TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Запленетиот хероин чинел четири милиони евра

Утрински - 12.06.2010

За четири милиони евра требало да биде продаден хероинот што го заплени грчката полиција завчера кај 28-годишен македонски државјанин.

Црна хроника - Притвор за Македонците фатени со 74 кила хероин

Вест - 12.06.2010

Наркобандата, кај која македонската полиција, во соработка со американската служба ДЕА, најде 74 килограми чист хероин, е во Затворот во Шутка, а О.М.

Притвор за дилерот кој му ја продал дрогата на починатиот нарко зависник од Прилеп

Канал 77 - 12.06.2010

Истрагата што ја спроведе прилепската полиција по завчерашната смрт на 21-годишниот Хари Петрески, кој почина во прилепската болница како резултат на предозираност со наркотици, резултираше со ...

Лош ден за дилерите на дрога во Прилеп

Н.Македонија - 12.06.2010

Пет дилери на наркотици во три одделни случаи биле приведени оти продавале марихуана и хероин низ прилепските улице Според МВР, прилепчанецот Д.С.

Хроника - Македонци и Грци шверцувале хероин

Време - 11.06.2010

Благојче Петрески Тројца македонски државјани и еден грчки се уапсени за организиран шверц на дрога, во заедничка акција на полициските служби од балканските земји, кои потпомогнати од американската ...

Притвор за шверцерите на хероин

Дневник - 11.06.2010

Истражниот судија им одреди по 30-дневен притвор на скопјаните Добре Ј.(52), Насуф Д.(50) и Мирослав Г.(27), осомничени дека учествувале во шверц на 74 килограми хероин, запленет завчера во Грција.

Македонски државјанин фатен со 74 килограми хероин кај Атина

Утрински - 11.06.2010

Македонски државјанин е фатен во Грција со 74 килограми хероин, кој го криел во специјално направен бункер во камион. Полицијата уапсила и уште тројца негови соработници од земјава, за кои се ...

Регионално против дрогата

Р.С.Европа - 11.06.2010

Во последната акција на Македонската полиција и единицата за борба против трговијата со дрога во соработка со Американски и Грчки служби, во Атина, запленети се 74 килограми хероин, што од Турција во ...

Балканските полиции спречија шверц на 75 килограми хероин

Форум - 11.06.2010

Во координирана акција на полициите од регионот, а благодарение на информации обезбедени од страна на македонската полиција, во четврток во Грција е спречен шверц на дрога при што се откриени и ...

Спречен шверц на близу 75 килограми хероин

Сител - 11.06.2010

Во координирана акција на полициите од регионот, а благодарение на информации обезбедени од страна на македонската полиција, вчера во Грција е спречен шверц на дрога при што се откриени и запленети ...

Три кривични пријави за пет дилери и зависници на дрога од Прилеп

Inpress - 11.06.2010

Прилеп, 11. јуни (ИНПРЕС) ПС Прилеп, поднесе кривична пријава против Д.С. (28) од Прилеп, за кривично дело „недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и ...

Во Мексико запленети 70 тони марихуана и 1500 килограми хероин

Макфакс - 11.06.2010

Во голема акција на американската полиција против организираниот криминал со дрога во Мексико се уапсени 2.200 лица. Полициската акција „Проект за екстрадиција”, која започна пред две години насочена ...

Уапсени Бугари со 70 килограми хероин

Канал 77 - 11.06.2010

Уапсени се двајца бугарски државјани на унгарско- романскиот граничен премин Надлак, во обид да прошверцуваат повеќе од 70 килограми хероин, јавува Б92 Дрогата во вредност од преку 3,5 милиони евра , ...

Притворени прилепчани

Вечер Прес - 11.06.2010

Полицијата од Прилеп поднесе пријави против Д.С. (28), З.П. (44), Т.Р. (25) и М.Х. (23), сите од Прилеп, за кривично дело недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни ...

„Босфор“ голтна уште 74 килограми чист хероин

Н.Македонија - 11.06.2010

Дрогата е запленета во Грција, а приведени се четворица македонски државјани Пратка на чист хероин вреден околу 1,2 милион евра наменет за западноевропскиот наркопазар завршил во рацете на грчката ...

Пресечен меѓународен канал на шверц со дрога

А1 - 10.06.2010

Синоќа во Атина пресечен е меѓународен канал на шверц со наркотици, при што се запленети 74 килограми хероин, скриени во резервоарот на камион, што го возел Македонец, кој е уапсен од Грчката ...

Охрид - Меѓународна конференција за борба против трговијата со дрога

Алсат-М - 10.06.2010

Европа има сериозни проблеми со балканските нарко дилери и нивните соработници кои на големо оперираат во некои од Западно европските држави, посебно во Швјацарија и Германија.

Македонец фатен со 74 килограми хероин во Грција

Дневник - 10.06.2010

Во заедничка акција на МВР, американската служба за борба против дрога (ДЕА), турската и на грчката полиција се уапсени четворица скопјани што набавиле дрога во Турција Четворица македонски државјани ...

Фатен Македонец со 74 килограми чист хероин во Грција

Канал5 - 10.06.2010

Македонски државјанин шверцувал 74 килограми чист хероин од Турција кон западните земји, но грчката полиција по дојава на македонската го уапсила на патот од Евзони кон пристаништето во Атина.

Запленети 74 килограми хероин во Грција

МРТ - 10.06.2010

Единицата за борба против дрога при македонското МВР е заслужна за вчерашната успешна акција во Грција, во која биле запленети 74 килограми хероин, пренесува Охридњус.

Уапсени Бугари со 70 килограми хероин

МРТ - 10.06.2010

Уапсени се двајца бугарски државјани на унгарско- романскиот граничен премин Надлак, во обид да прошверцуваат повеќе од 70 килограми хероин, јавува Б92.

Експертска конференција за борбата против трговијата со дрога

Форум - 10.06.2010

Борбата против трговијата со дрога е темата на дводневната конференцијата што почнува денеска во Охрид во организација на Бирото за јавна безбедност при МВР, со поддршка од Женевскиот центар за ...

Експертска конференција за борбата против трговијата со дрога

МРТ - 10.06.2010

Борбата против трговијата со дрога е темата на дводневната конференцијата што почнува денеска во Охрид во организација на Бирото за јавна безбедност при МВР, со поддршка од Женевскиот центар за ...

Експертска конференција за борбата против трговијата со дрога

Макфакс - 10.06.2010

Борбата против трговијата со дрога е темата на дводневната конференцијата што почнува денеска во Охрид во организација на Бирото за јавна безбедност при МВР, со поддршка од Женевскиот центар за ...

Во Охрид конференција за борбата против трговијата со дрога

Кирилица - 10.06.2010

Директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи Љупчо Тодоровски денеска во Охрид ќе ја отвори дводневната меѓународна конференција на експерти од областа на борбата ...

Тодоровски - Македонија успешно се справува со дрогата

Inpress - 10.06.2010

Охрид, 10. јуни (ИНПРЕС) „Познавањето на методите на работа на подземјето е многу важно во нашата работа, затоа што врз база на тие методи, изградуваме методи на докажување, изјави денеска директорот ...

Уапсени Бугари со 70 килограми хероин

Макфакс - 10.06.2010

Уапсени се двајца бугарски државјани на унгарско- романскиот граничен премин Надлак, во обид да прошверцуваат повеќе од 70 килограми хероин, јавува Б92.

Македонци фатени со 74 килограми хероин во Грција

Кирилица - 10.06.2010

Акцијата МВР ја спроведувала во координација со турската полиција, а лицата биле следени изминатите три месеци Три лица се приведени во Македонија и едно во Атина, дел од групата која работела на ...

Уапсени Бугари со 70 килограми хероин

Форум - 10.06.2010

Уапсени се двајца бугарски државјани на унгарско- романскиот граничен премин Надлак, во обид да прошверцуваат повеќе од 70 килограми хероин, јавува Б92 Дрогата во вредност од преку 3,5 милиони евра , ...

Македонец фатен во Грција со 75 килограми хероин

Сител - 10.06.2010

Во ноќешната координирана акција заедно со американската служба за борба против дрога во која била вклучена и грчката и турската служба во Грција запленети се околу 74 килограми хероин пронајдени во ...

Македонија е лидер во справувањето со дрогата во регионот

Inpress - 10.06.2010

Охрид, 10. јуни (ИНПРЕС) Македонија е лидер во справувањето со криминалот со дрога, беше речено на отварањето на Меѓународната конференција за борба против дрогата што сеодржува во Охрид, на која ...

Запленети 74 килограми хероин во Грција

Макфакс - 10.06.2010

Единицата за борба против дрога при македонското МВР е заслужна за вчерашната успешна акција во Грција, во која биле запленети 74 килограми хероин, пренесува Охридњус.

Македонец уапсен во Грција со 75 килограми хероин

Нетпрес - 10.06.2010

Македонски државјанин е уапсен утрово во близина на Атина откако грчката полиција во резервоарот од камионот што го возел пронашла 75 килограми хероин , пренесен од Турција, неофицијално дознава ...

Меѓународна конференција на експерти од областа на борбата против трговијата со дрога во Охрид

Кирилица - 10.06.2010

Ќе бидат разгледувани повеќе теми од посочената област почнувајќи од граничните контроли, реализацијата на националните стратешки програми, засилувањето на разузнавањето во поглед на трговијата со ...

Македонци фатени со 74 килограми хероин

Вечер Прес - 10.06.2010

МВР ја спровело акцијата во координација со турската полиција. Хероинот бил натоварен во камион и требало да пристигне во Македонија денеска.

Македонија лидер во борбата со дрогата

Вечер Прес - 10.06.2010

Пјер Есеива од Институтот во Лозана, од Одделот за трговија со дрога, вели дека Албанците се најголем проблем во Швајцарија кога станува збор за криминалот со дрога Македонија е лидер во борбата со ...

Македонци и Албанци најголеми наркодилери во Европа

Канал 77 - 10.06.2010

Европа има сериозни проблеми со балканските нарко дилери и нивните соработници кои на големо оперираат во некои од Западно европските држави, посебно во Швјацарија и Германија, каде според дел од ...

Уапсени двајца Бугари за шверц на 70 кг хероин

eReporter - 10.06.2010

Во Унгарија се уапсени двајца Бугари во чие возило биле пронајдени 34 пакети со повеќе од 70 килограми хероин, чија пазарна вредност се проценува на повеќе од 3,5 милиони евра.

Во Турција запленети 313 килограми хероин

Макфакс - 09.06.2010

Турската полиција во провинцијата Мерсин во јужниот дел на земјата, заплени пратка од 313,5 килограми хероин, кој бил наменет за европскиот пазар.

Меѓународна конференција на експерти од областа на борбата против трговијата со дрога

Inpress - 09.06.2010

Охрид, 10. јуни (ИНПРЕС) Во организација на Бирото за јавна безбедност при МВР, со поддршка од Женевскиот центар за Демократска контрола на вооружените сили (DCAF), денеска и утре во Охрид ќе се ...

Конференција за спречување на наркопроизводството во Авганистан

МРТ - 09.06.2010

Директорите на органите за борба против дрога од голем број земји, политичари, познати експерти, руски и странски новинари, а исто така и претставници на ОН, НАТО, ШОС и други меѓународни организации ...

Конференција за спречување на наркопроизводството во Авганистан

Макфакс - 09.06.2010

Директорите на органите за борба против дрога од голем број земји, политичари, познати експерти, руски и странски новинари, а исто така и претставници на ОН, НАТО, ШОС и други меѓународни организации ...

Турската полиција запленила 313 килограми хероин

Нетпрес - 08.06.2010

Големо количество на хероин запленила турската полиција во јужната провинција Мерсин, јавува турските медиуми, пренесува Нетпрес.

За пола година паднаа 300 килограми дрога

Н.Македонија - 08.06.2010

Во првите пет месеца од годинава пресечни се пет меѓународни канали за шверц на дрога, а регистрирани се 233 кривични дела од областа на трговијата со дрога, за што биле пријавени вкупно 289 лица ...

Од хероин од Авганистан за 10 години починале 1 милион луѓе

Р.С.Европа - 07.06.2010

Шефот на руската служба за контрола на наркотици изјавил дека хероинот од Авганиста во изминатата деценија убил повеќе од еден милион луѓе. Авганистан е најголемиот произведувач на хероин во светот.

Турската полиција викендов заплени 51 килограм хероин и 234 колограми хашиш

Inpress - 07.06.2010

Анкара, 7. јуни (ИНПРЕС) Турската полиција, викендот што измина, во две одделни акции заплени 51,5 килограм хероин и 234 килограми хашиш, наменети, како што се претпоставува, за пазарите на Западна ...

Косовец шверцувал хероин во Чешка

Вечер Прес - 07.06.2010

- Главниот организатор е човек од албанска националност, кој е познат во бизнисот со дрога. За него имаме докази дека во минатото неколкупати организирал превоз на хероин од Косово до разни европски ...