TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку 79 лица убиени вчера во Египет

24 Вести - 18.08.2013

Најмалку 79 лица биле убиени во насилствата вчера во Египет, јавија египетски медиуми. Со тоа вкупниот број на загинати во земјата од средата, во судири меѓу приврзаници на соборениот претседател ...

Протести во Мароко против насилството во Каиро

Р.С.Европа - 18.08.2013

Околу 10 илјади демонстранти на улиците во Мароко излегоа на протест по повик на исламсите орагнизации за осуда на војната и крвопролевањето во Египет.

Египет: Прва порака на шефот на египетските сили

Нова ТВ - 18.08.2013

Првиот човек на египетските вооружени сили изјави дека неговата порака до поддржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси е дека "има простор за сите", јавува Би-Би-Си.

Египетската војска предупреди дека нема да стои мирно пред насилството

Вест - 18.08.2013

ЕГИПЕТ (АП) - Шефот на египетската Армија генерал Абдел Фатах ал-Сиси во неговиот говор пред војската и полицијата предупреди дека армијата нема да се стои мирно пред насилството, откако стотици луѓе ...

Вашингтон пост: САД пред две недели биле блиску до договор во Египет

МКД - 18.08.2013

Соединетите Американски Држави заедно со европските и арапските сојузници пред две недели биле блиску до постигнување договор меѓу египетските воени власти и приврзаниците на симнатиот претседател ...

САД биле блиску до договор во Египет

Н.Македонија - 18.08.2013

Соединетите Американски Држави (САД) пред две недели биле блиску до постигнување договор меѓу египетските воени власти и приврзаниците на симнатиот претседател Мохамед Морси, пишува весникот ...

Ал Сиси им порача на демонстрантите - во Египет има место за сите

Канал5 - 18.08.2013

Во првото обраќање до нацијата од масакрот пред четири дена, тој ги повика демонстрантите да помогнат во обновата на демократијата и да се интегрираат во политичкиот процес.

Најмалку 79 лица убиени вчера во Египет

Канал5 - 18.08.2013

Најмалку 79 лица биле убиени во насилствата вчера во Египет, јавија египетски медиуми. Со тоа вкупниот број на загинати во земјата од средата, во судири меѓу приврзаници на соборениот претседател ...

Најмалку 79 загинати во вчерашните протести во Египет

Либертас - 18.08.2013

Најмалку 79 лица биле убиени во насилствата вчера во Египет, јавија египетски медиуми. Со тоа вкупниот број на загинати во земјата од средата, во судири меѓу приврзаници на соборениот претседател ...

Египетската влада ги забрани антиисламистичките милиции

Макфакс - 18.08.2013

Египетското министерство за надворешни работи ја објави во неделата навечер забраната за „народните одбори", антиисламски милиции кои делуваат во заштита на населбите кои од неодамна почнаа да се ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

24 Вести - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Вестервеле: Да се заштити христијанското малцинство во Египет

24 Вести - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу ...

Вестервеле: Да се заштити христијанското малцинство во Египет

Р.С.Европа - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу ...

Вестервеле:Да се заштити христијанското малцинство во Египет

Нова ТВ - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу ...

Amнести интернешeнeл бара истрага за крвопролевањата во Египет

Телма - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Алфа - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Идивиди - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

А1 On - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Н.Македонија - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Вестервеле: Да се заштити христијанското малцинство во Египет

А1 On - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу ...

Цената на нафтата расте – насилството во Египет продолжува

Фактор - 17.08.2013

По соборувањето на египетскиот претседател Мохамед Морси скокна и цената на нафтата. Сега аналитичарите расправаат, дали немирите на Блискиот Исток се единствениот фактор за растот и уште колку ќе ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Локално - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Вестервеле: Да се заштитaт христијаните во Египет

Локално - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу ...

Фоторепортажа: Кога насилството пишува историја

Локално - 17.08.2013

Египет во крв. Протестите против Морси го згаснаа жувотот на голем број жители. Полицијата безмилосна. Употреби гас, гумени куршуми и солзавец. Галерија фотографии од ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Телеграф - 17.08.2013

Силите за безбедност на 14 август почнаа да отстрануваат два протестни кампови на приврзаниците на Морси и тогаш почнаа судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност во кои загинаа над 600 лица ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Бриф - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Точка - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Вестервеле: Заштитете ги христијаните во Египет

Точка - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле денеска апелираше да се заштитат христијаните во Египет, каде се повеќе се разгоруваат судирите меѓу поддржувачите на соборениот претседател ...

Каиро: Најмалку 70 загинати во вчерашните судири

Курир - 17.08.2013

Најмалку 70 луѓе беа убиени вчера во Египет во судири меѓу приврзаници на соборениот претседател Мохамед Морси од армијата во почетокот на јули, и силите за безбедност.

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Република - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Амнести интернешенел бара истрага за убиствата во Египет

Курир - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Најмалку 70 нови жртви во Египет (вознемирувачки фотографии)

Република - 17.08.2013

Најмалку 70 луѓе беа убиени вчера во Египет во судири меѓу приврзаници на соборениот претседател Мохамед Морси од армијата во почетокот на јули, и силите за безбедност.

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Нетпрес - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Вестервеле: Заштитете ги христијаните во Египет

Нетпрес - 17.08.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле денеска апелираше да се заштитат христијаните во Египет, каде се повеќе се разгоруваат судирите меѓу поддржувачите на соборениот претседател ...

Вестервеле: Да се заштитат христијаните во Египет

Курир - 17.08.2013

Шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле се заложи денеска за заштита на христијаните во Египет. -Христијанското малцинство во Египет треба да биде заштитено.

Амнести интернешенел бара истрага за крвопролевањата во Египет

Денешен - 17.08.2013

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешенел побара денеска целосна и непристрасна меѓународна истрага за крвопролевањата во Египет, предупредувајќи на несразмерна сила на ...

Германија повикува да се заштитат христијаните во Египет

Денешен - 17.08.2013

Шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле се заложи денеска за заштита на христијаните во Египет. - Христијанското малцинство во Египет треба да биде заштитено.

Најавени нови протести во Египет, СБ на ОН повикува на воздржaност

Р.С.Европа - 16.08.2013

Муслиманското братство во Египет, чии кампови беа насилно растурени од владините сили во средата, за денеска повика на протести со кои се бара враќање на соборениот претседател Мохамед Морси.

Кои се причините и како дојде до кризата во Египет

Нова ТВ - 16.08.2013

Безбедносните сили на Египет упаднаа два кампа во Каиро на 14 август, при што се убиени стотици поддржувачи на соборениот претседател Мохамед Морси. Во пресметките десетици припадници на ...

Расте бројот на жртви во Египет - најмалку 50 мртви

Р.С.Европа - 16.08.2013

Најмалку 50 лица загинале во Каиро во судирите меѓу следбениците на отстранетиот претседател Мухамед Морси и безбедносните сили. Медиумите јавуваат дека најмалку 11 лица загинале само на централниот ...

Додека носи ранет маж, го покосува куршум и двајцата паѓаат на земја (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 16.08.2013

Во Египет беснее војна. Тоа го докажуваат фотографиите и видео снимките на социјалните мрежи. На Јутјуб се појави видео во кое пукаат во маж кој се обидува да пренесе ранет човек на безбедно.

Нови судири во Египет - светот го повикува Каиро на воздржаност

Телма - 16.08.2013

По вчерашното затишје, на плоштадите и улиците во Каиро повторно излегоа огромен број приврзаници на Морси со цел да ја отфрлат, како што велат тортурата и власта на војската.

Kaj фараоните пукна продаваната демократија

Дневник - 16.08.2013

Египет во средата влезе во нова фаза на неизвесност откако безбедносните сили во обид да ги избркаат насобраните поддржувачи на соборениот претседател Мохамед Морси, првиот легитимно избран шеф на ...

ВИДЕО: Нови немири и жртви во Египет

А1 On - 16.08.2013

Четворица приврзаници на соборениот од власт претседател Мохамед Морси и еден полицаец убиени се денеска во Египет во судири во неколку градови меѓу исламисти и сили за безбедност.

Египет: Нов биланс, 17 мртви

Кајгана - 16.08.2013

Најмалку 17 лица загинаа денеска во судирите на полицијата и демонстрантите во Египет, соопштија безбедносни и болнички извори. Осум лица биле убиени на делтата на Нил, во провинцијата Думијат ...

Седумдесет загинати на Денот на гневот во Египет

+инфо - 16.08.2013

Седумдесет лица , меѓу кои приврзаници на соборениот од власт претседател Мохамед Морси и припадници на безбедносните сили, се убиени денеска во судири во Александрија, Каиро, Дамиета и во Исмаилија ...

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет, соопшти Министерството за здравство

МРТ - 16.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Повеќе од 460 луѓе загинаа во вчерашните судири во Египет

МРТ - 16.08.2013

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Најавени нови протести во Египет, СБ на ОН повикува на воздржaност

Локално - 16.08.2013

Муслиманското братство во Египет, чии кампови беа насилно растурени од владините сили во средата, за денеска повика на протести со кои се бара враќање на соборениот претседател Мохамед Морси.

Каиро: Илјадници на улица, повеќе од 60 мртви!

Канал5 - 16.08.2013

Во судирите меѓу исламистите и силите на безбедноста загинаа повеќе од 60 лица, на плоштадот во Каиро пуштен солзавец! Повеќе од 60 лица загинаа денеска во судирите ширум Египет на приврзаниците на ...

Каиро: Илјадници на улица, повеќе од 60 мртви!

Либертас - 16.08.2013

Во судирите меѓу исламистите и силите на безбедноста загинаа повеќе од 60 лица, на плоштадот во Каиро пуштен солзавец! Повеќе од 60 лица загинаа денеска во судирите ширум Египет на приврзаниците на ...

Нови жртви во Египет

Телеграф - 16.08.2013

Египетските безбедносни сили предупредија дека одлучно ќе се спротивстават на какво било кршење на законите Четворица приврзаници на соборениот од власт претседател Мохамед Морси и еден полицаец се ...

Репортажа од Каиро: Ова е само почеток на крвавата битка (видео)

Република - 16.08.2013

По вчерашните крвавави судири во кои според службените податоци загинале повеќе од 600 луѓе, а се ранети над 4.000, немирите продолжија и ноќеска. Поддржувачи на соборениор египетски претседател ...

Продолжува хоророт во Египет, војската од хеликоптер пука врз демонстрантите

Нетпрес - 16.08.2013

Милионскиот „марш на гневот“ во Египет, што е предводен од исламистичката група „Муслимански браќа“, која е поддржувач на поранешниот претсдедател Мохамед Морси, започна по попладневната молитва.

Египет: Нов биланс, 17 мртви

Макфакс - 16.08.2013

Најмалку 17 лица загинаа во петокот во судирите на полицијата и демонстрантите во Египет, соопштија безбедносни и болнички извори. Осум лица биле убиени на делтата на Нил, во провинцијата Думијат ...

Египет: За 24 часа запалени дури 45 цркви

Maxim - 16.08.2013

Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед Морси не престануваат со насилството. За само 24 часа биле запалени дури 45 цркви. Информациите за палењето на црквите од страна на ...

Вестервеле бара кризна седница на ЕУ за Египет

Deutsche Welle - 15.08.2013

Ескалацијата на насилство во Египет наиде на остри критики во светот. Германија и Франција ги повикаа на разговор египетските амбасадори. Папата се моли за мир и дијалог.

Насилството во Египет не стивнува, досега загинаа најмалку 278 лица

24 Вести - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица.

Во судирите во Каиро убиенa новинарка

24 Вести - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет, соопшти Министерството за здравство

24 Вести - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Повеќе од 460 луѓе загинаа во вчерашните судири во Египет

24 Вести - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Египет - Околу 280 загинати во судирите

Р.С.Европа - 15.08.2013

Бројот на загинати во судирите на силите на безбедноста и приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси се искачи на околу 280 лица ,додека 2000 луѓе се повредени.Во судирите безбедносните ...

Египет пред граѓанска војна?

Р.С.Европа - 15.08.2013

Скоро 280 луѓе биле убиени и околу 2 илјади ранети во насилствата што го зафатија Египет откако безбедносните сили ги растурија протестните кампови во Каиро на приврзаниците на соборениот претседател ...

Тензичен мир во Каиро по крвавите судири - 525 мртви

Нова ТВ - 15.08.2013

Во египетскиот главен град Каиро утринава тивко по жестките судири меѓу полицијата и демонстрантите во кои загинаа стотици луѓе, а меѓународната зедница побара воздржаност.

Фотогалерија: Крвопролевање во Египет

Нова ТВ - 15.08.2013

Официјално во Египет се убиени 525 луѓе. Подржувачите на симнатиот од власт Морси тврдат дека има над 2.000 жртви во судирите на полицијата со демонстрантите во обид да ги отстрани ...

Полицијата во Египет се судри со поддржувачите на Морси, 278 мртви

Вест - 15.08.2013

КАИРО (АП) - Специјални одреди на полицијата, поддржани од оклопни возила, булдожери и од хеликоптери расчистија два кампа со поддржувачи на разрешениот претседател Мохамед Морси, предизвикувајќи ...

Во судирите во египет загинаа новинар и снимател

Телма - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Насилството во Египет не стивнува, досега загинаа најмалку 278 лица

Утрински - 15.08.2013

По крвавите настани потпретседателот Мохамед Ел Барадеј поднесе оставка, а во земјата е воведена вонредна состојба Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, ...

Тензично утро во Египет по синоќешнитe крвави безредија

Телма - 15.08.2013

Тензично утро во Каиро по синоќешните судири во градот, но и во други делови од Египет. Каиро синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да ...

Двајца новинари убиени во судирите во Каиро

Утрински - 15.08.2013

Двајца новинари синоќа беа убиени во египетската престолнина Каиро при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател Мухамед Морси од страна на силите за безбедност, ...

(ФОТО) Египет во хаос, над 525 загинати во судирите

Утрински - 15.08.2013

Во земјата е воведена вонредна состојба, а потпретседателот Мохамед Ел Барадеј си поднесе оставка Билансот на загинатите во вчерашните судири во Египет достигна 525 лица, изјави портпаролот на ...

Во Египет убиени 43 полицајци и 421 цивили

Н.Македонија - 15.08.2013

Министерството за внатрешни работи на Египет соопштило дека се убиени 43 полицајци во судирите со приврзаниците на сменетиот претседател Мохамед Морси Приврзаниците на Морси нападнале 21 полициска ...

Најмалку 280 загинати, вонредна состојба во Египет

Алфа - 15.08.2013

Најмалку 280 луѓе загинаа, меѓу кои и 43 полицајци во вчерашната крвава пресметка меѓу силите за безбедност и поддржувачите на соборениот египетски претседател Мохамед Морси.

ВИДЕО: Насилството во Египет не стивнува

Идивиди - 15.08.2013

досега загинаа најмалку 278 лица Каиро, 15 август 2013 (МИА) - Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ...

Во судирите во Каиро убиен и двајца новинари

Алфа - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

ВИДЕО: Насилството во Египет не стивнува, досега загинаа најмалку 278 лица

А1 On - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица.

Во судирите во Каиро убиенa новинарка

А1 On - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Најмалку 287 жртви во немирите во Египет

БркајРабота - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица, јави ...

Двајца новинари убиени во судирите од Каиро

БркајРабота - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Египет ги затвора историските локалитети заради немирите

А1 On - 15.08.2013

Египетските власти денеска заради немирите во земјата ги затворија за посетители сите историски локалитети, меѓу кои се и пирамидите во Гиза, Египетскиот музеј во близина на плоштадот Тахрир и ...

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет, соопшти Министерството за здравство

А1 On - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Вознемирувачки фотографии: Страотна глетка на мртви и ранети на улиците во Египет

А1 On - 15.08.2013

Бројот на жртвите во вчерашните и синоќешните крвави немири во Египет и натаму расте откако владата на оваа нестабилна африканска земја соопшти дека вчера загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили.

Продолжен притворот на Морси за уште 30 дена

Кајгана - 15.08.2013

Египетските судски власти денеска му го продолжија притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за уште 30 дена, јави египетската државна новинска агенција.

Вонредна состојба во Египет, загинаа 525 луѓе

Алфа - 15.08.2013

Насилствата во Египет продолжуваат, а бројот на жртви достигнува над 520. Повредените се бројат во илјади. Стотици поддржувачи на Муслимански браќа упаднаа во една владина зграда во Каиро по што ја ...

ГАЛЕРИЈА Крвави судири во Египет, над 278 загинати

+инфо - 15.08.2013

Египет е арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 278 лица .

Во Каиро убиени и двајца новинари

+инфо - 15.08.2013

Двајца новинари се убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател Мухамед ...

Египет пред граѓанска војна?! – Бројот на жртви расте, досега загинале 464 луѓе

Фактор - 15.08.2013

Во вчерашните насилства во Египет загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили, соопштија денеска египетските власти. Според, Портпаролот на египетското Министерство за здрваство Мохамед Фаталах 137 лица ...

Бан со апел за максимална воздржаност во Египет

МРТ - 15.08.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска за максимална воздржаност по најновиот развој на случувањата во Египет. На Твитер неговиот портпарол напиша дека Бан е вознемирен од она што се ...

Влада на Египет: Демонстрантите да го слушаат гласот на разумот

МРТ - 15.08.2013

Египетската Влада денеска побара од приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси да „го слушаат гласот на разумот“ и да запрат со насилства. Тие упатија пофалби до безбедносните сили за ...

ЕУ и Германија апелираат на воздржаност во Египет

МРТ - 15.08.2013

Европската унија е силно вознемирена поради информациите дека во денешната полициската операција во Каиро се убиени демонстранти, изјави портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Египет - Околу 280 загинати и 2000 повредени во судирите

Локално - 15.08.2013

Бројот на загинати во судирите на силите на безбедноста и приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси се искачи на околу 280 лица ,додека 2000 луѓе се повредени.

Насилството во Египет не стивнува, најмалку 278 лица загинаа досега

Сител - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица.

Во судирите во Каиро убиени и двајца новинари

Локално - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Насилството во Египет не стивнува, досега загинаа најмалку 278 лица

МРТ - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица, јави ...

Египет пред граѓанска војна?

Канал5 - 15.08.2013

Скоро 280 луѓе биле убиени и околу две илјади ранети во насилствата што го зафатија Египет откако безбедносните сили ги растурија протестните кампови во Каиро на приврзаниците на соборениот ...

Во судирите во Каиро убиен и двајца новинари

МРТ - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

ВИДЕО: Египет пред граѓанска војна?

Либертас - 15.08.2013

Во египетскиот главен град Каиро утринава тивко по жестките судири меѓу полицијата и демонстрантите во кои загинаа стотици луѓе, а меѓународната зедница побара воздржаност.

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет

Сител - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

ВИДЕО: Најмалку 343 загинати во вчерашните крвави немири во Египет, Каиро во пламен

Либертас - 15.08.2013

Најмалку 343 лица загинаа ширум Египет во крвавите судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Египетските судири „земаа“ 343 жртви

Локално - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Повеќе од 460 луѓе загинаа во вчерашните судири во Египет

Сител - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Расте бројот на жртвите во Египет, владата објави официјални 464 загинати!

Либертас - 15.08.2013

Бројот на жртвите во вчерашните и синоќешните крвави немири во Египет и натаму расте откако владата на оваа нестабилна африканска земја соопшти дека вчера загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили.

Египет ги затвора историските локалитети заради немирите во земјата

Либертас - 15.08.2013

Египетските власти денеска заради немирите во земјата ги затворија за посетители сите историски локалитети, меѓу кои се и пирамидите во Гиза, Египетскиот музеј во близина на плоштадот Тахрир и ...

Вестервеле: итна кризна седница на ЕУ за Египет

Локално - 15.08.2013

Ескалацијата на насилство во Египет наиде на остри критики во светот. Германија и Франција ги повикаа на разговор египетските амбасадори. Папата се моли за мир и дијалог.

Египет на работ на граѓанска војна, во една ноќ загинаа 500 лица

Сител - 15.08.2013

Египет ги брои жртвите од вчерашните жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите. Властите објавија дека билансот на загинати е 525 лица а 3800 се повреднеи.

Египет на работ на граѓанска војна, загинаа над 500 луѓе

Вечер - 15.08.2013

Најмалку 525 жртви има по судирите во Египет, но бројот варира зависно од изворот. Потпретседателот Ел Барадеј си поднесе оставка во знак на несогласување со полициската интервенција, а на иста ...

ВРИЕ ВО ЕГИПЕТ: Убиени најмалку 287 лица

Телеграф - 15.08.2013

Приврзаниците на соборениот египетски претседател Мохамед Морси реагираа гневно на крвавото растурање на нивните протестни кампови Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај ...

Во судирите во Каиро убиени двајца новинари

Бриф - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет, соопшти Министерството за здравство

Бриф - 15.08.2013

Најмалку 343 лица загинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Четири новинари загинаа, неколку повредени во нередите во Египет

Точка - 15.08.2013

Четири новинари загинале во вчерашните крвави нереди при рушењето на два кампа во Каиро, а многу се повредени. Нередите почнаа во утринските часови, а траеја до доцна во ноќта.

КРВАВО ВО ЕГИПЕТ: Расте бројот на загинати

Телеграф - 15.08.2013

Според египетската влада, во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивил, додека „Муслиманско братство“ тврди дека се загинати 2.200 лица, а повеќе од 10.000 се ранети Египетската влада ...

Расте бројот на жртви во Египет, загинале преку 400 цивили

Точка - 15.08.2013

Најмалку 464 лица загинале во Египет во судирите меѓу безбедносните сили и следбениците на соборениот претседател Мохамед Морси, соопштија денеска египетските власти.

Вознемирувачка фотографија: Од 235 до 2.000 убиени во вчерашните судири во Каиро, меѓу нив и 43 полицајци

Република - 15.08.2013

235 луѓе се убиени од кои 43 полицајци во вчерашните судири меѓу безбедносните сили и приврзаниците на Мохамед Морски во Каиро, потврдија од министерството за здравство на Египет.

Најмалку 287 жртви во немирите во Египет

Курир - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица, јави ...

(ВИДЕО) Црни биланси во Египет: 278 мртви во вчерашните немири

Нетпрес - 15.08.2013

Крвава развршница на вчерашната акција на расчистување на камповите на поддржувачите на Морси во Каиро. Според Би-Би-Си во немирите вчера животот го загубија 280 луѓе загинаа, меѓу кои и 43 полицајци.

Му нема крај на крвопролевањето во Египет - загинаа 278 лица

Press24 - 15.08.2013

Ситуацијата во Египет станува се полоша. Во текот на ноќта Египет беше арена на жестоки судири и протести и покрај прогласената вонредна состојба. Приврзаниците на соборениот египетски претседател ...

Двајца новинари убиени во судирите од Каиро

Курир - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Во судирите во Каиро убиени и двајца новинари

еВести - 15.08.2013

Двајца новинари вчера беа убиени во египетската престолнина Каиро, денот кога најмалку 278 лица загинаа во земјата при задушување на протестите на приврзениците на соборениот египетски претседател ...

Насилството во Египет не стивнува, досега загинаа најмалку 278 лица

Кукурику - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица, јави ...

Ужасни снимки од Египет: Изгорени тела по улиците на Каиро (вознемирувачко видео)

Република - 15.08.2013

По застрашувачките информации за вчерашното крвопролевање во Египет на интернет се појавија и првите ужасни видео снимки од судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на Морси.

Бројот на загинати лица во Египет се искачи на 343

Press24 - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Четири новинари загинаа, неколку повредени во нередите во Египет

Нетпрес - 15.08.2013

Четири новинари загинале во вчерашните крвави нереди при рушењето на два кампа во Каиро, а многу се повредени. Нередите почнаа во утринските часови, а траеја до доцна во ноќта.

ВИДЕО: Не запираат немирите во Египет - бројот на жртви се искачи на 464 лица

Press24 - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Расте бројот на жртви во Египет, погинале преку 400 цивили

Нетпрес - 15.08.2013

Најмалку 464 лица загинале во Египет во судирите меѓу безбедносните сили и следбениците на соборениот претседател Мохамед Морси, соопштија денеска египетските власти.

Во вчерашните судири во Египет загинале над 460 луѓе

Курир - 15.08.2013

Во вчерашните насилства во Египет загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили, соопшти египетската Влада. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Расте бројот на жртви во Египет, погинале преку 400 цивили

Орбис - 15.08.2013

137 лица загинале во главниот камп Раба ал-Адвавија каде речиси шест недели живееле поддржувачите на Морси. Во помалиот камп на плоштадот Надеж загинале 57 лица.

Ужас во Египет: Стравични глетки, мртви и ранети на улиците во Каиро (ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА)

Sky - 15.08.2013

Од Египет, кој по стравичните немири е доведен на работ на граѓанската војна, од минута во минута стигнуваат извештаи за настраданите, а мртвите е се потешко да се пребројат.

Светот повикува на воздржаност, го осудува крвопролевањето во Египет

Макфакс - 15.08.2013

САД и Русија во средата и повикаа сите страни во Египет на воздржаност, Франција ги повика Обединетите нации да заземат заеднички став и да го осудат крвопролевањето во коешто спор последните владини ...

САД остро го осудија насилството во Египет и повикаа на политичко решение

Макфакс - 15.08.2013

Соединетите државни силно го осудуваат насилството во Египет од средата, повикуваат на завршување на вонредната состојба што е можно побрзо и ги повикуваат сите страни на изнаоѓање политичко решение, ...

Продолжен притворот на Морси за уште 30 дена

Макфакс - 15.08.2013

Египетските судски власти во четвртокот му го продолжија притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за уште 30 дена, јави египетската државна новинска агенција, а пренесе Reuters.

ОН: Ризик од атихристијански репресии во Египет

Макфакс - 15.08.2013

Двајца високи претставници на Обединетите нации (ОН) ја осудија во четвртокот крвавата репресија на протестите за поддршка на соборениот претседател Мохамед Морси и предупредија на ризик од репресии ...

Неколку членки на ЕУ ги повикаа амбасадорите на Египет

Макфакс - 15.08.2013

Неколку европски држави во четвртокот попладне ги повикаа амбасадорите на Египет во своите престолнини за да ја осудат употребата на сила. Францускиот претседател Франсоа Оланд му рече на египетскиот ...

Во Египет досега загинаа 287 лица

Денешен - 15.08.2013

Египет синоќа беше арена на жестоки судири и протести и покрај вонредната состојба, која беше воведена со цел да се нормализира ситуацијата во земјата, каде вчера беа убиени најмалку 287 лица, јави ...

Нов биланс - Во Египет загинаа 278 луѓе

Inpress - 15.08.2013

Каиро, 15. август 2013 (ИНПРЕС) Во судирите на силите за безбедност и подржувачите на соборениот египетски претседател Мохамед Морси вчера во Каиро загинаа 278 луѓе, покажуваат официјалните податоци ...

Најмалку 343 жртви во судирите во Египет

Денешен - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

Веќе 525 жртви на насилствата во Египет

Inpress - 15.08.2013

Каиро, 15. август 2013 (ИНПРЕС) Најмалку 525 лица биле убиени во Египет, меѓу кои 202 демонстранти од протестите во Каиро, соопшти претставник на Министерството за здравство.

278 лица се убиени во жестоките протести во Египет

Maxim - 15.08.2013

Ситуацијата во Египет станува се полоша. Во текот на ноќта Египет беше арена на жестоки судири и протести и покрај прогласената вонредна состојба. Приврзаниците на соборениот египетски претседател ...

Најмалку 343 лица загинаа во Египет

Maxim - 15.08.2013

Најмалку 343 лица погинаа ширум Египет во судирите меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси, соопштија денеска официјални претставници на египетското ...

ВИДЕО: 464 лица загинаа во вчерашните насилства во Египет

Maxim - 15.08.2013

Египетската Влада соопшти дека во вчерашните насилства загинале 464 луѓе, од кои 421 цивили. На цела територија на Египет регистрирани се 3.572 повредени лица.

Почна отстранувањето на камповите на демонстрантите во Каиро, во синоќешните судири има 19 загинати

24 Вести - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

ЕУ, ОН и Германија апелираат на воздржаност во Египет, и Владата повика на разум

24 Вести - 14.08.2013

Европската унија е силно вознемирена поради информациите дека во денешната полициската операција во Каиро се убиени демонстранти, изјави портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Новата египетска влада именуваше нови гувернери

Р.С.Европа - 14.08.2013

Новата египетска влада именуваше нови 18 гувернери во провинциите. Половина од нив се пензионирани генерали кои ги заменија членовите на Муслиманскотот братство.

Египет:војската презеде акција за разбивање на два протестни кампа

Р.С.Европа - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили презеле акција за разбивање на два протестни кампа во Каиро поставени од страна на поддржувачите на соборениот претседеател, Мухамед Морси.

Убиени десетици демонстранти во полициска акција во Египет

Нова ТВ - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која почна утринава за отстранување на демонстрантите кои бараат враќање на претседателот ...

Вознемирувачки фотографии од Египет

Нова ТВ - 14.08.2013

Стотици убиени во долго најавуваната операција на египетската полиција за отстранување на два протестни кампа на приврзаниците на соборениот претседател Мухамед.

ВИДЕА: Крвопролевања и хаос во Египет

Нова ТВ - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили од утринава ги расчистуваат двата кампа окупирани од симпатизерите на соборениот претседател Мохамед Морси во Каиро, во извештаите се наведува дека има многу убиени, ...

Меѓународната заедница повикува на воздржаност во Египет

Нова ТВ - 14.08.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска за максимална воздржаност по најновиот развој на случувањата во Египет. На Твитер неговиот портпарол напиша дека Бан е вознемирен од она што се ...

Расте бројот на загинати во Египет

Р.С.Европа - 14.08.2013

Бројот на загинати во интервенцијата на полицијата во Каиро се искачи на најмалку 56 лица. Безбедносните сили со армирани возила интервенираат за растурање на камповите на подржувачите на ...

Прогласена е вонредна состојба во Египет

Нова ТВ - 14.08.2013

Претседателството на Египет прогласи вонредна состојба, откако голем број луѓе беа убиени кога безбедносните сили упаднаа во протестните кампови во Каиро, jaвува Би-Би-Си.

Прогласена вонредна состојба во Египет

Р.С.Европа - 14.08.2013

Египетското претседателство прогласи вонредна состојба во земјата додека расте бројот на загинати во интервенцијата на полицијата во Каиро. Државните институции соопштија дека најмалку 56 лица ...

Крвопролевање на улиците на Каиро

Вест - 14.08.2013

ЕГИПЕТ (АП) - Специјални единици на египетската полиција со блиндирани возила и булдожери ги расчистија двата пространи кампа со симпатизери на протераниот исламистички претседател, заплискувајќи ги ...

Муслиманското братство тврди дека војската убила 200 лица, властите демантираат (ВИДЕО)

МКД - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили почнале да чистат два кампа со демонстранти во Каиро во кои се наоѓаат поддржувачите на притворениот претседател Мохамед Морси, јавува Би-би-си.

Стотици загинати и ранети во Каиро - во Египет вонредна состојба

Телма - 14.08.2013

Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 14 часот по Гринич. Вонредната состојба во Египет ќе биде во сила еден месец, ...

Демонстранти фрлиле полициски џип од мост (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.08.2013

Додека египетската војска се обидува да се справи со поддржувачите на Мухамед Морси, група демонстранти решиле да се пресметаат со полицијата. Тие успеале да истуркаат и да фрлат полициски џип од ...

Со булдужер против демонстрантите во Египет

Н.Македонија - 14.08.2013

Египетските сили за безбедност почнале со присилно отстранување на демонстрантите лојални на симнатиот претседател Морси во Каиро. Во синоќешната акција за спречување на протестите бил употребен и ...

Во Каиро во синоќешните судири има 19 загинати

Алфа - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Најмалку 17 демонстранти убиени во најновите судири во Каиро

А1 On - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Египетската влада од демонстрантите побара да запрат со насилствата

А1 On - 14.08.2013

Египетската влада денеска побара од приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси да „го слушаат гласот на разумот“ и да запрат со насилства. Тие упатија пофалби до безбедносните сили за ...

Влада на Египет: Демонстрантите да го слушаат гласот на разумот

Алфа - 14.08.2013

Египетската Влада денеска побара од приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси да „го слушаат гласот на разумот“ и да запрат со насилства. Тие упатија пофалби до безбедносните сили за ...

ЕУ, ОН и Германија апелираат на воздржаност во Египет, и Владата повика на разум

А1 On - 14.08.2013

Европската унија е силно вознемирена поради информациите дека во денешната полициската операција во Каиро се убиени демонстранти, изјави портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

ВИДЕО: Прогласена вонредна состојба во Египет

А1 On - 14.08.2013

Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 14 часот по Гринич. Вонредната состојба во Египет ќе биде во сила еден месец, ...

ВИДЕО: Египетските демонстранти фрлаат полициски џип од мост

Н.Македонија - 14.08.2013

Додека египетската војска се обидува да се реши од поддржувачите на сменетиот претседател Мохамед Морси, група демонстранти одлучи да се пресмета со полицијата Гневни, демонстрантите Успеаја да фрлат ...

Египет прогласи вонредна состојба!

Интересно - 14.08.2013

Во Египет веќе околу 16 часа е прогласена вонредна состојба, која ќе трае до следниот месец... Во соопштението на египетското претседателство се наведува дека војската има наредба да му пружа ...

Стотина убиени во Египет, прогласена вонредна состојба

Алфа - 14.08.2013

Стотина демонстранти се убиени во новиот бран насилства што го зафатија Египет. Бројките на повредени варираат, но се бројат над стотина. Египетската Влада воведе вонредна состојба која за прв пат, ...

ЕлБарадеи поднесе оставка поради насилствата во Египет

Кајгана - 14.08.2013

Египетскиот привремен заменик претседател Мохамед ЕлБарадеи, добитник на Нобеловата награда за мир и поранешен директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, поднесе оставка по ...

Русија за воздржаност, САД со осуди за судирите во Египет

Н.Македонија - 14.08.2013

Русија ги повика сите политички сили во Египет да покажат воздржаност во тензичната ситуација, соопшти руското Министерство за надворешни работи. САД пак, остро го осудуваат насилството во Египет, ...

Прогласена вонредна состојба во Египет

Здраво - 14.08.2013

Египетското претседателство прогласи вонредна состојба во земјата додека расте бројот на загинати во интервенцијата на полицијата во Каиро, пренесува радио “Слободна Европа”.

Десет лица убиени во Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на Морси

А1 On - 14.08.2013

Десет лица беа убиени денеска во египетскиот град Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави висок претставник на Министерството за ...

Стотици загинати во судирите во Египет

Капитал - 14.08.2013

Според последните информации 278 загинати е билансот од судирите помеѓу силите за безбедност на Египет и приврзаниците на сменетиот египетски претседател Мохамед Морси.

Судирите во Каиро зедоа 30 животи

+инфо - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Крвопролевања и хаос - вонредна состојба во Египет

+инфо - 14.08.2013

Во Египет беше воведена вонредна состојба на територијата на целата држава во рок од еден месец, со указ на вршителот на должност претседател на државата Адли Мансур.

Вонредна состојба во Египет, стотици загинати

Фактор - 14.08.2013

Египетските безбедносни сили во Каиро ги расчистуваат камповите со луѓето на Морси. Судирите земаа околу 100 жртви и е прогласена вонредна состојба. Ел Барадеј поднесе оставка.

Почна отстранувањето на камповите на демонстрантите во Каиро

Сител - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Започна расчистувањето на протестите во Каиро- загинати и повредени

Канал5 - 14.08.2013

Најмалку 30 луѓе загинале во утринската акција на египетските безбедносни сили за отстранување на двата протестни кампови во на приврзаниците на соборениот претседател Мухамед Морси.

ЕУ и Германија апелираат на воздржаност во Египет

Сител - 14.08.2013

Европската унија е силно вознемирена поради информациите дека во денешната полициската операција во Каиро се убиени демонстранти, изјави портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Бан Ки - мун со апел за максимална воздржаност во Египет

Сител - 14.08.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун апелираше денеска за максимална воздржаност по најновиот развој на случувањата во Египет. На Твитер неговиот портпарол напиша дека Бан е вознемирен од она што се ...

Египет во крв - кулминираат немирите и расте бројот на жртвите

Локално - 14.08.2013

Големи крвопролевања на улиците на Каиро. Според официјални извори загинаа над 50 демонстранти, главо приврзеници на Муслиманско братство, додека според исламистичката партија, убиени се над 250 лица.

ОН и ЕУ со апел за максимална воздржаност во Египет

Либертас - 14.08.2013

Обединетите нации и Европската унија упатија апел за максимална воздржаност на сите инволвирани страни во Египет со цел да не се дозволи дополнителна ескалација на немирите низ улиците на Каиро и во ...

Египетската влада од демонстрантите побара да запрат со насилствата

Либертас - 14.08.2013

Египетската влада денеска побара од приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси да „го слушаат гласот на разумот“ и да запрат со насилства. Тие упатија пофалби до безбедносните сили за ...

Влада на Египет: Демонстрантите да го слушаат гласот на разумот

Сител - 14.08.2013

Египетската Влада денеска побара од приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси да „го слушаат гласот на разумот“ и да запрат со насилства. Тие упатија пофалби до безбедносните сили за ...

Почна отстранувањето на камповите на демонстрантите во Каиро

МРТ - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Најмалку двајца новинари загинаа во денешните немири во Каиро

Либертас - 14.08.2013

Најмалку двајца новинари загинаа во денешните немири низ улиците на Каиро, откако египетските безбедносни сили насилно ги отстранија двата кампа на приврзаниците на соборениот и притворен претседател ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Сител - 14.08.2013

Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 14 часот по Гринич. Вонредната состојба во Египет ќе биде во сила еден месец, ...

Светот ги осуди крвопролевањата во Египет

Локално - 14.08.2013

Денеска беше исклучително тежок ден за Каиро, крвава среда, што означи ескалирање на досегашните немири, во кои загинаа стотици жртви. Според последните информации се зборува за различни бројки.

Видео: Демонстрантите во Египет фрлаат полициски џип од мост!

Канал5 - 14.08.2013

Додека египетската војска, во услови на денеска прогласената вонредна состојба, се пресметува со следбениците на Мохамед Морси, група демонстранти бесот го истури врз полициски џип.

Врие во Египет: Убиени 149 лица – демонстранти фрлија полициски џип преку мост (Видео)

МК News - 14.08.2013

Бројот на убиени во денешните судири во Египет се зголеми до 149 луѓе, додека бројот на повредени е 1.403, објави Министерството за здравство. Во судирите со полицијата гневните демонстранти успеаја ...

Десет лица убиени во Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на Морси

Канал5 - 14.08.2013

Десет лица беа убиени денеска во египетскиот град Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави висок претставник на Министерството за ...

Десет лица убиени во Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на Морси

Либертас - 14.08.2013

Десет лица беа убиени денеска во египетскиот град Александрија во судири меѓу полицијата и приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси, изјави висок претставник на Министерството за ...

Војската со солзавец ги растури камповите на поддржувачите на Морси

Точка - 14.08.2013

Со оклопни возила војската ги разбила двата протестни кампа во Каиро поставени од страна на поддржувачите на соборениот претседател, Мухамед Морси, пренесе државната телевизија во Египет.

СУДИРИ ВО КАИРО: И полицајци меѓу загинатите

Телеграф - 14.08.2013

Египетските сили за безбедност утринава почнаа да ги отстрануваат двата протестни кампа на приврзаниците на соборениот претседател Морси Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно ...

Масакр во Египет, 600 загинати?!

Точка - 14.08.2013

Египетските власти ги демантираат овие наводи. Египетски сили за безбедност денес во Каиро ја преземале контролата над еден од двата кампови, каде што има следбениции на поранешниот претседател Морси.

ЕГИПЕТ: Воведена вонредна состојба

Телеграф - 14.08.2013

Одлуката за воведување вонредна состојба следува по ескалирањето на ситуацијата во земјата Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава .

(ВИДЕО) Вонредна состојба во Египет

Бриф - 14.08.2013

Во Египет денеска е прогласена вонредна состојба, која што ќе трае во наредните месец дена. Во соопштението издадено од египетското претседателство стои дека на војската и е наредено да даде поддршка ...

Демонстрантите во Египет фрлиле полициски џип од мост

Точка - 14.08.2013

Тоа било снимено од Адел Абдел Гафар, кој снимката ја ставил на Твитер. Инаку, во Египет е прогласена вонредна состојба. Додека египетската војска се обидувала да се ослободи од групата на луѓе кои ...

Крвава среда во Египет, повеќе од 150 мртви, а илјадници повредени

Точка - 14.08.2013

Египетската полиција во целост ја преземала контролата над двата протестантски кампови на следбениците на симнатиот претседател Мухамед Морси во Каиро и им овозможила на исламистите да го напуштат ...

ВИДЕО: Војската со солзавец ги растури камповите на поддржувачите на Морси

Нетпрес - 14.08.2013

Со оклопни возила војската ги разбила двата протестни кампа во Каиро поставени од страна на поддржувачите на соборениот претседеател, Мухамед Морси, пренесе државната телевизија во Египет.

Интервенција на египетската полиција, 17 демонстранти се убиени

Курир - 14.08.2013

При операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот претседател Мухамед Морси во Каиро, најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои ...

Најмалку 17 демонстранти убиени во најновите судири во Каиро

Кукурику - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Повторно крв на улиците во Египет - убиени десетици демонстранти

Press24 - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени при операцијата на египетската полиција, која почна утринава за отстранување на демонстрантите кои бараат враќање на претседателот Мухамед Морси во Каиро.

ВИДЕО и ФОТО - ХАОС во Египет: Полицијата убива кој ќе стигне, над 300 демонстранти мртви!

Sky - 14.08.2013

Никој не може да каже точно што во моментов се случува во Каиро, јавуваат светските медиуми, информирајќи за над 300 загинати демонстранти, убиени од страна на полицијата.

ЕУ и Германија апелираат на воздржаност во Египет

еВести - 14.08.2013

Европската унија е силно вознемирена поради информациите дека во денешната полициската операција во Каиро се убиени демонстранти, изјави портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и ...

Египет прогласи вонредна состојба

Press24 - 14.08.2013

Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 14 часот по Гринич. Вонредната состојба во Египет ќе биде во сила еден месец, ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Орбис - 14.08.2013

Ваквата одлука дојде по големите крвопролевања на улиците на Каиро. Според официјални извори загинаа над 50 демонстранти, главо приврзеници на Муслиманско братство, додека според исламистичката ...

Египет прогласи вонредна состојба (видео)

Република - 14.08.2013

Претседателството на Египет прогласи вонредна состојба во земјата. Голем број луѓе беа убиени кога безбедносните сили упаднаа во протестните кампови во Каиро.

Демонстрантите фрлија џип од мост (видео)

Република - 14.08.2013

Додека египетската војска се обидувала да се ослободи од групата на луѓе кои го подржуваат Морси, група демонстранти успеале да фрлат полициски џип од мост.

Египетскиот заменик претседател поднесе оставка

Република - 14.08.2013

Фото: ЕПА Египетскиот привремен заменик претседател Мохамед ЕлБарадеи, добитник на Нобеловата награда за мир и поранешен директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, поднесе оставка по ...

ВИДЕО: Демонстранти во Египет фрлаат полициски џип од мост

Sky - 14.08.2013

Во денешниот хаос во Египет, каде на повеќе локации се судрија поддржувачите на сменетиот претседател Мохамед Морси и египетската војска и полиција, група демонстранти одлучи со иста мера да се ...

Македонците во Египет се безбедни, МНР апелира на внимателност

Република - 14.08.2013

Нема информации за македонски граѓани кои се во опасност по зголеменото насилство на улиците на Каиро и други градови каде што деновиве има над 100 жртви по операцијата на Египетската армија.

Крвопролевање по улиците во Каиро- вртоглаво расте бројот на жртви (фото+видео)

Република - 14.08.2013

Најмалку 235 луѓе се убиени, меѓу кои и двајца новинари, а повеќе од 1.400 се повредени во денешните крвави судири меѓу безбедносните сили и приврзаниците на соборениот претседател Мохамед Морси во ...

ЕлБарадеи поднесе оставка поради насилствата во Египет

Макфакс - 14.08.2013

Египетскиот привремен заменик претседател Мохамед ЕлБарадеи, добитник на Нобеловата награда за мир и поранешен директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, по интервенцијата на ...

Убиени 15 луѓе при протестите во Каиро

Inpress - 14.08.2013

Каиро, 14. август 2013 (ИНПРЕС) Египетските безбедносни сили почнаа да го расчистуваат кампот за протести во Каиро каде што се собраа поддржувачи на соборениот претседател Мохамед Морси.

Почна отстранувањето на камповите на демонстрантите во Каиро

Денешен - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени, од кои некои очигледно биле застрелани при операцијата на египетската полиција, која утринава почна да ги отстранува двата кампа на приврзениците на соборениот ...

Во Египет воведена вонредна состојба

Денешен - 14.08.2013

Во Египет беше воведена вонредна состојба на територијата на целата држава во рок од еден месец, со указ на вршителот на должност претседател на државата Адли Мансур.

Видео: Фрлаат полициски џип од мост

Денешен - 14.08.2013

Бројот на убиени во денешните судири во Египет се зголеми до 149 луѓе, додека бројот на повредени е 1.403, објави Министерството за здравство. Во судирите со полицијата гневните демонстранти успеаја ...

Убиени се 17 демонстранти во Египет

Maxim - 14.08.2013

Најмалку 17 демонстранти се убиени при операцијата на египетската полиција, која почна утринава за отстранување на демонстрантите кои бараат враќање на претседателот Мухамед Морси во Каиро.

Прогласена вонредна состојба во Египет

Maxim - 14.08.2013

Египетското претседателство воведе вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката стапува во сила од 14 часот по Гринич. Вонредната состојба во Египет ќе биде во сила еден месец, ...

Судири во Каиро

Deutsche Welle - 13.08.2013

Во центарот на египетскиот главен град денеска (13.08) дојде до судири меѓу приврзаниците и противниците на соборениот претседател Мохамед Мурси. Немирите во Каиро избија откако приврзаници на ...

Нови судири меѓу приврзаници и противници на Мохамед Морси во Каиро

24 Вести - 13.08.2013

Во центарот на Каиро денеска избија нови немири откако приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси биле нападнати за време на протестен марш кон зградата на Министерството за ...

Египет: властите сеуште не ги растураат протестните кампови

Р.С.Европа - 13.08.2013

Египетските власти се чини се воздржани околу плановите за растурање на двата протестни кампа во кои се сместени поддржувачи на соборениот претседател Мохамед Морси.

Полицијата фрла солзавец по демонстрантите во Египет

Р.С.Европа - 13.08.2013

Полицијата во Египет употребила солзавец против лојалистите на отстранетиот претседател Мухамед Морси кои протестираат во Каиро.

Приврзаници и противници на Морси повторно се судрија

Н.Македонија - 13.08.2013

Во центарот на Каиро денеска избија нови немири откако приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси биле нападнати за време на протестен марш кон зградата на Министерството за ...

Повторно тепачки во Каиро

+инфо - 13.08.2013

Во центарот на Каиро денеска избија нови немири откако приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси беа нападнати за време на протестен марш кон зградата на Министерството за ...

Египетската полиција ја одложи акцијата за расчистување на камповите

МРТ - 13.08.2013

Египетските сили за безбедност засега ја откажаа операцијата за расчистување на двата плоштада, на кои приврзениците на соборениот претседател Мохамед Морси ги сместија своите кампови од шатори.

Египетските власти сеуште не ги растураат протестните кампови

Локално - 13.08.2013

Египетските власти се чини се воздржани околу плановите за растурање на двата протестни кампа во кои се сместени поддржувачи на соборениот претседател Мохамед Морси.

Нови судири меѓу приврзаници и противници на Мохамед Морси во Каиро

Сител - 13.08.2013

Во центарот на Каиро денеска избија нови немири откако приврзаници на соборениот египетски претседател Мохамед Морси биле нападнати за време на протестен марш кон зградата на Министерството за ...

Судири во Каиро

Канал5 - 13.08.2013

Во центарот на египетскиот главен град денеска (13.08) дојде до судири меѓу приврзаниците и противниците на соборениот претседател Мохамед Мурси, јави DW.

ЕГИПЕТ: Нови судири меѓу приврзаници и противници на Морси

Телеграф - 13.08.2013

Поддржувачите на новата египетска влада со камења и шишиња фрлале кон следбениците на соборениот претседател, а ним подоцна им се придружила и полицијата која употребила солзавец Нови немири избија ...

Египетската полиција ја одложи акцијата за расчистување на камповите на приврзениците на Мохамед Морси

24 Вести - 12.08.2013

Египетските сили за безбедност засега ја откажаа операцијата за расчистување на двата плоштада, на кои приврзениците на соборениот претседател Мохамед Морси ги сместија своите кампови од шатори.

Египетскиот суд го продолжи притворот на Мохамед Морси

24 Вести - 12.08.2013

Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена, бидејќи истрагата против него продолжува, објави анонимен судски извор.

Поддржувачите на Морси им пркосат на заканите

Р.С.Европа - 12.08.2013

Поддржувачи на соборениот исламистички египетски претседател Мухамед Морси и во текот на изминатата ноќ продолжија со нивниот протест со седење во Каиро.

Митот за каки демократија

Утрински - 12.08.2013

Иан Бурума Египет и Тајланд имаат малку заеднички нешта, освен во една работа. Во двете земји, во различни периоди, образованите луѓе, кои се гордееа што се демократи, завршија ракоплескајќи на воени ...

На Морси му е продолжен притворот

Телма - 12.08.2013

Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена, бидејќи истрагата против него продолжува, објави анонимен судски извор.

Продолжуваат протестите во Египет

Алфа - 12.08.2013

Поддржувачи на соборениот исламистички египетски претседател Мухамед Морси и во текот на изминатата ноќ продолжија со нивниот протест со седење во Каиро.

Египетската полиција ја одложи акцијата за расчистување на демонстрантите

Алфа - 12.08.2013

Египетските сили за безбедност засега ја откажаа операцијата за расчистување на двата плоштада, на кои приврзениците на соборениот претседател Мохамед Морси ги сместија своите кампови од шатори.

Продолжен притворот на Морси

Н.Македонија - 12.08.2013

Египетскиот државен обвинител денес го продолжи притворот за уште 15 дена, за претседателот на Египет Мохамед Морси Морси беше сменет во државен удар, а на 26 јули му беше одреден притвор поради ...

Египетскиот суд го продолжи притворот на Мохамед Морси

А1 On - 12.08.2013

Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена, бидејќи истрагата против него продолжува, објави анонимен судски извор.

Египет не може да се справи со приврзаниците на Морси

Локално - 12.08.2013

Египетските сили за безбедност засега ја откажаа операцијата за расчистување на двата плоштада, на кои приврзениците на соборениот претседател Мохамед Морси ги сместија своите кампови од шатори.

Египетскиот суд го продолжи притворот на Мохамед Морси

Сител - 12.08.2013

Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена, бидејќи истрагата против него продолжува, објави анонимен судски извор.

Египетскиот суд го продолжи притворот на Мохамед Морси

Канал5 - 12.08.2013

Египетските привремени власти ги продолжија притворот за отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси за уште 15 дена, објавија во понеделникот египетските медиуми.

Продолжен притворот на соборениот египетски претседател Морси

Либертас - 12.08.2013

Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена, бидејќи истрагата против него продолжува, објави анонимен судски извор.

ЕГИПЕТ: Продолжен притворот на Мохамед Морси

Телеграф - 12.08.2013

Соборениот претседател се наоѓа во притвор од 3 јули, кога египетската армија го „бутна“ од власт Египетскиот суд го продолжи притворот на соборениот претседател Мохамед Морси за период од 15 дена , ...

Египетската полиција не ги растерува приврзаниците на Морси

Макфакс - 12.08.2013

Египетската полиција ја одложи во понеделникот акцијата за растурање на исламистичките приврзаници на отстранетиот претседател Мохамед Морси, којашто беше најавена за понеделникот рано наутро.

Продолжен притворот за 15 дена на екс-претедателот на Египет

Макфакс - 12.08.2013

Египетските привремени власти ги продолжија притворот за отстранетиот исламистички претседател Мохамед Морси за уште 15 дена, објавија во понеделникот египетските медиуми.