртфиналето

А1 - 27.06.2011

Вториот и четвртиот носител на тенискиот турнир Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј денеска издвојуваа лесни победи за пласман меѓу најдобрите осум.

Спорт - Австралиското чудо го исфрли и Содерлинг

Време - 27.06.2011

Суперталентираниот 18-годишен тенисер од Австралија, Бернард Томиќ, е најголемото изненадување на овогодишното издание на Вимблдон.

Надал го пропушта Дејвис купот

Оn.net - 27.06.2011

Рафаел Надал и дефинитивно ќе ги пропушти натпреварите од Дејвис купот против САД во Тексас откако за шпанските медиуми изјави дека му треба одмор и ја критикуваше Интернационалната тениска ...

Црн ден за фаворитките на Вимблдон

Оn.net - 27.06.2011

Фаворитките во женска конкуренција на Вимблдон немаа добар ден откако турнирот го завршија сестрите Вилијамс и првата светска тенисерка Каролина ...

Ѓоковиќ на мегдан со изненадувањето Томиќ

Оn.net - 27.06.2011

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во осминафиналето на Вимблдон го порази Французинот Микаел Лодра со 6:3, 6:3 и ...

Фаворитите во втората недела на Вимблдон

Идивиди - 27.06.2011

Саботата беше совршен ден да се потврдат фаворитите за титулата на Вимблдон, откако актуелните шампиони Рафа Надал и Серена Вилијамс, како и првите "ловци" Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ влегоа меѓу ...

Натпреварот Мареј-Љубичиќ го следеле 9 милиони луѓе

БркајРабота - 27.06.2011

Познатата телевизиска куќа BBC потврди дека натпреварот помеѓу Мареј и Љубичиќ го гледале 8.8 милиони луѓе, што дополнително им влева надеж на Британците дека конечно Енди Мареј ќе стане првиот ...

Ѓоковиќ и Мареј лесно до четвртфиналето

Кајгана - 27.06.2011

Вториот и четвртиот носител на тенискиот турнир Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј денеска издвојуваа лесни победи за пласман меѓу најдобрите осум.

Надал и Федерер загубија по еден сет

Кајгана - 27.06.2011

Првиот и третиот тенисер на светот, Рафаел Надал и Роџер Федерер за прв пат се соочија со посериозен отпор на овогодишниот Вимблдон, откако на денешните натпревари загубија по еден сет.

Ноле нервозен поради кученцето Пјер

+инфо - 27.06.2011

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ е нервозен и растревожен бидејќи на неговата пудлица Пјер не му бил дозволен влез во Велика Британија.

Надал го откажа настапот во Девис Купот

МРТ - 27.06.2011

Рафаел Надал му откажа на селекторот Алберт Коста настап во Дејвис Куп репрезентацијата на Шпанија за мечот против САД во Остин што треба да се игра од 8 – 10 јули.„Не можам да играм насекаде.

Ноле сака кучето Пјер да го гледа на Вимблдон

Вечер Прес - 27.06.2011

Строгите британски закони го спречија вториот светски рекет, Пјер да го поведе со него во Лондон. Долгата одвоеност почна веќе да го зема својот данок Еден од најголемите фаворити за титулата на ...

Надал го откажа настапот во Девис Купот

Точка - 27.06.2011

Рафаел Надал му откажа на селекторот Алберт Коста настап во Дејвис Куп репрезентацијата на Шпанија за мечот против САД во Остин што треба да се игра од 8 – 10 јули. „Не можам да играм насекаде.