TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Погребан и вториот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

Утрински - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Погребан и вториот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

Сител - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Погребан и вориот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

Press24 - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Мнозинството Французи за објавување карикатури на пророкот Мухамед

Кајгана - 18.01.2015

Околу 40 проценти од Французите сметаат дека траба да се избегнува објавување карикатури на пророкот Мухамед, а половината се наклонети кон ограничување на слободите на изразувањето на интернет, покажа испитувањето на јавното мнение објавено во ...

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

Алфа - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето ...

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Нигер

А1 On - 18.01.2015

Полицијата употреби денеска солзавец за да ги растера недозволените протести на опозицијата во главниот град на Нигер, Ниамеј против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

А1 On - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Четириесет отсто од Французите против објавувањето на карикатури на Мухамед

А1 On - 18.01.2015

Повеќе од 40 отсто од граѓаните на Франција сметаат дека треба да се избегнува објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед, а половина од нив се согласуваат со ограничувањето на слободата на говор на интернет, покажало истражувањето на јавното ...

Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

Сител - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Мнозинството Французи за објавување карикатури на пророкот Мухамед

Макфакс - 18.01.2015

Само околу 40 отсто од Французите сметаат дека траба да се избегнува објавување карикатури на пророкот Мухамед, а половината се наклонети кон ограничување на слободите на изразувањето на интернет, покажа испитувањето на јавното мнение објавено во ...

Погребан и вориот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

А1 On - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Нигер

Сител - 18.01.2015

Полицијата употреби денеска солзавец за да ги растера недозволените протести на опозицијата во главниот град на Нигер, Ниамеј против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Во Нигер запалени цркви поради карикатурите на Мухамед

Р.С.Европа - 18.01.2015

Муслиманските свештеници во Нигер побараа смирување на тензиите откако вчера протестантите бесни поради карикатурите на пророкот Мухамед објавени во францускиот магазин Чарли Ебдо запалија најмалку седум цркви во главниот град Ниамеј.

Жртви од вториот ред

А1 On - 18.01.2015

Менокио бил воденичар од XVI век кој живеел во северна Италија. Бил писмен, самоук и неговиот поглед на светот се темелел на неколку, за тоа време, необични технолошки уверувања. Верувал дека душата умира со телото, дека светот настанал од хаос, а ...

Терористите стануваат херои на младите луѓе во предградијата на Франција

МКД - 18.01.2015

Стравот од радикализација во сиромашните предградија на француските градови, населени главно со емигранти, е засилен по неодамнешните терористички напади во Франција. Според извештајот на Франс прес, која го пренела разговорот со претседателот на ...

10 жртви при демонстрациите во Нигер

Алфа - 18.01.2015

Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, а десетици се повредени. Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, ...

Шарли Ебдо во фокусот на неделниот печат

Р.С.Европа - 18.01.2015

Терористичкиот напад врз францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо во Париз и последиците од него се предмет на анализа во домашните неделници. Фокус - Макотрпна работа за враќање на нормалноста во Македонија Ако судството ни е независно, Иванов се ...

Погребан и вториот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

Република - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Жерар Биар: Бог не е ниту јавна ниту политичка личност

Вечер Прес - 18.01.2015

Карикатурите во „Шарли ебдо" всушност за заштита на слободата на религијата, вели новиот главен уредник на магазинот Главниот уредник на „Шарли ебдо", Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник ...

ВО ТАЈНОСТ ПОГРЕБАН еден од најголемите монструми на денешницата

Пулс24 - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Ердоган: И покрај напорите да не се случи тоа, на повидок се големи цивилизациски судири

Пулс24 - 18.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денес на можни „судири на цивилизациите“ по брановите напади на милитантните екстремисти во Париз, велејќи исто така дека зад минатонеделните напади врз сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ се кријат ...

Погребан тајно и вториот напаѓач врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Локално - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан тајно во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, ...

Четириесет отсто од Французите против објавувањето на карикатури на Мухамед

Sky - 18.01.2015

Повеќе од 40 отсто од граѓаните на Франција сметаат дека треба да се избегнува објавувањето на карикатури на пророкот Мухамед, а половина од нив се согласуваат со ограничувањето на слободата на говор на интернет, покажало истражувањето на јавното ...

Карикатурите во „Шарли ебдо“ ја заштитуваат слободата на религијата

Република - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. - Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

Ескалира гневот во муслиманскиот свет против најновиот број на “Шарли Ебдо”

Локално - 18.01.2015

Илјадници луѓе се вклучија во протестите против насловната на најновиот број на француското сатирично издание “Шарл Ебдо”, а студенти во Сомалија излегоа со натпис “Je Suis Muslim – и јас го сакам мојот Пророк”.

Гинат луѓе на протестите против “Шарл Ебдо” во Нигер (ВИДЕО)

Локално - 18.01.2015

Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, десетици се повредени. Податоците беа објавени од страна на претседателот на земјата Мохамед Јусуф.

Кучето Лили сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до крај

Н.Македонија - 18.01.2015

Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а сега стана и маскота на списаниетo Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и ...

Погребан и вториот напаѓач врз редакцијата на „Шарли ебдо“

Lider - 18.01.2015

Шериф Куаши, еден од двајцата браќа џихадисти, одговорни за нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен недленик „Шарли ебдо“, кои беа убиени во акција на полицијата, е погребан во предградие на Париз, под зајакнато полициско обезбедување, изјави ...

Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ за заштита на слободата на религијата

Lider - 18.01.2015

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата. – Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Утрински - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Утрински - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Не е слобода на говор ако се злоупотребува верата

Дневник - 17.01.2015

Не е во ред и ниедна вера не го одобрува исмејувањето свети ликови, тоа не смее да се случува без разлика дали на тапет се Исус, Буда, Мухамед. Сите цркви, верски заедници и религиозни организации во Македонија се едногласни дека претставувањето на ...

Кучето Лили нем сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до последен здив

Курир - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Алфа - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Кучето Лили нем сведок на убиството во „Шарли ебдо“, остана со нив до последен здив

Press24 - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

А1 On - 17.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Кучето Лили е нем сведок на случувањата во „Шарли ебдо“

ЗаЗабава - 17.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лили, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Телеграф - 17.01.2015

Оланд оваа изјава ја даде на пазарот во Тул во Корез, при што тој потсети дека „овие земји Франција ги поддржа во борбата против тероризмот“ Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на пророкот Мухамед

А1 On - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

А1 On - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Телеграф - 17.01.2015

Одговорните на весникот денеска зборуваат „за историски“ настан Последниот број на „ Шарли ебдо “ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што ...

Русија забрани објавување карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 17.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Рекорден тираж на „Шарли едбо“

Курир - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на пророкот Мухамед

+инфо - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Рекорден тираж на „Шарли едбо“

Press24 - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Шарли Ебдо: опасност од поларизарана дебата

А1 On - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Алфа - 17.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на Мухамед на насловната страна на „Шарли ебдо“ дека „Франција има принципи и вредности“ и дека „меѓу тие вредности се вбројува и слободата на ...

Андонов за РСМ : Анализа – “Тероризмот како закана на денешницата”

Курир - 17.01.2015

Тема на најновото издание на Умствена гимнастика е“Тероризмот како закана на денешницата”, со посебен акцент на актуелните случувања поврзани со францускиот неделник Шарли Ебдо. Во емисијата гостува доц.

Еден од напаѓачите на Шарли ебдо погребен во тајност

МКД - 17.01.2015

Саид Куачи, еден од двајцата браќа џихадисти одговорни за нападот врз сатиричниот весник Шарли ебдо кои беа убиени во полициска акција, веќе бил погребен во тајност, јавува Франс прес повикувајќи се на полициски извори.

Три цркви опожарени во главниот град на Нигер

+инфо - 17.01.2015

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот.

Терористот Саид Куачи закопан во необележан гроб

+инфо - 17.01.2015

Саид Куачи, еден од двајцата браќа џихадисти одговорни за нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ кои беа убиени во полициска акција е погребен во тајност, јави Франс прес. Саид Куачи бил погребен во петокот во градот Ремс каде живеел две години.

Иран забрани весник поради „Јас сум Шарли“

Телеграф - 17.01.2015

слоганот е објавен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни кој неодамна ја изговори реченицата на една манифестација Иран го забрани весникот „Мардом Емроуз“ поради тоа што објавил на насловната страна „Јас сум Шарли“.

Иран го забрани весникот кој објави „Јас сум Шарли“

+инфо - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

Туниските навивачи направија скандал против Хрватска (ФОТО)

Дерби - 17.01.2015

Вчера против Македонија беа мирни, но денеска против Хрватска, туниските навивачи направија скандал и тоа на верска основа. Мечот од второто коло на Светското првенство, тие го искористија за да протестираат против францускиот сатиричен весник ...

Што ќе се случело доколку новинарите на Шарли ебдо имале оружје? (ВИДЕО)

МКД - 17.01.2015

За да ја докажат исправноста на своите ставови спроед кои целиот свет би бил побезбедно место доколку би имало повеќе оружје, група од Тексас со име „Вистината за оружјето“ (Truth About Guns) го реконструирала неодамнешниот терористички напад во ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Сител - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Оланд ја брани „слободата на изразување“ наспроти антифранцуските протести по новата карикатура на Мухамед

Сител - 17.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги потсети земјите во кои се протестираше против карикатурата на Мухамед на насловната страна на „Шарли ебдо“ дека „Франција има принципи и вредности“ и дека „меѓу тие вредности се вбројува и слободата на ...

Шарли Ебдо: опасност од поларизирана дебата

Сител - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

Три цркви опожарени во главниот град на Нигер

А1 On - 17.01.2015

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот.

Најмалку седум христијански цркви опожарени во Нигер

Алфа - 17.01.2015

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако ...

Најмалку седум христијански цркви опожарени во Нигер

+инфо - 17.01.2015

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако ...

Најмалку седум цркви опожарени во Нигер

Нетпрес - 17.01.2015

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако ...

Иран го забрани весникот, кој објави „Јас сум Шарли“

А1 On - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Курир - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Сител - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Нетпрес - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Погребан тајно еден од браќата терористи Куаши

Локално - 17.01.2015

Терористот Саид Куаши бил тајно погребан во ноќта спроти сабота во градот Ремс, соопштиле од Градското собрание на градот, пренесоа агенциите. Местото на неговиот гроб се чува во тајност, за да се избегнат какви и да е инциденти.

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед

Денешен - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Иран забрани весник, кој објави „Јас сум Шарли“

Република - 17.01.2015

­ Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури за Мухамед

Точка - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник "Шарли ебдо".

Гневни Нигеријци демолирале цркви

Република - 17.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Муслиманите да не протестираат насилно!

Вечер Прес - 17.01.2015

САД ги осудуваат протестите поради новите карикатури на пророкот Мухамед САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот ...

Муслиманите се креваат на протести

Денешен - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Три цркви опожарени во главниот град на Нигер

Денешен - 17.01.2015

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот.

Вашингтон против муслиманските протести

Република - 17.01.2015

САД ги осудија синоќа повремено насилните протести на илјадници луѓе во некои земји со муслиманско мнозинство против новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Три цркви опожарени во главниот град на Нигер

Локално - 17.01.2015

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот.

Ердоган избувна против провокациите на “Шарли Ебдо”

Локално - 17.01.2015

Турскиот претседател избувна против “Шарли Ебдо” поради провокациите против исламот, велејќи дека францускиот сатиричен неделник подгрева омразата и расизмот. “Списанието е познато со провокативните публикации за исламот и христијанството.

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Денешен - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Авганистанскиот претседател:Објавувањето на нова карикатура на Мухамед е неодговорно

Локално - 17.01.2015

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го смета за неодговорен акт објавување на нова карикатура на пророкот Мухамед во “Шарл ебдо” една недела по нападот врз редакцијата на сатиричниот весник во Париз, во која загинаа 12 лица.

Шарли продолжува да го тресе светот: Протести во престолнината на Нигер поради карикатурите на Мухамед

Фактор - 17.01.2015

Околу 1000 лица, воглавно млади, се собрале денеска во престолнината на Нигер Нијамеј за да протестираат поради објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во весникот „Шарли Ебдо“. Демонстрантите кои се собрале пред големата џамија во Нијамеј, ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Либертас - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите во Шарли Ебдо

Република - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“.

Новиот број на “Шарл ебдо” беше веднаш купен во Германија

Локално - 17.01.2015

Пуштениот во продажната мрежа на Германија нов број на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” беше веднаш откупен, пренесе Газета.ru. На главната железничка станица во германската престолнина уште во 5 часот имало редица од околу сто лица кои ја ...

„Шарли Ебдо“ продаде седум милиони примероци

Република - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци.

Две цркви биле запалени за време на протестите во Нигер

Локално - 17.01.2015

Две христијански цркви биле запалени за време на протестот против карикатурите на исламскиот пророк Мухамед во Нигер, кој трае веќе два дена, пренесе AFP. Четири лица загинаа во вчерашните протести, а претходно денеска беше објавено дека полицијата ...

Најмалку седум цркви опожарени во Нигер

Република - 17.01.2015

­ Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако ...

Протести во Газа, Ингушетија и Нигер поради карикатурите на Мухамед

Н.Македонија - 17.01.2015

Непознати лица ги испишаа со навредливи натписи ѕидовите на францускиот културен центар во градот Газа, во знак на протест поради новите карикатури на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ - Франуските новинари ќе одат во ...

Џихадистите удрија по западните вредности

Н.Македонија - 17.01.2015

Со неодамнешниот напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ терористите имаа многу поголема цел, а тоа беа западните вредности - Дали нападите ќе ги обединат луѓето во овие кризни времиња или, пак, ќе победи стравот од исламот? Далекосежни ...

Три цркви опожарени во главниот град на Нигер

Н.Македонија - 17.01.2015

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот.

Иран го забрани весникот кој објави „Јас сум Шарли“

Н.Македонија - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е објавен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

Најмалку седум христијански цркви опожарени во Нигер

Н.Македонија - 17.01.2015

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, о ткако ...

„Шарли ебдо“ со рекорден тираж од седум милиони примероци

Lider - 17.01.2015

Последниот број на „Шарли ебдо“ со карикатурата на Мухамед на насловната страница, која повторно предизвика протести во повеќе муслимански земји во светот, ќе биде допечатен со што неговиот тираж ќе достигне рекордни седум милиони примероци, јави ...

„Шарли ебдо“: Опасност од поларизирана дебата

Lider - 17.01.2015

Обидите да се објаснат нападите во Париз се ограничени. Вистината е покомплексна и тешка да се прифати. Во време на кризи, оние кои би сакале да имаме само една идеја во главите во секое време се брзи тоа и да го побараат преку мегафони.

Иран го забрани весникот, кој објави „Јас сум Шарли“

Lider - 17.01.2015

Иран го забрани реформаторскиот весник „Мардон Емроуз“, поради тоа што на својата насловна страница го објави слоганот „Јас сум Шарли“. Слоганот е обајвен покрај фотографија на холивудската ѕвезда Џорџ Клуни, кој неодамна на една манифестација ги ...

Ердоган: На повидок судир меѓу цивилизациите

24 Вести - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Слобода е и правото да не се објави!

Deutsche Welle - 16.01.2015

Острата критика кон водечките медиуми во САД кои не ги објавија карикатурите на Шарли Ебдо е разбирлива, но погрешна. Слободата на печатот не значи и неконтролирано објавување на карикатури. Импулсот беше јасен и широко распространет.

Слободата на говор е апсолутна или не е слобода

Вест - 16.01.2015

САД (АП) - Писателот Салман Ружди кој со години живееше под смртни закани по објавувањето на неговата книга "Сатански стихови"од 1988 година што ги разгневи иранските верски лидери, завчера рече дека правото на слобода на говор е апсолутно или ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

24 Вести - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Утрински - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква, папата Франциско, изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“, но нагласи дека нема никакво одобрување за едно вакво „страшно насилство“ извршено во името на Господ.

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Утрински - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Русија бара медиумите да не објавуваат карикатури на верски теми

Р.С.Европа - 16.01.2015

Руската државна агенција за надзор над медиумите Роскомнадзор ги предупреди медиумите да не објавуваат карикатури поврзани со верски теми. Агенцијата денеска соопшти дека таквите слики може да ги прекршат руските медиумски закони за борба против ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Протест во Истанбул во знак на почит кон браќата Куаши

Алфа - 16.01.2015

Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот напад врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз.

Франција го испорачува организаторот на нападите на „Шарли ебдо“

Алфа - 16.01.2015

Францускиот државјанин Фриц Жоли Жоашин кој е поврзан со еден од двајцата напаѓачи на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ во Париз, се согласи бугарија да го испорача на француските власти. Францускиот државјанин Фриц Жоли Жоашин кој е поврзан со еден ...

4 мртви во протести против Шарли ебдо во Нигер, се палеле цркви и христијански продавници (ФОТО)

МКД - 16.01.2015

Најмалку тројца цивили и еден полицаец се убиени во Нигер за време на протести против карикатурите објавени во францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо, јавил извор од полицијата. „Убиени се еден полицаец и тројца цивили“, рекол полицискиот извор.

Протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

+инфо - 16.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

Сега и блискоисточните карикатуристи цртаат карикатури во одбрана на слободата на говорот! (ФОТО)

МКД - 16.01.2015

Врвните карикатуристи во Блискиот Исток застанаа во одбрана на слободата на говорот по нападот врз Шарли ебдо, а истовремено „удрија“ по израелските и арапските владетели поради нивните обиди да извлечат корист од трагедијата.

Ердоган: На повидок судир меѓу цивилизациите

Press24 - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Ердоган: На повидок е судир меѓу цивилизациите

Нетпрес - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Алфа - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“.

Ердоган: На повидок судир меѓу цивилизациите

Алфа - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Ердоган - На повидок судир меѓу цивилизациите

Р.С.Европа - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска предупреди на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на исламот.

Ердоган: На повидок судир меѓу цивилизациите

+инфо - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Протест во Истанбул во знак на почит кон браќата Куаши

Press24 - 16.01.2015

Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот напад врз францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ во Париз.

Протест во Истанбул во знак на почит кон браќата Куаши

Сител - 16.01.2015

Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот напад врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз.

ПАПАТА ФРАНЦИСК: Слободата на изразување има граници

Телеграф - 16.01.2015

Според папата Франциск, религиите мора да бидат третирани со целосен респект, а верувањето на луѓето не смее да биде исмевано и навредувано Поглаварот на Католичката црква, папата Франциск, изјави дека слободата на изразувањето и на говорот има свои ...

НИЕ СМЕ КУАШИ: Во Истанбул протест во знак на почит кон напаѓачите на „Шарли ебдо“

Телеграф - 16.01.2015

Турската полиција не дозволи групата, што скандираше „Алах е најголем“ да почне со марш околу џамијата Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот ...

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Русија забрани објавување карикатури на пророкот Мухамед

Алфа - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Русија забрани објавување карикатури на пророкот Мухамед

Сител - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Русија забрани објавување карикатури на пророкот Мухамед

Press24 - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

Press24 - 16.01.2015

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли Ебдо“.

РУСИЈА: Забрана за објавување карикатури на пророкот Мухамед

Телеграф - 16.01.2015

Објавувањето на такви карикатури во руски медиуми е спротивно на етички и морални норми што важат со векови, соопшти „Роскомнадзор“ Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Сител - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Курир - 16.01.2015

Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички екстремисти убија осум членови на редакцијата,папата ја бранеше слободата на говорот,како едно од виталните човекови права.

Турција и ЕУ се обидоа да ги намалат разликите со посетата на Давутоглу на Брисел

+инфо - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Press24 - 16.01.2015

Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички екстремисти убија осум членови на редакцијата,папата ја бранеше слободата на говорот,како едно од виталните човекови права.

Франција ја цени поддршката од Македонија

Press24 - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

ФАБИУС: Франција ја цени поддршката од Македонија

Телеграф - 16.01.2015

Потребна ни е колективна и обновена определба за одбрана на слободите и заедничка борба против тероризмот, додава францускиот министер Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција, Лоран Фабиус, му се заблагодари на шефот на ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Курир - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Фабиус: Франција ја цени македонската поддршка

Нетпрес - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Република Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот “Шарли Ебдо”.

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

А1 On - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“. Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Сител - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Франција ја цени македонската поддршка и солидарност

МКД - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот „Шарли Ебдо", соопштија од ...

Фабиус до Попоски: Франција ја цени македонската поддршка

Макфакс - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи „остро го осуди варварскиот напад“ врз редакцијата на сатиричниот неделник Charle Hebdo.

Јордан, Катар и Иран протестираат против новите карикатури на Мухамед во „Шарли ебдо“

А1 On - 16.01.2015

Околу 2.500 демонстранти излегоа по улиците на јорданската престолнина Аман во знак на протест против објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед во последното издание на сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Срамна цензура во британските медиуми: забранета новата насловна на Шарли ебдо (ВИДЕО)

МКД - 16.01.2015

Соработничката на Шарли ебдо Каролин Фурест на Скај њуз кажала дека британските медиуми ја предале новинарската професија со одлуката да не ја објавуваат насловната страница од новиот број бидејќи е навредлива за муслиманите.

Демонстрации во Пакистан против карикатури на Пророкот Мухамед

Р.С.Европа - 16.01.2015

Демонстрации се одржуваат ширум Пакистан во знак на протест против објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот магазин Шарли Ебдо. Најмалку тројца луѓе денеска биле повредени во судирите меѓу демонстрантите ...

Шарли и ориентот

Окно - 16.01.2015

Мухамед? Моментално е залудно да се бара неговиот лик во арапскиот свет, особено онаа карикатура од насловната страница на сатиричниот весник Шарли Ебдо. Читателите во ниту еден арапски медиум не можат да го видат расплаканиот родоначалник на ...

„Смрт за богохулниците“: муслиманите низ светот протестираат против новите карикатури (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.01.2015

Новото издание на сатиричниот неделник Шарли ебдо, изданието на „преживеаните“, предизвика бес кај муслиманските заедници низ целиот свет, а верниците цела недела одржуваат протести. Планирани се уште повеќе протести по традиционалната петочна ...

Турците протестираа во знак на почит кон браќата Куаши

Вечер Прес - 16.01.2015

Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот напад врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо" во Париз.

Посетата на Давутоглу на Брисел треба да ги намали разликите меѓу Турција и ЕУ

Република - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

Давотоглу во Брисел да ги смирува Европјаните

Локално - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат своите разлики за време на вчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми. Давутоглу предложи поголема соработка во борбата против Исламска држава и ...

Франција ја цени поддршката од Македонија

Вечер Прес - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Британските медиуми ги забранија карикатурите на „Шари едбо“

Пулс24 - 16.01.2015

Соработничката на сатиричниот неделник Шарли ебдо, Каролин Фурест, за време на гостувањето на британската телевизија Скај Њуз ги обвини британските медиуми за предавство на новинарската професија затоа што одлучиле да не ја прикажуваат насловната ...

Ердоган предупреди дека на повидок е судир меѓу цивилизациите

Денешен - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Фабиус: Франција ја цени македонската поддршка

Точка - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Република Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи остро го осуди варварскиот напад на седиштето на весникот "Шарли Ебдо".

Русија забрани објавување карикатури на Мухамед

Република - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Заговор: Нападот над „Шарли Ебдо“ бил масонска пресметка? (видео)

Република - 16.01.2015

Дали популарниот Шарли Ебдо е само продолжена рака на масонеријата чие главно мото е „Ред по хаосот“? Списанието по овој планиран напад го зголеми тиражот од 60 илјади на импресивни 6 милиони распродадени за момент- прашува дел од светската јавност ...

Кучето кое остана со новинарите до последниот здив

Вечер Прес - 16.01.2015

Преплашена и збунета, кокершпаниелот Лила, лутала од канцеларија до канцеларија меѓу телата на несреќните жртви, нејзините пријатели - новинари и карикатуристи од списанието "Шарли Ебдо". Ова кутре било само нем сведок на терористичкиот напад, а ...

Го прашаа Папата Франциск што мисли за нападот врз „Шарли Ебдо“. ВАКОВ одговор никој не очекуваше!

Sky - 16.01.2015

Реакцијата на Папата Франциск на нападот врз „Шарли Ебдо“ ја подели јавноста откако католичкиот поглавар рекол дека „провокаторите не би смееле да ги навредуваат религиите“. Папата рекол дека луѓето „не смеат да ја навредуваат туѓата вера“ и додал ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Денешен - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Салман Ружди: Слободата е неделива

Вечер Прес - 16.01.2015

Правото на слобода на говор е апсолутно или – го нема И Салман Ружди (67) се придружи на осудата околу убиствата на карикатуристите од Шарли ебдо. Славниот британски писател од индиско потекло кој од 1989 година живее под константна закана со смрт ...

Девојката на главниот уредник на "Шарли ебдо" не се појави на погреб - еве зошто

Точка - 16.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на "Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

Фабиус до Попоски: Франција ја цени македонската поддршка

Тера - 16.01.2015

Во врска со минатонеделните терористички акти во Париз, кои однесоа повеќе жртви, Македонија преку своите институции и Министерството за надворешни работи „остро го осуди варварскиот напад“ врз редакцијата на сатиричниот неделник Charle Hebdo.

Протести во Алжир и Ерусалим поради објавените карикатури на пророкот Мухамед

Денешен - 16.01.2015

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Турција и ЕУ во обид да се најдат на половина пат околу исламот, исламистите и антиисламистите

Вечер Прес - 16.01.2015

Турција и Европската унија се обидоа да ги намалат меѓусебните разлики за време на завчерашната посета на турскиот премиер Ахмет Давутоглу на Брисел, соопштија британските медиуми Доналд Туск и Ахмет Давутоглу Турција и Европската унија се обидоа да ...

Ердоган: На повидок се големи цивилизациски судири

Фактор - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денес на можни „судири на цивилизациите“ по брановите напади на милитантните екстремисти во Париз, велејќи исто така дека зад минатонеделните напади врз сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ се кријат ...

Бугарија ќе го испорача Французинот кој се поврзува со нападите на „Шарли Ебдо“

Фактор - 16.01.2015

Францускиот државјанин Фриз Жоли Жоашен, кој најверојатно е поврзан со еден од браќата Куаши, извршители на минатонеделниот терористички напад на магазинот „Шарли Ебдо“ прифатил денес да биде испорачан во Франција.

Москва oдлучи-нема објавување карикатури на пророкот Мухамед

Вечер Прес - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор" ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа.

Турското Обвинителство покрена истрага против "Џумхуриет“

Вечер Прес - 16.01.2015

Слободата на изразување не значи навредување на религиозните вредности, што во Турција е казниво дело, за кое е предвидена казна затвор, изјави турскиот премиер Истанбулското Обвинителство почна истрага против турскиот весник "Џумхуриет“, кој објави ...

Москва предупредува поради карикатурата на пророкот Мухамед

Фактор - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникациите „Roskomnadzor“ ги предупредила медиумите кои ја објавија карикатурата на пророкот Мухамед дека тоа е против законот во Русија. Вакви фотографии се против законот во Русија .

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Република - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција, Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Протест во Истанбул во чест на напаѓачите на „Шарли ебдо“ (ФОТО)

Република - 16.01.2015

Стотина лица се собраа денеска во Истанбул пред џамија во квартот Фатих да оддадат почит на Шериф и Саид Куаши, двајцата сторители на крвавиот напад врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз.

Ердоган: Судирот на цивилизациите станува реален

Вечер Прес - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска предупреди на „судир меѓу цивилизациите" по бранот напади на милитантни исламисти во Париз и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо" во Париз се кријат напади на исламот.

Девојката на уредникот на „Шарли ебдо“ доби забрана да се појави на неговиот погреб

Бриф - 16.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо” не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на жалоста во Париз, ...

“Шарл ебдо” пушти апликација за паметни телефони и таблети

Локално - 16.01.2015

Францускиот сатиричен весник “Шарл ебдо” пушти апликација за паметни телефони и таблети за да може да биде читан на интернет последниот “број на преживеаните”, кој излезе во средата, откако целиот тримилионен тираж беше распродаден за неколку часа, ...

Религиите да се почитуваат, слободата на изразување има граници

Вечер Прес - 16.01.2015

Папата,сепак,и покрај забелешката дека има граница со слободата на изразувањето, остро го осуди терористичкиот напад и убиството на вкупно 17 лица.Тој изјави дека нема никакво одобрување за едно вакво „страшно насилство„ извршено во името на Господ.

Карикатурите на „Шарли ебдо“ забранети во британските медиуми

Република - 16.01.2015

Соработничката на сатиричниот неделник Шарли ебдо, Каролин Фурест, за време на гостувањето на британската телевизија Скај Њуз ги обвини британските медиуми за предавство на новинарската професија затоа што одлучиле да не ја прикажуваат насловната ...

Папата Франциско: Слободата на изразување има граници

Н.Македонија - 16.01.2015

Поглаварот на Католичката црква,папата Франциско изјави дека „слободата на изразувањето и на говорот имаат свои граници“ Во реакцијата на терористичкиот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо„ во кој ислмистички ...

Русија забрани објавување карикатури на пророкот Мухамед

Н.Македонија - 16.01.2015

Руската федерална служба за надзор на комуникацијата „Роскомнадзор“ ги предупреди медиумите што објавија карикатури на пророкот Мухамед, дека тоа е спротивно на законот на земјата и етичките норми кои важат во неа - Објавувањето на такви карикатури ...

Јордан, Катар и Иран протестираат против новите карикатури на Мухамед во „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 16.01.2015

Околу 2.500 демонстранти излегоа по улиците на јорданската престолнина Аман во знак на протест против објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед во последното издание на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ Меѓу демонстрантите имаше и ...

Ердоган: На повидок судир меѓу цивилизациите

Н.Македонија - 16.01.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди денеска на „судир меѓу цивилизациите“ по бранот напади на милитантни исламисти во Париз, и рече дека зад минатонеделниот напад врз сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз се кријат напади на ...

Фабиус: Франција ја цени поддршката од Македонија

Lider - 16.01.2015

Министерот за надворешни работи и меѓународен развој на Франција Лоран Фабиус му се заблагодари на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за пораката со поддршка и солиданост упатена по повод минатонеделните териристички акти во Париз и ...

Зошто девојката на уредникот на „Шарли ебдо“ доби забрана да се појави на неговиот погреб?

Lider - 16.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо” по прекар викан Шарб, не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

24 Вести - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Утрински - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

24 Вести - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли ебдо“

Утрински - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Утрински - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и при тоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“.

Давутоглу: Слободата на медиумите не дозволува и слобода за навредување

Канал5 - 15.01.2015

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу изјави дека слободата на медиумите не им дава дозвола да навредуваат и изјави дека карикатурата на пророкот Мухамед е “голема провокација“. „Слободата на медиумите не дозволува и слобода за навредување“ – изјави ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

24 Вести - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Фабиус до Попоски: Сметаме на вашата поддршка за борба против тероризмот

Канал5 - 15.01.2015

Франција смета на поддршка од Македонија во борбата против тероризмот. Министерот за надворешни работи на Франција Лоран Фабиус му пиша на македонскиот министер Никола Попоски писмо, како одговор за солидарноста која Македонија ја даде по убиството ...

Зошто девојката на главниот уредник на „Шарли ебдо" не се појави на погреб?

Сител - 15.01.2015

На Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, ѝ било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на жалоста во Парис откако канцелариите на ...

Кралот на Јордан го оцени како неодговорно однесувањето на „Шарли ебдо“

+инфо - 15.01.2015

Јорданскиот крал Абдула Втори денеска го оцени како неодговорно однесувањето на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, кој во средата објави нови карикатури на пророкот Мухамед. „Тоа е непристојно и неодговорно однесување.

Девојката на главниот уредник на „Шарли ебдо“ не се појави на погреб – еве зошто

Курир - 15.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

+инфо - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

+инфо - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Весниците од Блискиот Исток со остра критика за „Шарли ебдо“

Нетпрес - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Телеграф - 15.01.2015

Анри Русел, кој во 1970 година учествувал во создавањето на првиот број на „Шарли ебдо“ се обрати постхумно до Шарбоније со зборовите „Навистина ти замерувам за ова“, во колумна објавена во левичарскиот магазин „Нувел Обс“, пренесува „Раша тудеј“ ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

А1 On - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Дали масакрот во „Шарли“ ќе го заостри Шенген?

А1 On - 15.01.2015

Последните случувања во Париз ги заоструваат мерките во Европска Унија. Во Данска, Белгија, Велика Британија се говори за потесна безбедносна соработка со другите земји, за засилување на мерките за прислушување, за следење на интернет-комуникацијата ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Сител - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Кралот на Јордан го оцени како неодговорно однесувањето на „Шарли ебдо“

А1 On - 15.01.2015

Јорданскиот крал Абдула Втори денеска го оцени како неодговорно однесувањето на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, кој во средата објави нови карикатури на пророкот Мухамед. „Тоа е непристојно и неодговорно однесување.

Поради карикатурите истрага против турскиот весник „Џумхуриет“

+инфо - 15.01.2015

Истанбулското Обвинителство почна истрага против турскиот весник „Џумхуриет“, кој вчера објави делови од последниот број на францускиот неделник „Шарл ебдо“ како знак на солидарност со карикатуристите и уредниците убиени во Париз минатата недела.

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

Press24 - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Сител - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Нетпрес - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесe ...

Давутоглу ја критикува насловната на „Шарли ебдо“

Телеграф - 15.01.2015

Објавувањето на оваа карикатура е сериозна провокација, слободата на медиумите не значи слобода некого да навредуваш, изјави Давутоглу Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ поради ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

+инфо - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

Алфа - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет ...

Талибанците го осудија новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 15.01.2015

Талибанците денеска го осудија новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. - Карикатурите кои се објавени во списанието ги провоцираат чувствата на една и пол милијарда муслимани, предупредува исламистичкото движење во ...

Талибанците со осуда за новиот број на „Шарли ебдо“

Курир - 15.01.2015

Новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ наиде на осуда кај Талибанците. - Карикатурите кои се објавени во списанието ги провоцираат чувствата на една и пол милијарда муслимани, предупредува исламистичкото движење во ...

Оланд: „Шарли ебдо“ е жив и ќе продолжи да живее

А1 On - 15.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд, по објавување на првиот број од сатиричниот неделник по исламистичкиот напад на редакцијата во кој беа убиени 12 лица, изјави дека „Шарли Ебдо“ е жив и дека ќе продолжи да живее.

Сериските заговорници против теориите околу Шарли Ебдо

Оff.net - 15.01.2015

Ахмед Мерабе, еден од двајцата полицајци кои беа убиени додека на 7-ми јануари патролираа на улицата пред Шарли Ебдо, беше закопан во вторникот. Ова, ако им веруваш на сите докази, вклучувајќи ги изјавите од семејството, извештајот смртта и видеото ...

Велбек: Визија на муслиманска Франција

А1 On - 15.01.2015

РТС – Белград Пишувајќи ја фиктивната приказна „Потчинување“ за исламизацијата на Франција, авторот Мишел Велбек по својот проверен обичај сакаше да провоцира. По нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, провокацијата ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“ и Западот

А1 On - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, „оркестриран напад“ врз исламскиот свет.

Копии на „Шарли ебдо“ се пепродаваат и по 600 долари

Нетпрес - 15.01.2015

Копии од најновото издание на „Шарли ебдо“ вчера беа понудени и за повеќе од 700 долари на И беј, пишува Си Ен Ен. Некои од понудувачите се обидоа да ќарат од големата побарувачка за последниот број на сатиричниот француски неделник.

Пакистанскиот парламент ги осуди карикатурите на Пророкот Мухамед

Р.С.Европа - 15.01.2015

Долниот дом на пакистанскиот парламент го осуди објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Во едногласно усвоената резолуција, парламентот ја повикува меѓународната заедница, ...

Пакистанскиот Парламент го осуди објавувањето нови карикатури на Мухамед во Франција

А1 On - 15.01.2015

Парламентот во Пакистан едногласно усвои резолуција со која ги осуди новите карикатури на пророкот Мухамед, кои се објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Не е лесно да се биде Шарли!

Окно - 15.01.2015

На страна нормалната човечка згрозеност и шокираност од масакарот во Париз, малкумина се свесни колку грозоморниот чин во срцето на Западот и Европа, всушност, дополнително ги истакна нашите слабости и нашата кратковидност.

Изданието на Шарли ебдо што излезе по масакрот заработи 10 милиони евра

МКД - 15.01.2015

Сатиричниот неделник Шарли ебдо заработи рекордни 8 милиони евра од продажбата, што во комбинација со претплатите, донациите и помошта од јавноста, му донесе на списанието вкупно 10 милиони евра.

Нема абер за македонски превод на романот поради кој Уелбек го напушти Париз

Телеграф - 15.01.2015

Романот на Уелбек беше објавен истиот ден кога беше извршен нападот врз списанието „Шарли ебдо“, а во него авторот пишува дека во 2022 година со Франција ќе владее радикален исламистички претседател Нашите читатели ќе почекаат додека на македонски ...

Еден од основачите на Шарли ебдо до убиениот уредник: Го одвлечка целиот тим во смрт

МКД - 15.01.2015

Еден од основачите на Шарли ебдо му упатил денес критика на убиениот уредник на неделникот Стефан Шарбоние дека „ги одвлечкал тимот карикатуристи во смрт“ бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот, пренесува Индипендент .

Зошто на девојката на главниот уредник не и дозволија да се појави на погреб?

Press24 - 15.01.2015

На Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, ѝ било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на жалоста во Парис откако канцелариите на ...

Образование, Шарли Ебдо и министерски афери

Р.С.Европа - 15.01.2015

Законот за високо образование, по некоја министерска афера, загадениот воздух се домашните теми за кои пишуваат медиумите, од надворешните најобработувана е „Шарли Ебдо“. Реформите во високото образование, по некоја афера меѓу министрите и масакрот ...

(ФОТО) ДЕМОНСТРАЦИИ ВО ИСТАМБУЛ: – Демонстрантите палеле примероци на „Џумхуриет“

Фактор - 15.01.2015

Турската полиција уапсила пет лица кои на протестите во Истамбул палеле примероци на весникот „Џумхуриет“. Демонстрантите се собрале пред просториите на весникот, извикувајќи слогани против овој весник.

МВР: Контролата е на максимално ниво и пред и по „Шарли ебдо“

Sky - 15.01.2015

По најавите за можни промени во миграциската политика на ЕУ, како мерка по нападот на „Шарли ебдо“, проценките на надлежните институции во Македонија, во моментов, се дека земјата и нејзините граѓани не би биле погодени од евентуалните измени во ...

Најновиот број на „Шарли ебдо“ се продава за 100.000 евра

Sky - 15.01.2015

Примероци од новиот, денешен број на парискиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, прв по терористичкиот напад во кој загинаа 12 лица, веќе се продаваат на аукцискиската интернет-страница „Ибеј“, а на некои од понудените аукции, тој достигнува сума и од ...

Основачот на „Шарли Ебдо“ до убиениот уредник: – Ги одвлече сите во смрт!

Фактор - 15.01.2015

Основачот на „Шарли Ебдо“ денес упати критики до убиениот уредник на сатиричниот неделник Штефан Шарбони дека го „повлекол тимот“ карикатуристи во смрт бидејќи претерал со провокациите со карикатури објавени во овој весник.

Дали масакрот во „Шарли“ ќе го заостри Шенген?

Sky - 15.01.2015

Последните случувања во Париз ги заоструваат мерките во Европска Унија. Во Данска, Белгија, Велика Британија се говори за потесна безбедносна соработка со другите земји, за засилување на мерките за прислушување, за следење на интернет-комуникацијата ...

Турското Обвинителство покрена истрага против „Џумхуриет“

Локално - 15.01.2015

Истанбулското Обвинителство почна истрага против турскиот весник „Џумхуриет“, кој вчера објави делови од последниот број на францускиот неделник „Шарл ебдо“ како знак на солидарност со карикатуристите и уредниците убиени во Париз минатата недела.

Давутоглу: Слобода на печат не значи слобода за изнесување навреди

Фактор - 15.01.2015

Премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу, изјави денеска дека слободата на печат никому не му дава за право да изнесува навреди, опишувајќи го објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед како „голема провокација“.

Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Вечер Прес - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го искритикува францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед Ахмет Давутоглу Турскиот премиер Ахмет Давутоглу го искритикува францускиот сатиричен ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Точка - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мохамед и притоа посочи дека слободата на изразување "не е слобода да навредуваш", пренесe ...

Западот отвора нова крстоносна војна на сите полиња!

Вечер Прес - 15.01.2015

Не се осудува само гестот на "Шарли ебдо", туку западната јавност се обвинува за двојни стандарди затоа што Западот го казнува антисемитизмот, но не гледа кривично дело ако се исмева пророкот Мухамед Весниците во муслиманските земји од Блискиот ...

(ВИДЕО) 360 степени – Може ли да се убива во име на религијата?

Либертас - 15.01.2015

Во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М за причините и за последиците од трагичните настани во францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ дебатираат исламскиот теолог Рамадан Рамадани, кој е активен и во цивилното општество и новинарот Сашо ...

Еве поради која причина девојката на главниот уредник на „Шарли едбо“ не се појави на погреб

Пулс24 - 15.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

Исламистите од “Боко Харам” го поздравија масакрот во Париз

Локално - 15.01.2015

Одлуката на француското издание “Шарл Ебдо” да се стави на првата страница на новиот број на карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед ги разгневи муслиманите низ целиот свет. По нивните зборови, ова е уште една навреда на нивната религија.

Весниците од Блискиот Исток со остра критика за "Шарли ебдо"

Точка - 15.01.2015

Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание "Шарли ебдо" и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, "оркестриран напад" врз исламскиот ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Република - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Папата Францис: Странските религии не треба да бидат предмет на потсмев или навреди

Локално - 15.01.2015

Папата Францис ги осуди убиствата извршени во името на Бога, но инсистираше на тоа дека странските религии не треба да стануваат предмет на потсмев или навреди, пренесе AFP. Изјавата на папата е во врска со исламистичкиот напад врз канцелариите на ...

По нападот “Шарли Ебдо” постигна приходи над 10 милиони евра

Локално - 15.01.2015

Ако се сметаат продажбата, прилозите, донации и државната помош, можно е “Шарл ебдо” да постигне приходи од над 10 милиони евра по нападот од 7 јануари – чудесно богатство за мал сатиричен неделник, кој до пред неколку недели се чудел каде да најде ...

Копии на "Шарли ебдо" се препродаваат и по 600 долари

Точка - 15.01.2015

Копии од најновото издание на "Шарли ебдо" вчера беа понудени и за повеќе од 700 долари на И беј, пишува Си Ен Ен. Некои од понудувачите се обидоа да ќарат од големата побарувачка за последниот број на сатиричниот француски неделник.

Девојката на главниот уредник на „Шарли ебдо“ не се појави на погреб – еве зошто

МК News - 15.01.2015

Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо” по прекар викан Шарб, не присуствуваше на неговиот погреб. Неа и било наредено да стои подалеку од неговиот погреб. Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

Давутоглу: Слободата на изразување не е слобода да навредуваш

Република - 15.01.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска го искритикува францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ заради повторното објавување на карикатурата на пророкот Мухамед и притоа посочи дека слободата на изразување „не е слобода да навредуваш“, пренесоа ...

Погребани жртвите од нападот на редакцијата на „Шарли Ебдо“

Sky - 15.01.2015

Двајцата најпознати карикатуристи на францускиот неделник „Шарли Ебдо“ кои со уште 10 колеги беа убиени во минатонеделниот напад на џихадистите во Париз, денес беа погребани, ден откако новото издание беше распродадено за момент, предизвикувајќи ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Локално - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Основачот на „Шарли ебдо” кон убиениот уредник: „Го одведе целиот тим во смрт”

Точка - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денес упати критики кон убиениот уредник на сатиричниот неделник, Стефан Шарбоние, дека „го одвлекол тимот“ на цртачи во смрт затоа што претерал со провокативните карикатури објавени во весникот.

Францускиот „Патриот акт“ веќе постои

Sky - 15.01.2015

Додека се множат парламентарните предлози за зајакнување на безбедносните мерки и за давање поголеми овластувања на француските безбедносни служби по масакрот во „Шарли ебдо“, експертите и медиумите во земјата потсетуваат дека лани во ноември ...

Основачот на „Шарли ебдо“ со критика поради провокациите

Н.Македонија - 15.01.2015

Основачот на „Шарли ебдо“ денеска упати критики за убиениот уредник на сатиричниот неделник Стефан Шарбоније дека го однел тимот уметници во смрт, бидејќи претерал со провокативните карикатури објавени во весникот Анри Русел, кој во 1970 година ...

Сите се Шарли, а ние?

Н.Македонија - 15.01.2015

Македонија, како европска земја, како членка на франкофонијата, како земја што промовира мултикултура и меѓуверски дијалог, мораше да биде присутна во Париз! Минатата недела за очекувањата од 2015 година , за односите Запад-ислам, како еден од трите ...

Визија на муслиманска Франција

Идивиди - 15.01.2015

Пишувајќи ја фиктивната приказна „Потчинување“ за исламизацијата на Франција, авторот Мишел Велбек по својот проверен обичај сакаше да провоцира. По нападот врз редакцијата на парискиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, провокацијата стана крвава ...

Муслиманските весници со остри критики кон „Шарли Ебдо“

Идивиди - 15.01.2015

Бејрут, 15 јануари 2015 (МИА) - Весниците во муслиманските земји од Блискиот Исток и Северна Африка, остро го критикуваат најновиот број на француското сатирично списание „Шарли Ебдо“ и ги осудуваат Франција и Западот за, како што се тврдат, ...

Турското Обвинителство покрена истрага против „Џумхуриет“

Lider - 15.01.2015

Истанбулското Обвинителство почна истрага против турскиот весник „Џумхуриет“, кој вчера објави делови од последниот број на францускиот неделник „Шарл ебдо“ како знак на солидарност со карикатуристите и уредниците убиени во Париз минатата недела.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

24 Вести - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

ФОТО: Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

24 Вести - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Нова снимка од нападот во Париз: Го убивме „Шарли ебдо“

Канал5 - 14.01.2015

Неодамна на интернет се појави нова снимка која ги прикажува браќата Саид и Шериф Куаши, како излегуваат од редакцијата „Шарли ебдо“, пренесува „Скај“. На снимката се гледаат две маскирани лица, кои мирно се враќаат кон својот автомобил а едниот од ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ разграбан за половина час

Канал5 - 14.01.2015

За триесетина минути буквално беше разграба новиот број на Шарли Ебдо во Франција, издадено во пет милиони примероци. Колони луѓе пред изгрејсонце чекаа да го купат неделникот со расплаканиот пророк и со напис „Се е простено“, весник кој стана ...

Новиот број на Шарли ебдо распродаден за неколку часа

Телма - 14.01.2015

Лидерот на Ал Каеда во Јемен преку видео порака презеде одговорност за нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ Илјадници луѓе уште од раните утрински часови чекаа во долги редици пред киосците во Париз и останатите француски градови, ...

Пророкот Мухамед повторно на насловната страница на Шарли Ебдо

24 Вести - 14.01.2015

Пророкот Мухамед повторно се најде на насловната страна на сатиричниот француски весник „Шарли Ебдо“. Неговата расплакана карикатура е прикажана како во рацете држи порака „Јас сум Шарли“, а над цртежот стои натпис „Се е простено“.

„Шарли ебдо“ со тираж од 5 милиони примероци ги разбесни муслиманите

Дневник - 14.01.2015

Во Франција вчера излегоа рекорден број од пет милиони копии од најновото издание на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, кој обично се печати во тираж од 60.000 примероци, во кој беа објавени нови карикатури, кои предизвикаа бес кај муслиманите низ ...

И јас сум Македонија (Повод: „И јас сум Шарли“)

Дневник - 14.01.2015

Ефтим Kлетников Насловот на овој текст е со дијагностичка поента и „ин медиас рес“ треба да ја дијагностицира болеста на моќниот и богат Запад, во кој сега влегуваат и Јенките. Таа болест, за жал, се вика егоизам и има подолг историски континуитет, ...

„Шарли ебдо” распродаден за само половина час

Канал5 - 14.01.2015

Новиот број на „Шарли ебдо“ веднаш по излегувањето во три милионски тираж, беше разграбан за само половина час. Печатен е на 16 светски јазици. Една недела откако канцелариите на овој магазин во Париз беа цел на терористички напад.

ФОТО: Најновиот број на „Шарли ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Утрински - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли ебдо“. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и од 5 часот беа во редица пред ...

САД поддржуваат објавување карикатури со пророкот Мухамед

Алсат-М - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Новиот број на „Шарли Ебдо“ распродаден за половина час

Нова ТВ - 14.01.2015

За половина час распродадено е најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, но овојпат беше отпечатен во три милиони примероци. - Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Турски опозициски весник објавил 4 страници од Шарли ебдо

МКД - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Кумхуријет објавил денес по последната ноќна контрола на полицијата четири страници од првиот број на францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо по нападот кој ја опустоши редакцијата.

Fashionel.mk се приклучи кон иницијативата Ден на тишината

Fashionel - 14.01.2015

По масакрот кој се случи во редакцијата на француската медиумска куќа Шарли Ебдо, земјите од регионот кои се дел од платформата Ферпрес.Еу ја поттикнаа иницијативата Ден на тишината, која ќе се одбележи денес во период од 11: 30 до 14 часот.

Селмани: Лицемерно е од Владата да искажува сочувство за „Шарли Ебдо“

+инфо - 14.01.2015

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, вели дека е лицемерно од политичката власт во Македонија да изразува сочувство за жртвите во терористичкиот напад во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, кога е одговорна за медуимскиот мрак во сопствената ...

ФОТО: Новиот број на „Шарли ебдо“ експресно распродаден, најавен нов тираж

Курир - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли ебдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Турската полиција ја провери соддржината на новиот број на весникот „Џумхуриет“

Нетпрес - 14.01.2015

Турската полиција денеска ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник „Џумхуриет“ со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник.

Најновиот број на „Шарли ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Телеграф - 14.01.2015

Насловната страница на сите им е позната. Пророкот Мухамед со солза во окото и со натпис „Јас сум Шарли“, а над цртежот на пророкот стои натписот „Сè е простено“ Во Франција денеска требаше рано д а се стане за да се купи примерок од историскиот ...

Во продажба новиот број на „Шарли Ебдо“

МРТ - 14.01.2015

За разлика од 60-те илјади колку што излегуваа порано, денеска специјалното издание на весникот е испечатено во 3 милиони примероци и се продава во 25 земји на 16 различни јазици... Седум дена по трагедијата во Франција, најновото издание на ...

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ распродаден за десет минути во Франција

МРТ - 14.01.2015

Вообичаено во еден киоск се продаваат од 3-4 примероци неделно, денес во скоро сите киосци беа оставени над сто... Потребно беше да се стани рано за да има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“.

Иран против новата карикатура на пророкот Мухамед во Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 14.01.2015

Иран го осуди објавувањето нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страна на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, оценувајќи дека тоа е „навредливо“ и „провоцирачко“. Насловната страна на првото издание на магазинот по нападот од 7 ...

Авторот на новата насловна на Шарли ебдо: „Напишав „Сѐ е простено“ и тогаш и јас заплакав“ (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2015

Автор на насловната страница на Шарли ебдо на која се наоѓа карикатурата на расплаканиот Мухамед, кој во рацете држи натпис „Јас сум Шарли“ е карикатуристот Луз, кој синоќа открил зошто насловната е токму таква.

Авторот на новата насловна на „Шарли ебдо“ плачеше на прес-конференцијата (ВИДЕО)

Телеграф - 14.01.2015

Не беше тоа насловната што светот сакаше да ја нацртаме, тоа беше нашата насловна, рече карикатуристот Луз Карикатуристот Луз, кој е автор на новата насловна страница на „Шарли ебдо“, синоќа пред француските медиуми откри зошто во новиот број го ...

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Сител - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Новиот број на Шарли ебдо ги разгневи муслиманите, пак закани

МКД - 14.01.2015

Рекордни 3 милиони примероци од новиот број на сатиричниот неделник Шарли ебдо се појавија во француските трафики, а новите карикатури предизвикаа гнев кај муслиманите низ целиот свет и закани од радикалните исламисти.

Ал-Каида во Јемен презеде одговорност за нападот во Шарли ебдо

Глас на Америка - 14.01.2015

Тврди дека го планирала и финансирала нападот како „чин на одмазда“ за пророкот Мухамед Одделот на Ал-Каида во Јемен официјално презеде одговорност за минатонеделниот напад во редакцијата на сатиричниот магазин Шарли ебдо, тврдејќи дека се работи за ...

Mерки за безбедност во „Џумхуриет“ по објавување делови од новото издание на „Шарли Eбдо“

Курир - 14.01.2015

Турските власти ги зајакнаа мерките за безбедност во регионот на редакцијата во Истанбул на весникот „Џумхуриет“. Весникот денеска објави четири страници од најновото издание на парискиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“.

ВИДЕО: Нова снимка од нападот врз „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Нова драматична видео снимка се појави на која се гледаат браќата Куаши, само неколку моменти по нападот врз неделникот „Шарли ебдо“. Видео снимката ја објави новинската агенција Ројтерс, а таа е снимена од покривот на весникот.

Шарли можат да бидат Американците, но не И европејците

А1 On - 14.01.2015

Д-р Ненад Живановски Масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“ без сомнеж претставува досега незабележан настан, чии крвави траги ќе остават дамки и на многу идни настани кои ќе се случуваат во годините кои следат во Франција, Европа, но и во целиот ...

Плачот на Мухамед

Окно - 14.01.2015

Новиот број на весникот „Шарли Ебдо“ е разграбан во Париз. Само седум дена откако исламистичките терористи ја убија речиси цела редакција, весникот на насловната донесува цртеж на расплаканиот пророк Мухамед.

Ердоган го обвинил Западот за оркестрирање на нападот врз Шарли ебдо (ВИДЕО)

МКД - 14.01.2015

Турскиот претседател го обвинил Западот за нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, со тврдење дека муслиманите биле „наместени“ за злосторството. Ердоган смета дека вината е на француските разузнавачки служби бидејќи извршителите на ...

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Сител - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Сител - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

„Џумхуриет“ објавува четири страници од новиот број на „Шарли ебдо“

Алфа - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Џумхуриет ќе објави во денешниот број прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо. Турскиот опозициски весник Џумхуриет ќе објави во денешниот број ...

Новата насловна на Шарли ебдо создаде нови дилеми за американските медиумите

+инфо - 14.01.2015

По убиствата во францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо минатата недела кои ги извршија исламските екстремисти, другите медиуми, вклучувајќи ги и онлајн медиумите, се решија да објават некои од неговите карикатури од кои многу муслимани беа ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Алфа - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Телеграф - 14.01.2015

Тој, како што е најавено, треба да биде отпечатен во три милиони примероци и дистрибуиран во 25 земји, преведен на пет јазици, вклучувајќи ги и арапскиот и турскиот САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата ...

Творецот на слоганот „Јас сум Шарли“ е бесен, и тоа со добра причина

Телеграф - 14.01.2015

Милиони луѓе ја искажаа својата поддршка за трагично загинатите новинари на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, користејќи го слоганот „Јас сум Шарли", и на овој начин изразија жалење поради трагичниот настан.

„Џумхуриет“ објавува четири страници од новиот број на „Шарли ебдо“

Сител - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Џумхуриет ќе објави во денешниот број прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо. Главниот уредник на Шарли ебдо, Жерар Биар изјави првично дека ...

И новинарите на „Le Canard Enchaine“ под терористичка закана

Нетпрес - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник „Le Canard Enchaine“ примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“. После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

„Џумхуриет“ објавува четири страници од новиот број на „Шарли ебдо“

+инфо - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Џумхуриет ќе објави во денешниот број прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник Шарли Eбдо. Главниот уредник на Шарли Eбдо, Жерар Биар изјави првично дека ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

+инфо - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Објаснувајќи ги своите причини поради кои тој го нацртал пророкот ...

Турски „Џумхуриет“ ќе објави четири страници од новиот број на „Шарли Ебдо“

Курир - 14.01.2015

Џумхуриет турскиот опозициски весник во денешниот број ќе објави прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо. Главниот уредник на Шарли ебдо, Жерар Биар изјави првично дека ...

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Курир - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Видео: Лузијер објасни зошто го нацртал Мухамед

Нетпрес - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Press24 - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Кајгана - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. „Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

ТРИ МИЛИОНИ ПРИМЕРОЦИ: Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Телеграф - 14.01.2015

Весникот е отпечатен во три милиони примероци и излегува една недела по исламистичкиот напад врз редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што се убиени осум новинари и уште четири лица Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ ...

ФОТО: Новиот број на „Шарли ебдо“ експресно распродаден

Press24 - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли ебдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Турската полиција ја провери соддржината на новиот број на весникот „Џумхуриет“

+инфо - 14.01.2015

Турската полиција денеска ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник „Џумхуриет“ со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник.

Турската полиција ја провери содржината на новиот број на весникот „Џумхуриет“

Телеграф - 14.01.2015

Од „Џумхуриет“ наведуваат дека турската полиција, по проверките, дозволила да продолжи почнатата дистрибуција на весниците бидејќи утврдила дека денешното издание не ја содржи контроверзната карикатура на сатиричниот француски неделник „Шарли ебдо“ ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Алфа - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

А1 On - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и ...

Новиот број на „Шарли Ебдо“ продаден за 30 минути

+инфо - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли Eбдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

ТУРЦИЈА: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Телеграф - 14.01.2015

На првата страница на новиот број на „Шарли ебдо“, прв по крвавиот напад во редакцијата во Париз минатата недела, е прикажан пророкот Мухамед, облечен во бело и како држи слоган „Јас сум Шарли“ Суд во турскиот град Дијарбекир го забрани пристапот до ...

Радио „Исламска држава“: Повторното објавување на карикатурата е крајно глупаво

А1 On - 14.01.2015

Радио „Исламска држава“, денеска го оцени како „крајно глупав“ чин тоа што француското сатирично списание „Шарли ебдо“ на својата насловна страница повторно објави карикатира од пророкот Мухамед.

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Турски суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли Ебдо“

+инфо - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли Eбдо“

+инфо - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“.

Белгиски трафики под закана поради продажбата на новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, објави МИА.

Турски суд забрани пристап до страници што ја објавија насловната на „Шарли Ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, пишува МИА. На првата страница на новиот број на „Шарли ебдо“, прв по крвавиот ...

Три милиони примероци на новиот број на Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 14.01.2015

Новиот број на Шарли Ебдо денеска излегува во тираж од три милиони примероци, една недела откако канцелариите на овој магазин во Париз беа цел на терористички напад. Тогаш две маскирани вооружени лица убиле 12 луѓе, што беше почеток на тридневниот ...

Ново издание на Шарли со карикатура на Мохамед

Нова ТВ - 14.01.2015

Францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо стигна во киосците точно на време во среда наутро, една недела од денот кога терористите ги нападнаа канцелариите и убија 12 луѓе- од нив, едни од најславните карикатуристи во светот.

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

А1 On - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Турски весник објавува четири страници од новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Џумхуриет број ќе објави прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли“. Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерар Биар изјави првично дека Џумхуриет ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

ВИДЕО+ФОТО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

А1 On - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Објаснувајќи ги своите причини поради кои тој го нацртал пророкот ...

ВИДЕО: Меги Симпсон е „Шарли Ебдо“

А1 On - 14.01.2015

Анимираниот цртан филм „Симпсонови“ им одаде почест на жртвите во терористичкиот напад на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, кои беа убиени минатата недела. Терористичкиот чин предизвика мирни протести ширум светот, а ...

Исламисти се закануваат и на друг француски неделник

А1 On - 14.01.2015

Најголемиот и најпопуларен сатиричен неделник во Франција „Окован патор“, соопшти дека добил страотни закани за смрт, само еден ден откако радикални исламисти убија 12 лица во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз.

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли Ебдо“

А1 On - 14.01.2015

На интернет се појави нова снимка од терористичкиот напад на редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз, во кој исламски екстремисти убија десет новинари и двајца полицајци. На снимката се прикажани двајца маскирани мажи како мирно се враќаат во своето ...

Шарли Ебдо распродаден за половина час

Макфакс - 14.01.2015

Сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ чиј редовен тираж е 60.000, овојпат е печатен во три милиони примероци, а во Франција во среда изутрината е распродаден за половина час, јави АФП. „Беше неверојатно. Пред киоскот чекаа 60-70 луѓе.

Новиот број на Шарли ебдо распродаден за 30 минути (ФОТО)

МКД - 14.01.2015

Францускиот весник Шарли ебдо го објавил првиот број откако во терористичкиот напад врз нивната редакција загинаа 12 луѓе, а на насловната страница е карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед со пораката „Сѐ е простено“.

Французите во долги редици чекаат да го купат новиот број на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

НОВО ВИДЕО: „Го одмаздивме пророкот Мухамед, Шарли Ебдо е мртов“

Пулс24 - 14.01.2015

Се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 новинари и ...

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција разграбан за 10 минути

Република - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаа рано и од ...

САД го поддржуваат правото на „Шарли ебдо“ да објавува карикатури со пророкот Мухамед

Република - 14.01.2015

САД сметаат дека сатиричниот неделик „Шарли ебдо“ има право да објавува на првата страница карикатури на пророкот Мухамед, изјави портпаролот на Стејт департментот Мари Харф. - Без разлика на личните мислења за ова прашање, за кое знам дека силно се ...

Турската полиција ја провери содржината на новиот број на весникот "Џумхуриет"

Точка - 14.01.2015

Турската полиција денеска ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник "Џумхуриет" со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник.

Лузијер: „И терористите некогаш биле деца, но со тек на време ја загубиле душата на детето во себе“

Пулс24 - 14.01.2015

Реналд Лузијер (49), го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден ( ЛИНК ). Тој додава дека му е жал што повторно го нацртале пророкот Мухамед, но дека тоа на сликата е само „момче кое плаче“.

,,Шарли Ебдо,, излезе во три милионски тираж

Канал 77 - 14.01.2015

Преживеаните новинари од “Шарли Ебдо” денес го пуштаат првиот број на сатиричното издание, по нападот од минатата недела. На првата страница е отпечатена карикатура на пророкот Мухамед. Редици се редат пред продавниците во француската престолнина ...

„Џумхуриет" објавува четири страници од новиот број на „Шарли ебдо"

Вечер Прес - 14.01.2015

Главниот уредник на Шарли ебдо, Жерар Биар изјави првично дека Џумхуриет целосно ќе го препечати со превод новиот број на Шарли ебдо и ќе го продава заедно со своето издание денеска Турскиот опозициски весник Џумхуриет ќе објави во денешниот број ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден како алва

еМагазин - 14.01.2015

Првиот број на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ по минатонеделниот напад на редакцијата, е распродаден веднаш откако се појавил во трафиките во Франција. – Тоа е неверојатно. Имаше 60-70 луѓе кои чекаа ред за да отворам.

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за 15 минути

Sky - 14.01.2015

Првиот број на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ по минатонеделниот напад на редакцијата, веднаш е распродаден откако се појавил во трафиките во Франција. – Тоа е неверојатно. Имаше 60-70 луѓе кои чекаа ред за да отворам.

Новиот број на „Шарли Ебдо“ продаден за само 30 минути

Либертас - 14.01.2015

Денешниот број на списанието „Шарли Eбдо“, иако е печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони ...

Турската полиција ја проверувала содржината на „Џумхуриет“ поради најавите дека ќе објави карикатури од „Шарли Ебдо“

Фактор - 14.01.2015

Турската полиција рано утринава го запрела камионите за дистрибуција на високотиражниот дневен лист на умерената левица „Џумхуриет“, со цел да ги провери содржините на весникот, откако беше најавено дека дневникот ќе објави карикатури од парискиот ...

Турската полиција ја проверуваше соддржината на новиот број на весникот „Џумхуриет“

Либертас - 14.01.2015

Турската полиција денеска ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник „Џумхуриет“ со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник.

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Локално - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Исламска држава : “Шарл ебдо” повторно го навреди пророкот, тоа е крајно глупаво

Локално - 14.01.2015

Иран ја осуди “навредливата постапка” на француското списание. “Шарл ебдо”поради карикатурата на пророкот Мухамед, објавен денеска на насловната . Според Техеран овој цртеж ги “повредува чувствата на муслиманите”, пренесе Франс прес.

Ердоган: Муслиманите беа наместени

Денешен - 14.01.2015

Турскиот претседател го обвинил Западот за нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, со тврдење дека муслиманите биле „наместени“ за злосторството.Ердоган смета дека вината е на француските разузнавачки служби бидејќи извршителите на ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Денешен - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Зошто на девојката на главниот уредник не ѝ дозволија да му оди на погреб?

Вечер Прес - 14.01.2015

На Жанет Бограб, девојката на трагично загинатиот уредник на „Шарли ебдо" по прекар викан Шарб, ѝ било наредено да стои подалеку од неговиот погреб Жанет Бограб: Ќерка ми го викаше тато! Скршена од болка, адвокатката Жанет Бограб бргу стана лик на ...

ВИДЕО: Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед

Денешен - 14.01.2015

Ние сме карикатуристи и цртаме мали знаци и ликови, како кога бевме деца. И терористите биле деца и тие цртале како и ние, токму како што сите деца го прават тоа. Во еден момент тие ја изгубиле смислата за хумор.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо"

Вечер Прес - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо" од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли" Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Република - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Локално - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

“Шарл ебдо” достигна тираж од 5 милиони-ова се содржините…

Локално - 14.01.2015

Првото издание на “Шарл ебдо” по нападот над редакцијата на весникот во Париз не отстапи настрана од скандалозната сатира на објавени слики на расплаканиот пророкот Мухамед, мастурбирачката калуѓерка и папата, облечен како бос на мафијата.

Радио „Исламска држава“: Повторното објавување на карикатурата е крајно глупаво

Sky - 14.01.2015

Радио „Исламска држава“, денеска го оцени како „крајно глупав“ чин тоа што француското сатирично списание „Шарли ебдо“ на својата насловна страница повторно објави карикатира од пророкот Мухамед.

Редици во Париз за денешниот “Шарли Ебдо”

Локално - 14.01.2015

Преживеаните новинари од “Шарли Ебдо” денес го пуштаат првиот број на сатиричното издание, по нападот од минатата недела. На првата страница е отпечатена карикатура на пророкот Мухамед. Редици се редат пред продавниците во француската престолнина ...

Уште еден сатиричен весник во Франција добил закани: Ќе ве распарчиме со секири

Република - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine (Окована патка) доби закани дека „тој е следен“ и тоа ден по масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо поради што полицијата го засили обезбедувањето на најголемиот француски сатиричен неделник и отвори ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за половина час

Денешен - 14.01.2015

Францускиот хумористичен весник „Шарли ебдо“ го објави првиот број по терористичкиот напад врз нивната редакција во кој загинаа 12 луѓе, а на насловната страница повторно се најде карикатура на пророкот Мухамед со пораката „Сѐ е простено“.

„Шарли ебдо"продаден за половина час во пет милиони тираж

Вечер Прес - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли ебдо", пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед во новиот број

Вечер Прес - 14.01.2015

Реналд Лузијер, карикатуристот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо", кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден низ солзи објасни зошто повторно го нацртал пророкот Мухамед во новиот број на наделникот.

Разграбан новиот број на “Шарли Ебдо ” во Париз

Локално - 14.01.2015

Тиражот на хумористичен списание “Шарли Ебдо” во Париз го снема за минути, пред пунктовите за продажба од рано изутрината имало редици, но само првите успеале да купат. Луѓето пред продавниците за продажба на печат се коментира дека веќе имале ...

Французите во долги редици чекаат да го купат новиот број на "Шарли ебдо"

Точка - 14.01.2015

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник "Шарли ебдо", пишува Би Би Си. Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири ...

Поглаварот на Коптската црква: Новите карикатури на „Шарли Ебдо„ се навредливи

Локално - 14.01.2015

Поглаварот на Копстката црква во Египет Тавадрост II денескa оцени дека новите карикатури на пророкот Мухамед, кои беа објавени во најновото издание на францускиот сатиричен неделник “Шарли Ебдо”, први по нападот на џихадистите на редакцијата на ...

МИЛИОНСКИ ТИРАЖ: Во продажба најновиот број на „Шарли Ебдо“

Фактор - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ од денес е пуштен во продажба, а на насловната страна се наоѓа цртеж со пророкот Мухамед кој плаче и држи порака во рацете „И јас сум Шарли“.

Џихадисти им се закануваат и на трафиките кои го продаваат „Шарли ебдо"

Вечер Прес - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо".

“Шарл ебдо” повторно на пазарот

Бизнис Вести - 14.01.2015

Утрово новиот број на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” стигна до продавниците за весници и списанија во француските градови точно навреме. Објавувањето на новиот број е точно една недела по терористичкиот напад против списанието, при што ...

Зајакните мерките за безбедност во „Џумхуриет“ по објавување делови од новото издание на „Шарли ебдо“

Денешен - 14.01.2015

Турските власти ги зајакнаа мерките за безбедност во регионот на редакцијата во Истанбул на весникот „Џумхуриет“, кој денеска објави четири страници од најновото издание на парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Полицијата ги зајакна мерките за безбедност, ама и ја провери содржината на Џумхуриет

Вечер Прес - 14.01.2015

Овој турски весник, во вчерашното издание, објави четири страници со карикатури и написи од францускиот весник, во знак на солидарност со „Шарли ебдо", но не и карикатурите што муслиманите може да ги сметаат за навредливи Турската полиција вчера ги ...

Во продажба новиот број на "Шарли ебдо"

Точка - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник "Шарли ебдо" од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака "Јас сум Шарли".

Карикатурист на Шарли објасни зошто го нацртал Мухамед (Видео)

Локално - 14.01.2015

Четириесет и двегодишниот Реналд Лузијер е карикатуристот во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден. Тој објасни зошто повтроно го нацтал прокот Мухамед Објаснувајќија ...

Турската полиција ја провери соддржината на новиот број на весникот „Џумхуриет“

Денешен - 14.01.2015

Турската полиција денеска ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник „Џумхуриет“ со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник.

Новиот број на „Шарли ебдо“ распродаден за 30 минути

Бриф - 14.01.2015

Новиот број на списанието „Шарли ебдо“ иако печатен во драстично поголем тираж е распродаден во Париз за 30 минути. Наместо вообичаените 60.000 примероци, испечатени се три милиони. Според најавите ќе бидат испечатени дополнителни два милиони од ...

И новинарите на "Le Canard Enchaine" под терористичка закана

Точка - 14.01.2015

Францускиот сатиричен весник "Le Canard Enchaine" примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на "Шарли Ебдо". После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

Преживеаниот карикатурист објасни зошто го нацртал Мухамед во новиот број (ВИДЕО)

Република - 14.01.2015

Реналд Лузијер, карикатуристот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, кој го преживеа масакрот благодарение на тоа што задоцнил на работа на кобниот ден низ солзи објасни зошто повторно го нацртал пророкот Мухамед во новиот број на наделникот.

Сатиричниот весник „Окован патор“ доби смртна закана: „Вие сте на ред“

Sky - 14.01.2015

Најпопуларниот и најтиражниот францускиот сатиричен весник „Ле Канар еншен“ (Окован патор) добил закани дека „нему му е ред“ и тоа еден ден по масакрот во парискиот неделник „Шарли ебдо“. Полицијата го засили обезбедувањето на весникот и почна ...

Новите карикатури на „Шарли ебдо“ ќе поттикнат омраза

Sky - 14.01.2015

Новите карикатури објавени во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ ќе „поттикнат омраза“, предупреди египетскиот универзитет „Ал Азхар“ од Каиро, кој е еден од најстарите и најпрестижна сунитоисламска духовна академија.

Турски весник објавува четири страници од новиот број на "Шарли ебдо"

Точка - 14.01.2015

Турскиот опозициски весник Џумхуриет број ќе објави прилог на четири страници во кој ќе биде препечатен дел од новото издание на францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо". Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерар Биар изјави првично дека Џумхуриет ...

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“ во тираж од три милиони примероци

Н.Македонија - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“ Весникот е отпечатен во три милиони примероци и излегува ...

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Н.Македонија - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и од ...

Ал каеда најавува нови напади во Франција

Н.Македонија - 14.01.2015

Додека француската јавност се обидува да се соземе од шокот од нападите што ги приредија тројцата исламски екстремисти, сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ на денешната насловна страница треба да излезе со нова контроверзна карикатура на пророкот ...

Трафики во Белгија под закана поради продажба на новиот број на „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 14.01.2015

Четири трафики за весници во бриселскиот кварт Жет, како и неколку во Лиеж, добиле заканувачки писма, во кои биле предупредени да ја прекинат продажбата на новото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ Писмата се наоѓале во коверти и ...

Го предвиде ли новиот роман на Уелбек крвопролевањето во Париз?

Н.Македонија - 14.01.2015

Нападот на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ минатата среда, во кој беа убиени 12 карикатуристи и новинари, се случи истиот ден кога излезе од печат најновиот роман на контроверзниот писател.

Во продажба новиот број на „Шарли ебдо“

Lider - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страница се наоѓа цртеж на пророкот Мухамед кој плаче и држи порака „Јас сум Шарли“.

Најновиот број на „Шарли Ебдо“ во Франција распродаден за 10 минути

Lider - 14.01.2015

Во Франција денеска требаше да се стане рано за да се има надеж да се купи примерок од историскиот број 1.178 на „Шарли Ебдо“, јави дописникот на МИА од Стразбур. Без разлика дали во Париз или во другите француски градови, многумина станаат рано и ...

Турција: Суд забрани пристап до страници што објавија делови од „Шарли ебдо“

Lider - 14.01.2015

Суд во турскиот град Дијарбекир денеска го забрани пристапот до страниците, кои објавија карикатура од првата страница на новиот број на францускиот магазин „Шарли ебдо“, јави турската телевизија „НТВ“.

Најновиот број на „Шарли ебдо“ е во милионски тираж

Денар - 14.01.2015

Најновото издание на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ од денеска е во продажба, а на насловната страна се наоѓа цртеж од пророкот Мухамед кој плаче и држи во рацете порака „Јас сум Шарли“.

Од минатата недела регистрирани повеќе од 50 антиисламски напади во Франција

Канал5 - 13.01.2015

Од минатонеделниот напад на редакцијата на сатиричниот лист „Шарли Ебдо“ и заложничката драма во еврејската продавница во Париз, регистрирани се повеќе од 50 антиисламски инциденти во Франција, соопшти исламската заедница на оваа земја.

10.000 војници на улиците низ Франција

Вест - 13.01.2015

ФРАНЦИЈА, 13 јануари (АП) - Франција вчера нареди распоредување 10.000 војници на улиците, за заштита на ранливите градови по тридневното крвопролевање и ужас, додека трае потрагата по соучесниците во нападите во кои загинаа 17 луѓе и тројца ...

„Шарли ебдо“ излегува во 3 милиони примероци

Канал5 - 13.01.2015

Со солза во окото и со препознатливиот транспарент „Јас сум Шарли“, пророкот Мухамед одново е на насловната страница на сатиричниот весник, кој ќе излезе утре со натпис „Се е простено“. Медиумот, кој минатата недела во терористички напад загуби 10 ...

Пророкот Мухамед повторно на насловната на „Шарли ебдо“

24 Вести - 13.01.2015

Карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се Ви е простено!“ ќе се најде на насловната страница на утрешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Шарли Ебдо повторно со Мухамед на насловната страна

Телма - 13.01.2015

Француските медиуми, но и весниците Вашингтон Пост, Франкфуртер Алгемајне, Кориера дела Сера и Гардијан денеска ја објавија насловната страница на новиот број од магазинот Шарли Ебдо, кој утре излегува од печат.

Kој сака да извлече корист од „Шарли ебдо“

Дневник - 13.01.2015

Ивана Kостовска И преку маршот на солидарноста во Париз, Македонија покажа дека го следи курсот на Американците - ние и САД бевме меѓу ретките држави што беа претставени на амбасадорско ниво.

Мртви 17, а 66 милиони ранети

Дневник - 13.01.2015

Kоле Манев На 11 овој месец, во Париз, во Франција, се случија мирни протести какви што оваа земја не памети, протести поврзани со трагичните настани од 7 јануари кога се случи терористичкиот напад врз редакцијата на неделникот ,,Шарли ебдо“.

За подбивање со Мухамед во Македонија може да се отиде и во затвор

Дневник - 13.01.2015

Ако карикатура на муслиманскиот пророк Мухамед излезеше на насловна страница на весник во Македонија, дали на медиумот ќе му се судеше и дали ќе беше казнет за предизвикување верска омраза? Според македонскиот Kривичен законик, а со оглед на тоа што ...

Египетските религиозни власти го осудија новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

24 Вести - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по терористичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Пророкот Мухамед на насловната на новиот број на „Шарли ебдо“

Утрински - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се` е ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

24 Вести - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

„Се ви е простено“ ќе пишува на насловната страница на Шарли Ебдо

Канал5 - 13.01.2015

Новиот број на францускиот неделник Шарли Ебдо на кој работи десеткуваната редакција на насловната страница ќе има карикатура на пророкот Мухамед со натпис јас сум Шарли, а над карикатурата ке пишува - се ви е простено.

И Мухамед е Шарли

Макфакс - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

Процвета трговијата со сето она што е поврзано со весникот „Шарли ебдо“

+инфо - 13.01.2015

Интернет страниците за онлајн продажба се преплавени со огласи во кои се нуди цела палета на производи како маички, пенкала, беџови, приврзоци со слоганот „Je suis Charlie“ (Јас сум Шарли) кој беше покренат на социјалните мрежи во знак на поддршка ...

Трагичниот настан на „Шарли Ебдо“ го користат за комерцијални цели

А1 On - 13.01.2015

Само три дена по бруталниот напад на седиштето на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ во Париз, овој немил настан во кој загинаа 12 лица, започнаа да го експлоатираат за комерцијални цели. На социјалните мрежи во знак на поддршка на слободата на ...

(ФОТО) Мухамед е Шарли: Ова е новата насловна страна на „Шарли Ебдо“

А1 On - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на кој работат преживеаните членови на редакцијата, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, соопшти адвокатот на неделникот Ришар Малка.

Новата насловна на Шарли Ебдо: Мухамед со солза во окото и транспарент „Јас сум Шарли“

Окно - 13.01.2015

Сатиричниот весник Шарли Ебдо кој беше мета на терористички напад во кој загинаа дванаесет луѓе, го објави изгледот на насловната страница на бројот кој ќе излезе во среда, една недела по трагедијата.

ФОТО Мухамед е Шарли на насловната на новиот број на весникот

+инфо - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, соопшти адвокатот на неделникот Ришар Малка. Весникот кој беше мета на терористички напад во кој загинаа дванаесет луѓе, го објави изгледот на ...

Закана за уште еден сатиричен магазин во Франција

Сител - 13.01.2015

Уште еден францускиот сатиричен весник примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските ...

Симпсони им оддадоа почит на починатите во „Шарли ебдо“

Нетпрес - 13.01.2015

Светски популарната американска цртана серија „Симпсони“ им оддаде почит на жртвите од минатонеделниот напад во Париз во својата последна епизоди, пренесуваат американските таблоиди. Во епизодата која синоќа беше емитувана во САД, најмладиот лик на ...

„Шарли Ебдо“ стави карикатура на пророкот Мухамед на најновото издание

Нова ТВ - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед, како што претходно и најави адвокатот на неделникот Ришар Малка. На насловната страна пишува „Сé е простено“ а се прикажува карикатура на Мухамед ...

ВИДЕО: Ново видео од нападот на „Шарли ебдо“

Сител - 13.01.2015

На Интернет се појави нова снимка од терористичкиот напад на која се прикажани две маскирани лица како мирно се враќаат кон автомобилот по крвавиот масакр. -Го осветивме пророкот Мухамед, вели еден од напаѓачите.

[Фото] Карикатура на пророкот Мухамед на новото издание на „Шарли Ебдо“

Радио МОФ - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед. На насловната страна пишува „Tout est pardonné“ (Сé е простено), а се прикажува карикатура на Мухамед кој држи натпис на кој пишува „Je suis ...

Гнасна и валкана кампања на соросовите платеници

Нетпрес - 13.01.2015

Медиумите финансирани од СОРОС и новинарите кои се на платниот список на Соросовата фондација во земјава, деновиве вулгарно и недостоинствено се обидуваат да го искористат свирепото убиство на француските карикатуристи од сатиричниот неделник „Шарли ...

Пророкот Мухамед со знак „Јас сум Шарли“ на новата насловна страница од сатиричниот магазин

МРТ - 13.01.2015

На сликата повторно го има пророкот Мухамед, со солза во очите, како држи знак „Јас сум Шарли“, а над цртежот има наслов „Се е простено“... „Шарли Ебдо“ објави како ќе изгледа насловната страница на изданието што ќе излезе во среда, седум дена по ...

Ова е новата насловна на Шарли ебдо: Мухамед е Шарли (ФОТО)

МКД - 13.01.2015

Новиот број на сатиричниот неделник Шарли ебдо, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, на насловната страница ќе има карикатура на Мухамед.

Кинеските медиуми оценуваат дека на Западот му стигнало времето за „наплата на гревовите“

МКД - 13.01.2015

Верските и културолошките тензии со кои е соочен Западот се всушност историска наплата за ропството и колонијализмот, оценуваат денес кинеските државни медиуми, коментирајќи го нападот врз редакцијата на весникот Шарли ебдо.

Мухамед како плаче е новата насловна на „Шарли Ебдо“

МРТ - 13.01.2015

Овој број што го составиле „преживеаните“ од минатонеделниот напад меѓу кои е Луц, ќе биде отпечатен во три милиони примероци и продаван во 25 земји, за разлика од порано кога се печателе 60 илјади примероци...

Поглед во "Шарли Хебдо" - Неговото создавање и креативен процес

Факултети - 13.01.2015

Пред една недела, светот го потресе ужасната вест за терористичкиот напад врз Париз, поточно врз редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Хебдо“. Денес светот сочувствува со храбрите луѓе кои загинаа за слободата на говорот.

Изразување почит во Пакистан за напаѓачите врз „Шарли Ебдо“

Р.С.Европа - 13.01.2015

Десетици луѓе во северозападен Пакистан им одадоа почит на браќата Куачи кои го извршија нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз минатата недела. Шериф и Саид Куачи на 7 јануари го нападнаа магазинот убија 12 луѓе, извикувајќи ...

Умирање поради смеа

Окно - 13.01.2015

Зафатени со нашите маки и убедени дека нашата Проклета авлија е доволна осуда за нашите мали новинарски животи, никогаш не го читавме сатиричното списание Шарли Ебдо, ниту ги познававме луѓето кои со своите карикатури им се потсмеваа на разните ...

Француски државјанин уапсен во Бугарија поради поврзаност со браќата Куаши

МРТ - 13.01.2015

Против него се издадени два европски налози за апсење. Еден за тероризам и друг за киднапирање на неговиот 3 годишен син, кој требало да биде прокриумчарен во Сирија и преобратен во Ислам за да води џихад...

Заканаи и за „Le Canard Enchaine“

+инфо - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник „Le Canard Enchaine“ примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на „Шарли Ебдо“. После заканата француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат ...

Војска на улиците на Франција, лицемерие на светските државници, „Шарли ебдо“ повторно провоцира

Алфа - 13.01.2015

Француската полиција верува дека уште шестмина членови на истата група се наоѓаат во бекство, но засега не ги објавува нивните имиња. Франција распоредува 10 илјади војници на најневралгичниоте точки ширум земјата, за да се засили безбедноста по ...

Новата карикатура на "Шарли Ебдо" провокација за муслиманскиот свет

Нова ТВ - 13.01.2015

Телото кое го претставува исламот во египетската власт Дар ал-Ифта предупреди во вторникот дека објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страница на “Шарли Ебдо” e провокација за муслиманскиот свет.

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Сител - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

НОВА СНИМКА: Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

Press24 - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 10 ...

Шарли ебдо не се откажува: Објавена нова карикатура од Мухамед (ФОТО)

Курир - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, на својата насловна страница ќе објави карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

ВИДЕО Најнова снимка од нападот на „Шарли Ебдо“

+инфо - 13.01.2015

Нова снимка се појави на интернет каде се гледаат браќата Кауши по извршувањето на масакрот во „Шарли Ебдо“. На видеото јасно се гледа како двајцата го менуваат оружје, по што еден од нив вели „Ние се ажурира од нашиот пророк ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

Курир - 13.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

Упатена терористичка закана до уште еден сатиричен магазин во Франција

Макфакс - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник Le Canard Enchaine примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат во ...

НОВА СНИМКА ОД НАПАДОТ ВО ПАРИЗ: Извици „Го осветивме Мухамед“! (ВИДЕО)

Телеграф - 13.01.2015

На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако претходно убија 12 лица На интернет се појави нова снимка на коај се прикажани напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“.

Излезе нова снимка на која напаѓачите на Шарли ебдо пукаат кон полицијата (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2015

На Интернет се појави драматична снимка со терористите што извршија масакр во Шарли ебдо, на која напаѓачите по убивањето 12 лица мирно си заминуваат од канцелариите на списанието кон својот автомобил.

Сатиричниот весник Ле канар оншен добил терористичка закана: „Вие сте наредните“

МКД - 13.01.2015

Францускиот сатиричен весник Ле канар оншен (Окована патка) добил закана дека сега „нему му е редот“, и тоа еден ден по масакрот во редакцијата на Шарли ебдо, поради што полицијата ја засилила заштитата на тој француски сатиричен весник и отворила ...

Во новиот број на „Шарли ебдо“ повторно карикатура на пророкот Мухамед

Телеграф - 13.01.2015

Насловната страница на новиот број од весникот, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, им е доставен на медиумите пред утрешното објавување На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по ...

Новата насловна на Charlie Hebdo: И Мухамед е Шарли

Кајгана - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „ Charlie Hebdo“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

Шарли ебдо не се откажува: Објавена нова карикатура од Мухамед

Press24 - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, на својата насловна страница ќе објави карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е простено!“.

И Симпсонови со поддршка за Шарли Ебдо

ЗаЗабава - 13.01.2015

Светски популарната американска цртана серија „Симпсонови“ им оддаде почит на жртвите од минатонеделниот напад во Париз во својата последна епизода. Во епизодата која синоќа беше емитувана во САД, најмладиот лик на семејството Симпсон, малата Меги ...

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

А1 On - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Гнасна и валкана кампања на соросовите платеници

Курир - 13.01.2015

Медиумите финансирани од СОРОС и новинарите кои се на платниот список на Соросовата фондација во земјава, деновиве вулгарно и недостоинствено се обидуваат да го искористат свирепото убиство на француските карикатуристи од сатиричниот неделник „Шарли ...

БКА: Можни се терористички напади во Германија

А1 On - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Сител - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Телеграф - 13.01.2015

Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките напади во Франција и повикале на слични напади во Германија Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални ...

Германија стравува од можни терористички напади

Нетпрес - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Алфа - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

А1 On - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

ЕГИПЕТ: Со новиот број „Шарли ебдо“ ќе ги разгневни муслиманите низ светот

Телеграф - 13.01.2015

Се очекува „Шарли ебдо“ утре да излезе со карикатура на пророкот Мухамед на првата страница на првиот број на весникот по нападот врз редакцијата на весникот, во која беа убиени 12 лица Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот ...

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Сител - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

ВИДЕО: Нова снимка од нападот на „Шарли ебдо“

Press24 - 13.01.2015

Нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз одекна во светот како големо злосторство кое повикува за поголемо здружување во борбата против тероризмот. Исламските екстремисти убија 10 новинари и двајца полицајци.

ФОТО: Првиот број на „Шарли Ебдо“, по нападот, повторно со карикатура на Мухамед

Нетпрес - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Уште еден сатиричен магазин во Франција доби терористичка закана

Курир - 13.01.2015

Уште еден францускиот сатиричен весник примил закани дека сега е „неговиот ред“ и тоа по само еден ден од масакрот извршен во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските ...

Ова е инспекторот од истрага за “Шарл Ебдо” кој се самоуби

Локално - 13.01.2015

Ова е 45-годишниот Елрик Фреду висок француски полицаец кој учествуваше во истрагата за нападот против “Шарл Ебдо” и кој потоа се самоуби. Тоа се случило во средата минатата недела на 7 јануари, часови по нападот, пренесоа француските медиуми.

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Република - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

Мухамед кој плаче: Јас сум Шарли – ова е новата насловна на францускиот неделник

МК News - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Денешен - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

И Мухамед е Шарли

Тера - 13.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата, по минатонеделниот масакр во Париз ќе содржи карикатури на Мухамед, исламскиот пророк.

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Локално - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“. Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

Уште еден сатиричен магазин во Франција доби закани

Република - 13.01.2015

Уште еден француски сатиричен весник примил закана дека сега е неговиот ред и тоа по само еден ден од масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо, заради што француската полиција го засили обезбедувањето на весникот, јавуваат француските медиуми.

Кој ја објави, а кој не насловната на „Шарли ебдо“

Sky - 13.01.2015

Откако ја објавија насловната страница на првиот број по нападот на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, таа масовно се рашири низ социјалните мрежи, но поголем дел од традиционалните медиуми – не ја објавија.

Мухамед: Јас сум Шарли - ова е новата насловна на францускиот неделник

Вечер Прес - 13.01.2015

- Во новото издание повторно ќе го има пророкот Мухамед, како мета на сатира, со цел да се покаже дека уредниците нема да подлегнат ни милиметар пред екстремистите, кои се обидуваат да ги замолчат - изјави адвокатот Ришар Малка.

УБИЈЦИТЕ МИРНО СИ ЗАМИНАА ОД МЕСТОТО: Нова, досега необјавена снимка од нападот во Париз!

Sky - 13.01.2015

На интернет се појави нова снимка од напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ на 7. јануари. На снимката се гледаат двајца маскирани мажи како мирно се враќаат во своето возило, откако убиле 10 новинари и двајца ...

(ВИДЕО) :„Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо“ – Нова снимка од нападите во Париз

Фактор - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило откако претходно убија 10 ...

Германија стравува од можни терористички напади

Точка - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот "Велт". Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

И новата карикатура на “Шарли Ебдо” провокација за муслиманскиот свет

Локално - 13.01.2015

Телото кое го претставува исламот во египетската власт Дар ал-Ифта предупреди во вторникот дека и објавувањето на нова карикатура на пророкот Мухамед на насловната страница на “Шарли Ебдо” e провокација за муслиманскиот свет.

Новата насловна на „Шарли ебдо“ со карикатура на пророкот Мухамед

Република - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“.

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Денешен - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

КИНЕСКИ МЕДИУМИ: „Дојде време Западот да плати за своите гревови“

Фактор - 13.01.2015

Верските и културолошките тензии со кои се соочува Западот се всушност историска наплата за ропството и колонијализмот, оценуваат кинеските државни медиуми, коментирајќи го притоа нападот на редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“.

Нова снимка од Париз – „ Го осветивме Мухамед “

Локално - 13.01.2015

На Интернет се појави нова драматична снимка со терористите што извршија масакр во седиштето на весниот „Шарли Ебдо“,. Снимката покажува како напаѓачите по убивањето 12 лица мирно си заминуваат од канцелариите на списанието кон својот автомобил.

Пророкот Мухамед на новата насловна страница на „Шарли ебдо“

Sky - 13.01.2015

На првата насловна страница на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по нападот, во кој беа убиени 10 новинари и двајца полицјаци, ќе биде објавена карикатура од пророкот Мухамед, на која тој со солзи во очите држи натпис „Јас сум Шарли“ и на ...

„Шарли ебдо“ повторно не се откажува од пророкот Мухамед

Денешен - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

ФОТО: Карикатура на пророкот Мухамед во новиот број на „Шарли Ебдо“

Либертас - 13.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ на насловната страна повторно го стави пророкот Мухамед, како што претходно и најави адвокатот на неделникот Ришар Малка. На насловната страна пишува „Сé е простено“ а се прикажува карикатура на Мухамед ...

Во Германија ќе има терористички напади како во Париз?

Вечер Прес - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт". Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

Египетските религиозни власти го осудија најновиот нов број на „Шарли ебдо“

Република - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

Пророкот Мухамед повторно на првата страница на новиот број на “Шарли Ебдо”: Јас сум Шарли

Локално - 13.01.2015

Карикатура на пророкот Мухамед ќе биде на насловната страница на новиот број на сатиричniot неделник “Шарл Ебдо”. Тој излегува во среда со тираж од 3 милиони парчиња. Весник “Либерасион”, кој привремено ја прифатил редакцијата на “Шарл Ебдо”, откри ...

Пророкот Мухамед плаче на новата насловна на „Шарли ебдо“

еМагазин - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

Го осветивме пророкот Мухамед, го убивме Шарли Ебдо!

Вечер Прес - 13.01.2015

На интернет се појави нов видеозапис на кој се снимени напаѓачите од Париз, по масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо" од седми јануари. На снимката се гледаат двајца мажи како мирно се враќаат во своето возило откако претходно убија 10 ...

ФОТО: Инспекторот од истрага за “Шарл Ебдо” кој што се самоуби

Денешен - 13.01.2015

Ова е 45-годишниот инспектор, Елрик Фреду кој што учествуваше во истрагата за нападот против “Шарл Ебдо” и кој потоа се самоуби. Тоа се случило во средата минатата недела на 7 јануари, часови по нападот, пренесоа француските медиуми.

БКА: Можни се терористички напади во Германија

Н.Македонија - 13.01.2015

Федералната криминалистичка служба (БКА) на Германија стравува од евентуални терористички напади, слични на тие во Париз, објави весникот „Велт“ Во документот на БКА се наведува дека радикалните исламисти преку интернет ги поддржале терористичките ...

Париз е нападнат, кој е следниот?

Н.Македонија - 13.01.2015

Генерално, ова е внатремуслиманска борба за власт и за контрола над ресурсите, затскриена зад дебатата околу тоа што значи да се биде муслиман во денешниот свет и кои се границите на дејствување што се оправдани.

Египетските религиозни власти го осудија најавениот нов број на „Шарли ебдо“

Lider - 13.01.2015

Главниот муфтија на Египет Шауки Алам го предупреди францускиот неделник „Шарли ебдо“ да не објавува нова карикатура од пророкот Мухамед, нагласувајќи дека тоа е расистички чекор што ќе предизвика омраза и ќе ги разгневи муслиманите низ целиот свет.

„Шарли ебдо“: „Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Lider - 13.01.2015

На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис „Јас сум Шарли“ и под кој пишува „Се е ...

„Редакцијата на преживеаните“ не се откажува од пророкот Мухамед

Идивиди - 13.01.2015

„Шарли ебдо“: Париз, 13 јануари 2015 (МИА) - На насловната страница на првото издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ по исламистичкиот напад врз редакцијата, ќе биде објавена карикатура на пророкот Мухамед кој плаче, држејќи натпис ...

За и против Шарли

Дневник - 12.01.2015

Христо ИВАНОВСКИ Франција, а и светот одамна нема забележано таква мобилизација каква што Французите демонстрираа по масакрот во сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ каде што двајца исламисти во знак на одмазда убија 12 лица, а повредија 11, неколкумина ...

Екстремен левичар одговорен за бомбашката закана во Брисел

Дневник - 12.01.2015

Белгиската полиција го утврди во неделата навечер идентитетот на лицето што се заканувало дека ќе ја крене во воздух редакцијата на бриселскиот дневен весник „Ле Соар“ и како што се известува на интернет-страницата на медиумот, тој наскоро ќе биде ...

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

24 Вести - 12.01.2015

Инспекторот кој беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“', Ерлик Фреду извршил самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

Алсат-М - 12.01.2015

Инспекторот што беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“', Ерлик Фреду изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...

Се самоуби инспекторот кој ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“, терористката од Париз преминала во Сирија

Утрински - 12.01.2015

Инспекторот кој беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“', Ерлик Фреду изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...

Се самоуби инспекторот задолжен за истрагата за масакрот во „Шарли Ебдо“

Канал5 - 12.01.2015

Франција наложи мобилизација на дополнителни 10 илјади војници, кои од утре ќе бидат распоредени на најкритичните точки во земјата, по серијата терористички напади минатата недела. Министерот за одбрана Жан Ив ле Дријан соопшти дека најголем дел од ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Утрински - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли ебдо“

А1 On - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Алфа - 12.01.2015

Специјалното издание на весникот, што излегува во среда, ќе биде отпечатено на 16 јазици за читателите ширум светот, изјави колумнистот на „Шарли ебдо“ Патрик Пелу. Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

+инфо - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Телеграф - 12.01.2015

Адвокатот на весникот „Шарли ебдо“ Ришар Малка во изјава за Француското радио рече дека во новиот број пророкот Мухамед, покрај останатите, „очигледно повторно ќе се најде на мета на сатирата, за да покажеме дека редакцијата ниту милиметар нема да ...

Се самоуби главниот инспектор за масакрот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 12.01.2015

Ерлик Фред, инспекторот кој беше задолжен за истрага на масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, извршил самоубиство, пренесуваат светските медиуми. Фред се самоубил пред да го напише извештајот за она што изјавило ...

Инспектор кој ја водел истрагата за нападот врз „Шарли Ебдо“ пронајден мртов

Press24 - 12.01.2015

Елрик Фреду (45), францускиот полициски комесар кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

ЧЕШКА: За муслиманите од Европа треба да важи шеријатот

Телеграф - 12.01.2015

Абас во изјава за државната телевизија ЧТ излезе со идеја дека за муслиманската заедница треба да се направи исклучок од правилата што важат во европските држави и за нив да важат правилата на шеријатот Претседателот на Муслиманската унија во Чешка, ...

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Нетпрес - 12.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

За муслиманите од Европа треба да важи Шеријатот, смета претседателот на Муслиманската унија во Чешка

А1 On - 12.01.2015

Претседателот на Муслиманската унија во Чешка, Мухамед Абас смета дека би било добро муслиманите кои живеат во Европа да можат да го следат исламскиот шеријатски закон, пренесе дописникот на МИА од Прага.

Инспектор кој ја водел истрагата за „Шарли Ебдо“ се самоубил

Нетпрес - 12.01.2015

Елрик Фреду (45), францускиот полициски комесар кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Се самоуби инспекторот задолжен за истрагата за Шарли Ебдо

Макфакс - 12.01.2015

Инспекторот задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на магазинот Шарли Ебдо, Ерлик Фреду, изврши самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот во Лимож, во канцеларијата на инспекторот, веднаш по средбата со ...

Се самоуби инспекторот задолжен за „Шарли Ебдо“

А1 On - 12.01.2015

Ерлик Фред, инспекторот кој беше задолжен за истрага на масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, извршил самоубиство, пренесуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимож во канцеларијата на инспекторот во ...

Зошто беше откажана промоцијата на новиот роман на Уелбек?

Оff.net - 12.01.2015

По нападот на Шарли Ебдо, една книга почна вртоглаво да се искачува на листата бестселери на францускиот Амазон. Насловот е „Потчинување", се случува во иднината, а темата е - исламската закана на која е изложена Европа.Планираната промотивна тура ...

Инспекторот задолжен за истрагата на „Шарли Ебдо“ се самоубил

Нова ТВ - 12.01.2015

Главниот инспектор задолжен за истрагата на масакрот врз редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, Ерлик Фред, изврши самоубиство, пренесува Танјуг. Инцидентот се случил во Лимонж, во канцеларијата на инспекторот во четвртокот вечерта, непосредно по ...

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

Сител - 12.01.2015

Инспекторот што беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“', Ерлик Фреду изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...

Јануари крвав месец, кој е следен на листата на џихадистите?

Нетпрес - 12.01.2015

Терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, која во повеќе наврати има објавено карикатури од пророкот Мухамед, во кој беа убиени десет новинари и двајца полицајци ја потресе светската јавност, а Париз за момент го ...

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

Телеграф - 12.01.2015

Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на инспекторот, непосредно по средбата што ја имал со семејството на една од жртвите Инспекторот што беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник ...

Се самоуби инспектор задолжен за истрагата за Charlie Hebdo

Кајгана - 12.01.2015

Инспектор задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на магазинот Charlie Hebdo, изврши самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот во Лимож, во канцеларијата на инспекторот Ерлик Фриду, веднаш по средбата со ...

Лавров - Терористите од Париз обучувани во Сирија

Р.С.Европа - 12.01.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров тврди дека браќата Шериф и Саид Куачи, кои го извршија нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз минатата недела, се обучувани и се бореле на страна на Исламската држава во ...

Забележани над педесет антимуслимански акти во Франција по атентатот во „Шарли ебдо“

Нетпрес - 12.01.2015

Над педесет антимуслимански акти беа забележани во Франција по џихадистичкиот атентат против сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, соопшти денеска Опсерваторијата за борба против исламофобијата на Францускиот совет за муслиманска вероисповед, пренесува ...

Наредниот број на Шарли ебдо ќе содржи карикатури на Мухамед

МКД - 12.01.2015

„Се разбира“ дека ќе има карикатури на Мухамед во следното издание на Шарли ебдо, соопшти адвокатот на списанието. „Ние нема да се откажеме , инаку сето ова би немало никаква смисла“, рече адвокатот на Шарли ебдо, Ричард Малка, во интервју за ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ќе содржи каракатури од пророкот Мухамед

Нова ТВ - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави адвокатот на весникот Ришар Малка. На новиот број веќе работат преживеаните членови на редакцијата во Париз.

Македонските новинари порачаа: „Јас сум Шарли“

Глас на Америка - 12.01.2015

Со наострени моливи и транспаренти македонските новинари ја искажаа солидарноста со убиените колеги од францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ СКОПЈЕ— Вчерашниот марш, на кој се приклучи и амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер, се ...

Новиот број на „Шарли Eбдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Press24 - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

А1 On - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

За муслиманите од Европа треба да важи Шеријатот

Денешен - 12.01.2015

Претседателот на Муслиманската унија во Чешка, Мухамед Абас смета дека би било добро муслиманите кои живеат во Европа да можат да го следат исламскиот шеријатски закон, пренесе дописникот на МИА од Прага.

"За муслиманите од Европа треба да важи Шеријатот"

Точка - 12.01.2015

Претседателот на Муслиманската унија во Чешка, Мухамед Абас смета дека би било добро муслиманите кои живеат во Европа да можат да го следат исламскиот шеријатски закон, пренесе дописникот на МИА од Прага.

Прислушкуван разговор на „Исламска држава“: „Шарли Ебдо“ е само почеток!

МК News - 12.01.2015

Германскиот весник „Билд ам зонтаг“ повикувајќи се на податоци од американската Агенција за национална безбедност (НСА) пишува дека нападот во „Шарли Ебдо“ е само еден од повеќето планирани напади на џихадистичката организација „Исламска држава“ во ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Бриф - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар ...

Лавров: Терористите од Париз обучувани во Сирија

Вечер Прес - 12.01.2015

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров тврди дека браќата Шериф и Саид Куачи, кои го извршија нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз минатата недела, се обучувани и се бореле на страна на Исламската држава во ...

ПРЕСВРТ: Инспектор кој ја водел истрагата за нападот врз Шарли Ебдо е мртов – наводно се самоубил?

МК News - 12.01.2015

Францускиот полициски комесар Елрик Фреду (45), кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Инспекторот кој ја водел истрагата за масакарот во „Шарли едбо“ изврши самоубиство

Пулс24 - 12.01.2015

Инспектор задолжен за истрагата на масакрот во редакцијата на „Шарли ебдо“, Ерлик Фреду, извришил самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимож во канцеларијата на инспекторот во четвртокот навечер, непосредно по состанокот ...

Се самоуби истражителот на нападот во "Шарли Eбдо", Франција се мобилизира

Вечер Прес - 12.01.2015

Францускиот инспектор кој учествуваше во истрагата за нападот на редакцијата на весникот "Шарли ебдо# изврши самоубиство, а Франција мобилизира 10.000 војници за обезбедување на земјата од терористички напади Инспекторот на француската полиција, кој ...

Пресврт: Инспекторот кој ја водел истрагата за нападот врз "Шарли Ебдо" е мртов - наводно се самоубил?

Точка - 12.01.2015

Францускиот полициски комесар Елрик Фреду (45), кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин "Шарли Ебдо" е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Блиските на паризките терористи ги осудија нивните акции

Локално - 12.01.2015

Вдовицата на еден од двајцата напаѓачи на “Шарл ебдо” ги осуди активностите на нејзиниот сопруг, соопштува сајтот на француското издание “Нувел обсерватор”. Изана Куаши, сопругата на Шериф Куаши, беше држена во притвор 72 часа во врска со нападот ...

“Шарл Ебдо” ќе објави нови карикатури на пророкот Мухамед во следниот број

Локално - 12.01.2015

Француското сатиричен магазин “Шарл ебдо”, што минатата недела беше нападнато од исламисти, ќе објави нова серија карикатури на пророкот Мухамед во првиот број по терористичкиот напад. “Ние нема да отстапиме.

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

Локално - 12.01.2015

Инспекторот што беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“’, Ерлик Фреду изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...

Новинари на „Шарли ебдо“ со критики кон присутните на денешниот марш

Sky - 12.01.2015

Во неколку интервјуа за медиуми дадени деновиве, тројца истакнати карикатуристи на „Шарли ебдо“, кои го преживеаја терористичкиот напад врз неделникот во кој погинаа 12 лица, се дистанцираат од денешниот Марш на солидарноста во Париз.

Македонските новинари со моливи в рака се приклучија на маршот на солидарноста

Sky - 12.01.2015

Со моливи в рака, македонски новинари вчера се собраа во Паркот на новинарите за да им оддадат почит на загинатите колеги во масакрот во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. На македонскиот марш на солидарноста присуствуваше и француската ...

За муслиманите од Европа треба да важи Шеријатот!

Вечер Прес - 12.01.2015

Претседателот на Муслиманската унија во Чешка, Мухамед Абас смета дека би било добро муслиманите кои живеат во Европа да можат да го следат исламскиот шеријатски закон. Абас, кој од претходно е познат по своите ставови за поддршка на каменувањето и ...

„Шарли Ебдо“ повторно со карикатури од пророкот Мухамед

Sky - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редикцијата, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави адвокатот на тој весник Ришар Малка.

Нов шок во Франција: Се самоуби инспекторот задолжен за „Шарли Ебдо“

еМагазин - 12.01.2015

Ерлик Фред, инспекторот кој беше задолжен за истрага на масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, извршил самоубиство, пренесуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимож во канцеларијата на инспекторот во ...

Се самоуби инспекторот задолжен за истрагата за Шарли Ебдо

Тера - 12.01.2015

Инспекторот задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на магазинот Шарли Ебдо, Ерлик Фреду, изврши самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот во Лимож, во канцеларијата на инспекторот, веднаш по средбата со ...

Евакуирана редакцијата на "Соар" поради бомбашка закана

Точка - 12.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

Инспектор кој ја водел истрагата за "Шарли Ебдо" се самоубил

Точка - 12.01.2015

Елрик Фреду (45), францускиот полициски комесар кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на "Шарли Ебдо" во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Повеќе од 50 антимуслимански инциденти во Франција после терористичкиот напад на „Шарли Ебдо“

Фактор - 12.01.2015

Од минатонеделниот напад на редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ и драмата со заложниците во еврејскиот супермаркет во Париз, се регистрирани повеќе од 50 антимуслимански инциденти во Франција , соопштила муслиманската заедница на таа ...

Се самоуби инспекторот задолжен за истрагата за Шарли Ебдо

Република - 12.01.2015

Инспекторот задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на магазинот Шарли Ебдо, Ерлик Фреду, изврши самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот во Лимож, во канцеларијата на инспекторот, веднаш по средбата со ...

Се самоуби главниот инспектор за масакрот во „Шарли Ебдо“

Либертас - 12.01.2015

Ерлик Фред, инспекторот кој беше задолжен за истрага на масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, извршил самоубиство, пренесуваат светските медиуми. Фред се самоубил пред да го напише извештајот за она што изјавило ...

Напад и во Германија! Ја запалија и редакцијата на весникот „Шарл Ебдо”

Бизнис Вести - 12.01.2015

При нападот нема настрадани известија германските медиуми. Инаку пожарот е подметнат во редакцијата на германскиот весник “Шарл ебдо”, во Хамбург. Полицијата наведува дека при нападот нема повредени, а во прозорецот на редакцијата биле фрлени камења ...

Европа во паника: Опожарен весник во Хамбург, закани за бомба во Брисел, анти-исламски протести во Дрезден

еМагазин - 12.01.2015

Опожарувањето на весникот „Хамбургер моргенпост“ кој беше нападнат денеска рано изутрина ги зголеми стравовите од нови инциденти во пресрет на утрешниот антиисламски собир во Дрезден и неколку други градови.

Пронајден мртов полицискиот комесар кој ја водеше истрагата за „Шарли Ебдо“

Денешен - 12.01.2015

Елрик Фреду (45), францускиот полициски комесар кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Се самоубил инспекторот што ја водел истрагата за масакрот во „Шарли ебдо“

Република - 12.01.2015

Инспектор задолжен за истрагата на масакрот во редакцијата на Шарли Ебдо, Ерлик Фреду извришил самоубиство, јавуваат светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимож во канцеларијата на инспекторот во четвртокот навечер, непосредно по состанокот што ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед: Нема да попуштиме

Либертас - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Се самоуби инспекторот што го водеше случајот за „Шарли Ебдо“

Фактор - 12.01.2015

Инспекторот задолжен за истрагата на масакрот во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“, Ерлик Фред, изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во Лимонж, во канцеларијата на инспекторот во четвртокот вечерта, непосредно по ...

Сите се Шарли?

Н.Македонија - 12.01.2015

Разбирливо, сега сите се Шарли! Дури и шарлатаните... Велат, тоа било најмалку што може да се стори во момент на колективна тага; тоа било во знак на солидарност и сочувство за убиените париски карикатуристи.

Новиот број на „Шарли ебдо“ повторно со карикатури на пророкот Мухамед

Lider - 12.01.2015

Новиот број на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, на кој работат преживеаните членови на редакцијата десеткувана во минатонеделниот масакр во Париз, ќе содржи карикатури на пророкот Мухамед, објави денеска адвокатот на весникот Ришар Малка.

Се самоуби инспекторот што ја водеше истрагата за „Шарли ебдо“

Lider - 12.01.2015

Инспекторот што беше задолжен за истрагата за масакрот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“’, Ерлик Фреду изврши самоубиство, јавија светските медиуми. Инцидентот се случил во четвртокот вечерта во Лимож, во канцеларијата на ...