TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Алсат-М - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Канал5 - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

ТВ21 - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Заев утре во Брисел: Ќе се сретне со Столтенберг, Могерини и Хан

Вест - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Демократски сојуз: Единство за членство во НАТО и ЕУ

Фокус - 11.06.2017

Демократскиот сојуз смета дека покрај силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

24 Вести - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг како и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини и ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Телма - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Оптимизам пред средбите во НАТО

Телма - 11.06.2017

Оптимизам пред средбите на премиерот Заев во Брисел со врвот на НАТО и Европската унија. Експертите ја поздравуваат најавената средба со генералниот секретар на алијансата, Столтенберг, велат ова е за прв пат по подолг период позитивна вест за ...

ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА: Заев утре во Брисел ќе се сретне со Столтенберг, Могерини и Хан

Телеграф - 11.06.2017

Заев во Брисел ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува во прва официјална посета на Брисел каде ќе има средби со генералниот секретар ...

Заев утре во Брисел на средби со Могерини Хан и Столтенберг

+инфо - 11.06.2017

Со премиерот во Брисел патуваат и министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Репортер - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Прва официјална посета на Заев во Брисел – средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Макфакс - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Прва официјална посета на Заев во Брисел: Средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Кајгана - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Утре Заев се среќава со Могерини, Хан и Столтенберг

Слободен Печат - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе оствари средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, а потоа и со Федерика Могерини и Јоханес Хан. Со премиерот во Брисел патуваат и министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на ...

ДС: Единство на сите политички партии за членство во НАТО

Стандард - 11.06.2017

Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Нетпрес - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Демократски сојуз: Единство на сите партии за членство во НАТО

МКД - 11.06.2017

Демократскиот сојуз (ДС) смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

ДС: Потребно е единство за членство во НАТО

Слободен Печат - 11.06.2017

Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Сител - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

МКД - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министрите за одбрана и за надворешни работи, Радмила Шекеринска и Никола Димитров утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна ...

ДС бара единство за членство во НАТО

+инфо - 11.06.2017

Прв тест за сите партии ќе биде и обезбедување на законски услови за продолжување на мандатот за работа на СЈО, формирање на судски одел. Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во ...

Заев утре на средби во ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев утре е во прва официјална посета на Брисел, каде ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори ...

Заев во Брисел ќе ја потврди својата посветеност на интеграциите во НАТО и ЕУ

Стандард - 11.06.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе престојува во прва официјална посета на Брисел, каде ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и ...

Заев денеска на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг, Димитров в среда со Коѕиас

МКД - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста, чија цел е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Алфа - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Демократски сојуз: Единство за членство во НАТО

Репортер - 11.06.2017

„Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

Заев на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг утре во Брисел

А1 On - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Демократски сојуз: Единство за членство во НАТО

А1 On - 11.06.2017

„Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

Заев во Брисел на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Сител - 11.06.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе престојува во прва официјална посета на Брисел, каде ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и ...

Заев утре во Брисел на разговори со Столтенберг, Могерини и Хан

Р.С.Европа - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев ќе отпатува во прва официјална посета во Брисел по неговото стапување на функцијата. Заев во Брисел утре ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Либертас - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Премиерот Зоран Заев утре на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Бриф - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста, чија цел е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

еМагазин - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

На Македонија и е потребно единство за членство во НАТО

Локално - 11.06.2017

„Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии.

ЗАЕВ НА СРЕДБИ ВО БРИСЕЛ: За што ќе разговара со Столтенеберг, Хан и Могерини?

Фактор - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев патува за Брисел, каде утре ќе има средби со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, ...

Македонија пред свршен чин: Влез во НАТО само со „скршена кичма“

Република - 11.06.2017

Колумнист: Горан Момироски Влезот на Црна Гора во НАТО затвори уште еден од маѓепсаните балкански кругови. Земјата, која својата независност ја изгради со руски пари и со меѓународна поддршка, сега влезе во контратаборот.

Заев утре во Брисел

Тера - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Ќе стане ли Македонија јаболко на раздор помеѓу НАТО и Русија!

Вечер Прес - 11.06.2017

Зошто НАТО Алијансата наеднаш стана заинтересирана за прием на Македонија во нејзиниот апартман, кога ја имаше таа можност 2008 година во Букурешт. Тогаш екс претседателот на САД Џорџ Буш инсистираше за прием на Македонија, но Грција тој предлог "го ...

Премиерот Зоран Заев утре на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Локално - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста, чија цел е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел ...

Заев утре првпат официјално во Брисел, на средби со Туск, Могерини, Хан и со Столтенберг

Мета - 11.06.2017

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставници на ЕУ и на НАТО, информираат од Владата. Ова претставува прва официјална посета по преземањето на должноста претседател на Владата.

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

МК News - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Вечер Прес - 11.06.2017

Освен со Могерини и Хан, Заев се очекува да има прием и во седиштето на НАТО. Со генералниот секретар Јенс Столтенберг ќе разговараат за можностите за деблокирање на членството на Македонија во Алијансата Премиерот Зоран Заев, утре во Брисел ќе се ...

Заев на средби во Брисел со Хан, Могерини и Столтенберг: Дали на тапет е името?

Република - 11.06.2017

Заев, Шекеринска и Димитров утре во Брисел ќе се сретнат со генералниот секретар на НАТО Столтенеберг, со еврокомесарите Могерини и Хан. Заев најавува дека Македонија многу брзо ќе биде членка на НАТО,а тоа ќе го направел под привремената референца, ...

Заев утре во Брисел на средби со Столтенберг, Могерини и Хан

Локално - 11.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре во Брисел ќе има средби со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за ...

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, а вратите за членство ви се отворени

Канал5 - 10.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Каква порака ќе испрати НАТО на властите во Македонија во понеделник

Канал5 - 10.06.2017

Експертите со различни очекувања од посетата на премиерот Зоран Заев на Брисел, каде е предвидено да се сретне со високата претставничка на ЕУ, Могерини, еврокомесарот за проширување, Хан, како и со генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

Нешнал интерест: Ако дојде до судир меѓу НАТО и Русија, колкави се шансите за нуклеарна војна?

МКД - 10.06.2017

Во заднинатата на тензиите меѓу Русија и НАТО се поставува прашањето кои се опциите на Северноатлантската алијанса да ѝ се спротивстави на Русија, особено во одбрана на своите „најчувствителни членки“, пишува коментаторот на Нешнал интерест Крис ...

Предавникот најави прецизна агенда: Продажба на националните интереси за брза интеграција

Република - 10.06.2017

Џа­бе ве­зе За­ев де­ка не­ма­ло да гра­ди спо­ме­ни­ци или да име­ну­ва зда­ни­ја, ко­га ма­ке­дон­ска­та исто­ри­ја јас­но ја на­ре­че про­во­ка­ци­ја. За­ев сѐ уште не раз­би­ра де­ка отка­ко го на­са­ди­ја, се­га стран­ци­те се­кој збор му го ...

МОЖЕН ЛИ Е СУДИР НАТО-РУСИЈА: Дали тоа ќе доведе до нуклеарна војна?

Фактор - 10.06.2017

Поради тензиите меѓу Русија и НАТО се поставува прашањето кои се опциите на Северноатлантската алијанса да ѝ се спротивстави на Русија, особено во одбрана на своите „најчувствителни членки“, пишува коментаторот на Нешнал интерест , Крис Озборн.

Како НАТО да се справи со руските закани...

Н.Македонија - 10.06.2017

Поради зголемениот страв од можна руска агресија во Европа, НАТО повторно промовира стратегија на одвраќање наместо на детант. Но дали зголемувањето на воените буџети е вистински одговор на кризите во светот? Службеникот нема идентитет, лице, ...

Кои теми треба да се стават на масата на Столтенберг...

Н.Македонија - 10.06.2017

Поранешни дипломати и универзитетски професори истакнуваат дека прашањето како да се притисне Грција да ги одблокира интегративните процеси треба да го има централниот фокус, но очекувањата се дека доста ќе се разговара и за внатрешните состојби во ...

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, а вратите за членство ви се отворени

Алсат-М - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

На Столтенберг, Македонија не му е на мапата за патување

Вест - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

НАТО очекува спроведување на реформите, порака пред посетата на Заев

Фокус - 09.06.2017

НАТО сака да ја стави Македонија под свои закрила, но не без претходно спроведување на бараните реформи. Оваа порака ќе му биде испратена на премиерот Зоран Заев во понеделник, во Брисел, на средбата со генералниот секретар на Алијансата, Јенс ...

Премиерот Заев на средба со амбасадорите од земјите на ЕУ

Канал5 - 09.06.2017

Претседателот на владата Зоран Заев ќе оствари средба со амбасадорите на земјите членки на Европската унија во Македонија. Неофицијално средбата е поврзана пред претстојната посета на премиерот на ...

Заев на средба со амбасадорите на ЕУ

24 Вести - 09.06.2017

Премиерот Зоран Заев на средба со амбасадорите на земјите членки на ЕУ акредитирани во земјава. Како што е веќе познато, Заев в понеделник е во Брисел на средби со Могерини и Хан, но и со генералниот секретар на НАТО Јенс ...

НАТО очекува спроведување на реформите – Пораки од Алијансата пред посетата на Заев

ТВ21 - 09.06.2017

НАТО сака да ја стави Македонија под свои закрила, но не без претходно спроведување на бараните реформи. Оваа порака ќе му биде испратена на премиерот Заев во понеделник, во Брисел, на средбата со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Заев: Ќе соработуваме со опозицијата, со претседателот и со НВО

Фокус - 09.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска, денеска во Владата се сретнале со амбасадорите на земјите-членки на Европската унија.

Медиуми: Заев има намера да ја предаде Македонија, сака да се откаже од името на земјата, само за да влезе во НАТО

Нетпрес - 09.06.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека е спремен земјата да влезе во НАТО под називот Поранешна Југословенска Република Македонија, на што инсистира Грција, како би ја забрзал интеграцијата на државата во ЕУ, пишува српски Информер.

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, а вратите за членство ви се отворени

Сител - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Рајковчевски: НАТО има поголемо разбирање за сензитивноста на спорот за името

Стандард - 09.06.2017

Македонија има дополнителен предизвик, да го реши спорот со името, но сега сметам дека ќе има повеќе разбирање за сензитивноста на ова прашање од земјите членки на НАТО, вели во интервју за Стандард.мк.

Пред средбата Столтенберг – Заев: Вратата на НАТО останува отворена

Макфакс - 09.06.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во агендата нема предвидено посета на Република Македонија во блиска иднина, но се радува на средбата со премиерот Зоран Заев, која ќе се одржи на 12 јуни, во Брисел – соопштуваат од седиштето на ...

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, а вратите за членство ви се отворени

А1 On - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Заев до амбасадорите од ЕУ: Ќе соработуваме со опозицијата

Репортер - 09.06.2017

Премиерот Зоран Заев придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска денеска во Владата се сретнале со амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, при што нагласил дека заради подобрата иднина на земјата и на сите граѓани, ...

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје -вратите за членство ви се отворени

Press24 - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

НАТО: Столтенберг нема итни планови за посета на БЈР Македонија

Фактор - 09.06.2017

Oд Северноатлантската алијанса денеска излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во 2008 година, значи прво решение на проблемот што НАТО-членката Грција го има со Македонија, ...

Пандов: Само спонзорите на Заев знаат под кое име ќе влеземе во НАТО

Вечер Прес - 09.06.2017

„Како ќе влеземе во НАТО знаат само спонзорите на Заев. Јас очекувам дека ќе треба да го промениме уставното име ако сакаме да влеземе во НАТО или во ЕУ, изјави во гостувањето во вестите на „ТВ Нова" политичкиот аналитичар Александар Пандов.

Заев до амбасадорите од ЕУ: Ќе соработуваме со опозицијата, со претседателот и со НВО

Мета - 09.06.2017

Премиерот Зоран Заев придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска денеска во Владата се сретнале со амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, при што нагласил дека заради подобрата иднина на земјата и на сите граѓани, ...

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, а вратите за членство ви се отворени

Вечер Прес - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Може ли НАТО да ги заштити своите членки од Русија?

Точка - 09.06.2017

Во позадината на растот на тензиите помеѓу Русија и НАТО Алијансата, се поставува прашањето дали Алијансата може ефикасно да се бори против руската армија. Според Крис Озборн кој што анализира за "National Interest", во овој момент НАТО Алијансата ...

Пред средбата Столтенберг – Заев: Вратата на НАТО останува отворена

Точка - 09.06.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во агендата нема предвидено посета на Република Македонија во блиска иднина, но се радува на средбата со премиерот Зоран Заев, која ќе се одржи на 12 јуни, во Брисел – соопштуваат од седиштето на ...

Пандов: Само спонзорите на Заев знаат под кое име ќе влеземе во НАТО

Република - 09.06.2017

„Како ќе влеземе во НАТО знаат само спонзорите на Заев. Јас очекувам дека ќе треба да го промениме уставното име ако сакаме да влеземе во НАТО или во ЕУ, изјави во гостувањето во вестите на „ТВ Нова“ политичкиот аналитичар Александар Пандов.

НАТО: Столтенберг не планира скорешна посета на Скопје, вратите за членство отворени

Локално - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Македонија влегува во НАТО следната пролет?

Фактор - 09.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прифати Македонија како полноправна членка, тврди агенција Sputnik, повикувајќи се на извори блиски до преговарачкиот процес. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг планира да го посети Скопје до ...

НАТО: Столтенберг не планира наскоро да ја посети Македонија

еМагазин - 09.06.2017

Поради се позачестените шпекулации за некакво брзо членство на Република Македонија во НАТО, денеска од Северноатлантската алијанса излегоа со став дека вратата за македонската држава останува отворена, но според заклучокот од Самитот во Букурешт во ...

Заев до амбасадорите од ЕУ: Ќе соработуваме со опозицијата, со претседателот и со НВО

Либертас - 09.06.2017

Премиерот Зоран Заев придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска денеска во Владата се сретнале со амбасадорите на земјите-членки на Европската унија, при што нагласил дека заради подобрата иднина на земјата и на сите граѓани, ...

Спутник: До пролет 2018 – та НАТО ќе ја прими Македонија како полноправна членка

Канал5 - 08.06.2017

НАТО планира до напролет следната година да ја прими Македонија како полноправна членка, јавува руската агенција Спутник. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го посети Скопје и да разговара со тамошните ...

Спутник: Македонија во 2018-та ќе стане членка на НАТО

Фокус - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. Според изворот, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ...

Заев во седиштето на НАТО

24 Вести - 08.06.2017

Премиерот Заев во понеделник освен во Европската комисија ќе има прием и во седиштето на НАТО, каде ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. На средбата ќе бидат и министерите за одбрана и надворешни работи Радмила Шеќеринска и Никола ...

Заев на прием во НАТО и кај секретарот Столтенберг

ТВ21 - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев во понеделник на прием во Eвропската комисија и во НАТО

24 Вести - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, 12 јуни, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО. Тој ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. Според најавите од алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе биде ...

Македонија 2018 во НАТО со ново име?

Вест - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, пишува Спутник, повикувајќи се на сопствени извори од Алијансата. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го посети Скопје ...

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

Алсат-М - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

Заев понеделнички во Брисел

Вест - 08.06.2017

Посета на седиштето на НАТО и средба со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг ќе бидат на понеделничката агенда на високата владина делегација која патува во Брисел. Заев ќе го предводи владиниот тим во кој ќе бидат и првите луѓе на ...

Заев в понеделник на средба со Могерини и Хан

24 Вести - 08.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва официјална ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Телма - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО). Покрај Високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини ...

Столтенберг го чека Заев

Вест - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува МИА.

В понеделник Заев во Брисел на средби со Могерини и Хан

Канал5 - 08.06.2017

Во понеделник, премиерот Зоран Заев во придружба на тим од министри во Брисел со шефицата на европската дипломатија Могерини и со еврокомесарот Хан ќе разговара за приоритетите со кои ќе се соочува земјата.

Заев во понеделник на прием и во седиштето на НАТО

Фокус - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во понеделник, освен во Европската Комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, јавува дописникот на МИА од ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Канал5 - 08.06.2017

Македонија да добие поканата за НАТО под референцата ФИРОМ. Премиерот Зоран Заев ова во понеделник ќе го стави на маса пред генералниот секретар Јенс Столтенберг. Очекувањата се дека алијансата до крајот на годинава ќе се обиде да направи исчекор со ...

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

Репортер - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

„Спутник“: Македонија следната година во НАТО- со ново име?

Курир - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Заев во понеделник на средба со Столтенберг

Стандард - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно­атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

Кајгана - 08.06.2017

НАТО планира да ја прими Македонија како полноправна членка до пролетта 2018 година, тврди агенцијата Спутник повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Нетпрес - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев в понеделник на средби со Могерини, Хан и Столтенберг

МРТ - 08.06.2017

Заев в понеделник во Брисел ќе оствари средби со високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, а во седиштето на Алијансата ќе оствари средба и со генералнито секретар, Јенс ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

А1 On - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев в понеделник на прием и во НАТО

Р.С.Европа - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, 12 јуни, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, јавува МИА. Тој ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. Според најавите од Алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе ...

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

Макфакс - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

Стандард - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта на 2018 година да ја прими Македонија, пишува српската верзија на Спутник , цитирајќи извор запознаен со преговорите за влез на земјата во НАТО.

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

Press24 - 08.06.2017

НАТО планира да ја прими Македонија како полноправна членка до пролетта 2018 година, тврди агенцијата Спутник повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Репортер - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев в понеделник на средба со генералниот секретар на НАТО

Нова ТВ - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, 12 јуни, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг, јавува МИА. Според најавите од Алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе биде ...

Заев во понеделник на средба и со Столтенберг

Макфакс - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев за време на престојот во Брисел, идниот понеделник, освен во Европската комисија, ќе има средби и во седиштето на НАТО, каде што ќе разговара со генералниот секретар, Јенс Столтенберг.

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

А1 On - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

„Информер“: Заев пак има намера да ја издаде Македонија- сака да се откаже од името на земјата, само за да влезе во ...

Курир - 08.06.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека е спремен земјата да влезе во НАТО под називот Поранешна Југословенска Република Македонија, на што инсистира Грција, како би ја забрзал интеграцијата на државата во ЕУ, пишува српски Информер.

Заев во понеделник патува во Брисел

Сител - 08.06.2017

Посета на седиштето на НАТО и средба со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг ќе бидат на понеделничката агенда на високата владина делегација која патува во Брисел. Заев ќе го предводи владиниот тим во кој ќе бидат и првите луѓе на ...

Во понеделник, Заев ќе се сретне со Столтенберг

Слободен Печат - 08.06.2017

За време на неговиот престој во Брисел, премиерот Зоран Заев ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Заев ќе биде придружуван од министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, како и шефот на македонската дипломатија Никола ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Press24 - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Пожелна е нова Декларација за членство во НАТО

Слободен Печат - 08.06.2017

Македонија може да направи многу за Алијансата, но е јасно и дека Алијансата ќе направи многу повеќе за Македонија. Заев ја има историската шанса да ја внесе земјава во НАТО и убеден сум дека тоа ќе го направи.

„Ни Русија не може да го спречи влезот на Грузија и Украина во НАТО“

Руска реч - 08.06.2017

„Во ниту еден случај Русија нема и нема да има право да го блокира овој процес“, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Одлуката за зачленување во НАТО е самостоен збор на секоја земја и ниедна друга држава не може да го спречи тоа, ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Сител - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев во понеделник на средба и со Столтенберг

МКД - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев во понеделник ќе патува на прва официјална средба во Брисел каде за време на престојот, освен во Европската комисија, ќе има средби и во седиштето на НАТО, каде што ќе разговара со генералниот секретар Јенс Столтенберг.

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

Канал 77 - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

еМагазин - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

Sputnik: Македонија следната година во НАТО

Точка - 08.06.2017

Североатлантската алијанса планира до пролет 2018. година во својот состав да ја прими Македонија, пишува "Sputinik". "Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира кон средината на јули да го посети Скопје и да разговара за тоа.

Заев пак има намера да ја издаде Македонија- сака да се откаже од името на земјата, само за да влезе во НАТО

Пулс24 - 08.06.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави дека е спремен земјата да влезе во НАТО под називот Поранешна Југословенска Република Македонија, на што инсистира Грција, како би ја забрзал интеграцијата на државата во ЕУ, пишува српски Информер.

Спутник: Македонија ќе биде во НАТО до пролетта 2018 година

Локално - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. -Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Вечер Прес - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

Либертас - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

„Спутник“: Македонија в година во НАТО со ново име?

Република - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата „ Спутник“ , повикувајќи се на сопствени извори од алијансата. – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Македонија следната година во НАТО- со ново име?

Пулс24 - 08.06.2017

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го ...

Заев в понеделник на прием во НАТО

Локално - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, 12 јуни, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, јавува МИА. Тој ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. Според најавите од Алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Точка - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Спутник: До пролетта 2018 година Македонија ќе биде во НАТО

Вечер Прес - 08.06.2017

Северноатлантската алијанса планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија за полноправен член, изјави за Спутник извор близок до преговорите за членство на државата во НАТО. - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг планира до ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

еМагазин - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува дописникот на МИА од Брисел.

Заев на прием во седиштето на НАТО

Фактор - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, јавува МИА. Тој ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. Според најавите од Алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе биде ...

Заев во понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг

Либертас - 08.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО) Покрај Високата претставничка на Европската унија, Федерика Могерини ...

Заев в понеделник на прием и во НАТО

Бриф - 08.06.2017

Премиерот Зоран Заев, в понеделник, 12 јуни, освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на НАТО, јавува МИА. Тој ќе се сретне со генералниот секретар Јенс Столтенберг. Според најавите од Алијансата, Заев на средбата со Столтенберг ќе ...

Заев в понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг...

Н.Македонија - 08.06.2017

Заев в понеделник на прием и во НАТО кај Столтенберг Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во понеделник 12 јуни освен во Европската комисија, ќе има прием и во седиштето на Северно-атлантската алијанса (НАТО), јавува ...

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО

24 Вести - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на повеќе медиуми изрази надеж дека Накедонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на реформи и развој

Канал5 - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила ...

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

Алсат-М - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Заев в понеделник ќе се сретне со Могерини, Хан и Столтенберг

Телма - 07.06.2017

Македонски премиер Зоран Заев в понеделник ќе ја има својата прва официјална посета на Европската Унија и на НАТО. Тој во Европската комисија ќе биде примен од Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, ...

Шекеринска на средба со Бартол: Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО

Фокус - 07.06.2017

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денес одржа состанок со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија, Горазд Бартол. Шекеринска изјави дека Република Македонија е посветена на вистинско ...

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел

ТВ21 - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила ...

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

Сител - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Заев вo понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

Press24 - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

Репортер - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Премиерот Заев в понеделник на средба со Могерини и Хан

Р.С.Европа - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Шекеринска: Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО

Нова ТВ - 07.06.2017

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска се сретна со Шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија, морнаричкиот капетан Горазд Бартол.

Шекеринска: Посветени сме на вистинско партнерство со НАТО

Стандард - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, рекла ...

Зaев: Генералниот секретар на НАТО Столтенберг ми најави дека летово ќе донесе добра вест

МКД - 07.06.2017

Во вчерашното интервју за МТВ премиерот Зоран Заев во однос на спорот околу името, рече дека опозицијата ќе биде вклучена во целиот процес и изрази надеж дека ќе успеат да ја убедат „пријателска Грција, да не ја блокира Македонија на патот кон НАТО ...

Прво соочување на премиерот Заев со јавноста

МРТ - 07.06.2017

Синоќа на Македонската телевизија премиерот Зоран Заев имаше прво соочување со јавноста. Во отворената програма на јавниот сервис беа поканети уште девет медиуми. Се бараа одговори за идното функционирање на новата Влада, на прашања поврзани со ...

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на реформи и развој

А1 On - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила ...

Заев најави дебати и експертски решенија за клучни позиции

МРТ - 07.06.2017

Синоќа на Македонската телевизија премиерот Зоран Заев имаше прво соочување со јавноста. Во отворената програма на јавниот сервис беа поканети уште девет медиуми. Се бараа одговори за идното функционирање на новата Влада, на прашања поврзани со ...

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми синоќа изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

Заев оптимист за членство во НАТО под привремената референца - просечна плата од 500 евра до 2019 година

Сител - 07.06.2017

Заев е оптимист за добивање покана за членство во НАТО под времената референца ФИРОМ. Во вчерашното интервју со уредници од 9 телевизии, соопшти дека позитивен сигнал добил од Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на реформи и развој

+инфо - 07.06.2017

Земјите-членки на НАТО очекуваат Македонија да ги увери дека е на реформски пат. Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава.

Шекеринска: Расте оптимизмот за НАТО, но работата не е завршена

Макфакс - 07.06.2017

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство“, изјави ...

Шекеринска-Бартол: Членките на НАТО очекуваат Македонија да ги увери дека е на реформски пат

МКД - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО, а зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, изјави ...

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на темелни реформи и развој

МРТ - 07.06.2017

Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочи министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на денешниот состанок во Министерството со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во ...

Шекеринска: Расте оптимизмот за НАТО, но работата не е завршена

Репортер - 07.06.2017

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред и да преземаме чекори кон полноправно членство“, изјави ...

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

А1 On - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

+инфо - 07.06.2017

Могерини и Хан на средбата со Заев ќе ја повторат својата подготвеност за поддршка на новата влада, истакна портпаролката на Европската комисија. Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и ...

Под ФИРОМ во НАТО?!

Вечер Прес - 07.06.2017

Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името, изјави новиот македонски премиер Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на неколку телевизии.

Коцијанчич потврди – Могерини и Хан го чекаат Заев во понеделник

Локално - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Заев ќе ја убедува Грција да дозволи да влеземе во НАТО како ФИРОМ

еМагазин - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со повеќе уредници на медиуми синоќа изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

Шекеринска на средба со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Македонија: НАТО е наша стратегиска цел, посветени ...

Либертас - 07.06.2017

Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство, посочила ...

Премиерот Заев вo понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

Либертас - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО, со соседите ќе градиме пријателски односи

Либертас - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми синоќа изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

Шекеринска: Расте оптимизмот за НАТО, но работата не е завршена

Точка - 07.06.2017

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред и да преземаме чекори кон полноправно членство“, изјави ...

Средба на Шекеринска со Бартол: НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на темелни реформи и развој

Бриф - 07.06.2017

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство“, посочи ...

Шекеринска: Расте оптимизмот за НАТО, но работата не е завршена

Канал 77 - 07.06.2017

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно членство“, изјави ...

Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел

еМагазин - 07.06.2017

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го пречекаат новиот македонски премиер Зоран Заев во негова прва ...

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел...

Н.Македонија - 07.06.2017

Шекеринска: НАТО е наша стратегиска цел Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава.

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел...

Н.Македонија - 07.06.2017

Премиерот Заев в понеделник гостин на Могерини и Хан во Брисел Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, в понеделник во Брисел ќе го ...

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО, со соседите ќе градиме пријателски односи

Идивиди - 07.06.2017

Скопје, 6 јуни 2017 (МИА) - Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за ...

Шекеринска:НАТО е наша стратегиска цел, посветени сме на реформи и развој

Идивиди - 07.06.2017

Скопје, 7 јуни 2017 (МИА) - Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон ...

Заев: Можно е набргу да влеземе во НАТО

Фокус - 06.06.2017

Убеден сум дека Македонија може да стане членка на НАТО, ако мудро се однесуваме и не правиме непотребни провокации како досега многу брзо ќе станеме членка на НАТО, изјави вечерва во интервју за МРТ премиерот Зоран Заев.

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО, со соседите ќе градиме пријателски односи

Канал5 - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

Заев верува дека наскоро може Македонија да влезе во НАТО

+инфо - 06.06.2017

Спорот може да почне да се решава по пат на засилени разговори, без провокации и со користење на геополитичките моменти, рече премиерот. Во најбрз можен рок сакам да биде решен проблемот за да се приближиме кон ЕУ и НАТО, рече премиерот Зоран Заев ...

Столтенберг: Дијалогот со Русија е тежок, но, важен

Глас на Америка - 06.06.2017

Генералниот секретар на НАТО нагласи дека Алијансата останува заложена за унапредување на одбраната Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вели дека членките на Алијансата се обединети во нивната позиција кон Русија, на начин каков ште не бил ...

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО, со соседите ќе градиме пријателски односи

А1 On - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат разговорите со Грција за спорот за името.

ЗАЕВ НА МТВ: Се надевам на брз прием во НАТО под привремената референца

Телеграф - 06.06.2017

Членството во Алијансата, вели Заев, е можно ако Грција го ослободи ветото Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца , а ...

Заев: Очекувам Македонија наскоро да влезе во НАТО, се надевам дека Грција нема да не блокира

Макфакс - 06.06.2017

Во однос на надворешната политика, премиерот Зоран Заев рече дека новата Владта ќе гради мостови на пријателство со соседите, пред се со јужниот сосед. Токму на новинарско прашање , дали постои опасност Грција пак да ја блокира Македонија во оснос ...

Новата Влада нема да провоцира, туку ќе разговара со Грција за брз влез на Македонија во НАТО!

Локално - 06.06.2017

Новата Влада ќе се заложи да ги подобри односите со Грција и да овозможи нашиот јужен сосед да се согласи да прифати Македoнија да влезе во НATO под привремената референца, изјави премеирот Зоран Заев во отвореното студио на јавниот сервис.

Заев: Пријателите ќе и помогнат на Македонија за НАТО и ЕУ по реформите

Фактор - 06.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија во своето прво телевизиско интервју во МТВ каде прашања поставуваа и уредници од сите телевизии голем дел од одговорите ги посвети на евроатланските интеграции.

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО...

Н.Македонија - 06.06.2017

Заев: Се надевам на брз прием на Македонија во НАТО Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изрази надеж дека Македонија многу брзо може да стане членка на НАТО под привремената референца, а паралелно да продолжат ...